Jump to content

Boxe E36


Valentin_LMB

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

stiu foarte bine lucrul asta , insa un sistem Harman Kardon original este extrem de greu de gasit :twoup: . . .

 

In cazul asta nu-ti ramane decat varianta cu adaptoare pe spate. Crede-ma ca este cea buna din toate punctele de vedere: calitate buna a sunetului (poti folosi orice difuzoare vrei tu), design original al masinii (nu trebuie sa tai nimic acolo si vei avea mastile originale) + economie spatiu in portbagaj (incintele Nokia ocupa un volum mai mare).

Trebuie doar sa alegi ce varianta de sistem vrei in spate: boxe ovale sau boxe rotunde de 13cm+tweeter (coaxial sau separat)... exista adaptoare pentru amandoua tipurile de difuzoare (ovale sau rotunde).

Simplu si fara bataie de cap !

 

PS: Adaptoarele sunt vreo 80 RON, cred... hai maxim 100 RON !

Link to comment
Share on other sites

Am pus eu ovale pe spate cu adaptor, am dat vreo 35 lei pe ele de la un magazin online care vad ca acum a disparut (metafro) si sunt foarte multumit. Si pentru cine vrea sa puna ovale pe spate fara adaptor, o idee ar fi sa retapitati suprafata aia (acoperind gaurile de la dif-urile originale) si sa decupati de unde aveti chef :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Revin cu intrebari noi :twoup: . . .

 

Am achizitionat o statie + un woofer Magnat . Am toate firele trase prin masina pana in portbagaj , totul este legat , functioneaza ok . Ideea este alta , as vrea sa pun statie in locul celei originale , insa nu stiu exact daca am acolo ceva prinderi . . . poate ma lumineaza si pe mine cineva .

 

Si o alta nealamurire , woofer este de 450 W RMS , le-am pus si pe un cielo si sarea tabla de pe el , in schimb la mine parca nu se aude la fel . . . chiar asa bine antifonata este masina ?

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca Da este bine antifonata :) .

 

Exact ! :twoup:

Scuze pentru acest raspuns... dar am observat ca foarte multi useri raspund exact la fel... adica din 2-3 intrebari, ei aleg sa raspunda la ultima ! (nu ma refer la tine)

Acum sa revin on-topic:

Banuiesc ca poti sa pui statia in locul celei originale, nu cred ca o sa se potriveasca exact dar cu ceva modificari cred ca o sa reusesti.

La faza cu subwoofer-ul e deja cunoscuta treaba ca nu da acelasi randament ca pe alte masini.

La E36 Sedan, e indicat sa se foloseasca sistemul original (cred ca este optional), cel montat in cotiera banchetei din spate, daca vrei un sunet bun !

Link to comment
Share on other sites

eu sunt destul de multumit de cum se aude wooferul asta , marti imi vin adaptoarele pt boxele spate , asa ca sper ca sapt viitoare sa schimb si boxele . . .

 

Statia am incercat azi sa o pun unde ar fi venit cea originala , insa nu prea se incadreaza , deci am renuntat la ideea asta ; o sa incerc sa o prind cumva de sus , insa asta cand se mai incalzeste , pt momtent poate sa stea si aruncata prin portbagaj :twoup: .

 

Aaa si mersi de raspunsuri !

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic,cine ma lamureste si pe mine in legatura cu demontarea difuzoarelor de pe spate la e36 touring?nu pot sa desfac plasa aceea de protectie.... :twoup: app,sint situate sus pe plafoniera.

