Jump to content

Articol: Sunt vinovat


Romulus

Recommended Posts

Sunt vinovat

 

Admit, sunt vinovat, fĂŁrĂŁ nici un dubiu: conduc un BMW. Deci sunt vinovat prin definiție.

 

N-am ce sĂŁ fac, nu mĂŁ pot abține, e ca un drog. Pur și simplu ĂŽmi place. Sigur, nu-mi place cĂŁ nu-mi zâmbește nimeni când sunt la volan. E adevĂŁrat cĂŁ nu am ĂŽncercat sĂŁ dau muzica la maxim și sĂŁ mĂŁ plimb agale cu geamurile deschise și nici sĂŁ fluier și sĂŁ claxonez ori de câte ori vĂŁd o fustițĂŁ scurtĂŁ, nici mĂŁcar atârnatĂŁ pe o sfoarĂŁ la uscat. Poate atunci aș fi avut succes și mi-ar fi zâmbit cineva. Nu știu, n-am ĂŽncercat astea și aparent, fĂŁrĂŁ sĂŁ o fac, nu-mi zâmbește nimeni când sunt la volanul BMW-ului meu.

 

Da, sunt vinovat. Simt asta de fiecare datĂŁ când cineva mĂŁ ĂŽntreabĂŁ, uitându-se la mașina mea, „auzi, da’ asta câți cai putere are”? E clar ĂŽn momentul acela cĂŁ sunt vinovat. Ar trebui sĂŁ fiu condamnat direct. Ce sĂŁ-i rĂŁspund? Are mulți, are destui. O parte din cel care ĂŽntreabĂŁ, te va privi admirativ, orice rĂŁspunzi. AltĂŁ parte, te va privi cu o anumitĂŁ invidie. Dar cea mai mare parte a interlocutorului te va privi ca pe un damnat, cu o urĂŁ lipsitĂŁ de orice falsitate. SincerĂŁ.

 

Am avut un mic accident, acum câteva luni. DepĂŁșeam o Dacie, care a fĂŁcut stânga ĂŽn momentul ĂŽn care treceam prin dreptul ei. Dialogul cu acel șofer, un puștan de 20 de ani, ĂŽncerc sĂŁ-l descriu aici:

  • De ce nu te-ai asigurat?

  • M-am asigurat!

  • Și eu unde eram?

  • Nu știu, nu te-am vĂŁzut.

  • PĂŁi și crezi c-am picat din cer ĂŽn stânga ta?

  • Nu, dar cu mașina aia, ĂŽntr-o secundĂŁ ești peste mine.

  • De unde știi, ai condus una vreodatĂŁ?

  • Nu, dar știu eu.
  •  

    Ce sĂŁ-i mai rĂŁspund? Probabil am fost eu de vinĂŁ, cĂŁ am accelerat prea tare. Oricum, poliția n-a gĂŁsit nici un articol ĂŽn lege care sĂŁ mĂŁ condamne, așa ca i-a suspendat lui permisul. Dar și polițistul știa cĂŁ eu sunt vinovat. I-a fost fricĂŁ sĂŁ mi-o spunĂŁ drept ĂŽn procesul verbal. Dar se citea și ĂŽn ochii lui.

     

    Toți vor sĂŁ se ia la ĂŽntrecere cu tine, probabil sĂŁ-ți dovedeascĂŁ cĂŁ deși ai mașinĂŁ mai puternicĂŁ, ei sunt șoferi mai buni. Mult mai buni. Semnificativ mai buni și ți-o vor dovedi imediat și irevocabil. DepĂŁșindu-te oricum, oriunde și fĂŁrĂŁ fricĂŁ. Cel mai important e cĂŁ ei sunt mai buni și tu ești vinovat cĂŁ ți-ai luat o așa mașinĂŁ, deși nu o meriți. Pentru tine e doar o fițĂŁ. Nu ai habar sĂŁ o conduci.

