Jump to content

Ce ULEI?BMW 320d 136cp 2001 engine M47


kerosen

BMW 320d 136,M47 ulei   

300 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am o dilema,a venit timpu sa schimb uleiul si nu stiu de care sa pun,mentionez ca masina este un 320d 136cp 2001,motor M47,incap 5L de ulei,dar nu stiu ce fel de ulei sa pun, am vazut mai multe firme ce scrie pe bidon,ba BMW,ba Castrol,ba Aral,nu stiu de care sa pun sa fie si calitativ,si ce tip de ulei, 5w30,5w40, sau daca mai sunt si alte tipuri pentru motoru meu,care ar fi mai bun,mentionez ca sofez mai sportiv,acuma vine si vara..
Link to comment
Share on other sites

Motul 8100 x-cess 5w-40. La vara sigur se vor depasi 30*C deci nu prea ar fii indicat un 5w-30. Pt clima noastra, si vara si iarna, se potriveste 5w-40.

Din ce stiu, motul se face doar in Franta si am auzit numai de bine de el...adica cine a folosit acest ulei, la el a si ramas.

Link to comment
Share on other sites

am o dilema,a venit timpu sa schimb uleiul si nu stiu de care sa pun,mentionez ca masina este un 320d 136cp 2001,motor M47,incap 5L de ulei,dar nu stiu ce fel de ulei sa pun, am vazut mai multe firme ce scrie pe bidon,ba BMW,ba Castrol,ba Aral,nu stiu de care sa pun sa fie si calitativ,si ce tip de ulei, 5w30,5w40, sau daca mai sunt si alte tipuri pentru motoru meu,care ar fi mai bun,mentionez ca sofez mai sportiv,acuma vine si vara..

eu din 5w30 castrol nu-l slabesc de 4 ani aproximativ nu imi consuma ulei deloc sau cel putin nu complectez de la schimb la schimb

Link to comment
Share on other sites

0W-40 OE BMW este un ulei excelent - sunt extrem de multumit de el -cu conditia ca pe spatele bidonului sa existe eticheta http://img42.imageshack.us/img42/4584/madeingermany.jpg deoarece pe piata se gasesc si altfel uleiurile OE

http://img203.imageshack.us/img203/322/0w40.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

0W-40 OE BMW este un ulei excelent - sunt extrem de multumit de el -cu conditia ca pe spatele bidonului sa existe eticheta http://img42.imageshack.us/img42/4584/madeingermany.jpg deoarece pe piata se gasesc si altfel uleiurile OE

http://img203.imageshack.us/img203/322/0w40.jpg

Este bun uleiul asta dar pentru motoarele pana in 100000 de km !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat,uleiul nu se pune in functie de cati km are masina !!! doar in reclamele mincinoase..

+1 corect, uleiul nu se pune in functioe de km ... daca pui un 10w-40 sau 10w-60 spre exemplu la un 320d,330d, 535d poti sa-ti iei adio de la turbina in scurt timp

 

La ce pret e un litru?...Edy, tu de unde l-ai luat? Peste 2k am si eu schimbul si incep sa oscilez intre motul 5w-40 si oem 0w-40.

Acum am mobil1 5w-50 dar cum nu prea mai merg sportiv, o sa renunt la 50, dar nici sub 40 nu o sa bag.

de la alex.teile de pe forum ...la un pret mai mult decat convenabil in opinia mea

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

cum iti merge masina cu 5w 50 nu ti se stinge becu de la presiunea de ulei mai repede?

 

Cand am luat masina, a avut oem 5w-30 si mi se parea cam subtire pt vara ( din ce m-am documentat, cand afara temperatura trece de 30*C trebuie ulei cu 40 in coada )

Am pus 5w-50 crezand ca se va stinge becul la ulei mai repede dar, nu a fost asa. Vis-a-vis de bec nu am simtit nici o diferenta de la 5w-30 la 5w-50. Parca e ceva mai silentios cu 50.

Renunt la 5w-50 pt ca nu mai am incredere in mobilul si castrolul de pe la noi si plus ca eu fac drumuri mai scurte, gen 10-15km fara sa o alerg, deci nu ma avantajeaza deloc un 50.

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat,uleiul nu se pune in functie de cati km are masina !!! doar in reclamele mincinoase..

Ok cum zici tu , dar nu mi se pare in regula sa pui un ulei prea subtire la un motor care are o uzura destul de mare , ma refer aici la uzura normala care vine dupa un anumit numar de km ! Atunci explica-mi si mie de ce se recomanda un ulei mai gros la un motor care deja consuma ulei ?

Link to comment
Share on other sites

Ok cum zici tu , dar nu mi se pare in regula sa pui un ulei prea subtire la un motor care are o uzura destul de mare , ma refer aici la uzura normala care vine dupa un anumit numar de km ! Atunci explica-mi si mie de ce se recomanda un ulei mai gros la un motor care deja consuma ulei ?

la un motor care consuma ulei se impune reparatia lui,nu carpeala .. mai ales la cele care au turbo ; un motor cu uzura normala nu consuma ulei!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Atunci explica-mi si mie de ce se recomanda un ulei mai gros la un motor care deja consuma ulei ?

Asta recomanda un mecanic de dacie 1310 care a invatat "meserie" la coltul blocului nu unul care lucreaza dupa niste paramentri de functionare a motorului , diagnoza si manuale ...

Edited by edy1092
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta recomanda un mecanic de dacie 1310 care a invatat "meserie" la coltul blocului nu unul care lucreaza dupa niste paramentri de functionare a motorului , diagnoza si manuale ...

Daca cauti mai bine , ai sa gasesti si pe acest forum astfel de recomandari ! Oricum au si uleiurile astea rolul lor ! Sunt multi care baga uleiul dupa ureche si parca suna mai pompos si mai sportiv un ulei 0W30 NU ? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Daca cauti mai bine , ai sa gasesti si pe acest forum astfel de recomandari ! Oricum au si uleiurile astea rolul lor ! Sunt multi care baga uleiul dupa ureche si parca suna mai pompos si mai sportiv un ulei 0W30 NU ? :thumbsup:

nu inseamna ca sunt si recomandari bune ! vezi de exemplu site-ul castrol,nu cred ca scrie intre x si y km foloseste uleiul z iar dupa treci la uleiul w.. sau in cartea masinii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.