Jump to content

Articol: Prețul rĂŁzbunĂŁrii


Romulus

Recommended Posts

Prețul rĂŁzbunĂŁrii

 

Am crezut noi, cĂŁ vom putea sĂŁ ĂŽi forțĂŁm sĂŁ scadĂŁ prețul la benzinĂŁ, pichetând benzinĂŁriile, plĂŁtind cu bani cât mai mĂŁrunți, cumpĂŁrând cât de puțin putem, boicotând azi pe unul, mâine pe celĂŁlalt...

 

Eu am fost de pĂŁrere cĂŁ protestele, nu prea au sens, cel puțin nu așa fĂŁcute. DacĂŁ toți am fi putut cumpĂŁra benzinĂŁ doar din strĂŁinĂŁtate pentru o lunĂŁ, poate... DacĂŁ toți am fi putut boicota o anumitĂŁ marcĂŁ pentru o lunĂŁ, poate am fi avut o șansĂŁ. Dar la cifra lor de afaceri, câteva zile nu se simt ĂŽn dinamica unei luni, mai ales atunci când dupĂŁ boicot, cumpĂŁrĂŁm tot de la ei recuperând și ceea ce nu am cumpĂŁrat de la ei ĂŽn perioada boicotului. Am fĂŁcut doar un mic val ĂŽn jos pe graficul de vânzari pe perioada boicotului și cĂŁte unul ĂŽn sus ĂŽnainte și dupĂŁ, valuri care au compensat mai mult decât suficient - ĂŽn buzunarele lor - valul descendent din timpul protestului.

 

Au stat, au rĂŁbdat, probabil nu le-a plĂŁcut prea mult, dar nici nu i-a deranjat prea tare, au scĂŁzut prețul cu câțiva bĂŁnuți, dar știau cĂŁ vine clipa când ĂŽși vor zâmbi ĂŽn barbĂŁ și se vor rĂŁzbuna.

 

Ãsta e prețul rĂŁzbunĂŁrii și ĂŽncĂŁ nu s-a terminat.

 

Click here to view the articol

Link to comment
Share on other sites

 

Ăsta e prețul rĂŁzbunĂŁrii și ĂŽncĂŁ nu s-a terminat.

 

 

 

eu vad in benzinarii cam gol . Majoritatea camioane sau diverse masini de firma. Cred ca reversul medaliei va fi ca lumea nu va mai avea din ce taia ca sa alimenteze , atunci se va protesta involuntar . Nu ai , nu mai poti , nu mergi ...presimt ca la vara va trebui sa ne obisnuim cu biciclistii .

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, daca din calculele lor, rezulta ca scad profiturile in momentul in care cresc pretul, nu vor creste pretul. Cand o fac, o fac constient si calculat. Acum urca pretul cu 50 de bani, nu cumpara nimeni si cand il vor scadea cu 10, toti vor sta la coada...
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, daca din calculele lor, rezulta ca scad profiturile in momentul in care cresc pretul, nu vor creste pretul. Cand o fac, o fac constient si calculat. Acum urca pretul cu 50 de bani, nu cumpara nimeni si cand il vor scadea cu 10, toti vor sta la coada...

Asta e o politica de marketing foarte buna si care tine, cred, ca oriunde, nu numai la noi in "tara minunilor" si, tot la fel se va intampla in preajma alegerilor, cand scumpul guvern va adopta aceiasi politica cand vor mari salariile, se vor bate cu pumnul in piept ca a trecut, asa zisa criza, datorita capacitatilor lor intelectale si vor mai da si "sarmale si carnati". O politica care tine, de 20 de ani si va tine atata timp cat .................(spatiu de complectare la libera alegere)

Link to comment
Share on other sites

Trist si adevarat.

Din pacate ai dreptate Romulus.

 

Noi romanii nu intelegem ca aia au oameni, profesionisti in asa zis marketing. Marketingul si politica de preturi nu constituie nimic altceva decat arta de a manipula cumparatorii.

Inventeaza o nevoie dupa care o cultiva si o perfectioneaza la maxim.

Creeaza miscari in masa ale cumparatorilor astfel incat si ceilalti vazand cum se bat aia sa cumpere tampenia de i-pad, vrea si el.

La fel si cu benzina si motorina.

O scumpesc nitel si apoi lanseaza zvonul prin intermediu zvonerilor si a raspandacilor din presa audio-vizuala cat si scrisa ca se va scumpi si mai mult, ca barilul sa ajunga si mai sus, etc.

Astfel oamenii se duc si fac stoc, cumpara la greu, cresc vanzarile petrolistilor.

 

Firmele astea au oameni angajati sa faca asta, sa manipuleze masele cum vor, sa transforme orice dezavantaj in avantajul lor iar noi nu suntem nimic altceva decat o mare masa inerta si care merita sa fie manipulata.

Poate pare scenarita, paranoia ce zic eu dar asa e.

Codecs & Co pentru cine stie...

Link to comment
Share on other sites

Cine crede in mirajul asta al responsabilitatii multinationalelor. si cred ca au alt scop decat profitul.. e orb si surd. Chiar ma umfla rasul ca unii colegi idolatrizeaza chair si BMW..aud gen :BMW nu face asa ceva etc.. e imposibil.. astia au in cap numai clientul..

 

 

Faza e cam asa, ca o Multinationala cum e OMW face exact ce i se permite. Pot sa va spun ca in alte tari pretul se misca in fuctie de curs euro/dolar si baril. Si cand se duce jos, chiar se micsoreaza semnificativ si la pompa.

In Romania nu s-a dus si nu se duce niciodata in jos, decat nesemnificativ poate. De ce face asta OMW in Romania si nu in Austria de exemplu ? Pentru ca poate. Concurenta nu au, nu una reala oricum. au 50 % din piata lejer, Statul nu intervine de loc, si-au luat spaga, o iau in continuare si ii lasa sa isi faca de cap.

