Jump to content

rescriere soft, se merita?


johnae78

Recommended Posts

Am constat o crestere a consumului, mai mare decat a fost in iarna trecuta (consumabille schimbate la 10.000km, schimbat viteze la 3000rtm). Am facut o diagnoza si dupa ce am schimbat bujiile si am curatat injectoarele, mi-a fost recomandata o rescriere de soft.

Ati facut asa ceva (tinand cont ca masina nu-mi da erori)? se simte diferenta? in ce sens?

Link to comment
Share on other sites

Am constat o crestere a consumului, mai mare decat a fost in iarna trecuta (consumabille schimbate la 10.000km, schimbat viteze la 3000rtm). Am facut o diagnoza si dupa ce am schimbat bujiile si am curatat injectoarele, mi-a fost recomandata o rescriere de soft.

Ati facut asa ceva (tinand cont ca masina nu-mi da erori)? se simte diferenta? in ce sens?

 

Nu este un lucru rau mai ales daca este facuta chestia asta in reprezentanta.

De simtit, nu cred ca se simte ceva deosebit....performanta adica....

Link to comment
Share on other sites

Am constat o crestere a consumului, mai mare decat a fost in iarna trecuta (consumabille schimbate la 10.000km, schimbat viteze la 3000rtm). Am facut o diagnoza si dupa ce am schimbat bujiile si am curatat injectoarele, mi-a fost recomandata o rescriere de soft.

Ati facut asa ceva (tinand cont ca masina nu-mi da erori)? se simte diferenta? in ce sens?

 

Nu este un lucru rau mai ales daca este facuta chestia asta in reprezentanta.

De simtit, nu cred ca se simte ceva deosebit....performanta adica....

as face daca as fii sigur ca se merita (se reduce consumul la valoarea de acum un an, de exemplu), nu de dragul de a da niste bani si a ma lauda ca am soft 2011, chiar daca masina este din 2006 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Variatia de consum pe perioada de un an, poate avea cauze diferite si foarte posibil sa fie independente de soft...

Oricum, daca ai ocazia sa faci acest update intr-o locatie autorizata si special "utilata" cu logistica aferenta, nu ezita. Daca vrei sa vinzi masina, poti sa spui ca ai soft 2011 fiindca nu toti vor intelege la ce te referi, si vei avea mai multe sanse de succes...2011 e mai cool decat 2010...deci merita :twoup: (banuiesc ca ti-ai dat seama ca aici glumesc...si sunt offtopic la greu)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Am constat o crestere a consumului, mai mare decat a fost in iarna trecuta (consumabille schimbate la 10.000km, schimbat viteze la 3000rtm). Am facut o diagnoza si dupa ce am schimbat bujiile si am curatat injectoarele, mi-a fost recomandata o rescriere de soft.

Ati facut asa ceva (tinand cont ca masina nu-mi da erori)? se simte diferenta? in ce sens?

 

O rescriere de soft unde? La motor? Daca e la motor, cu fisiere originale de bmw se merita facuta 100 la suta.Update-ul la Ecu ,optimizeaza parametri de lucru ai motorului si fi sigur ca daca cei de la bmw au facut update la softul calc.de injectie(pe motorul tau) atunci merita facut,sau obligatoriu ar trebui facut,daca nu e prea mult spus.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

revin cu pereri dupa ce am facut resoftarea (in reprezentanta): consumul este acealsi, dar parca raspunde mai bine masina (mare diferenta nu este), deocamdata atat pot spune dupa doua zile de la resoftare

concluzia: daca masina merge ok nu se merita resoftare, mai ales ca exista riscul sa iti pice unul din modulele de pe masina

Link to comment
Share on other sites

Resoftare am facut si eu acum doua luni la Mhs.Masina este putin mai vioaie.La consum nu am stat sa vad diferenta.Nu as recomanda sa se faca resoftare daca nu este intradevar necesar,poata sa pice un modul in timpul scrierii softului.Eu am fost nevoit sa-l fac,probleme cu CCC-ul.
Link to comment
Share on other sites

resoftarea am facut-o la filaret din cauza unui modul defect, am inteles ca ar costa cam 500 lei si cu acceptarea riscului de a iti pica vreunul din moduli.

partea buna a fost ca mi s-a reparat modul de functionarea a stergatoarelor: adica nu mai sar si nu mai scartie (majoritatea dau vina pe lamele stergatoarelor)

