Jump to content

Boxe E36


Valentin_LMB

Recommended Posts

Salut,

 

M-am hotarat sa-mi upgradez si eu sistemul audio de pe e36. Momentan il am pe cel standard cu 6 boxe nokia.

As vrea in prima faza sa schimb boxele din fata si spate, dupaia HU si amplificator. Va spun de la inceput ca nu vreau ceva extraordinar dat fiind bugetul limitat ( ~1500 ron dar in trepte).

 

Pe fata vreau sa pun un sistem in genul celui din link. http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/DLS/Sisteme/Classic_B5A/

 

Acum, din cate am mai citit am inteles ca cele pe fata cu orice le-as schimba tot n-o sa se auda cum trebuie datorita pozitionarii lor. Astept pareri de la cei care ati schimbat boxele fata, se merita sau nu sa investesc ceva de calitate?

 

Pe spate o sa caut un adaptor pentru ovale si astept pareri.

 

Ca HU am un Sony mai vechi 4x50, sunt constient ca fara amplificare n-o sa scot mare lucru din boxe dar fata de sistemul original nokia ( al meu se aude putin mai bine ca telefonul mobil :) ) sper sa fie ceva diferente.

 

Orice sfat e bine venit.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut,

 

M-am hotarat sa-mi upgradez si eu sistemul audio de pe e36. Momentan il am pe cel standard cu 6 boxe nokia.

As vrea in prima faza sa schimb boxele din fata si spate, dupaia HU si amplificator. Va spun de la inceput ca nu vreau ceva extraordinar dat fiind bugetul limitat ( ~1500 ron dar in trepte).

 

Pe fata vreau sa pun un sistem in genul celui din link. http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/DLS/Sisteme/Classic_B5A/

 

Acum, din cate am mai citit am inteles ca cele pe fata cu orice le-as schimba tot n-o sa se auda cum trebuie datorita pozitionarii lor. Astept pareri de la cei care ati schimbat boxele fata, se merita sau nu sa investesc ceva de calitate?

 

Pe spate o sa caut un adaptor pentru ovale si astept pareri.

 

Ca HU am un Sony mai vechi 4x50, sunt constient ca fara amplificare n-o sa scot mare lucru din boxe dar fata de sistemul original nokia ( al meu se aude putin mai bine ca telefonul mobil :) ) sper sa fie ceva diferente.

 

Orice sfat e bine venit.

 

 

adaptor ptr 6/9 ovale

 

http://www.be-loud.ro/produse/Integrare_OEM/BMW/Inele_Serie_3_E36_M428403/

 

eu am pus ovale pe spate, dar am gaurit in mijol polita. se aud bine bine, ma intreaba lumea daca am subw...acum am schimbat polita, si vreau sa im iau si eu adaptoare sa le pun la locul lor.

 

 

de asemenea, ma gandesc sa pun niste coaxiale de 16 in usa fata jos, cum e la e46, facut finut, iar in locul tweeterelor (1pe usa) sa pun in capacul/coltul triunghiuri cu tweetere, lumea care si-a pus cica se schimba claritatea foarte mult.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/102971-vand-triunghiuri-tweetere-pentru-e36/

 

iar la picioare (am coupe) sa cumpar wooferul original HK, e 50e parca.

 

pe langa astea, acum am un subwoofer activ in portbagaj de 250 rms, e ok, dar pe viitor un pachet bass cu amplificator ceva la vreo 500rms.

 

la coupeuri cred ca ar mai merge puse boxe si in fetele de usi spate, ca la cabrio, dar ce am zis eu mai sus cred ca e de ajuns, cel putin ptr mine.

Link to comment
Share on other sites

@max83: Boxele de sub bord le-ai schimbat?

 

Am gasit adaptoare foarte ieftine ( http://www.contactelectric.ro/set-adaptoare-difuzoare-bmw-3-e36-6x9-spate.html " ). Mi-am comandat, va anunt cand le primesc.

 

Eu nu vreau sa-mi pun subwoofer si alte jucarii, cel putin nu acum :).

 

Daca tot ai desfacut la picioare, e loc sa bag ceva tot de 13 dar cu magndet mai mare? gen dls din linkul de mai sus ?

