Jump to content

SONDAJ - Cum realizati economii de carburant ?


EdY D

Metode testate pe propriul autovehicul BMW  

780 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am citit undeva ca se face o recalibrare din meniul ascuns al OBC, sunt niste valori acolo care se pot modifica dar indicat e sa te documentezi bine inainte de a te apuca de recalibrat....La eE39 FL am gasit asta dar cred ca e valabil si la E46.

Eroarea la mine este cam 1,5 -2 litrii/100.. Am facut chair ieri un test.. Cand s-a aprins becul am bagat de 100 Ron.. Si am mers pana s-a aprins iar becul.. Total pe ceas 300 km(consum 6,3).. Si pe bord computer cel Mai mic 7,7..

Link to comment
Share on other sites

Eroarea la mine este cam 1,5 -2 litrii/100.. Am facut chair ieri un test.. Cand s-a aprins becul am bagat de 100 Ron.. Si am mers pana s-a aprins iar becul.. Total pe ceas 300 km(consum 6,3).. Si pe bord computer cel Mai mic 7,7..

Cauta pe net explicatia testelor ascunse si vezi exact cum se face recalibrarea. Eu asa am gasit dar nu mai stiu linku'.

O sa caut si eu si iti postez daca gasesc ceva.

 

Am gasit intre timp

http://www.sal-e.net/node/147

Poate gasesc si cum se face calibrarea

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Uite aici cum se face:

 

Calibration of consumption calculation DDE 5.0/5.1

The DDE control unit calculates the amount of fuel currently being consumed and sends the value to the on-board computer. Here the fuel consumption is calculated in l/100 km and displayed.

 

Matching function

Prior to transfer to the on-board computer, the consumption signal is multiplied by a correction factor in the DDE control unit. The correction factor is set at the factory to 1.0 and is adjustable within certain limits with the consumption calculation matching function. In this way, the consumption displayed by the on-board computer can be corrected up or down.

 

Application

Caution: Before using the calibration function, it is essential to make sure that there are no faults in the DDE control unit or other problems in engine operation.

 

Matching can be used if the customer determines and complains about a deviation between the following values:

 

Fuel consumption calculated by the on-board computer

 

Fuel consumption determined on the basis of refuelling

 

These two values must be entered at the corresponding point during the matching procedure. The matching function then automatically calculates the correct correction factor and transfers it to the DDE control unit.

 

The correction factor can decrease or increase by a maximum of 5%. If the newly calculated correction factor is outside these limits, the user will be given the option of setting the factor to the maximum permissible limit or not at all.

 

Determining fuel consumption

It is necessary to determine the fuel consumption correctly in order to achieve the required effect of the matching procedure. The following procedure is recommended for this purpose:

 

Refuel vehicle completely full (to brim)

 

On-board computer: Recalculate fuel consumption

 

Drive vehicle over several hundred kilometres (with several refuellings if necessary)

 

Refuel vehicle completely full (to brim)

 

Calculate actual fuel consumption

 

Caution: Driving with different driving styles can influence the matching accuracy and its effect on the energy control display.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cu E36 318i, 1994, benzina am scos o medie de aproximativ 8 l/100 mixt (7,8 ) la condus calm si relaxat. Mi-a iesit 6 - 6.3% in exterior, la viteze de 80-90-100 (nu e o viteza mica pentru drumu judetean dintre pitesti si suseni, avand in vedere ca are destul de multe curbe) si vreo 9.5 in oras, mers cu viteza legala fara accelerari si schimbatul benzii fara rost. Ceea ce conteaza intradevar la consum nu este viteza (adica daca mergi incet nu neaparat consumi si putin). Conteaza sa folosesti cat mai mult inertia. Eu accelerez, schimb si cand ajung la 50-60 km/h o las sa mearga "singura" si decat "pisc" acceleratia. Mergand lejer in oras am timp sa franez din timp daca e rosu la semafor, daca s-a "bagat" unu pe banda mea... si astfel evit sa opresc mai brusc la un obstacol si pot sa accelerez in continuare (spunea cineva mai sus ca una e sa pleci dupa loc ca ai franat cand s-a bagat unu in fata ta si alta e sa pleci de la 10-20 km/h). Asa conduc eu si cam asa a iesit cel mai bun consum.

 

Pe de alta parte tata conduce mai agresiv, pleaca dupa loc mai repede, schimba banda des, depaseste, nu merge cu 50 in oras daca e liber... si el a scos consum peste 12% cu aceias masina.

 

Deci cel mai mult pentru economia de carburant conteaza stilul de mers (Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi neaparat ca pensionaru si sa nu te bucuri de condus.)

