Jump to content

Schimb BMW 316i Compact cu Logan 1.5DCi


Florinnnnn

Recommended Posts

daca vrei Logan-ul pentru ca faci multi km si ai nevoie sa tragi de o masina a carei intretinere sa nu te coste prea mult si de care sa nu iti pese cand dai in gropi sau ti-o mai zgarie unul si altul dar care nu iti trezeste niciun sentiment cand te uiti la ea sau cand o conduci atunci e simplu, ia Logan-ul, dar daca insa nu ai niciunul din motivele de mai sus atunci ramai la BMW, chiar daca este mai vechi, atata timp cat este intr-o stare buna si ai grija de ea sunt sigur ca iti trezeste mai multe sentimente decat cealalta, asta daca nu esti un tip pragmatic si vezi doar partea practica si rentabila a situatiei dar banuiesc ca nu esti asa, altfel nu iti mai luai E36-le si iti luai un Logan in leasing de la inceput si gata!
Link to comment
Share on other sites

EU zic sa`i cerem parerea lui bogdyy ! :twoup:

 

 

nesanatosilor .... :)

 

si on topic....

 

 

hai sa facem o scrisoare deschisa pt cei de la BMW....in care sa-i intrebam de ce au fabricat si fabrica...puturosul 1.6, cel mai mic motor de la BMW.

nu e putin ciudat sa coparam 2 masini din clase diferite si din generatii total diferite atat tehnic, estetic, dimanic...etc...?

Link to comment
Share on other sites

nu e putin ciudat sa coparam 2 masini din clase diferite si din generatii total diferite atat tehnic, estetic, dimanic...etc...?

nu este ciudat.nu le comparam.oumul a intrebat ce sa aleaga dintre astea 2.

daca tehnic stau foarte bine ambele e clar ca este mai bun bmw.altfel care este mai intretinuta si este mai bne pusa la punct invinge.

nu as rade si nici nu as spune ca bmw cu motor mic nu este masina.am motor de 2000 cmc si mi se pare destul de bun.ar rade mai repede cei cu motoare de pese 2500 cmc.

Link to comment
Share on other sites

jennson tati linisteste-te.te-ai aprins cam tare pentru un begginer.

tu compari pretul d enou al unei masini de 20 de ani?copara preturile reale ale masinilor in momentul asta.

nu inseamna ca este forum dedicat BMW si trebuie ridicat in slavi cu orice pret.trebuie sa fim realisti.

 

Unde este placerea de a conduce la un bmw rupt in gura?

 

 

nu m-am aprins deloc,dar mi s-a parut ca afiseaza o atitudine superioara ca si tine de altfel.

in al doilea rand,daca sunt incepator n-am voie sa am parerile mele personale sau trebuie sa gandesc la fel ca tine pt faptul ca tu esti "avansat"?

si inca ceva.omul a spus ca are o masina ingrijita nu "un bmw rupt in gura".chiar asa fiind,nu cred ca e frumos sa faci o asemenea apreciere pt ca sunt convins ca nici tie nu ti-ar conveni sa auzi astfel de lucruri despre masina ta.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri tuturor.

M-am hotarat pana la urma sa nu fac schimb.

Am dat si o proba de vreo 80 de km. cu Logan-ul.Nu zic ca masina nu e buna dar din pct. meu de vedere nu se poate compara cu BMW.In BMW ma simt sofer,va spun sincer.

 

P.S. Nu consider masina mea ca fiind "rupta in gura",daca ar fi fost asa nu o mai cumparam.Masina e foarte bine intretinuta,eu chiar am grija de ea,nu imi bat joc.Bine,acum stiu ca modele mai noi sunt superioare dar asta e,am doar 21 ani si nu mi-am permis un BMW mai nou.

Poate pe viitor cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi lua un BMW mult mai nou dar pana atunci sunt foarte multumit de acesta.

Cat despre motorul de 1.6,va spun sincer,la stilul meu de condus nu e nevoie de motor mai mare,e suficient asta.

O zi buna tuturor!

Edited by Florinnnnn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am trait s-o vad si p-asta!pe forum bmw si pe un versus bmw contra logan are castig de cauza loganul :twoup: Fratilor treziti-va!Cred ca majoritatea dintre noi au condus un logan si pot sa-si dea cu parerea.Logan-urile sunt niste conserve motorizate sau ca sa ma exprim mai civilizat niste mijloace de deplasare.Bmw este o masina.Ok,poate nu este cea mai fiabila marca,dar asta nu inseamna ca loganul este superior,pt ca este o "masina"simplista.Cum ramane cu pasiunea de a conduce?

perfect de acord cu tine...loganul e o conserva motorizata. dar nu te supara ca te intreb : un compact e36 cu motor de 1,6 si 100 de cai ce este ? nu e tot o conserva , cu cel mai mic motor posibil existent in gama bmw din anii 90 si pana acum ??