     

    O altĂŁ treabĂŁ fainĂŁ e când sunt ĂŽntrebat cu ce vitezĂŁ merg. Când le explic cĂŁ ĂŽncerc din rĂŁsputeri sĂŁ nu depĂŁșesc viteza legalĂŁ, mi se rĂŁspunde: „Hai bĂŁi, mĂŁ lași?!? Ți-ai luat așa mașinĂŁ ca sĂŁ mergi ĂŽncet?!?” Sincer, nu. Mi-am luat-o ca sĂŁ mor pe șosea. Pur și simplu, urĂŁsc sĂŁ mor liniștit, de bĂŁtrânețe, povestind nepoților mei aventurile din tinerețe, așa cĂŁ m-am gândit cĂŁ poate e palpitant sĂŁ mor la volanul unui bolid. Ce naiba?!? Asta e o nebunie. Da, merg ĂŽncet și calculat aproape tot timpul și tot sunt vinovat. Mult mai vinovat ca unul cu un junghi de mașinĂŁ care e pericol public și n-ar trebui sĂŁ ajungĂŁ pe o șosea publicĂŁ.

     

    Deseori, mĂŁ ĂŽntorc la mașinĂŁ și-mi dau seama cĂŁ și ea suferĂŁ din cauza vinovĂŁției mele. GĂŁsesc zilnic o nouĂŁ zgârieturĂŁ pe undeva. Fie unul cu cheia, fie unul cu bara. Nu le pasĂŁ, doar eu am bani și oricum sunt vinovat doar pentru cĂŁ am ĂŽndrĂŁznit sĂŁ conduc un BMW.

     

    Nu mi se dĂŁ prioritate, cĂŁ eu oricum am prioritate de șmecher. Darmite când legal, n-am… Atunci sĂŁ vezi. Du-te la naiba cu BMW-ul tĂŁu. BagĂŁ-te singur. Ești vinovat oricum, de ce sĂŁ te zbați?

     

    Un domn, foarte respectabil și foarte bun profesionist, cu multĂŁ experiențĂŁ și cu pĂŁr cĂŁrunt, șeful unui service BMW, ĂŽmi spune fĂŁrĂŁ pic de zâmbet pe buze, ca titlu de statisticĂŁ ochiometricĂŁ, cĂŁ aproape jumĂŁtate din cei care cumpĂŁrĂŁ pentru prima oara o mașinĂŁ de la ei, revin ĂŽn service cu mașina lovitĂŁ binișor, ĂŽn primele luni dupĂŁ cumpĂŁrare. Și astea sunt cazurile fericite. CĂŁ unii nu mai revin ĂŽn service niciodatĂŁ dupĂŁ un accident. Deci e clar cĂŁ suntem vinovați. Ar putea sĂŁ ne suspende definitiv permisul când ne cumpĂŁrĂŁm arma… ĂŁĂŁĂŁĂŁĂŁĂŁ… mașina…

     

    Gândiți-vĂŁ la asta, de fiecare datĂŁ când urcați la volanul unui BMW. Nu e ușor sĂŁ trĂŁiești cu o așa povarĂŁ, cu o așa vinovĂŁție…

     

    Click here to view the articol

    Link to comment
    Share on other sites

    Interesant articolul cu toate ca se axeaza fix pe o singura idee. Aceea cum ca un sofer de BMW este neaparat asa cum isi imagineaza ei ca este.

     

    Mi s-a intamplat si mie deseori sa fiu provocat. In functie de starea de moment, l-am lasat sa se duca si am plecat linistit sau i-am dat jet ca alta data sa stie sa stea in banca lui :pardon:

    Link to comment
    Share on other sites

    in mare sunt de acord cu acest articol , cel mai tare ma amuza cei care isi cumpara e46 din dorinta de a avea bmw-u , se lovesc de costurile de intretinere ( de furaciuni) si vand masina relativ repede cu un singur gand "nu imi mai iau bmw-u in veci " :) in mare , astia ne si invidiaza

     

     

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Daca atmosfera e corespunzatoare, sunt faine scrierile, daca nu, sunt funny. Oricum, ambele variante sunt ok.