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

da, alea din panourile de la picioare, de 13 nu mai stiu ce firma, dar sunt cam degeaba, tocmai d'aia vreau sa pun (pe viitor) de 16 in usi, jos, ca la e46.

 

Nu stiu daca la alea de la picioare, merg puse mai mari, 16, dar nu cred ca merg adaptate, in spatiul ala minuscul. poate cu wooferul HK poate e altceva.

 

la mine acum subwooferul din portbagaj tine loc de boxe spate, se aude ok, spatiile de la boxe spate fiind goale pana pun alea 6/9, da bassul direct in habitaclu.

 

thnks ptr :thumbsup: link

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Eu am lasat pe fata (deocamdata) boxele originale, fiind constient ca nu scot mare lucru din altele, indiferent cat ar costa. Pe spate am pus adaptoare, si niste boxe de calitate, cu un amplificator sub polita. Senzatia de lipsa de bass nu mai exista, iar din volum pot sa reglezi exact cum vrei sa se auda, in general predomina spatele.

 

Am avut subwoofer pe acelasi amplificator, dar nu prea mai aveam loc in portbagaj, si era greu sa ajung la roata de rezerva, mai ales ca era legat la statie, trebuia sa il tina cineva in brate, cand ridicam mocheta.

Link to comment
Share on other sites

Ce boxe ovale ti-ai pus?

Sunt constient si eu ca bass nu o sa scot din boxele de 13 de pe fata dar claritatea ar trebui sa fie alta fata de cele originale.

Astept sa-mi vina adaptorul de ovale si dupaia primul pas -> boxele spate. Buget pentru ele ~300 ron, sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

hmm, chiar nu mai stiu, acum sunt scoase de pe masina, o sa ma uit acasa la ele si iti zic. la mine chiar se auzeau bine rau (joase), dar cand le-am pus pe masina nu stiam de adaptoare si mi le-au pus baietii in mijlocul politei.

 

parca pioneer coaxiale dar nu mai stiu modelul. au fost in jur de 300, sau pana in 300lei.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

@increatul: Live nu le-am vazut, maine le primesc :D. Ca sa evit lipirea (cositorit) as prefera mufe ca in poza de mai jos. Stie cineva cum se numesc sau de unde pot achizitiona aceste "mufe" ?

Multumesc

 

L.E. Am gasit : http://carsystems.ro/car-audio-video/amplificatoare-auto/accesorii-instalare-amplificatoare/terminale-papuci-cabluri/terminal-plat-carmate-kon-f-63-tip-mama-6-3-mm.html

post-6168-0-14112600-1320304904_thumb.png

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

Au venit cu tot cu fire, suruburi si papucei.

Problema e ca nu stiu care e + si - . Pe net am gasit mai multe variante.

Stie cineva care cum sunt la e36 cu 6 boxe? Pe spate dreapta am albastru/violet si albastru/gri si pe stanga galben-gri si galben-negru.

Link to comment
Share on other sites

Albastru/violet +, albastru/gri -;

galben/gri +, galben-negru -;

 

http://i106.photobucket.com/albums/m265/richardguile/speakers020.jpg

 

Le-am montat, adaptoarele s-ar potrivi dar pe stanga eu am tabla indoita/stramba si nu am mai reusit sa-l prind decat intr-un surub (din doua maxim posibile :) ). In rest e totul ok, urmeaza boxele pe fata si amplificator.

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

La mine le-am schimbat pe toate. Nu pot sa-ti spun de care merg pe spate pt ca a mea e touring si e diferit, dar pe fata iti intra fara probleme de 13 si vine tot fara probleme si carcasa originala peste ele.

Deseneaza-mi si mie cum ai procedat cu touring-ul ( mai ales in spate ) ...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salutare,imi poate spune cineva daca aceste boxe http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Renegade/RX_52/ intra in locul celor originale pe fata la un e36?Nu as vrea sa fac nici o modificare,ma intereseaza daca se pupa la prinderi si daca intra in adancime.Sincer nu prea ma pricep la audio,astea vad ca au si tweeter,o sa se auda si el chiar daca am si pe portiera tweeterul original?Sunt ok dupa specificatiile de pe site?Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.