Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Chiar ca este o chestie buna asta,anunti public o taxa de 4100 de lei pt un 3litri si dupa afli ca ajungi sa platesti undeva la 2000 lei......parca nici mie nu mi se mai pare asa mult.. :twoup: :) :) asta-i tare frate Edited by vartocp
Link to comment
Share on other sites

Nu conteazĂŁ ce nume are, e ilegalĂŁ oricum.

 

http://www.europeana.ro/comunitar/libertat...0marfurilor.htm

 

Poate sĂŁ se numeascĂŁ Âşi taxa "domnia se plĂŁteÂşte", tot un abuz este.

Nu e taxa vamala si nu e nici taxa echivalenta. E taxa de mediu. Asa cum se platesc si in Germania taxele in functie de gradul de poluare. Diferenta este ca in Romania trebuie sa platest ca la c**ve, inainte. Rolul este acelasi ca si al taxei de prima inmatriculare. Diferenta este ca taxa de poluare ocoleste legislatie UE.

 

Chiar ca este o chestie buna asta,anunti public o taxa de 4100 de lei pt un 3litri si dupa afli ca ajungi sa platesti undeva la 2000 lei......parca nici mie nu mi se mai pare asa mult.. :twoup: :) :) asta-i tare frate

Nu au anuntat impozit de 4100 lei. Impozitul este in vigoare de 6 luni. Stirea este o eroare a reporterilor.

Link to comment
Share on other sites

N-o sa bage ma nici o taxa cu castravetarii(BG)...Pai ce dracu astia fac din tara noastra cum a facut mazare cu mamaia.....Voi credeti ca UE sta si se uita cum vine neamtu,cumpara rovinieta la intrarea in tara si apoi mai da nu stiu cati euro pe zii ca sta cu masina in roamania??Nu e nici o diferenta intre neamt,bulgar,italian,francez...etc!!Asta e o cacialma sa ii sperie pe aia care le au inmatriculate in BG ca pierd ei prea mult!Si apropo chiar daca ai masina inscrisa in orice alta tara din comunitate poti sa ii faci asigurare in roamania!Stiu ca eu cand am adus masina din germanica am facut asigurare 6 luni la noi si aveam numerele rosii de germania...Si am mers in continuare pe asigurare si dupa ce am inmatriculat-o pana a expirat!Cati nu stau in elvetia si au masinile inmatriculate in franta ca e mai ieftin???Eu am de gand cu prima ocazie cand mai fac praf articulatiile si bucsaraia sa dau in judecata primaria......Da sa fie imediat dupa ce ii fac itp-ul ca sa nu aibe ce comenta ca nu era masina in regula!Platesc toate taxele,sunt in regula de sa imi fac masina varza???????
Link to comment
Share on other sites

'tu-le muma-n c.. de hoti snapani ce sunt :twoup: si eu care aveam de gand sa-mi iau o masinuta cu motor de cel putin 4000cc

Astia merita soarta lu' ceasca,chiar mai rau :) ,dar stiti ce?vina nu e a lor,e a noastra ca stam si nu facem nimic;ia uitati-va la greci ce-au facut pe strazi,sau la italieni ca au iesit studentii in strada sa-si ceara drepturile,pur si simplu a fost razboi! Noi,ciuciu!

"Frumoasa" chestia si cu taxa de inmatriculare,au dublat-o din nou,de parca n-ar fi fost indeajuns cat de exorbitanta era si inainte...

Nu trebuie luat exemplul greciei. Nu cred ca se rezolva nimic. Rezolvarea ar fi fost in dec 2008, dec 2009. Din pacate atunci multi de pe aici nu au facut un efort ca sa se ridice de pe fotolui si sa mearga cateva sute de metri pana la sectia de votare sau au facut-o fara discernamant. Acum degeaba stam si plangem impozitele si taxele imense, ii cam tarziu.