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu se simte in consum update-ul de soft asa cum spunea si "severus_phantom" este oarecum obligatoriu de facut aceste update-uri deoaece rezolva asa numitele BUG-uri pe care producatorul le descopera in timp si le rezolva prin aceste update-uri de soft ( daca nu ar merita facute crete-ti ca cei de la BMW sunt chiar asa de prosti sa plateasca si "nu putin" cativa programatori care sa tot scrie soft pentru ei).Nu cred ca le convine sa-si creasca costurile doar asa ca sa faca de amorul artei un soft nou....( nu uitati de banala functie de MP3 care a fost disponibila pe E60 DOAR dupa un update de soft la CCC si multe altele).
Link to comment
Share on other sites

La Filaret au niste preturi astronomice,500lei resoftarea.La Otopeni si Mhs este 150 aceasi operatiune.

preturile ar trebui sa fie acealsi, atat timp cat sunt service autorizat BMW, dar nimic nu ma mai mira in Romania(ca fapt divers la service Dormag este 800 lei o resoftare si nu sunt service autorizat BMW).

pretul de 500 e cel spus de tipul care s-a ocupat de masina, eu am achitat o factura pentru mai multe operatiuni

 

Chiar daca nu se simte in consum update-ul de soft asa cum spunea si "severus_phantom" este oarecum obligatoriu de facut aceste update-uri deoaece rezolva asa numitele BUG-uri pe care producatorul le descopera in timp si le rezolva prin aceste update-uri de soft ( daca nu ar merita facute crete-ti ca cei de la BMW sunt chiar asa de prosti sa plateasca si "nu putin" cativa programatori care sa tot scrie soft pentru ei).Nu cred ca le convine sa-si creasca costurile doar asa ca sa faca de amorul artei un soft nou....( nu uitati de banala functie de MP3 care a fost disponibila pe E60 DOAR dupa un update de soft la CCC si multe altele).

sunt de acord cu ce spui, dar ciudat mi se pare ca acest up-date se face pe riscul clientului (riscul de a pica unul din module), legat de gasca de programatori de la BMW

Link to comment
Share on other sites

ce ziceti la un e39 525d 2002 automatic merita sa ai fac resoftare?

daca esti multumit de functionarea masinii si tinand cont de riscurile resoftarii, nu cred ca se merita (asta e si parerea celor din reprezentanta). dupa resoftare devine mai vioaie, dar nu te astepta la mari diferente

Link to comment
Share on other sites

daca esti multumit de functionarea masinii si tinand cont de riscurile resoftarii, nu cred ca se merita (asta e si parerea celor din reprezentanta). dupa resoftare devine mai vioaie, dar nu te astepta la mari diferente

 

 

ce riscuri tre sa imi asum daca fac resoftare?

Link to comment
Share on other sites

e posibil ca in timpul resoftarii sa iti pice unul sau mai multe module.pretul acestor module variaza,dar riscul este ca daca pica tu vei suporta cheltuielile ulterioare,cei care iti fac update neasumandu-si riscurile.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Resoftare am facut si eu acum doua luni la Mhs.Masina este putin mai vioaie.La consum nu am stat sa vad diferenta.Nu as recomanda sa se faca resoftare daca nu este intradevar necesar,poata sa pice un modul in timpul scrierii softului.Eu am fost nevoit sa-l fac,probleme cu CCC-ul.

 

 

salut!

LA UN E46 TOURING,136 CP RECOMANZI SOFT DE 20 CP?

CONSECINTE?

MS

Link to comment
Share on other sites

Se poate recalibra cu DIS, este un meniu unde trebuie sa introduci consumul afisat si consumul calculat de tine de la plin la plin apoi el calculeaza rezultarul care il rescrie... probabil daca reparat electronicul de pe pompa trebuie recalibrat :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am facut o resoftare la reprezentatna din Sibiu saptamana trecuta pe cutie si motor si vreau sa spun ca mi-a crescut foarte mult consumul. Nu mi se pare ca s-ar fi imbunatatit ceva in raspunsul la acceleratie sau demaraj in schimb asa cum spuneam mai sus consumul incepe sa ma enervereze pentru ca este mult mai mare dupa resoftare. Toata operatiunea a durat 3 ore si a costat 165 de lei. Repet: au fost resoftate doar EGS-ul si modulu de pe motor.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sal.

E46 320D 150 CP

Pentru upgrade soft ECU la reprezentanta BMW exista vreun risc? Unii spun ca este posibil sa nu duca upgrade-ul la sfarsit. De asemeni ca daca s-a facut interventii la ECU (cipuire) nu merge upgrade.Sincer, nu stiu daca masina a avut ceva interventii de genul acesta.

Stiti ceva in acest sens?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.