Jump to content

Articol: Viteza secolului ĂŽn secolul vitezei


Romulus

Recommended Posts

Viteza secolului ĂŽn secolul vitezei

 

Viteza e bunĂŁ, e chiar esențialĂŁ pentru noi. Nu putem fĂŁrĂŁ ea. M-aș hazarda sĂŁ spun ca e un deziderat ĂŽn orice ĂŽntreprindem.

 

Ne grĂŁbim ĂŽn permanențĂŁ. Nu știm de ce o facem, dar o facem clipĂŁ de clipĂŁ și am ajuns sĂŁ nu ne mai ĂŽntrebĂŁm, doar o facem. N-avem timp pentru filozofii ieftine și pentru „de ce”-uri. Vroiam sĂŁ spun cĂŁ noi suntem grĂŁbiți de dimineața pânĂŁ seara, dar e total greșit. Noi și dormim ĂŽn grabĂŁ, probabil nu cumva sĂŁ ratĂŁm ceva important, ne grĂŁbim non-stop. Ne grĂŁbim și când facem pauzĂŁ.

 

CumpĂŁrĂŁm mâncare semipreparatĂŁ și mâncĂŁm la fast-food. ClaxonĂŁm la semafor și nu avem nici o secundĂŁ rĂŁbdare când se face verde. DepĂŁșim aiurea, pe linie continuĂŁ pentru cĂŁ știm mai bine cĂŁ putem sĂŁ o facem decât cei care au marcat drumul și avem voie pentru cĂŁ suntem grĂŁbiți. TraversĂŁm pe unde apucĂŁm, nu conteazĂŁ cĂŁ trecerea de pietoni e la 50m mai ĂŽncolo. Totul pentru cĂŁ ne grĂŁbim și vrem vitezĂŁ, nu vrem sĂŁ pierdem timpul, doar suntem ĂŽn secolul vitezei.

 

Reconstruim cĂŁile ferate, ca sĂŁ putem merge spre munte și spre mare cu 160 km/h. Construim trenuri de mare vitezĂŁ, care sĂŁ ne transporte cu peste 300 km/h. FĂŁrĂŁ avioanele care zboarĂŁ cu 900 km/h, eram ĂŽncĂŁ ĂŽn secolul XIX.

 

Deci viteza ĂŽn sine e un rĂŁu necesar pentru lumea ĂŽn care trĂŁim azi. Ea ĂŽn sine, nu ne ucide, pentru cĂŁ avem o serie de reguli și legi, care o limiteazĂŁ și o fac sĂŁ fie sigurĂŁ. Pentru asta avem limitĂŁrile de vitezĂŁ.

 

DacĂŁ acum 100 de ani, cineva ĂŽntreba pe strĂŁbunicii noștri, cum ar fi sĂŁ se deplaseze cu cĂŁruța cu fenomenala vitezĂŁ de 50 km/h, probabil ar fi râs și ar fi spus cĂŁ e nebun cel care crede ca o așa vitezĂŁ e sĂŁnĂŁtoasĂŁ. Probabil aveau dreptate. Dar acum nu mai facem asta cu cĂŁruțe, ci avem mașini proiectate sĂŁ ruleze cu vitezĂŁ mult mai mare, ĂŽn condiții de siguranțĂŁ relativĂŁ.

 

Și totuși de ce toatĂŁ lumea folosește sloganul „Viteza ucide”? Viteza, e necesarĂŁ, e dezirabilĂŁ și cu cât e mai mare, cu atât e mai bine. Și atunci? Care-i treaba? Chiar ucide viteza?

 

Nu, viteza nu ucide! N-am sĂŁ mĂŁ plictisesc sĂŁ repet asta niciodatĂŁ. Viteza excesivĂŁ ucide. Viteza neadaptatĂŁ ucide. Da, astea ucid. Viteza ĂŽn sine, nu ucide, e chiar de dorit.

 

Când un nebun, zboarĂŁ cu 150 km/h prin oraș și se izbește cu mașina plinĂŁ de gealați aburiți de alcool, de un stâlp si mor toți, poți spune orice, doar nu și cĂŁ viteza a fost de vinĂŁ. Factorul determinant, cu siguranțĂŁ, nu este viteza. Viteza nici mĂŁcar nu e ĂŽn lista de factori determinanți. Sigur, putem discuta despre factorii favorizanți și probabil putem ajunge la concluzia cĂŁ e un factor favorizant, deși nici cu asta nu sunt de acord. E un factor favorizant pentru decesul pasagerilor, nu pentru accident. Factorii determinanți sunt alcoolul și teribilismul.

 

De altfel, un factor favorizant e neputința autoritĂŁților de a aplica legea. Chiar și legea e un factor favorizant pentru cĂŁ e prea blândĂŁ cu cei care nu au nici un fel de respect fațĂŁ de viațĂŁ sau fațĂŁ de ceilalți participanți la trafic. Educația rutierĂŁ, de fapt lipsa ei, e un alt factor favorizant.