Eu zic ca trebuie luat exemplul greciei,sau mai mult,exemplul "dec '89",pt ca e singura solutie sa-i mai "speriem" putin pt ca altfel nu avem ce le face,deja sunt prea nesimtiti,si oricum "caracatita" e prea mare pt a mai schimba ceva in conditii normale!

Iar faza cu votarea,pt mine e VAX pt ca oricum cartile au fost facute inainte de vot si asta o stim cu totii;da,ar fi fost o solutie ca nimeni,dar absolut nimeni sa se prezinte la urne,pt ca atunci nu mai aveau de unde sa scoata voturile(de unde,din burta,daca n-a votat nimeni pt nimeni?),dar unii dintre noi(majoritatea) s-au dus ca mamaligile pt o galeata si un calendar sau pix...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca trebuie luat exemplul greciei,sau mai mult,exemplul "dec '89",pt ca e singura solutie sa-i mai "speriem" putin pt ca altfel nu avem ce le face,deja sunt prea nesimtiti,si oricum "caracatita" e prea mare pt a mai schimba ceva in conditii normale!

Iar faza cu votarea,pt mine e VAX pt ca oricum cartile au fost facute inainte de vot si asta o stim cu totii;da,ar fi fost o solutie ca nimeni,dar absolut nimeni sa se prezinte la urne,pt ca atunci nu mai aveau de unde sa scoata voturile(de unde,din burta,daca n-a votat nimeni pt nimeni?),dar unii dintre noi(majoritatea) s-au dus ca mamaligile pt o galeata si un calendar sau pix...

O sa sperii pe naiba. Nu poti compara situatia de azi cu cea din 89. Atunci aveau oamenii un dusman comun. Acum cu cine sa faci echipa? Matizistii sunt rivalii bmwistilor, bugetarii rivalii privatilor, PD-Listii rivalii PSDistilor. Crezi ca se va aduna cineva la "revolutie". Instrumentul cu care tu si oricine ii poate sanctiona este votul. Daca prezenta la vot ar fi fost macar 80% atunci galetile, pelerinele si alte cele nu puteau sa incline balanta. Oricum nu cred ca are rost sa intindem subiectul pentru ca pana in 2012 nu va fi nimic, in nici un caz ceva semnificativ.

Edited by Feri
Link to comment
Share on other sites

sunt state din ue care nu te lasa sa circuli cu masina inscrisa in romania daca ai rezidenta la ei, mai mult de cateva luni.

credeti ca guvernantii ii vor lasa pe ai nostrii cu masinile de bg... in plata domnului?

singurii de care nu se vor putea lega, vor fi care au si rezidenta in bulgaria, platesc impozit acolo si masina inscrisa pe numele lor.

....

multi vor sa fenteze impozitul... prin vanzarea masinii ... unui strain, unui mort sau mai stiu eu carui cetatean. probabil vor fi cativa scapati, dar turma nu va scapa de plata impozitului. a inceput si in romania sa se ceara mai des certificatul fiscal... fapt ce duce la verificari incrucisate.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la taxa de zi, si in Austria si in Germania se plateste o taxa zilnica 3-5E (nu mai stiu exact) pentru masina de turist. Daca esti rezident in 3 luni trebuie imatriculata masina in tara respectiva. Fiind spatiu comunitar nu se poate "verifica" daca masina a iesit sau nu din tara in perioada de timp x. Conteaza unde ai domiciliul.
Link to comment
Share on other sites

deosebirea e ca nu ai taxa de prima inmatriculare in austria si Germania. A doua chestie eca legea spune sa o inmatriculezi daca stii ca vei sta mai mult de 6 luni acolo. Destul; de greu de dovedit. In general doar daca ai probleme cu veicnii si te toarna unul de la fisc se intampla ceva, gen sa iti bata cineva la usa sa te intrebe de sanatate.

