Jump to content

Codul Bunelor Maniere


EdY D

Recommended Posts

In trafic incerc sa ma "strecor" in asa fel incat sa nu fac mare valva in jurul meu, unde se poate merg mai repede, schimb banda, intru in intersectie dar fara sa fiu cel din caza caruia se ridica nori de claxoane in trafic. Nici nu ma omor cu claxonatul sau flash-uri in cazul cand altul greseste dar tre sa marturisesc ca ii dedic cele de rigoare pe moment da fara a face din asta un moment de maxima importanta in calatoria mea.

 

Clar oricat as inverca sa cred ca sunt "regele soselelor" am mai gresit si eu si au fost momente cand am avut parte de o nebanuita clementa din partea celorlalti participanti la trafic lucru pe care sunt dator sa il intorc chiar daca poate vor fi fost si ceva exceptii.

 

Eu cred ca nu trebuie sa pui la inima nimic din trafic atat timp cat ajungi inttreg si masina scapa nesifonata totul a fost "wonderful".

 

Eu circul intr-un oras mic Piatra Neamt si ce-i drept nu am unde sa ma enervez prea tare in 10 minute strabat orasil din orice colt ar fi dar oricum circuland prin alte colturii ale lumii am obsevat ca doar la noi in tara automobilul pare inca o "mare inginerie" si fiecare cauta sa demonstreze ceva daca dau vina pe o lipsa mare de cultura unii imi vor sari in cap dar cred ca asta e problema principala nu am inteles ca centrul universului nu e axul volanului masinii pe care o conduc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Exista mai nou o "moda" in Timisoara ca atunci cand un taxi lasa clientul/clienta, se opreasca ca balega fix in mijlocul drumului.

 

Ieri era sa fac o criza de nervi. Ma grabeam foarte tare si aveam un taxi in fata.

 

Eram pe o strada cu sens unic iar taxiul mergea cam cu 20-30 km/h. Am tacut, am rezistat.

 

Dar bai frate, se opreste brusc sa lase clienta. Stau, ma minunez, aia nu gasea nu stiu ce. Evident m-am proptit in claxon: cat a scot fata aia banii, cat s-a dat jos, cat a inchis usa... am claxonat permanent. Saraca se stresase de nu mai stia cum sa inchida la masina...

 

Culmea a fost ca eram la 100m de casa iar fata aia ma cunostea :blush:

 

Mi-a parut rau apoi dar e chiar aiurea asta cu opritul in mijlocul drumului. Daca mergea 30m mai departe, puteam sa trec si eu pentru ca era mai larga strada.

Link to comment
Share on other sites

aici ai cam gresit, in opinia mea, in primul rand ai stresat pasagerul ala care nu are nicio vina ca a oprit acolo, apoi sunt destule situatii unde nu au unde sa opreasca in asa fel incat sa nu incurce circulatia, cred ca 1-2 min putem astepta in spatele lor fara sa calxonam! Sincer, ma enerveaza cei care claxoneaza in trafic, pentru ca de cele mai multe ori o fac cand nu este cazul, ca nu am trecut pe galben ca sa forteze si el un rosu, sau ca am oprit sa dau prioritate la un pieton si el se uita pe trotuar dupa te miri ce fufa si a vazut din scurt, sau alte rahaturi din astea, incerc sa nu practic acest gest care nu face altceva decat sa polueze fonic! Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca de mers 20m moare cineva.

 

Eu cand ajung acasa cu taxiul, il rog sa ma lase intr-o intersectie unde este loc suficient ca sa treaca toata lumea.

 

Asta spun direct cand plec cu taxiul iar ca merg cativa m pe jos nu am murit.

 

Si da, este si vina ei pentru ca fata respectiva acolo locuieste si putea sa isi caute banii mai repede nu sa caute atunci...

Link to comment
Share on other sites

nici de asteptat 1-2 min :), si in masina cu A/C si ascultand muzica preferata, etc...

 

off - asta o stiu si observ de fiecare data cand vin acasa, lumea in general in RO este mult prea stresata si in situatii din astea refuleaza, nu vorbesc de tine, dar in general, si in trafic mai ales, multi se descarca de stresul cotidian, chestii de genul asta nu prea vezi prin alte parti!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Eu zilele astea iar am avut probleme cu femeile la volan. Zici ca ma urmaresc. Si nici nu m-am dat cu Axe... :rolleyes:

 

Ieri 2 floricele erau sa intre in mine. Aparent la ele doar directia inainte conteaza. Stanga si dreapta e pentru ceilalti. De asemenea cred ca erau ocupate sa faca ceva mai important decat sa conduca masina ca o luasera incetisor spre banda mea. Fara semnalizare, evident. La una din ele, cand vad ca nu se prinde cucoana ca intra in mine, bag claxonu'. Si claxoneeeez si claxonez... si ce daca. Se apropia si mai mult de mine. In tot timpul asta am pus si usor frana pana cand vad ca nu merge treaba si trag o frana din aia sa intre ABS-ul. A taiat juma' de banda cat sa ma enerveze pe mine si apoi a revenit pe banda ei, fara niciun stres ca era la 2 milimetri de mine. :flowers:

 

Azi am lasat o blonda sa se bage in fata mea ca ramasese aiurea pe linia de tramvai. In spatele ei alta blonda care se bagase aiurea. Pe a doua n-am mai vrut s-o las. Si asta a doua tot insista sa se bage in fata mea fara sa semnalizeze. Eh, n-am lasat-o. Drept urmare tot ea m-a luat la claxoane si flash-uri. :flowers:

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Permiteti-mi sa ma descarc :)

Ieri ma invarteam prin oras cu treaba. La un moment dat, o duduie ( ca sa nu-i spun gutuie ) de pe banda a 2-a imi taie scurt calea ca sa faca la dreapta.