Pur si simplu tragi cu mai multa forta de ele. Daca nu, bagi o surubelnita dreapta mai lata intre plafon si plasa respectiva, faci un pic de loc cat sa-ti bagi degetele si apoi tragi. O sa vezi acolo ca ai cleme in pozitii opuse care intra sub plafon si doua cleme aflate in opozitie pe care sunt doua clipsuri de tabla, care intra intr-o bucata de tabla prinsa de cupola. Intai sa incerci sa le scoti pe alea cu clipsurile de tabla. Boxele au 4 suruburi care le desfaci cu o tubulara de 10 parca. Spor.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am reusit sa-mi schimb difuzoarele de pe plafoniera dar problema e ca a trebuit sa fac comanda la bmw pt ca am cautat in tot orasul si nu am gasit la dimensiunea originala;pe la diferite magazine ba gaseam de 10cm care erau prea mici,ba de 13 care erau mari(ale mele sunt de 12 :) ) si a trebuit sa ma duc la reprezentanta sa fac comanda si daca tot le-am luat,am dat comanda si pt alea din fata cu toate ca cele de pe masina sunt bune;ideea e ca nu prea am unde sa le pun peastea noi...idei,sugestii ceva...? :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nimic nimic? :twoup: chiar nici-o idee de la nimeni?

salut. o idee ar fi sa le pui pe plafoniera din spate, intre cele 2 originale, adica sa faci o gaura (sau 2), faci gaura astfel incat boxa sa nu iasa in relief, sa ramana la nivel si o poti acoperi cu o panza neagra sau ceva sa nu se vada

Link to comment
Share on other sites

Nimic nimic? :) chiar nici-o idee de la nimeni?

salut. o idee ar fi sa le pui pe plafoniera din spate, intre cele 2 originale, adica sa faci o gaura (sau 2), faci gaura astfel incat boxa sa nu iasa in relief, sa ramana la nivel si o poti acoperi cu o panza neagra sau ceva sa nu se vada

Nu-i rea ideea,dar nu stiu daca ar merge,pt ca nu cred ca mai am de ce sa le prind...la cele originale,exista suportul(din tabla)de prindere,dar astea...

Eu ma gandeam sa le prind pe lateral(pe usitele acelea) dar problema e ca in spate mai am subwoferul cu statia si nu stiu cum s-ar auzi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nimic nimic? :) chiar nici-o idee de la nimeni?

salut. o idee ar fi sa le pui pe plafoniera din spate, intre cele 2 originale, adica sa faci o gaura (sau 2), faci gaura astfel incat boxa sa nu iasa in relief, sa ramana la nivel si o poti acoperi cu o panza neagra sau ceva sa nu se vada

Nu-i rea ideea,dar nu stiu daca ar merge,pt ca nu cred ca mai am de ce sa le prind...la cele originale,exista suportul(din tabla)de prindere,dar astea...

Eu ma gandeam sa le prind pe lateral(pe usitele acelea) dar problema e ca in spate mai am subwoferul cu statia si nu stiu cum s-ar auzi :twoup:

poti sa le prinzi direct in tabla de sub plafoniera,cu suruburi de tabla(cu cap autofiletant) de auzit se vor auzi bine, si eu am statie si subwoofer de 1200w in portbagaj. Eu am facut o gaura in plafoniera de diametru cam 15cm ca sa "respire" subwoofer-ul si asa rezolvi si problema cu insonorizarea... faci cum crezi ca e mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit au venit adaptoarele :twoup: , nici nu a durat 2 sapt . . . . In fine .

 

Acum cine ma lumineaza cum scot boxele afara , eventual cum prind adaptoare ??

dai jos masca ce acopera boxele si au 2 suruburi(la mine au fost doar 2) dupa ce scoti suruburile alea mai are o clema cutia mare si iti iese prin portbagaj. iei noile boxe ovale le bagi in adaptoarele alea si le prinzi in 4 suruburi.mai complicat putin e cum prinzi adaptoarele ca la mine cel putin nu veneau exact pe gaurile unde a fost prinsa si cutia neagra cu vechile boxe si le-am strans foarte bine cu soricei in asa fel incat sa nu trepideze deloc... vezi cum ai noroc sa fie adaptoarele tale.si mufele de la vechile boxe ai grija cand le tai sa pui firele bine pe boxele noi sa te uiti in mufele vechi care fir era corespunzator la pinul mai mare si care la ala mai mic de pe boxa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.