Edited by Tudiii
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cu E36 318i, 1994, benzina am scos o medie de aproximativ 8 l/100 mixt (7,8 ) la condus calm si relaxat. Mi-a iesit 6 - 6.3% in exterior, la viteze de 80-90-100 (nu e o viteza mica pentru drumu judetean dintre pitesti si suseni, avand in vedere ca are destul de multe curbe) si vreo 9.5 in oras, mers cu viteza legala fara accelerari si schimbatul benzii fara rost. Ceea ce conteaza intradevar la consum nu este viteza (adica daca mergi incet nu neaparat consumi si putin). Conteaza sa folosesti cat mai mult inertia. Eu accelerez, schimb si cand ajung la 50-60 km/h o las sa mearga "singura" si decat "pisc" acceleratia. Mergand lejer in oras am timp sa franez din timp daca e rosu la semafor, daca s-a "bagat" unu pe banda mea... si astfel evit sa opresc mai brusc la un obstacol si pot sa accelerez in continuare (spunea cineva mai sus ca una e sa pleci dupa loc ca ai franat cand s-a bagat unu in fata ta si alta e sa pleci de la 10-20 km/h). Asa conduc eu si cam asa a iesit cel mai bun consum.

 

Pe de alta parte tata conduce mai agresiv, pleaca dupa loc mai repede, schimba banda des, depaseste, nu merge cu 50 in oras daca e liber... si el a scos consum peste 12% cu aceias masina.

 

Deci cel mai mult pentru economia de carburant conteaza stilul de mers (Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi neaparat ca pensionaru si sa nu te bucuri de condus.)

 

 

+1

 

mai ales seara cand e liber, mai vezi vreun destept d'aasta de o calca, desi la 100m in fata semaforul e rosu si vizibil ca e rosu de la un km :laugh:

 

dar daca mergi ca mine la munca la 8 dim si vii la 17:30 , un drum de 10km care normal il faci in 15 min, eu il fac in conditiile astea in 45min, cu a1a si a2a majoritatea timpului, cred ca, consumul se duce pe apa sambetei.

Link to comment
Share on other sites

:laugh:

 

la asta nu m-am gandit... :laugh: mai bine cobor si din mers, sa mai o mai usurez :laugh:

 

pe viitor, in afara orasului o sa stau in spatele unui tir, ca cica imi scade coeficientul aerodinamic sau cum ii zice, si consum mai putin.

 

o fi pe bune? <_< teoretic vorbind.

 

 

ce sunt astea si cu ce se mananca? :unsure: :wacko:

 

 

Profile anvelope " Fuel saver

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

chestia cu statul in spatele tirului cred ca e valabila,ceva tunel aerodinamic :rolleyes: ca si tipii din nazcar,ai vazut cum stau la 3 cm unul in spatele celuilalt?

 

bine,aia nu cred ca se gandesc la consum.

 

Doar sa nu uiti de ce la un moment dat nu mai ai directie si frana :laugh:

 

 

 

 

mergea la daciile vechi fara servo

 

doar sa nu intorci de tot cheia in contact,ca ramaneai cu volanul blocat :laugh:

Link to comment
Share on other sites

cred ca am vazut pe discovery sau explorer, exact explicatia asta, cu aia din nascar, dar era vorba ceva de siguranta la vitezele alea, cand unul se xpune si piede aderenta, se rastoarna masina din cauza aerului? care opune rezistnta, sau ceva de genul.
Link to comment
Share on other sites

daca am avea toti venituri ca tine nu ne-am mai plange :laugh: asta i alta poveste.

 

esential e ca salariile stagneaza, iar pretul carburantului se tot duce..in sus, iar predictiile nu sunt pozitive.

 

@kyp

"Economie de carburant= lasat masina in parcare/garaj."

 

:laugh:

 

din seria "nu oftati, evitati risipa de aer" :laugh:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

eu unul nu conduc mereu la consum, de obicei un factor e starea de spirit :laugh: daca s nervos, agitat, grabit cam o calc si merg in 4-5000, dar de obicei sunt "lean back" la 2500 cu ochii n patru dupa zmei si gropi, ca mi-a ajuns de cate ori am avut masina lovita :laugh:

 

cred ca toate solutiile enumerate aici, sunt nule in Bucresti, intre orele 07:30-10:00 si 17:00-20:00, cel putin in zonele pe unde trec eu.

Link to comment
Share on other sites

predictiile sunt ca in cativa ani vom merge toti cu bicla

dar astia de obicei exagereaza :getlost:

 

Nu exagereaza, daca se face 7 ron, mai e un pic pana la 10 ron pe litru. Dar tot cei bogati vor avea de castigat, ei oricum merg cu masina, mai putin trafic, daca vor sa isi cumpere una electrica, isi iau, chiar daca sunt super scumpe la ora asta etc.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu la un 318i din 98 am scos in afara 6.3 , la 90-100 maxim 120 km/h(consum la pompa), mixt am scos 8.3... mi se pare in regula, e cam ca in carte... in oras folosesc si eu regula cu mersul in frana de motor, fara accelerari bruste de la un semafor la altul, etc... si consumurile astea acum, pe perioada rece.. ma gandesc ca la vara sa mai scada putin... in final pot spune ca sunt multumit. Pe BC imi arata mai putin...de aia nu ma prea iau dupa el...
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat prius si consum 4% in oras. bmw'ul il tin masina de duminica :D in curand, va fi masina de pasti si craciun, iar peste ceva ani, la vaselina, sa o vanda nepotii ca si piesa de muzeu, peste 50 de ani :D

 

Naspa... unde-i placerea de-a conduce... :frantics:vinde-mi-l mie, pacat de el sa stea in garaj!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.