Am ramas tampit. Sper ca nu ptr multa vreme.

Arghhhhh.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

iar o sa barai pe tema problemei mele: bai, motoretele is masini ma, au dreptul sa stea pe mijlocul benzii cu 50 la ora, nu va mai bagati (care-o faceti, huo) ca niste tartani.

 

 

evident , persoanele de fata se exclud.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la noi in tara automobilul pare inca o "mare inginerie" si fiecare cauta sa demonstreze ceva daca dau vina pe o lipsa mare de cultura unii imi vor sari in cap dar cred ca asta e problema principala .

 

+1

 

Foarte adevarat. Insa aceasta este o cu totul alta discutie.

Ajungem la originile comportmentului denaturat din traficul din Romania.

Mecanismul infect si ireversibil ( ?! ) ce declanseaza jungla de pe soselele noastre...

 

Desi recunosc ca m-a cam " prins " directia discutiei voastre, la origine topicul si-a

propus altceva. Era vorba despre ceea ce putem face sa aratam celorlalti prin propria conduita ca exista pasionati ai marcii ce fac diferenta ; isi depasesc conditia de snobi , parveniti, " cocolari " , sau orice alt apelativ prestigios cu care suntem unanim catalogati ...

 

Lista ce am inceput-o, departe de a fi exhaustiva, reflecta indirect acest aspect.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu spun cĂŁ o bunĂŁ medicina in ceea ce priveĂâ˘te bunul simt, este condusul pe durata lunga, peste un an, in Germania.

Pe mine m-a linistit bine de tot, cu toate ca eram deja, dupa toate accidentele vĂŁzute de mine in 10 ani de ambulanta si SMURD.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Hai ca vorbesc eu cu tine, nu putem sa te lasam asa.

Unde in Germania?

 

Am mai zis-o odata, mai demult, dar ma vad nevoit sa repet: in Romania nostra draga, daca nu esti nesimtit in trafic, nu ajungi nicaieri. Punct.

De cate ori am avut de mers in Bucuresti, de exemplu, conduceam exact cum se conduce acolo: NU prioritate la pietoni, NU prioritate de dreapta, NU semnalizat, NU prioritate in giratorii, etc. Sa nu spun ca, vazand masini care intrau pe interzis, pe sensuri unice, m-am dus si eu dupa ei. Eu sa fiu mai prost sa ocolesc inca jumatate de ora prin trafic daca drumul din fata mea ma duce exact unde vreau?

Si chiar si asa, intr-o dupa-masa ploioasa, mi-a luat mai mult de 2 ore sa ajung unde trebuia.

La noi, traficul este infernal din cauza soferilor, in primul rand, si abia apoi din alte cauze.

 

 

lol

 

Papiciulo, tu stii ce-nseamna redundant mĂŁ?

 

Gtfo

Link to comment
Share on other sites

Hai ca vorbesc eu cu tine, nu putem sa te lasam asa.

Unde in Germania?

 

 

 

 

lol

 

Papiciulo, tu stii ce-nseamna redundant mĂŁ?

 

Gtfo

 

 

La mine v-ati referit Stimate domn? DacĂŁ da, eu sunt stabilit in nordul Germaniei.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Edited by E90 Aplinweiss
Link to comment
Share on other sites

+1

 

Foarte adevarat. Insa aceasta este o cu totul alta discutie.

Ajungem la originile comportmentului denaturat din traficul din Romania.

Mecanismul infect si ireversibil ( ?! ) ce declanseaza jungla de pe soselele noastre...

 

Desi recunosc ca m-a cam " prins " directia discutiei voastre, la origine topicul si-a

propus altceva. Era vorba despre ceea ce putem face sa aratam celorlalti prin propria conduita ca exista pasionati ai marcii ce fac diferenta ; isi depasesc conditia de snobi , parveniti, " cocolari " , sau orice alt apelativ prestigios cu care suntem unanim catalogati ...

 

Lista ce am inceput-o, departe de a fi exhaustiva, reflecta indirect acest aspect.

 

Salut, sunt nou pe acest forum, dar nu si in ale sofatului sau in ale marcii.

Sunt total deacord cu tine(in privinta codului de bune maniere)dar nu si in chestia cu facutul diferentei, pentru ca nu stiu de ce unii sau majoritatea dintr-e conducatorii auto au impresia despre detinatorii de BMW-uri ca sunt cum i-ai enumerat tu mai sus.

Toti cred ca stim ca mai mult ca sigur si printre posesorii de alte marci renumite sunt astfel de soferi. Uite eu de exemplu eram ferm convins ca taximetristii sunt...mult mai multe decat ai enumerat pana intr-o zi cand am prins vre-o 3-4 care chiar erau ok in trafic.

Bun cred ca posesorii marcii asteia (BMW)au sa sufere tot timpul catalogari din acestea dar cred ca mai mult din cauza tinerilor (nu generalizez)care abia isi iau permisul isi cumpara un e36 (sa nu se inteleaga gresit, nu am nimic cu acest model, dimpotriva, spun doar ca este preferatul soferilor mai tineri)si cum cand esti tanar fierbe adrenalia in tine fac tot felul de "fisfiricuri" care deranjeaza in trafic.

Asa ca orice fel de automobil ai avea chestiile pe care le-ai enumerat mai sus ar trebuii sa le faci. Cum spuneam sunt intru totul de acord cu tine dar cateodata explodez si nu ma deranjeaza greselile, ca toti mai gresim, este omenesc, dar ma deranjeaza nesimtirea si parca pe alocuri dispretul pe care il arata unii prticipanti la trafic.

Imi cer scuze ca am facut ditamai povestea aici. Numai bine la toti colegii si cat mai putine intamplari nefericite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.