Jump to content

Schimb BMW 316i Compact cu Logan 1.5DCi


Florinnnnn

Recommended Posts

Salut. Sunt nou pe aici, va rog rog sa nu ma injurati daca nu vi se pare obiectiva parerea mea.

In primul rand trebuie sa te gandesti daca vrei sa-ti schimbi masina.

In al doilea rand, daca vrei sa-ti schimbi masina, nu te grabi la prima oferta, gandeste-te ce ti-ai dori.

In al treilea rand, daca te-ai hotarat la Logan, intereseaza-te de masina lui, mergi cu ea la o verificare. Intreaba-l de ce vrea BMW-ul tau. Gandeste-te in locul lui de ce ai da Loganul pe un BMW ca al tau.

 

Parerea mea subiectiva: Loganul este o masina care duce la hartaneala. Consumul e decent, piese ieftine, manopera ieftina, confort si siguranta pe masura.

Eu unu nu as da BMW-ul meu pe 3 Loganuri. Degeaba are Loganul 3 stele la EURO ENCAP si BMW-ul 1 daca Loganul este predispus sa faca accident cu 300 % mai des decat BMW-ul. Se compara directia, stabilitatea, franarea? Nu. Categoric.

Sper sa iei decizia corecta.

 

O zi buna tuturor!

Link to comment
Share on other sites

strict in cazul asta as da BMW-ul pe Logan.Pe 316i ala iei maxim 3000 euro in cazul ideal,Loganul e tot pe acolo dar se va da mai usor.PS:oricum verifica bine Loganul daca vrei sa faci schimbul,sa nu fi fost lovit sau mai stiu eu ce,si intradevar au fost niste probleme cu injectoarele la 1,5dci indeosebi la Clio am auzit ca au picat multe. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile la obiect!

Acuma referitor la motorizari,eu nu ca nu imi permiteam un 2.0 sau 2.5 dar nu stiu daca prin oras tinand cont ca acolo ma invart cel mai mult am ce sa fac cu asemenea motorizari in sensul ca nu am unde sa le "forjez".Tocmai asta a fost motivul pentru care am ales un 316i compact.

BMW-ul nu are probleme din punct de vedere tehnic.Dupa ce am luat masina am dus-o la mecanic la verificat si mi-a spus ca totul e-n regula.

Referitor la ce s-ar vinde mai repede dintre Logan si BMW nu ma intereseaza deoarece nu aveam in plan sa schimb masina dar s-a ivit aceasta ocazie care mi-a cam dat de gandit.

Nu stiu inca ce sa zic,ma mai gandesc vreo doua zile dupa care va spun ce am hotarat.

Va salut cu respect si va multumesc inc-o data!

Edited by Florinnnnn
Link to comment
Share on other sites

nu am citit fiecare post,dar eu as lua loganul.

asa ar trebui sa procedeze fiecare om cu mintea la cap.decat o cazatura de masina second mai bine un logan care yehnic sta bine.

nu spun ca masina ta este cazatura.am vorbit la general acum

 

loganul are an mai bun,uzura morala din cauza varstei mai mica.bine conteaza foarte mult in ce stare este loganul.

Link to comment
Share on other sites

bai atacantule,opreste-te,respira adanc,aprinde-ti o tigara ca vad ca te-ai aprins cam tare.e drept ca nici bmw-ul ala nu rupe gura targului,dar oare de ce o fi costat de nou peste 20k de euroi,iar loganul vreo 8-9k?

loganul are 6 ani si bmw 14...manca-ti-as logica ta.scoate-ne din intuneric fratioare,ca eu unul nu inteleg ce vrei sa spui.adica vreun m3 din 2000 e saracie de masina ca are 10 ani?

aaa,si inca ceva.eu m-am referit la bmw in general,nu la masina din topic.

 

am trait s-o vad si p-asta!pe forum bmw si pe un versus bmw contra logan are castig de cauza loganul :twoup: Fratilor treziti-va!Cred ca majoritatea dintre noi au condus un logan si pot sa-si dea cu parerea.Logan-urile sunt niste conserve motorizate sau ca sa ma exprim mai civilizat niste mijloace de deplasare.Bmw este o masina.Ok,poate nu este cea mai fiabila marca,dar asta nu inseamna ca loganul este superior,pt ca este o "masina"simplista.Cum ramane cu pasiunea de a conduce?

perfect de acord cu tine...loganul e o conserva motorizata. dar nu te supara ca te intreb : un compact e36 cu motor de 1,6 si 100 de cai ce este ? nu e tot o conserva , cu cel mai mic motor posibil existent in gama bmw din anii 90 si pana acum ??

