Jump to content

DIY - Welcome Light E90


larry_bml

Recommended Posts

Salutare, am dat un search dupa termenul de welcome si nu mi-a returnat nimic, sper sa nu mai existe, dar oricum o sa deschid si eu un topic.

 

Pentru cei interesati de WELCOME LIGHT si FOLLOW ME HOME pentru modelele de E90 (asta am cu asta defilez), se poate face cam asa :

 

Modul 1. FOLLOW ME HOME se activeaza din meniu , la iDrive , car settings, lights , FOLLOW ME se bifeaza si se seteaza cate secunde sa stea faza lunga aprinsa. Se opreste masina, se scoate cheia din contact, se trage de maneta de semnalizare spre sofer, in acel moment se va aprinde faza lunga si va ramane aprinsa pentru cat timp a-ti setat. Se deschide usa, se inchide, se incuie masina, iar luminile se vor stinge singure dupa expirarea timpului.

2. WELCOME LIGHT, pentru cele cu modul de lumini FRM2 sau FRM3 , adica cele de peste 03.2007, functia se poate activa tot din iDrive, daca masina are deja setarile facute, modul de activare fiind asemanator cu cel de activare al FOLLOW ME. Daca modulul este FRM (simplu) nu stie de WELCOME LIGHT - treceti la Modul 2, daca modulul de lumini este FRM2 sau FRM3 dar optiunile nu sunt activate din codarea modulului, vizitati un prieten priceput sau un service BMW pentru a coda aceste optiuni.

 

Modul 2. Pentru cei care au modulul de lumini FRM (simplu), pasii sunt urmatorii :

 

1. Se cumpara un releu cu temporizare; Eu am gasit unul de la FALCO daca nu ma insel, model 611T sau ceva de genu.

2. Se identifica un + permanent si se aduce un fir in bord in partea stanga;

3. Se desface switch-ul de lumini si se identifica firul NEGRU;

4. Se intrerupe firul negru si se conecteaza la iesirea din releul temporizat;

5. Se setaza releul ca iesirea sa fie permanent inchisa si sa o deschida numai la comanda;

6. Se identifica un fir de comada al motoraselor de inchidere centralizata; Aici nu va pot ajuta caci asta a facuta baiatul care mi-a montat alarma;

7. Se leaga firul de comanda al releului temporizat la firul identificat la pasul anterior si se setaza releul ca sa primeasca comda pe plus.

8. Se alimenteaza relul cu + - ul de la pasul 2 si o masa (gasiti voi pe acolo).

9. Se inchid usile si se face o proba : Se incuie masina : ar trebuii sa se aprinda pozitiile si sa stea aprinse pentru timpul setat din releu-ul temporizat. Se descuie masina, din nou pozitiile vor sta aprinse pentru timpul presetat.

 

Bun , acuma ne-am comvins ca totul functioneaza, s-au ales pozitiile pentru ca faza scurta nu functioneaza fara contact, iar pentru faza lunga, probabil se face cam aceeasi manevra dar identificand firele de comanda ale fazei lungi, pe mine nu m-a interesat faza lunga, eu am vrut pozitiile.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Mai este o singura treaba care ar mai trebuii rezolvata, asta ca sa nu apara alte probleme, sa se monteze un releu alimentat sau comandat de + contact care sa intrerupa activitatea releului temporizat, pentru a nu aparea probleme de functionare a luminilor in timpul mersului datorita incuierii sau descuierii usilor.

 

Cu treaba asta o sa revin dupa finalizare, pentru ca abea astazi dimineata am descoperit-o. Oricum alte probleme nu apar decat ca s-a putea sa va intrerupa din lumini sa sa va aprinda luminile aiurea in cazul incuierii sau descuierii usilor.

 

Pentru alte lamuriri, scrieti aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

si mai simplu faci urmatoarea jmekerie.

cauti un releu obisnuit (fara dioda) cauti firele de la inchiderea centralizata deobicei albastru/negru si alb/negru, (sunt 2 fire doar si pt inchis si pt deschis pt ca inverseaza doar polaritatea), cauti firul care vine de la maneta de unde dai flash (la e46 este alb) si faci urmatoarele:

 

legi alimantarea releului de cele doua fire de la inchidere, iar de contactii releului legi asa: un fir care sa dea la masa si celalalt fir il legi de firul de flash.

 

Cand vei inchide masina releul primeste curent, se inchide si da masa la firul de flash, in concluzie da un flash iar atunci follow me home se activeaza. Cand inchizi masina, aceeasi poveste.

 

E posibil sa gasesti firul de la maneta de flash dar degeaba sa-l dai la masa ca nu merge (am patit eu) puneam lampa legata la - pe fir si nimic. Am zis ca nu e ala firu desi atunci cand tineam lampa pe fir numai mergea sa dau flash (nu pricepeam de ce)

 

Cand am masurat rezistenta comutatorului in momentul in care am atins firul a dat flash (prin aparatul de masura)

 

Am luat alt aparat de masura si am masurat intre bornele de la primul aparat (avea rezistenta de 1000 ohmi)

 

In concluzie am adaugat si o rezistenta de 1000 de ohmi la firul care iese din releu si da masa pe firul de flash si a mers.

 

cam asta e si eu zic ca e mult mai simplu si mai interesant asa (pentru ca poti seta si cat timp sa stea aprinse. Daca vrei poti coda modulul de lumini sa aprinda ce vrei tu, proiectoare, high beam, low beam plm sau angel eyes.

 

cauti pe cineva care se pricepe sa umble cu ncs si gata.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Varianta cu NCS pica pana la FRM2 sai LMA2 , asa ca proiectoare, smecherii... degeaba, numai cu improvizatii. Mai nou mi-am facut propriul montaj care face si welcome light si folow me home, atat pe pozitii cat si pe proiectoare. Iar temporizarea se poate face in functie de doleantele omului, deoarece modulul contine un pic programabil, care pe langa timp, mai tine cont si de pozitia contactului ;) .
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Varianta cu NCS pica pana la FRM2 sai LMA2 , asa ca proiectoare, smecherii... degeaba, numai cu improvizatii. Mai nou mi-am facut propriul montaj care face si welcome light si folow me home, atat pe pozitii cat si pe proiectoare. Iar temporizarea se poate face in functie de doleantele omului, deoarece modulul contine un pic programabil, care pe langa timp, mai tine cont si de pozitia contactului ;) .

 

 

Salut,

 

As vrea sa-mi fac si eu WELCOME LIGHT pe un e90 (pozitie + faruri ceata) imi poti spune cum?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.