Poti dovedi ca ai iesti din tara pentru mai multa vreme, aduci chestii gen chitante, bonuri de bancomat etc..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Nu e taxa vamala si nu e nici taxa echivalenta. E taxa de mediu. Asa cum se platesc si in Germania taxele in functie de gradul de poluare. Diferenta este ca in Romania trebuie sa platest ca la c**ve, inainte. Rolul este acelasi ca si al taxei de prima inmatriculare. Diferenta este ca taxa de poluare ocoleste legislatie UE.

 

Chiar crezi asta? :twoup:

 

Având În vedere cã e valabilã doar pentru maºinile importate, nu ºi pentru maºinile deja Înmatriculate, cred cã este evident cã taxa are legãturã cu libera circulaÞie a mãrfurilor.

Ăn alte Þãri nu existĂŁ astfel de taxe.

Dacã iei o maºinã din România ºi vrei s-o Înmatriculezi În Germania, nu vei plãti o taxã prohibitivã care sã te facã sã nu o mai Înmatriculezi acolo.

DacĂŁ maÂşina poate trece inspecĂžia tehnicĂŁ Âşi plĂŁteÂşti restul taxelor, ai ĂŽnmatriculat-o.

Link to comment
Share on other sites

deosebirea e ca nu ai taxa de prima inmatriculare in austria si Germania. A doua chestie eca legea spune sa o inmatriculezi daca stii ca vei sta mai mult de 6 luni acolo. Destul; de greu de dovedit. In general doar daca ai probleme cu veicnii si te toarna unul de la fisc se intampla ceva, gen sa iti bata cineva la usa sa te intrebe de sanatate.

Poti dovedi ca ai iesti din tara pentru mai multa vreme, aduci chestii gen chitante, bonuri de bancomat etc..

 

daca stai... fara acte e ok. daca ai nevoie de rezidenta, serviciu, bla bla bla... nu scapi.

@domi, poate ne dai ceva preturi de germania ... pentru transfer proprietate masina de 300-3500 cmc, asigurare pentru un sofer cu varsta de 25-28 ani, alte taxe ... nu de alta dar unii au impresia ca e aproape moka sa ai asa ceva in germania.

Link to comment
Share on other sites

'tu-le muma-n c.. de hoti snapani ce sunt :twoup: si eu care aveam de gand sa-mi iau o masinuta cu motor de cel putin 4000cc

Astia merita soarta lu' ceasca,chiar mai rau :) ,dar stiti ce?vina nu e a lor,e a noastra ca stam si nu facem nimic;ia uitati-va la greci ce-au facut pe strazi,sau la italieni ca au iesit studentii in strada sa-si ceara drepturile,pur si simplu a fost razboi! Noi,ciuciu!

"Frumoasa" chestia si cu taxa de inmatriculare,au dublat-o din nou,de parca n-ar fi fost indeajuns cat de exorbitanta era si inainte...

Nu trebuie luat exemplul greciei. Nu cred ca se rezolva nimic. Rezolvarea ar fi fost in dec 2008, dec 2009. Din pacate atunci multi de pe aici nu au facut un efort ca sa se ridice de pe fotolui si sa mearga cateva sute de metri pana la sectia de votare sau au facut-o fara discernamant. Acum degeaba stam si plangem impozitele si taxele imense, ii cam tarziu.

Eu zic ca trebuie luat exemplul greciei,sau mai mult,exemplul "dec '89",pt ca e singura solutie sa-i mai "speriem" putin pt ca altfel nu avem ce le face,deja sunt prea nesimtiti,si oricum "caracatita" e prea mare pt a mai schimba ceva in conditii normale!

Iar faza cu votarea,pt mine e VAX pt ca oricum cartile au fost facute inainte de vot si asta o stim cu totii;da,ar fi fost o solutie ca nimeni,dar absolut nimeni sa se prezinte la urne,pt ca atunci nu mai aveau de unde sa scoata voturile(de unde,din burta,daca n-a votat nimeni pt nimeni?),dar unii dintre noi(majoritatea) s-au dus ca mamaligile pt o galeata si un calendar sau pix...