 

ia zi mai "pasionatule" ce are in plus bmw asta : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 , ca despre el e vorba, fata de un logan dci(vorbind de unul in firea lui, nu de unul cu 300000 km , sau rupt de vreun pom) ??? vorbesc foarte serios, vreau sa stiu daca e ceva la care eu nu m-am gandit :

bai, dar strict intre astea 2, nu ma lua cu seria 7, cu modele noi cu mai stiu eu ce fantezii. strict la obiect , ia sa te vad

 

-fiabilitate din ce stiu de la prieteni + forum , am impresia ca loganul sta mai bine ca e36-le (probabil si din cauza vechimii), dar nu bag mana-n foc ca n-am avut, doar am mers ocazional cu logan si 1 data cu bmw de 1,6

-consum : incomparabil mai mic la logan , ar trebui sa nu fi mers nici cu roaba ca sa sustina cineva contrariul

-loganul are 6 ani, bmw-ul are 14, deci mai mult decat dublu = sanse mai mari sa crape chestii mai importante

-niciuna nu sunt masini de "pasionati" , amblele sunt cu motorizari minime, deci ideea sportivitatii bmw-ului scoate-ti-o din cap ca la motor de 1,6 nu are nici o treaba. "pasiunea de a conduce" .... ce p....m feeling de condus ai in compact de 1,6 ? ce spirit bmw are masina aia prietene ?

-design : sunt la fel de urate amandoua, fiind vorba de un e36 compact

-costuri de intretinere...pai pot sa iti spun ca la 80% din repere, loganul e mai ieftin

 

SINGURUL avantaj pe care il pot aduce in discutie e pozitia la volan clar mai buna in bmw.

acu zi tu avantajele bmw, ca eu ti-am zis dezavantajele.

tu fiind pasionat, astept ceva picant, si sa ne faci pe toti sa vedem clar de ce ACEST bmw : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 e mai recomandabil decat un logan dci

 

sa specific ca NU am logan, NU intentionez sa imi cumpar, si nici la renault nu lucrez. sunt mare fan bmw si de foarte mult timp.pentru mine bmw incepe de la motorizare peste 2.0 litri indiferent de anul de fabricatie, iar la benzinare neaparat cu 6 cilindri.

nu inteleg spiritul asta de " daca nu e bmw nu e masina" si ca orice bmw, indiferent de an, dotari, motorizare,ar fi mai bun decat alte masini.

 

Sal,

 

Off topic:

Sper sa nu atac pe nimeni, dar vreau sa sa raspund la postul asta:

 

Diferentele dintre un logan si BMW-ul din acest topic sunt ur:

 

Logan 1.5 Dci (masina de la munca):

- Consum ffff...redus(conduc unul la munca)

- Intretinere - costuri reduse (daca nu te duci la reprezentata si vii cu piesele tale originale nu facaturi)

- Calitate interior - cat dai atata face totusi maisna de noua nu stiu daca a costat peste 10.000

- Masina este mai noua si probabil te lasa mai greu componente gen ambreaj, furtune, sau diverse chestii mici si enervante

- Designe - fara suparare, e o masina ok dar vizual arata ca o cutie postala pe roti

- Tinuta de drum - lasa de dorit, pe viraje o super nova (fosta mea masina) sta mult mai bine!!!

In concluzie: - masina buna la un pret bun dar care nu ofera un confort deosibit si nu are o tinuta de drum care accepta un condus mai sporiv

 

BMW E36 Compact 316i (actuala masina):

- Consum - exagerat de mare pt. o masina care nu fuge de cei 105 cp :|

- Intretinere - costuri destul de mari, asta da ca pui piese originale (eu sunt adeptul celor originale) sau mai bine spus costuri mai mari decat la un logan (numai un furtun m-a costat 1,5 mil)

- Calitate interior - totusi masina de noua a costat in jur de 20.000 euro si acest lucru se cunoaste, plasticele nu sunt tari, tapiseria dupa 16 ani de utilzare inca arta bine, nu s-a tocit etc...

- Masina este mai veche deci pot pica lucruri mai des gen: ambreaj, garnitura _chiulasa_, garnituri, diverese furtunase (deoarece dupa 16 ani daca nu s-a schimbat nici un furtun, cauciucul ala se roade si el)....etc...