 

Dar cel mai important factor suntem noi. Noi suntem veriga slabĂŁ. Noi vrem vitezĂŁ, dar tot noi exagerĂŁm și n-o putem controla.

 

Și cel mai important lucru, nu uita! Ți se ĂŽntâmplĂŁ și ție!

 

Click here to view the articol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Frumos articol, dar nu vad care-i treaba cu "mașina plinĂŁ de gealați aburiți de alcool", cu "gealati" mai exact. Nu cred ca-i important ce-ai pe cap, ci mai mult ce ai in cap. Asa nici eu nu ador pletosii, dar n-am nimic cu ei. Asa ca "gelul" nu face rau, e doar folositor, la fel ca stick-ul ala de dat pe sub brat :) :) . Daca-i vorba de alcool, e altceva, inteleg.

 

Acum hai sa generalizam, sa spunem "pletosii aia imputiti de rockeri" sau "imputitii aia care umbla-n bocanci vara", pe care eu chiar nu-i inteleg :)

E vara, eu vara abia astept sa umblu descult prin curte pe la bunica-mea sau pe plaja...si nu in bocanci :)

 

Ma rog, ma scuzati ca ma dau cu gel :)

Link to comment
Share on other sites

Romulus, dã-mi voie, te rog: metafora cu "gealaÞii" fãcea referire la cei care cred cã pe ei nu Îi ating legile fizicii ºi/sau ale bunului simÞ. Orice asemãnare cu persoane reale este o purã coincidenÞã. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Frumos articol, dar nu vad care-i treaba cu "mașina plină de gealați aburiți de alcool", cu "gealati" mai exact. Nu cred ca-i important ce-ai pe cap, ci mai mult ce ai in cap. Asa nici eu nu ador pletosii, dar n-am nimic cu ei. Asa ca "gelul" nu face rau, e doar folositor, la fel ca stick-ul ala de dat pe sub brat :) :) . Daca-i vorba de alcool, e altceva, inteleg.

 

Acum hai sa generalizam, sa spunem "pletosii aia imputiti de rockeri" sau "imputitii aia care umbla-n bocanci vara", pe care eu chiar nu-i inteleg :)

E vara, eu vara abia astept sa umblu descult prin curte pe la bunica-mea sau pe plaja...si nu in bocanci :)

 

Ma rog, ma scuzati ca ma dau cu gel :)

Gealati se refera la niste barbati mai corpolenti,inalti nicidecum ca ai gel in cap , aia sunt gelati :thumbsup:

Edited by bitz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gealati se refera la niste barbati mai corpolenti,inalti nicidecum ca ai gel in cap , aia sunt gelati :thumbsup:

 

Adica la niste cĂŁlĂŁi ...ca sa evitam confuziile :p

 

Eu am vazut, citit si crezut ca-i vorba de "gelati". Scuzele mele in acest caz :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Adica la niste cĂŁlĂŁi ...ca sa evitam confuziile :p

 

Eu am vazut, citit si crezut ca-i vorba de "gelati". Scuzele mele in acest caz :)

 

Ah, am mai invatat ceva azi. Thank you, Your Honor ! I rest my case. :rolleyes: :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Viteza secolului în secolul vitezei

 

Reconstruim căile ferate, ca să putem merge spre munte și spre mare cu 160 km/h. Construim trenuri de mare viteză, care să ne transporte cu peste 300 km/h.

 

 

 

mi as dori sa fie valabil si la noi dar din pacate mai avem de asteptat,asa ca singurul mijloc terestru de a atinge si noi fenomenala viteza de 200 km/ora ramane automobilul :(

 

victimele de pe soselele noastre se datoreaza in principal infrastructurii precare,daca ar fi autostrazi decente ai putea ocoli toate satele,comunele si catunele patriei,n ar mai fi necesare atatea depasiri riscante si ai putea pastra o viteza decenta.din pacate toate astea lipsesc si esti nevoit sa faci bucuresti-cluj sau iasi in jdemii de ore... :blink:

 

ca sa nu mai vorbim de un circuit ipotetic pe care vitezomanii si pasionatii sa si testeze abilitatile si sa si verse adrenalina nemaifiind constransi sa faca asta pe drumurile publice(o parte din ei) :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Gealati se refera la niste barbati mai corpolenti,inalti nicidecum ca ai gel in cap , aia sunt gelati :thumbsup:

 

Eu am vazut, citit si crezut ca-i vorba de "gelati". Scuzele mele in acest caz :)

 

Pot fi si impreuna adica gelati gealati.

 

ce sar face lumea fara prosti?:)

 

ar inventa cativa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.