Iti dau dreptate ...eu cred ca singurul mod in care am mai putea, noi ca popor,sa scapam de tiranii astia si in acelasi timp sa ne recastigam drepturile umane ar fi un soi de grecia, italia, dec 89 ... e singura noastra sansa, cred

P.S. Si da cu cat se prezinta mai multi la vot cu atat rata coruptiei electorale e mai mare ...matematic e logic...

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

nu de alta dar unii au impresia ca e aproape moka sa ai asa ceva in germania.

 

Hopa dragule...dar de cand ne comparam noi cu nemtii, prietene drag?...hai sa ne batem in salarii medii sau poate in pensii...mmmmmm ce zici?...sau poate ti-ar placea mai tare sa discutam un pic despre infrastructura, buget anual pe domenii/subdomenii, mediu si capitaluri private, economie nenica ... stii cati angajati are BMW+Mercedes in Germania, ca tot vorbim despre economie si bani...of ce departe suntem, deci... hai sa nu comparam, in concluzie, posibilitatile financiare ale unui colos economic cu o tara bananiera ca romania...pacat ca asta e realitatea...ei isi permit taxele alea pentru ca are cine sa le sustina real, nu la negru.Stii asta da?..Nu stiu de ce privim tocmai in gradina germanilor...E depate si pe harta ,totusi...Haideti sa privim realitatea cruda, mai aproape de noi...In urmatorii 3 ani nici cu Bulgaria nu ne mai putem compara...for real...economic...Nu vede nimeni cat de destepti, pertinenti si la obiect sun oamenii astia? Au si ei problemele lor, dar incep sa ne dea lectii anticriza...De ce nu ar putea si romania sa inmatriculeze masini din Ungaria, de exemplu, si sa incaseze ea, ca un stat puternic "ce se vorbeste" a fi la TV, respectivele capitaluri ?...Furam furam si iar furam...Aveti cunostinta despre faptul ca din Constanta, de exemplu, foarte multi locuitori ai zonei au inceput sa mearga "la mare" la bulgari (am trait cu acte in regula 3 ani in C-ta,asa ca sunt in cunostinta de cauza)?...Cum e posibil?...Despre asta vorbim...

Deci...mi-ar placea sa traiesc intro tara cu taxe si impozite multe si mari dar pe care sa le pot suporta in mod real, pana atunci, insa:Impresii si pretentii americane cu capitaluri, posibilitati si conducatori made in romania.

No offense...

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

Nici pe departe americane...americanii, ca orice stat cu creer la conducere, scade taxele si impozite.

Scazi frate presiunea de pe economie ca sa o lasi sa se dezvolte, nu cresti toate taxele ca sa o ingropi de tot!!!!!

Este exact ca si cum ai vrea sa cresti productivitatea unui muncitor punandu-i in spate un rucsac de 30kg...cu siguranta va fi mai eficient tu!?

Noi nu o sa iesim din actuala situatie decat cu transplant de creer...

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

Nici pe departe americane...americanii, ca orice stat cu creer la conducere, scade taxele si impozite.

Scazi frate presiunea de pe economie ca sa o lasi sa se dezvolte, nu cresti toate taxele ca sa o ingropi de tot!!!!!

Este exact ca si cum ai vrea sa cresti productivitatea unui muncitor punandu-i in spate un rucsac de 30kg...cu siguranta va fi mai eficient tu!?

Noi nu o sa iesim din actuala situatie decat cu transplant de creer...

Voiam sa spun ca ne uitam prea mult in gradina celor mari si dintro mare eroare ne comparam cu ei...Asa fac si nenoricitii astia care chipurile ne conduc si defapt ne poarta destinele aiurea prin desert...

