Jump to content

Instalare Bluetooth OEM


535i

Recommended Posts

Salut!

Dupa mai multe search-uri despre instalare bluetooth inca nu am descoperit ce imi lipseste pentru a fi instalatia completa in schimb am verificat sa vad ce anume am din instalatie.

 

Microfonul din plafon este,antena bluetooth de sub scrumiera spate este iar sub suportul de pahare am 2 mufe invelite intr-o protectie de burete.

 

In portbagaj-ul masinii am modulul bluetooth cu mufa din poza 1 in el in schimb mufa neagra din poza 2 lipseste,nu este conectata la modul si nici prin portbagaj nu este,am cautat-o destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu link-urile dar nu imi sunt deloc de ajutor...stiu ca imi trebuie butonul de pairing dar inainte sa-l cumpar as vrea sa stiu ce altceva imi mai trebuie!?

Dupa cum am explicat in primul post eu nu am mufa aceea neagra din poza 2 si as vrea sa stiu daca imi va functiona bluetooth-ul fara ea sau daca nu imi va functiona atunci de unde o procur?unde se leaga?e grea operatiunea in sensul daca am mult de demonatat?

 

pe site-ul ala cu instalarea bluetooth-ului la e46 mufa aceea neagra cu multi pini se afla deja acolo pentru ca masina a avut bmw asist si daca nu a avut bmw asist atunci trebuie sa ai o mufa albastra....eu unul nu mai am nici o mufa pe acolo neconectata...

 

Acum daca nu am nici o sansa de am monta bluetooth-ul asta Oem stie careva un bluetooth aftermarket pentru e46 cu navigatie mare?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@Rcc67 Va multumesc de ajutor...si ma bucur sa aud ca bluetooth-ul de la mine functioneaza :)

 

am renuntat de mult la el si la toata navigatia oem a masinii...am montat un dynavin...care e ok pana acum si are si bluetooth :D

 

Va salut.

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
sunt si eu interesat sa instalez bleautooth pe kar kitul existent . Masina este din 1999 , are telefonul original care este o vechitura si nu mai citeste SIM-urile , insa kar Kitul functioneaza foarte bine , am sunat la nr de urgente 112 si am putut vorbii. Ma intereseaza ce anume bluetooth este compatibil cu karkitul masinii . Dupa cum am vazut , exista toate mufele necesare aratate in situl cu montarea bluetooth.Eventual o descriere amanuntita a manoperei. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Salutare. Scriu aici sa nu mai deschid alt topic.

Vreau si eu sa imi montez bluetooh OEM pe masina , momentan masina este echipata pentru telefon Motorola (adica sub cotiera am un cradle cu o mufa, special facute pentru motorola). Butonul pe volan exista , de asemenea si microfonul in plafon.

De ce as avea nevoie sa fac conversia?

Multumesc

 

masina este un e46 din 2002 cu navigatie mica.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare. Scriu aici sa nu mai deschid alt topic.

Vreau si eu sa imi montez bluetooh OEM pe masina , momentan masina este echipata pentru telefon Motorola (adica sub cotiera am un cradle cu o mufa, special facute pentru motorola). Butonul pe volan exista , de asemenea si microfonul in plafon.

De ce as avea nevoie sa fac conversia?

Multumesc

 

masina este un e46 din 2002 cu navigatie mica.

 

 

Salut! Iti trebuiesc modulul bluetooth (eventual si cu mufa la el), antena bluetooth (vine montata sub scrumiera din cotiera) si eventual o consola cu buton pentru pairing (sau iti poti face un buton obisnuit pe care sa-l legi langa modul in portbagaj). Daca doresti mai multe informatii despre montaj, scheme, etc te pot ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Salut cum imi dau seama daca am si bluetooth al masina? e46 FL 2002 cu comenzi pe volan si caset bmw business cd cu mp3 cand apas pe cele de la volan nu se intampla nimic..idei?

 

 

Se poate verifica dupa VIN daca a avut din fabrica!

Cele cu modul bluetooth au un buton de pairing pe consola centrala (sub cotiera langa frana de mana).

Fizic se poate verifica in portbagaj in partea stanga in spatele mochetei laterale!

Link to comment
Share on other sites

Manole ... bluetooth merge doar pe cablaj dsp /navi ... altfel trebuie sa legi firele intre ele si e nevoie de o schema, nu e nevoie doar de antena , mic , cablut bt si modul bt! Si eu am hi fi sound cu mid, tel oem siemens bit II wireless si nu e atat de simplu sau ieftin , merita o navi replica cu toate functiile (fara timer webasto -niciuna nu are, dar unele au OBC) este si rentabila !
Link to comment
Share on other sites

Manole ... bluetooth merge doar pe cablaj dsp /navi ... altfel trebuie sa legi firele intre ele si e nevoie de o schema, nu e nevoie doar de antena , mic , cablut bt si modul bt! Si eu am hi fi sound cu mid, tel oem siemens bit II wireless si nu e atat de simplu sau ieftin , merita o navi replica cu toate functiile (fara timer webasto -niciuna nu are, dar unele au OBC) este si rentabila !

 

Modulul bluetooth merge atat pe masinile cu navigatie OEM (monocrom sau color) cat si pe cele cu CD-player (posibil si pe casetofoane generatie mai noua) indiferent de sistemul de amplificare audio (standard, DSP, HI-FI,M-sound)! Poti detalia "trebuie sa legi firele intre ele"? Pentru cei interesati pot oferi schema de la modulul ULF bluetooth si detalii pentru instalare!

Link to comment
Share on other sites

Modulul bluetooth merge atat pe masinile cu navigatie OEM (monocrom sau color) cat si pe cele cu CD-player (posibil si pe casetofoane generatie mai noua) indiferent de sistemul de amplificare audio (standard, DSP, HI-FI,M-sound)! Poti detalia "trebuie sa legi firele intre ele"? Pentru cei interesati pot oferi schema de la modulul ULF bluetooth si detalii pentru instalare!

 

La modelele non dsp sau fara individual m sound sau fara navi nu este plug&play , trebuie facut sau modificat cablajul pentru conectarea modulului ! posteaza tu te rog cum legi / mufezi / cablezi bluetooth pe un hi-fi simplu cu mid ... eu am cercetat si astea au fost raspunsurile ! Si mai greu daca nu ai deja car kit , trebuie microfon si fire in plus pe langa antena cu fir BT , cablu modul BT !

Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

La modelele non dsp sau fara individual m sound sau fara navi nu este plug&play , trebuie facut sau modificat cablajul pentru conectarea modulului ! posteaza tu te rog cum legi / mufezi / cablezi bluetooth pe un hi-fi simplu cu mid ... eu am cercetat si astea au fost raspunsurile ! Si mai greu daca nu ai deja car kit , trebuie microfon si fire in plus pe langa antena cu fir BT , cablu modul BT !

 

 

Partea de amplificare nu conteaza! Este esential ca unitatea radio(de sunet- fie MID, CASS, CD, BM54, BM24) sa aibe "PHONE AUDIO IN" (cum sunt cele din atasament)!

Este mult mai simplu de montat un modul bluetooth daca masina are pregatire pentru telefon sau un telefon generatie mai veche deja instalat!

Intr-adevar este mai complicat daca nu are asa ceva, insa nu imposibil!

Sa inteleg ca ai MID cu telefon si nu ai reusit sa faci upgrade la BT?!

post-30822-0-02317900-1357809153_thumb.jpg

post-30822-0-33138300-1357809163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.