 

ia zi mai "pasionatule" ce are in plus bmw asta : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 , ca despre el e vorba, fata de un logan dci(vorbind de unul in firea lui, nu de unul cu 300000 km , sau rupt de vreun pom) ??? vorbesc foarte serios, vreau sa stiu daca e ceva la care eu nu m-am gandit :

bai, dar strict intre astea 2, nu ma lua cu seria 7, cu modele noi cu mai stiu eu ce fantezii. strict la obiect , ia sa te vad

 

-fiabilitate din ce stiu de la prieteni + forum , am impresia ca loganul sta mai bine ca e36-le (probabil si din cauza vechimii), dar nu bag mana-n foc ca n-am avut, doar am mers ocazional cu logan si 1 data cu bmw de 1,6

-consum : incomparabil mai mic la logan , ar trebui sa nu fi mers nici cu roaba ca sa sustina cineva contrariul

-loganul are 6 ani, bmw-ul are 14, deci mai mult decat dublu = sanse mai mari sa crape chestii mai importante

-niciuna nu sunt masini de "pasionati" , amblele sunt cu motorizari minime, deci ideea sportivitatii bmw-ului scoate-ti-o din cap ca la motor de 1,6 nu are nici o treaba. "pasiunea de a conduce" .... ce p....m feeling de condus ai in compact de 1,6 ? ce spirit bmw are masina aia prietene ?

-design : sunt la fel de urate amandoua, fiind vorba de un e36 compact

-costuri de intretinere...pai pot sa iti spun ca la 80% din repere, loganul e mai ieftin

 

SINGURUL avantaj pe care il pot aduce in discutie e pozitia la volan clar mai buna in bmw.

acu zi tu avantajele bmw, ca eu ti-am zis dezavantajele.

tu fiind pasionat, astept ceva picant, si sa ne faci pe toti sa vedem clar de ce ACEST bmw : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 e mai recomandabil decat un logan dci

 

sa specific ca NU am logan, NU intentionez sa imi cumpar, si nici la renault nu lucrez. sunt mare fan bmw si de foarte mult timp.pentru mine bmw incepe de la motorizare peste 2.0 litri indiferent de anul de fabricatie, iar la benzinare neaparat cu 6 cilindri.

nu inteleg spiritul asta de " daca nu e bmw nu e masina" si ca orice bmw, indiferent de an, dotari, motorizare,ar fi mai bun decat alte masini.

Link to comment
Share on other sites

jennson tati linisteste-te.te-ai aprins cam tare pentru un begginer.

tu compari pretul d enou al unei masini de 20 de ani?copara preturile reale ale masinilor in momentul asta.

nu inseamna ca este forum dedicat BMW si trebuie ridicat in slavi cu orice pret.trebuie sa fim realisti.

 

Unde este placerea de a conduce la un bmw rupt in gura?

Link to comment
Share on other sites

bai atacantule,opreste-te,respira adanc,aprinde-ti o tigara ca vad ca te-ai aprins cam tare.e drept ca nici bmw-ul ala nu rupe gura targului,dar oare de ce o fi costat de nou peste 20k de euroi,iar loganul vreo 8-9k?

loganul are 6 ani si bmw 14...manca-ti-as logica ta.scoate-ne din intuneric fratioare,ca eu unul nu inteleg ce vrei sa spui.adica vreun m3 din 2000 e saracie de masina ca are 10 ani?

 

O masina de 4 ani costa undeva intre 30% si 60% din pretul de nou.

Obositul meu de dieselos cu destul de multe optionale costa de nou vreo 37.000. Eu l-am luat la 4 ani vechime cu 1/3 din pret. O masina de 12 ani ajunge la 20% din pret si chiar sub pretul acesta (~5000 euro)

Un MB de 12-14 ani ajunge la 2000-3000 euro. Adica sub 10% din pretul de nou.