Link to comment
Share on other sites

@Cosminas

 

tocmai... nu eu, altii au pretentii la drepturi cetatenesti gen germania, austria....

din cate stiu eu... obrazul subtire cu cheltuiala se tine, oriunde ai trai in lumea asta.

cum am mai sustinut si in alte posturi, intr-un stat civilizat, sunt adeptul platii taxelor si impozitelor.

pana sa ajunga unde sunt acum, nemtii au mers ani buni la munca fara salariu, doar cu ratia de mancare si strictul necesar intretinerii, ... pe cand la noi se munceste cum se munceste... si de aici deriva ... totul in deriva.

toti vrem...dar cati dintre noi fac ceva, ceva concret.

s-au redus salariile cu 25%(realiteatea e mult mai crunta), s-a marit TVA-ul, .... si romanii nu au facut nimic, chiar nimic.

sa ma astept ca ... cei ce intorc capul dupa mine cand trec cu bmw-ul sa ma sustina in nemernicia mea de a spera ca statul va mici impoztul auto? NICIODATA ! - pentru ca asa este specia umana, invidioasa.

este normal ca impozitul sa fie diferentiat, ca doar nu tot orbetele trebuie sa isi permita ce-i pofteste inima.

 

oriude mergi, traiesti... exista o ierarhie, o diferentiere intre indivizi.

de ce la noi in romania nu ar fi, atata timp cat libertatea individului e foarte mare(comparativ sau nu cu alte state): tinde spre anarhie.

acele drepturi de care spun unii si altii ca noi nu le-am avea se "obtin" ca la c"""e, prima data platesti, dupa care te bucuri. asa ca prima data trebuie sa te supui regulilor, sa muncesti, sa cotizezi, bla bla bla....

 

va kkti (unii)pe voi pentru impozit ... dar aveti pretentii pentru servicii medicale de calitate, pensii frumoase pentru inaintasii vostrii, drumuri ca-n palma, ... de unde atatea daca mai nimeni nu munceste si multi evita sa plateasca darile catre stat?

in orice stat, inclusiv germania, darile catre stat sunt direct proportionale cu venitul/agoniseala fiecarui orbete. acolo e marea problema: aia isi platesc impozitele !

Link to comment
Share on other sites

@Cosminas

 

tocmai... nu eu, altii au pretentii la drepturi cetatenesti gen germania, austria....

din cate stiu eu... obrazul subtire cu cheltuiala se tine, oriunde ai trai in lumea asta.

cum am mai sustinut si in alte posturi, intr-un stat civilizat, sunt adeptul platii taxelor si impozitelor.

pana sa ajunga unde sunt acum, nemtii au mers ani buni la munca fara salariu, doar cu ratia de mancare si strictul necesar intretinerii, ... pe cand la noi se munceste cum se munceste... si de aici deriva ... totul in deriva.

toti vrem...dar cati dintre noi fac ceva, ceva concret.

s-au redus salariile cu 25%(realiteatea e mult mai crunta), s-a marit TVA-ul, .... si romanii nu au facut nimic, chiar nimic.

sa ma astept ca ... cei ce intorc capul dupa mine cand trec cu bmw-ul sa ma sustina in nemernicia mea de a spera ca statul va mici impoztul auto? NICIODATA ! - pentru ca asa este specia umana, invidioasa.

este normal ca impozitul sa fie diferentiat, ca doar nu tot orbetele trebuie sa isi permita ce-i pofteste inima.

 

oriude mergi, traiesti... exista o ierarhie, o diferentiere intre indivizi.

de ce la noi in romania nu ar fi, atata timp cat libertatea individului e foarte mare(comparativ sau nu cu alte state): tinde spre anarhie.

acele drepturi de care spun unii si altii ca noi nu le-am avea se "obtin" ca la c"""e, prima data platesti, dupa care te bucuri. asa ca prima data trebuie sa te supui regulilor, sa muncesti, sa cotizezi, bla bla bla....

