Jump to content

Antigel


Billy

Recommended Posts

  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

multam de raspunsuri ..tot cam in ceata sunt . :blink:

 

Hepu, Castrol sau Aral..pana acum .

Inca ceva ..concentratia antigel apa distilata  are ceva daca o fac ca pentru iarna ?

82607[/snapback]

 

Poti pune sau Castrol sau Aral. Se si gasesc. Sau original BMW de la AB. Concentratia este intotdeauna 50% antigel si 50% apa distilata, fie vara, fie iarna.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca vara e mai multa apa iar iarna 50%-50%,asa stiam eu :blink:

 

La dacie poate o fi asa, desi nici acolo nu cred ... :)

 

Scopul antigelului nu este doar ca lichidul de racire sa nu inghete, ci :

- sa protejeze sistemul de racire contra coroziunii. Lichidul se schimba periodic deoarece inhibitorii la coroziune isi pierd calitatile in timp

- sa poata transfera o cat mai mare cantitate de caldura

- sa aibe un punct de fierbere ridicat.

- sa nu faca depuneri

- etc.

 

BMW afirma ca o concentratie de 50% este optima, indiferent de anotimp.

Link to comment
Share on other sites

l-am folosit(la multe marci,in afara de maybach),inclusiv la motociclete cu racire pe lichid:)

Si eu am fumat, insa asta nu inseamna ca tigarile sunt binefacatoare :blink:

Faptul ca ai folosit antigelul policolor crezi ca este elocvent ?

Cerintele BMW pentru antigel sunt destul de stricte, asa ca nu vad de ce sa risc sa pun ceva nepotrivit. Nu am laborator acasa ca sa fac analiza antigelului sa vad daca corespunde, asa ca mai bine nu risc, si folosesc o marca recomandata si consacrata.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

asta asa e.oricum policolor nu e sandu srl;)e o firma care are o traditie in chimicale.eu nu am avut reprosuri ca am folosit asemenea tip de antigel si nici mustrari de cunostinta.intra p site.poate scrie ceva interesant
Link to comment
Share on other sites

e o firma care are o traditie in chimicale.

83639[/snapback]

 

Si Dacia are traditie :blink:

 

Un antigel de proasta calitate poate avea efecte extrem de daunatoare asupra motorului.

 

Nu stiu cum fac altii ,eu folosesc ce este recomandat pentru modelul respectiv de masina :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
daca o luam poate dupa ce scrie in carte..probabil....da nu prea cred ca gasesti la magazine pe la noi...poate pe comanda.....

82599[/snapback]

 

hepu am pus eu la inceputul iernii ...... e rosu .... am luat de la un magazin de pe calea grivitei .... ats parca ii zice ..... vedeti ca aia fac preturile la piese dupa fata omului si dupa cum te simt cu nevoia/banii ..... dar au antigel HEPU ... e antigel siliconic sau nu stiu cum ii zice .....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am bagat si eu hepu si vad ca sta mai bine acu de temperatura,bineinteles am aerisit klumea sistemul.

e 210mii/1.5L merita toti banii,si e produs in germania scrie mare :blink:

fara silicati si alte dracovenii ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.