 

Evident ca sunt niste saracii de masini daca o gramada de masini din seria mica sin 2010 au 5 stele la euroncap si un serie 3 din 97 are una jumatate.

Cel putin din punct de vedere al sigurantei.

Am remarcat ca esti un tip logic: sunt convins ca te-ai gandit la aceste aspecte.

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere practic e mai ok Loganul.Dar

Eu am compact si desi e o vechitura :

-am dat-o unui prieten sa o conduca Bacau-Iasi ,el avand Logan de un an de zile.

Acelasi drum il facuse cu Loganul de multe ori,dar dupa cum mi-a zis "nu se compara una cu alta ,felul cum merge,cum se comporta in curbe,cum se sta la volan,etc"

Deci nu e totul ca e tabla mai noua,piese ieftine,etc.

Chiar daca e 1.6 si e si compact,va asigur ca din punct de vedere al comportamentului de drum,un posesor de Logan va "suspina" dupa un drum cu un Bmw fie el si 1.6,si vechi,nu mai vorbesc de motorizari mai mari.

La fel ,al meu sef are Logan pe care l-am condus-masina de cativa ani care scartiie din toate incheieturile,si cu o tinuta de drum de "bicicleta".....

Dar cum spunea un coleg este ok ca "mijloc de transport" :consum mic,piese ieftine,tabla noua,etc....deci o afacere buna.

Desi conteaza ce vrei de la o masina...

Edited by em_28
Link to comment
Share on other sites

am trait s-o vad si p-asta!pe forum bmw si pe un versus bmw contra logan are castig de cauza loganul :) Fratilor treziti-va!Cred ca majoritatea dintre noi au condus un logan si pot sa-si dea cu parerea.Logan-urile sunt niste conserve motorizate sau ca sa ma exprim mai civilizat niste mijloace de deplasare.Bmw este o masina.Ok,poate nu este cea mai fiabila marca,dar asta nu inseamna ca loganul este superior,pt ca este o "masina"simplista.Cum ramane cu pasiunea de a conduce?

perfect de acord cu tine...loganul e o conserva motorizata. dar nu te supara ca te intreb : un compact e36 cu motor de 1,6 si 100 de cai ce este ? nu e tot o conserva , cu cel mai mic motor posibil existent in gama bmw din anii 90 si pana acum ??

 

ia zi mai "pasionatule" ce are in plus bmw asta : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 , ca despre el e vorba, fata de un logan dci(vorbind de unul in firea lui, nu de unul cu 300000 km , sau rupt de vreun pom) ??? vorbesc foarte serios, vreau sa stiu daca e ceva la care eu nu m-am gandit :

bai, dar strict intre astea 2, nu ma lua cu seria 7, cu modele noi cu mai stiu eu ce fantezii. strict la obiect , ia sa te vad

 

-fiabilitate din ce stiu de la prieteni + forum , am impresia ca loganul sta mai bine ca e36-le (probabil si din cauza vechimii), dar nu bag mana-n foc ca n-am avut, doar am mers ocazional cu logan si 1 data cu bmw de 1,6

-consum : incomparabil mai mic la logan , ar trebui sa nu fi mers nici cu roaba ca sa sustina cineva contrariul

-loganul are 6 ani, bmw-ul are 14, deci mai mult decat dublu = sanse mai mari sa crape chestii mai importante

-niciuna nu sunt masini de "pasionati" , amblele sunt cu motorizari minime, deci ideea sportivitatii bmw-ului scoate-ti-o din cap ca la motor de 1,6 nu are nici o treaba. "pasiunea de a conduce" .... ce p....m feeling de condus ai in compact de 1,6 ? ce spirit bmw are masina aia prietene ?

-design : sunt la fel de urate amandoua, fiind vorba de un e36 compact

-costuri de intretinere...pai pot sa iti spun ca la 80% din repere, loganul e mai ieftin

 

SINGURUL avantaj pe care il pot aduce in discutie e pozitia la volan clar mai buna in bmw.

acu zi tu avantajele bmw, ca eu ti-am zis dezavantajele.

tu fiind pasionat, astept ceva picant, si sa ne faci pe toti sa vedem clar de ce ACEST bmw : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=93664 e mai recomandabil decat un logan dci

 

sa specific ca NU am logan, NU intentionez sa imi cumpar, si nici la renault nu lucrez. sunt mare fan bmw si de foarte mult timp.pentru mine bmw incepe de la motorizare peste 2.0 litri indiferent de anul de fabricatie, iar la benzinare neaparat cu 6 cilindri.

nu inteleg spiritul asta de " daca nu e bmw nu e masina" si ca orice bmw, indiferent de an, dotari, motorizare,ar fi mai bun decat alte masini.

