Jump to content

SONDAJ - Cum realizati economii de carburant ?


EdY D

Metode testate pe propriul autovehicul BMW  

780 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pe principiul asta economia cea mai mare o faci atunci cand nu cumperi masina(daca o lasi in parcare deja mananca bani, btw).

 

corect

in parcare se murdareste de praf, trebuie sa platesti locul de parcare, trebuie sa pui deoparte bani pentru bandouri si oglinzi furate, la metro cand te duci trebuie sa pregatesti bani de retusuri pentru carucioarele invidioase..... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum fac economie? pai simplu, o las acasa si merg cu metroul. Am alternativa foarte rapide vs masina la 3 minute de mine. Cu masina merg 2 3 zile pe saptama la munca maxim (cateodata doar 1) si in weekend. Sincer nu prea simt mare placere sa merg bara la bara. Cel mai mult imi place la drum lung.

 

ps: imi zicea ca masina care sta in parcare se strica, asa o fi?

Link to comment
Share on other sites

Oarecum e adevarata afirmatia, dar valabila daca o lasi nemiscata mult timp, 6-12+ luni.

 

E intr-adevar aiurea in Bucuresti, trafic aglomerat peste medie, cu parcarile problema.

 

Pentru a pastra masina pentru weekend e preferabil un garaj, mai ales daca vorbim de masina peste 6-7000eur. Daca discutam de exemplu de un fiat punto de 1000eur, ala poate sa stea o luna nemiscat ca nimeni nu il baga in seama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am facut niciodata economie la carburant.

Nu sunt un zgarcit :thumbsup:

 

Cu toate astea, ai votat ultima varianta....

 

 

 

Ontopic: Am remarcat ca, folosind pilotul automat (la drum lung), masina consuma mai putin. Inca o data, mersi XXL&Co. thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, in ceea ce am remarcat, economia nu depaseste 1 l/100 km, iar asta o vad la drumuri lungi, unde chiar se simte. Pe sectoarele de la noi, gen DN1, A1, A2, A3, folosesc pilotul automat doar din lenea de a nu sta tot timpul cu dreptul ancorat pe acceleratie.

 

 

La tine, nu o fi bagat "Co" firele pe unde trebuie....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
In general merg cum am chef dar placerea mea e sa plec tare din semafor pana la 50-60 la ora, in functie de cat e permis legal, si sa bag pilotul automat lenevind pana la stopul urmator... In general nu ma gandesc insa la consum ci doar uneori imi mai pun ambitia sa vad cat de putin scot insa cu o cutie automata ai putin spatiu de joaca si manevra... am votat ultima varianta... daca vreau ieftin si consum mic imi iau o masina mica cu motor mic, diesel, cutie manuala si aia e... Deocamdata insa vreau sa ma bucur de ce am...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

opel astra 1.7dti - mers 80km/h pe pilot (Ploiesti Bucuresti si retur) consum 3.8%

e60 N47 - mers 110km/h pe pilot (Constanta Bucuresti si retur)consum 4.7%

 

In principiu, scot consumul cel mai bun daca accelerez progresiv, daca nu ma grabesc, si daca merg legal.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.