 

va kkti (unii)pe voi pentru impozit ... dar aveti pretentii pentru servicii medicale de calitate, pensii frumoase pentru inaintasii vostrii, drumuri ca-n palma, ... de unde atatea daca mai nimeni nu munceste si multi evita sa plateasca darile catre stat?

in orice stat, inclusiv germania, darile catre stat sunt direct proportionale cu venitul/agoniseala fiecarui orbete. acolo e marea problema: aia isi platesc impozitele !

Dupa umila mea parere, problema tot a unui stat, ce se conduce si exista din motive de inertie, este.Vezi romania.Pentru mine statul asta in ultimii 20 de ani nu a dezvoltat altceva decat haos, anarhie si un soi de "haiducie financiara"...Este si a fost prea brusca tracerea de la tirnaie la democratie, dar asta nu ne scuza pasivitatea.

 

"va kkti (unii)pe voi pentru impozit ..."

Nu-mi vine sa cred...Vrei sa subinteleg ca dictatura lui nea' Nicu a reprezentat pentru statul in care eu traiesc (de ceva anisori) absolutul economic, curba lui Gauss, epoca de aur (asa cum i s-a spus multa vreme)?...Ups, in cazul asta avem o problema...Parintii si bunicii nostri au trait din plin perioada aia si tot cu ei nea respectivul a facut multa treaba buna...Aveam si spitale si servicii medicale si infrastructura, cred ca si autostrazi avem tot din cauza lui (50% din ele) si mai cred ca 90 de procente din cei care primesc o pensie azi, pe care domnii alsi se chinuie "sa o reduca la absurd", o au tot din cauze de pre dec '89...Si chiar aveam industrie, comert si agricultura man. Sunt lucruri reale, palpabile facute cu sudoare si ici colo folosind mijloace represive, dar s-au realizat si romania a dus-o bine (si aici ma refer aici inclusiv la relatii exceptionale cu SUA) pana in 1985 cand i-a fost ridicata clauza natiunii celei mai favorizate (1969-1985).

Sa-ti spun eu de ce atunci se putea, cu tot raul care a fost, si de 20 de ani (de democratrie nebuna) nu se mai poate nimic?...Poate-mi spui si mie...Astept...

 

P.S. Sunt sigur ca daca ai "un bmw" cu motor peste 2.0 mori de oftica pentru zecile de milioane pe care o sa le versi de anul asta "in buzunarele" autostrazilor vesnic inexistente si ale spitalelor si scolilor, zau, in curs de demolare...

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

costuri anuale impozit + rca pentru un motor de 2500cmc - aprox 1600 ron , bani dati doar ca masina sa stea in spatele blocului , ce avantaje ai pentru banii astia nu stiu , drumurile sunt cum sunt , benzina e cat e , mai punem si rovinieta pe an care e si aia vreo 130 ron .

 

cele mai funny dupa parerea mea sunt pragurile de impozitare gen - 2600cmc - 940 ron <> 2700cmc - 1944 ron sau 3000cmc - 2200 ron <> 3100cmc - 4495 ron

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

P.S. Sunt sigur ca daca ai "un bmw" cu motor peste 2.0 mori de oftica pentru zecile de milioane pe care o sa le versi de anul asta "in buzunarele" autostrazilor vesnic inexistente si ale spitalelor si scolilor, zau, in curs de demolare...

 

 

haiducie financiara... cum spuneam: libertate prea multa sau indolenta din partea statului.

p.s.

chiar nu mor de oftica pentru milioanele ce le-am dat si le voi da la stat!

daca nu stiai, impozitele la masini cu motoare mai maricele erau mari si inainte de boc si basescu.

personal ma bucur pentru simplul fapt ca nu orice orbete o sa isi mai permita asa ceva.

si uite asa se cerne faina.... demagogi, politruci, lasi, orbeti, si alti romani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.