 

 

desi nu-mi place sa comentez anunturile de vanzare, aici e vorba de o exceptie fiind mai degraba o intrebare si desi nu iti cunosc masina am impresia ca tu ii dai oricarui bmw mai vechi decat al tau apelativul popular de ''cazan''. intr-o privinta ai dreptate! in Romania, o mare parte din E36 sunt prost intretinute, tunate cu prost gust (nu dau nume = aseis) iar asta duce la incadrarea lor in aceeasi oala. nu mi se pare deloc corect nici faptul ca un motor mic, gen 1.6 e considerat pistol cu apa (apropo, M10 de 1,5 e cel mai mic motor bmw in 4 cilindri). atunci loganul de 1,4 MPI ce e, daca tot vorbim de logan vs. bmw ...?

 

din punctul meu de vedere, sunt 3 categorii de posesori ai modelului E36, indiferent de caroserie:

 

1) cei care vor o masina populara, cu care sa faca figuri pe drumuri, dar nu le pasa de intretinere absolut deloc ci mai degraba de aspect.

2) cei care vor o masina ok din raportul calitate/pret/intretinere cu un buget de pana in 3000euro. acestia vor alege cel mai probabil pistolul si pusca cu apa, gen 1.6, 1.8, 1,7 tds. cine nu isi doreste un 6 linie de 2,5...? dar daca e asa o mare diferenta intre 1.6 si 2.5, atunci cum e diferenta dintre un 2,5 si un 3.2 spre exemplu? cel cu M-ul va rade de cel cu 2,5-ul spunandu-i ca are un motor de jucarie, daca e sa ne luam dupa mentalitatea de pe forum.

3) cei cu adevarat pasionati de acest model. pt ei, nu conteaza consumul, intretinerea, impozitul, asigurarea etc. benzina buna si drumuri si mai bune! e aproape evident ca acest gen de posesor de bmw nu traieste in Ro :twoup:

 

si nu mi s-a parut frumos cand ai scos in evidenta faptul ca compactul este o masina urata. poate ca nu multora le place, dar acest om probabil ca tine la compactul sau cu motor turbodiesel pe benzina :) si l-a intretinut bine. nu cunosc motivul schimbului cu un logan(pana la urma, loganul e masina ideala pt Ro, consuma putin mai ales dieselul, piesele sunt foarte ok la pret, iar suspensia e a unui tanc creat special pt gropile romanesti) dar sa afirmi ca dacia e mai buna indiferent de stare decat un compact vechi, probabil ca intretinut, mi se pare o naivitate. sunt sigur ca vorbele mele te-au deranjat oarecum. poti sa ma ataci prin ce cuvinte doresti tu, dar inainte gandeste-te ca cineva trebuie sa se multumesca cu masina pe care si-a permis sa si-o cumpere(inclusiv eu). normal ca si eu imi doresc o masina noua, nu neaparat bmw, dar dupa un timp si acea masina imbatraneste si apar alte si alte modele. cum nu imi permit sa imi cumpar una noua, nu-mi permit nici sa critic una second, chiar si un logan:)

Link to comment
Share on other sites

cei cu adevarat pasionati de acest model. pt ei, nu conteaza consumul, intretinerea, impozitul, asigurarea etc. benzina buna si drumuri si mai bune! e aproape evident ca acest gen de posesor de bmw nu traieste in Ro :twoup:

 

acest gen de posesor nu va avea niciodata e36 316i, 100%.

