Jump to content

schimbare bec xenon.


nyhctrip

Recommended Posts

salut

 

ma puteti ajuta cu un sfat va rog ?

 

s-a ars/consumat un bec xenon in farul stang :

 

1) trebuie sa le schimb pe amandoua ?

2) aveti vreun tutorial "do it yourself" . eu m-am uitat pe la motor si sincer imi cam prind urechile si nu imi dau seama ce trebuie sa demontez sa schimb becul.

3) codul la bec il aveti ?

4) un pret informativ si unde as putea compara un bec OEM ( daca as putea sa fac comanda pe net ar fi excelent ) . Momentan nu sunt in Romania.

 

am un e60 din 2004.

 

va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

1. Da

2. Trebuie scos tot farul ca sa schimbi becul. Farul are 4 suruburi, doua in partea de jos in spatele lui si doua sus. Ca sa iti fie mai usor ar fi bine sa desfaci si bara in partea de sus, sunt 5 surube (parca trebuie dat jos chederul de la capota, nu mai tin minte exact). Dupa ce ai desfacut astea poti sa scoti farul destul de usor.

3 si 4. Becul de pe masina este Philips 85122. Exista tot de la Philips modelul 85122+ (la acelasi pret) care e putin mai puternic dar e mai galbui ca si culoare, poti sa iti iei ori de care vrei.

Eu mi-am luat tot modelul 85122 de pe eBay, setul a fost 70 euro cu tot cu transport in Romania.

Exista si alte modele de alti producatori dar nu m-am interesat de ei.

Edited by ralfy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1. Da

2. Trebuie scos tot farul ca sa schimbi becul. Farul are 4 suruburi, doua in partea de jos in spatele lui si doua sus. Ca sa iti fie mai usor ar fi bine sa desfaci si bara in partea de sus, sunt 5 surube (parca trebuie dat jos chederul de la capota, nu mai tin minte exact). Dupa ce ai desfacut astea poti sa scoti farul destul de usor.

3 si 4. Becul de pe masina este Philips 85122. Exista tot de la Philips modelul 85122+ (la acelasi pret) care e putin mai puternic dar e mai galbui ca si culoare, poti sa iti iei ori de care vrei.

Eu mi-am luat tot modelul 85122 de pe eBay, setul a fost 70 euro cu tot cu transport in Romania.

Exista si alte modele de alti producatori dar nu m-am interesat de ei.

 

Ce temperatura de culoare are philips 85122?

Link to comment
Share on other sites

In timp ce arde sau in timpul lui de viata(de ex daca se arde unu e neaparat sa le schimbi pe amandoua sau nu se va vedea diferenta?)

Si daca i-au after market de 4300k tot asa face ca si philipsu sau ramane fix 4300k?

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

In timp ce arde sau in timpul lui de viata(de ex daca se arde unu e neaparat sa le schimbi pe amandoua sau nu se va vedea diferenta?)

 

cam da, o sa se vada diferenta daca schimbi doar 1.. mai bine le schimbi pe amandoua.. Vad ca esti din Oradea si tu, ti s-a ars vreun bec?

Link to comment
Share on other sites

Iti las nr unui prieten care se ocupa cu piese auto daca vrei.. Are becuri originale, Osram de 4300k(D1S-D2S) la pret foarte bun.. pe vladeasa are magazinul, pune folii, xenoane, toate prostiile..La mine la e60 am D1S.. Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Am cautat si io pe la toti si nimic si la Sageata daca il sti am fost are PHILIPS dar la 400 bucata tr sa fi nebun sa dai atat .Am gasit pe net la 350 ambele dar...mi-e frik .lasa-mi nr o sa discut cu el sa vedem .d2S am io nu e mare diferenta intre ele.

ce nr ai tu la e60?

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

Am cautat si io pe la toti si nimic si la Sageata daca il sti am fost are PHILIPS dar la 400 bucata tr sa fi nebun sa dai atat .Am gasit pe net la 350 ambele dar...mi-e frik .lasa-mi nr o sa discut cu el sa vedem .d2S am io nu e mare diferenta intre ele.

 

Iti las pm cu nr lui.. ca pret, o sa vezi ca are pret foarte bun, garantie tot..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.