Jump to content

SONDAJ - Cum realizati economii de carburant ?


EdY D

Metode testate pe propriul autovehicul BMW  

780 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

hai, stati CUMINTE ;) n-a mai avut lumea 328 si-i lua 18-20 in bucuresti, tie iti ia la jumate...asta nu-mi place mie la voi :D

tu de unde ai mai aparut ?, nu generaliza. poate cu ce ai mers tu era praf sau resetase consumul si la mers bara la bara si tot nu ia 18 , in fine fiecare face ce crede :thumbsup:

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

pai, mai devreme, cand am spus ca mi-am luat prius pentru consum, am inteles ca bmw, ca placerea de a conduce, in pofida consumului...acum ce facem, nu mai avem talpa grea cand conducem bmw? eu asa vad bmw...schimb la 4000-4500rpm, iar cine sta in bucuresti stie ca masina ia 18 cand am eu treaba, ca omu'...vin de la munca, cand vine toata lumea, la 6, si plec la munca, cand pleaca toata lumea, la 8.

aaa, mergem noaptea, ca o ardem nefese, sau o dam in "keep it low bro, ca consuma"...asa ia 12-13 un 328. eu cu 318 de 118 cp nu scap fara 13-14 in bucuresti, la orele mai sus mentionate

@alex iulian - eu de unde am aparut? din pampas, prietene. sau faptu' ca ai tu o luna jumate in fata mea, pe forum, te face pe tine veteran, si pe mine tilicar? :D

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt impartite. Eu zic ca la orele de varf indiferent cum schimbi, tot consuma, ca esti tot dintr-a 1-a in a 2-a, iar opresti, iar pleci de pe loc, deci nu trebuie sa mergi sportiv sa consume.

 

da asa, dar eu vroiam sa zic, ca la ore de varf, daca schimbi si mai sus (4500), consumi si mai mult decat daca ai schimba la 2500, ptr ca asta ar insemna sa mergi turat mai tot timpul, si plus de asta, nu prea ai unde sa schimbi in 4500-5000, in trafic aglomerat, poate doar sa mergi cu a1a tot timpul, si ai consuma benzina pe banda rulanta.

Link to comment
Share on other sites

Da, oricum traficul din buc e f atipic. Am stat 1 an acolo si la 8 dimineata mi se parea imposibil de ajuns din militari in centru. Deci un consum de 14 la 318i mi se pare plauzibil, la 328i nu stiu, nu ma pronunt. In alte orase din tara, intr-un trafic normal unde stai o data la un semafor, sau rareori de 2 ori, un 11% sa tot ia 318. Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

A mentionat cineva si alegerea unei alte rute? Eu cel putin nu suport sa stau in trafic bara la bara. Prefer sa ocolesc, sa ma chinui pe stradute decat sa stau. Chiar daca ajung la fel de repede ca timp.

Pacat ca la noi cateodata chiar nu ai alte optiuni decat sa stai in trafic.

Link to comment
Share on other sites

m-ati inteles gresit: in conditii de bara-la-bara, nu am cum sa turez masina la 4000, ca ar insemna ca sunt idiot. schimb la 4000-4500 cand imi permite traficul, in weekend si seara. totusi, eu am avut 328 e36, si asa imi lua, si nu aveam probleme cu debitmetru, sonda lamba, filtre infundate, etc.

am curaj sa fac pariu ca, in maximum 15 ani, o sa ne intoarcem la situatia de pe timpul lui ceausescu, cand erau doar cateva masini, si restu' sportivi...cand se va face trecerea de la masinile conventionale, pe carburant, la cele pe hidrogen/electrice. ganditi-va cati o sa-si permita sa dea 50000 pe o masina, sau 120 000 in leasing...probabil 5% din cei care acum au masini

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat acum cateva saptamani a doua masina ,un lupo 1.1 Tdi.Ia 3,5 motorina in oras .Daca esti genu ' care face rost de motorina cu 4 lei/litru ,poti sa-ti dai seama cam care-i treaba .Multa lume se uita cu curiozitate,unii cu mila,altii cu simpatie... :w00t:

dar asta nu are nicio importanta ,cand tu stii ca faci 100 de km in oras cu 15-16 lei :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.