     

    Eu mai degraba as privi asta ca o transpunere in scris a gandurilor, sentimentelor, trairilor acelui om, in acel moment.

    Daca nu esti macar o data in viata intr-un mood ca al lui, nu ai cum sa simti pe propria piele ce scrie.

    Link to comment
    Share on other sites

    Felicitari, respectele mele, am citit acest articol si m-a impresionat ca inca mai sunt oameni care spun adevarul, si chiar asa e, cand esti la volanul unui BMW, singurii care iti dau prioritate si te lasa sa te "bagi" (ex: vrei sa virezi stanga si trebuie sa cedezi trecerea) sunt tot conducatorii de BMW si sa stii ca lucrul asta nu se intampla numai in ROMANIA, dar si in alte tari(ex: Grecia, eu sunt de 1 an aici si patesc asta zilnic, desi eu las alte masini sa se "bage").

    In fine asta este, povara de a avea BMW...,dar placerea este poate tripla, asa ca asta ma face sa conduc BMW si cand il vand, tot BMW voi cumpara, poate asa voi imputina numarul cocalarilor cu BMW.

     

    Numai bine si drum bun,

     

    Cosmin

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    SUPER TARE articolul si din pacate foarte adevarat,asta se si intampla pe strazi iar chestia asta cu are BMW sa plateasca este tipic romaneasca ( in loc sa se gandeasca cum sa muncesca mai mult sa isi cumpere si ei un BMW ei zic uite-l pe ala cu BMW-ul F....in.....).

    Trist de tot dar asta este adevarul romanesc si nu numai!

    Inca odata super articol!

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest IulianE

    Si vrei sa spui ca asta e de rau sau de bine? Presupun ca de rau, dar crede-ma, mie-mi place si ma maguleste ideea. ;) Nici eu nu fac misto. Deloc.

    Nu e de bine,depresia e o chestie naspa si trebuie luata in serios.Eu am trecut printr-o astfel de perioada dar am reusit sa revin,cu mult suport din partea familiei/prietenilor.

    In felul in care scrii ma regaseam si eu in trecut si m-a dus la banuiala asta,si probabil reusesc sa o inteleg cel mai bine

    Edited by johngaiser
    Link to comment
    Share on other sites

    Este posibi ca tu sa o intelegi asa de bine trecut fiind prin asta. Din fericire pentru mine si din nefericire pentru experienta ta, nu sunt depresiv chiar deloc. Acum experienta mea imi spune ca fie nu ti-a placut ce am scris, ceea ce e ok, fie nu prea le-ai inteles, ceea ce e iarasi ok.

     

    Tot experienta imi spune ca esti o clona care se ascunde pe aici pe forum si daca reusesc sa ma conving de asta ai sa fii suspendat.

    Link to comment
    Share on other sites

    Sa inteleg ca si tu ai scris prost, ai avut o depresie si acum simti nevoia sa ma ajuti?

     

    Iar de scris, tot o sa scriu, ca scriu prost sau bine, nu esti tu cineva in stare sa decida. Tu esti doar un depresiv, care se ascunde in spatele unei clone. Asa ca scrie cat inca nu ti-e suspendat contul.

    Link to comment
    Share on other sites

    Este adevarat ca ne este foarte greu sa acceptam si idei contra ?.............pana la urma este logic ca in orice lucru care se intampla pe lumea asta sa existe pareri pro si contra dar ne este foarte greu sa le acceptam pe cele contra , eu am intalnit foarte putini oameni care sa zica pas la o critica venita asupra lor .....

     

    Mie imi place articolul :D ( fara nici o falsitate chiar ma regasesc in unele fraze )

     

    Bafta si scrie in continuare eu cred ca ai talent, astept urmatoarele articole

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    Loading...
    • Recently Browsing   0 members

      • No registered users viewing this page.
    ×
    ×
    • Create New...

    Important Information

    Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.