Jump to content

bmw 520,in carte 163 cp in realiatete 177?


metalys

Recommended Posts

Am cumparat acum putin timp masina ,nu este inca inmatriculata in romania iar pe talon scrie ca are 120 kw(163cp). Cand am dus`o la mecanic,dupa ce s`a uitat la motor a zis ca am motoru de 177cp si ca nu sunt bune si sa o vand..am ramas surprins. Dupa care am cautat pe net dupa seria sasiului(Chassis number CW77331) si am gasit asta (Model 520d ( 520d N47 ,Catalog model ECE,Vehicle code NX31, Production date 2007 / 09) Mentionez ca am cutie automata tip "joystick" sau electronica.

Este posibil asa ceva,una in carte alta in realitate?

Link to comment
Share on other sites

:)))) schimba mecanicul :)))

 

ce e in carte ala e motoru, daca nu cumva a fost schimbat ;) .. sau incurcate taloanele la dealerul de la care ai luat masina dar ambele motoare sunt bune daca sunt corect intretinute

 

dar motoarele 520d de pe facelift sunt f bune :)

 

PS. daca vrei sa o vinzi da-mi un PM :)

Edited by x1mw
Link to comment
Share on other sites

E ceva ciudat la tine.

Motorul N47 care reiese dupa VIN-ul tau este cel de 177cp (130kw).

Iar cel din talon de 163cp (120kw) este motorul M47N2 (sau M47TU2, in germana).

E60 facelift 520d au motoarele N47, cred ca la tine s-a intamplat ceva in acte.

Intreaba-l pe mecanicul ala daca e asa destept de ce nu sunt bune motoarele N47.

Link to comment
Share on other sites

Pai in carte scrie 120kw,dar seria masini tot din carte..ultimele 7 cifre/litere indica n47 motor de 130 kw dupa cate inteleg..deci cartea masinii se contrazice singura?Mecanicu cica e bun,se ocupa de bmw`uri si a zis ca la facelift nu ai cum sa schimbi motoru ca nu se mai potriveste cu restu..cutia diferentialu..sau nu mai stiu exact ma gandesc atunci cand o sa ii fac la rar in romania cartea,oare ce o sa treaca ..tot 120kw,sau o sa se ghideze dupa serie. x1mw,nu stiu daca vreau sa o vand din moment ce doar mi`a adus`o,sunt putin nemultumit de dotare,nu are piele si alte cateva optiuni cu toate ca are navigatie profesionala si nici nu sunt fan cutie automata. O sa intrebi de ce am mai cumparat`o,dar nu am vorbit eu direct,altcineva din familie. Oricum,daca am alt gand iti dau un PM,dar are culoarea albastru deschis sa stii,ca multa lume zice ca nu ii sta bine,trebuie o culoare inchisa.

Ms pt reply

Link to comment
Share on other sites

Deci de-aia nu e bun motorul, ca nu se poate schimba? =))

 

On-topic, din cate stiu eu toate motoarele de 177cp au efficient dynamics. Deci daca ai auto-start-stop (ti se opreste motorul la semafor), e cel de 177. Daca nu, cred ca e cel de 163..

Link to comment
Share on other sites

VIN long WBANX31010CW77331

 

Type code NX31

 

Type 520D OL (EUR)

 

Dev. series E60 (MUE)

 

Line 5

 

Body type LIM

 

Steering LL

 

Door count 4

 

Engine N47

 

Cubical capacity 2.00

 

Power 130

 

Transmision HECK

 

Gearbox AUT

 

Colour TIEFSEEBLAU METALLIC (A76)

 

Upholstery STOFF FLUID/ANTHRAZIT (ALAT)

 

Prod. date 2007-09-12

 

 

Order options

No. Description

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

 

1CB CO2 CONTENT

 

2PA LOCKING WHEEL BOLTS

 

205 AUTOMATIC TRANSMISSION

 

302 ALARM SYSTEM

 

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

 

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

 

544 CRUISE CONTROL WITH BRAKING FUNCTION

 

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL

 

644 PREP. FOR. MOB. PH. BLUET. INTERF.

 

698 AREA-CODE 2

 

8SA COUNTRY SPEC. RELEASE OF NAVIGATION

 

8SP COP CONTROL

 

8S2 CODING OF ALARM SIGNAL

 

8S8 COUNTRY SPEC.NAVI CONTROL (ACC)

 

843 ENGINE LAYOUT

 

845 ACOUSTIC BELT WARNING

 

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

 

868 LANGUAGE VERSION DUTCH

 

877 DELETION CROSS-OVER OPERATION

 

886 DUTCH/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

 

896 DAYTIME LIGHTS FUNCTION

 

 

Series options

No. Description

2SB ALLOY WHEELS STAR SPOKE 242

 

346 CHROME-LINE EXTERIOR

 

4BX INT. TRIM FIN. GREY HIGH-GLOSS

 

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

 

deci are 177 cai

Link to comment
Share on other sites

Revin la problema cu joja,m`am uitat la mai multe motoare si cred ca 177 are si al meu,m`am uitat si la joja..singura diferenta e ca la cele de 163 joja este vizibila chiar si in poze are culoarea rosie,la cele de 177 nu prea este vizibila si este si neagra.Multumesc pentru lamuriri,cred ca subiectu a fost folositor pentru mai multa lume. Singuru semn de intrebare mai este varianta pe care a spus`o userul mase,adica Fleet edition pentru ca nu am gasit detalii despre asa ceva Edited by metalys
Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva mai devreme ca e mai slab motorul de 177 de cai.

Asa este. E o problema despre care nu prea s-a vorbit dar ca si la motorul 3.0d de 235 de cai de pe X5 au fost multe situatii de lanturi de distributie rupte, niscai injectoare picate prematur, etc. Probleme tratate cu maxima (a se citi minima) seriozitate de catre AB.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Astazi am vorbit cu un om mai in varsta (pe la 55 ani), m-a oprit in trafic ca m-a vazut ca aveam E60.

El avea E60 facelift 520d, fabricat pe la sfarsitul lui 2007.

La fel, aceeasi problema, motor N47 de 130kw/177cp, dar in acte trecut 120kw/163cp.

Doar ce cumparase masina din Arges (avea numere rosii de AG), fusese recent adusa.

M-a intrebat ce motor am ca el avea probleme cu motorul, doar ce ii schimbase chiulasa ca era fisurata. Si tot i se parea ca are presiunea prea mare pe furtune pe circuitul de racire. Zisese ca a fost cam pe la toti mecanii (pe care ii stiam si eu) si nici unul n-a putut sa-i zica exact ce are.

Daca vreti inca un argument negativ pentru motorul N47, mi se pare aiurea sa se fisureze chiulasa si sa apara probleme de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.