- Designe - Mie sincer imi plac mai mult compact-urie (poate ca sunt adeptul hot hatch-urilor) si totusi e36-le in general are un designe care inca atrage

- Tinuta de drum - aici maisna asta desi nu are un motor senzational da rusine rau loganului, este totusi sa nu uitam o masina care are gene sport, si nu poti compara o tinuta de drum a unei masini RWD cu FWD, cine se pricepe la pilotaj stie la ce ma refer :). Plus ca daca un motor 1.5 dci bate la drag un motor 1.6 benzia de pe E36, eu il mananc (tin sa precizez ca ambele motoare sa nu fie modificate, se stii ca diesel-ul se modifica mult mai usor datorita faptului ca are turbina )

 

On Topic:

 

Sincer pe cirza asta si eu as opta pt. un logan dci in momentul de fata (daca mai vrea schimbul si tu nu vrei te rog da-mi de veste ca m-as baga eu :))

 

P.S. Tin sa precizez ca desi tin partea BMW-ului, nu sunt fan BMW (eu mi-am luat masina asta de la privat din afara si am luat-o pe un pret bun, iar masina pt. varsta ei se comporta foarte bine).

Edited by maniacu_mnc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, hai sa fac si eu primul post la voi!

 

Loganul din 2005 are 70cp(daca nu cumva 65cp) si din cate stiu are celebra problema cu injectia Delphi(daciaclub.ro ptr mai multe detalli)

Am condus vreo 1000km un Logan inchiriat(1.4mpi, 75kkm) si trosnea din toate incheieturile pe soselele patriei. Nu stiu la 100kkmm cum o fi ...

Nu ma prea pricep la BMW da conduc un 1.5dci pe Megane 2.2, 85cp cu care am 60kkm de nou pe care il consider un logan mai mare(mai am un Logan in familie nou):

- greieri la greu, imi da senzatia de masina de plastic(totusi fara probleme majoare pana acum, am schimbat doar consumabilele, muuulta grija)

- AC o gluma

- problema cu injectia Delphi(n-am experimentat dar se pare ca peste 100kkm creste probabilitatea...)

- interval de service la 10kkm

+ consum foarte mic

Cred ca o sa te lamuresti la drive-test.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare isi cumpara masina si motorul care i se potriveste cel mai mult, eu zic ca nu trebuie sa fii numai cu adevarat pasionat sa ti iei un bmw vechi, cu motor >2.5, cred ca trebuie sa fii cu adevarat dement in primul rand....unde sa-l folosesti??..e adevarat ca te poti lauda cu faptul ca faci mai multe opriri la PECO si ca platesti impozit foarte mare, dar in rest?..probabil doar sa sperii adversaru, cand vad ca la tine scrie 325, 330 etc in spate

 

Pe cei care au modele mai noi(e90, e60) ii inteleg, dar pe cei cu masini mai vechi nu, cine mai cumpara un bmw vechi cu motor mare in conditii de la noi din tara?

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

eu am ca masina de zi cu zi un logan 2009 1.5 dci ala mai slab motorizat si pot spune ca e o masina extrem de fiabila si excelenta pentru oras si surprizele orasului. consum extrem de mic,garda inalta,portbagaj mare,5 usi...nu stiu cum trage compactul 1,6 dar nu as da niciodata golanu meu pe un e36 1,6
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce vi se pare ca 316-le ar avea un consum atat de exagerat,sincer.Eu sunt multumit de consum.Daca si 316-le consuma exagerat atunci ce sa zica altii care au motoare mult mai mari pe masini?!

Motorul de la BMW de 1.6 consuma ca orice alta masina,alta marca ce are acelasi motor,aceeasi capacitate cilindrica.

 

Nu imi pare rau absolut deloc ca nu am facut schimbul cu "Golanul".

 

Iubesc BMW-ul,imi iubesc masina si sunt foarte multumit de cum se comporta acesta in trafic,fiind o placere sa o conduc.

 

De ce mi-am luat motor de 1.6?

Simplu,pentru ca nu am nevoie de motor mai mare,sunt un sofer calm,rar se intampla sa trec de 3000 de turatii de exemplu.

Nu simt nevoia unui motor mai mare.

 

Dupa cum spuneam:am condus si Logan 1.5 DCi.Masini bune,merg frumos dar nu ca BMW-ul.Si sunt subiectiv cand spun asta,clar,dar asta simt eu...

 

Pana la urma legat de acest schimb am ales cu inima si asta e cel mai important.Am ales sa raman la masina cu care ma simt mai bine si ma face fericit.

 

Inca ceva:atunci cand cumpar o masina nu ma uit doar la consum.Conteaza mult mai multe lucruri,mult mai multe aspecte legate de masina pe care doresc s-o achizitionez.Consumul are si el o cota importanta,bineinteles,dar nicidecum cruciala.

Edited by Florinnnnn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.