Link to comment
Share on other sites

Avem destui baieti cu motoare de 1.6 1.8 pe forum cu niste masini foare ingrijite ,si care investesc in look si n starea tehnica dupa posibilitati,desigur acest lucru nu le poate da

 

numele de "pasionati" insa nu tre' sa ne dati in cap ca nu ne-am permis 2.0 2.5 3.2 etc. Insa trebue apreciat ca se fac eforuri financiare si pe langa asta se pune si suflet pt o

 

masina care nu sare de 100cp si te doare cand un "prieten" se urca ,cu noroi la tine in masina iar tu la prima oprire scuturi presu si stergi urma de praf de pe spatarul scaunului

 

Asta inseamna sa pui suflet pt. "rabla" ta.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad ca trateaza multi dintre forumisti pe cei cu 316i ,ca si cum ar avea bicicleta nu Bmw,nu stiu ce sa zic.

Chiar asa de "oaie neagra" e 316i,si mai rau modelul compact??Nu e tot Bmw,nu e aceeasi masina ,inafara de motorul mai mic?

Acelasi comfort,tinuta de drum,acelasi look,etc?

Probabil ar trebui un forum separat www.bmw316iforum.ro ca noi nu avem Bmw,noi avem biciclete.....

Link to comment
Share on other sites

Doamne apara si pazeste.Am crezut ca va reveniti dar vad ca insistati in a abera.

Cati din cei de aici a-ti condus un logan dci mai mult de 500 de km?E un gunoi de masina.

Asa e referitor la anul de productie, ac, consum, spatiu mult mai mare in habitaclu, portbagaj incapator, taxe mici, dar in trafic doar in oras poate fi folosit cat de cat dar si acolo sunt probleme, pai are un demaraj infect, sa nu mai vorbesc de tinuta de drum daca masina e incarcata.

Am lucrat pe un logan dci timp de un an si asta de noua avea aprox 1000 de km, faceam zilnic trei orase din moldova ,cam 500 de km zilnic plus in oras foiala, pai mi-e scarba de acel motor.

SI 1.6 de la bmw e un motor peste drujba de la logan.

Scuze dar nu ma pot abtine cand vine vorba de logan.

Sanatate maxima.

Link to comment
Share on other sites

loganul este ideal ca o a 2-a masina.si motorul 1.5dCI este superior unui 1.6 de generatie mai veche.ma refer la faptul ca trage mai bine,cuplu mai mare....ce va mai place sa radeti de logan,dar la cate unitati sunt vandute tind sa cred ca este o masina buna pentru tot omul.daca loganul este o masina de oras,matizul ce mai este.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca toti astia cu mentalitatea "316/318=bmw rahat" au acum frigiderul plin de ... carnati, oricum cel care a inventat bmw sub 2000cmc a fost un looser :twoup: , nu are rost sa mai comentam traim in romania si asta ne scurteaza viata, iar minte nici atat nu avem.
Link to comment
Share on other sites

loganul este ideal ca o a 2-a masina.si motorul 1.5dCI este superior unui 1.6 de generatie mai veche.ma refer la faptul ca trage mai bine,cuplu mai mare....ce va mai place sa radeti de logan,dar la cate unitati sunt vandute tind sa cred ca este o masina buna pentru tot omul.daca loganul este o masina de oras,matizul ce mai este.
Link to comment
Share on other sites

loganul este ideal ca o a 2-a masina.si motorul 1.5dCI este superior unui 1.6 de generatie mai veche.ma refer la faptul ca trage mai bine,cuplu mai mare....ce va mai place sa radeti de logan,dar la cate unitati sunt vandute tind sa cred ca este o masina buna pentru tot omul.daca loganul este o masina de oras,matizul ce mai este.

Ai dreptate masina noua,motorul mai bun-pai normal ca e un motor de generatie 2005 incolo,si 316i m43 Bmw e din 94 ...

Nu ne place sa radem de Logan,dar eu sunt sigur ca multi care posteaza aici nu au condus nici Logan nici 316i,si la fel:

-Sunt sigur ca daca ar conduce cateva mii de km un Logan dci si un Bmw E36 316-AMBELE IN STARE TEHNICA BUNA,nici 10 % nu ar alege Loganul....

Link to comment
Share on other sites

EU zic sa`i cerem parerea lui bogdyy ! :)

 

 

+1

 

Cred ca toti astia cu mentalitatea "316/318=bmw rahat" au acum frigiderul plin de ... carnati, oricum cel care a inventat bmw sub 2000cmc a fost un looser :) , nu are rost sa mai comentam traim in romania si asta ne scurteaza viata, iar minte nici atat nu avem.

 

 

invidia asta, ca avem consum mai mic :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.