Jump to content

E36 - switchuri geamuri electrice


Recommended Posts

O problema care se datoreaza anilor masinii sau unui prost electrician .... nu stiu acum dar la butonul geamului electric de la sofer nu i se mai aprinde beculetul ....si am banuit ca este ars...

Azi am indraznit sa demontez butonul si am observat ca intr-adevr este ars.

Scotocind pe net am vazut pe un sait din germania un tip care a inlocuit toata iluminatia din habitaclu cu leduri albastre... nu vreau sa fac asta ca as strica aspectul dar as vrea totusi sa inlocuiesc la ambele butoane becul cu un led.

Ledul din experienta mea se alimenteaza la o tensiune mult mai mica de 12 v

ceva de genul 3 v ..maxim.

 

Are cineva idee, sau a masurat cineva tensiunea la becurile din bord ? sunt de 12 v ? Daca as monta led ..cam ce rezistenta ar trebui sa adaug in circuit ca sa nu il supraalimentez...

 

Am atasat imaginile cu butonul demontat si amplasamentul becului.

Daca cineva are idei ...astept comentariile voastre :blink:

post-1464-1160128214_thumb.jpg

post-1464-1160128227_thumb.jpg

Edited by snk_2cool4u
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Du-te pe str Maica Domnului.....acolo sunt numai magazine de electronice....vis a vis de magazinul CONEX e un mag mai mic...acolo au leduri de toate natiile,si iti dau baietii de acolo rezistenta pt led si merge direct pe curentul de la masina... Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
SAL, am prajit si eu becul cu pricina, jucandu-ma la soclul de bricheta. Spune-mi te rog, ce si cum desfaci sa ajungi la butonul care comanda geamul?

multam anticipat!

213988[/snapback]

 

Bagi surubelnita cu cap plat sub el si ridici, are 2 cleme care il tin in loc, dar se desface super usor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare, chiar ieri miam pus si eu un led in SW de geam elecxtric. Diseara voi pune is 2 poze pt a ma lauda :) , apropo , pt ca un led sa imprastie lumina se mai poate matuii pe smirghel... :) :blink: Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

Salutare, chiar ieri miam pus si eu un led in SW de  geam elecxtric. Diseara voi pune is  2 poze  pt a ma lauda  :)  ,  apropo , pt ca un led sa imprastie lumina  se mai poate matuii pe smirghel...  :)  :blink:

220644[/snapback]

 

intre timp am inlocuit beculetul.... dar... ulterior s-a ars ca electricianul care a modificat instalatia a pus lumina la geamuri sa mearga non -stop

 

mi-am cumparat acum 2 butoane cu bec ..originale si functionale..astept sa modific instalatia electrica cum era

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.