Nu trebuie mare ancheta de 5 ani facuta de consiliul concurentei... sunt suficiente controale in benzinarii si la poarta rafinariei ce iese di cat si cat ajunge la benzianrii.. sa vezi cum se potolesc. Evaziunea e enorma.. in domeniul asta.

 

Dar pentru asta trebuie sa vina ordin de sus, nu declaratii la TV.."am ordonat o ancheta, refacerea raportului " si alte baliverne de aburit poporul.

Edited by DOMI
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

suntem o natie prea usor de manipulat si prea des manipulata.toata strategia se bazeaza pe spiritul nostru mioritic.avem un prag de rezistenta la marlanii de orice fel greu de egalat...subscriu la ideea ca protestele organizate in benzinarii au fost doar o frectie la picior de lemn..dovada noile scumpiri...si cand ii mai vad si pe toti panicatii care dau navala si umplu cate 2 3 canistre la fiecare zvon m apuca rasul.ce castigati cu asta fratilor?

politica dusa de companiile multinationale este lipsita de orice scrupule,asta era de stiut.cum se trage un vant prin orientul mijlociu sau mai nou africa de nord cum se gaseste cate un pretext perfect pt scumpirea barilului..singura diferenta in legatura cu noi este ca aici nesimtirea si tupeul lor atinge cote maxime.

Link to comment
Share on other sites

Suntem piata de desfacere perfecta...Nu comentam,facem ce ni se dicteaza...!Ce vreti mai mult?Singurul lucru care ne mai salveaza e o dictatura!Dar o dictatura gen china!Nu stiu cati dintre voi stiu ca comunismul e considerat cea mai buna forma de conducere,cu conditia sa fie aplicat in forma lui originala,cum a fost creat!China exact asta face acum si cred ca rezultatele se vad.....10% crestere economica in contextul in care restul lumii abia se taraste din criza....Citeam acum vreun an in ziar ca ministrul lor al sanatatii a luat spaga in legatura cu nu stiu ce afacere.Ce credeti ca a patit?L-au spanzurat in public pe stadion!Oare credeti ca mai are curaj vreun ministru sa faca smecherii? :hunter: :cheers: Asa ca eu unul sunt pentru dictatura....
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suntem piata de desfacere perfecta...Nu comentam,facem ce ni se dicteaza...!Ce vreti mai mult?Singurul lucru care ne mai salveaza e o dictatura!Dar o dictatura gen china!Nu stiu cati dintre voi stiu ca comunismul e considerat cea mai buna forma de conducere,cu conditia sa fie aplicat in forma lui originala,cum a fost creat!China exact asta face acum si cred ca rezultatele se vad.....10% crestere economica in contextul in care restul lumii abia se taraste din criza....Citeam acum vreun an in ziar ca ministrul lor al sanatatii a luat spaga in legatura cu nu stiu ce afacere.Ce credeti ca a patit?L-au spanzurat in public pe stadion!Oare credeti ca mai are curaj vreun ministru sa faca smecherii? :hunter: :cheers: Asa ca eu unul sunt pentru dictatura....

comunismul in sensul lui original este o utopie.ceea ce s a si demonstrat,cum oamenii nu sunt egali inca de la nastere asa nici in viata reala nu poate exista egalitarismul...e o idee frumoasa dar ..o idee.sistem politic perfect nu exista insa.

sa nu cadem in capcana chinei,e un comunism mascat acolo,vezi explozia economica si relatiile comerciale tip capitalist stabilite in china in ultimii 10 ani.oricum e un ex de succes dar din pacate cred ca se poate aplica doar la chinezi.scuze ca am ajuns off topic.respect

Link to comment
Share on other sites

Pretul razbunarii???

 

Pai ce, se razbuna cineva pe ... furnici? Pe rame? pe paduchi?

 

Aia suntem. Daca eram ca grecii, sa vedeti ce o dadeau din colt in colt benzinarii, si faceau asa cum vroiam noi...

Dar suntem romani, si, daca protesteaza 2, alti 10 se duc sa bage benzina doar de ai dreaq in perioada aia, ca sa arate ca nu ii doare criza.

 

Niciondata nu a fost asa aglomerat la Petromuri ca in perioada protestelor. Si ma refer la cei care alimentau pe bune.

Bleah.

Link to comment
Share on other sites

Dar MuadDib, problema cu protestul, in opinia mea umila a fost ca ideea e utopica. Asta nu e protest. Pentru ca asa cum am incercat sa spun mai sus... Daca nu cumperi in ziua protestului, esti nevoit sa cumperi inainte sau dupa. Si ei nu simt nimic in vanzari. Ma indoiesc ca cifrele zilnice ii intereseaza, iar per luna, nu s-a simtit nimic.

 

Un protest cu ceva sanse mai mari de reusita, ar fi fost sa boicotam DOAR unul dintre companiile respective, luand doar de la ceilalti. Unul mai mititel. Apoi cand nevoit acesta scade pretul, cumparam numai de la el, boicotand pe cei cu preturi mai mari. Problema e alta: odata ce incepi sa cumperi de la cel cu pret mai mic, este posibil cererea sa fie prea mare si sa nu-i mai faca fata, fie sa creasca pretul la loc, din cauza supra-cererii. Iar mai mult, daca alegem unul mai mic si am putea sa-l inghenunchem, am face o favoare mare celor mari si implicit dauna preturilor monopoliste.

 

E complicat. Dar protestul anterior, a fost o gluma de copil.

Link to comment
Share on other sites

Pai protestul ala a avut tinta clara OMV/Petrom. Nu toti benzinarii, ci unul singur. Idiotii de la stiri nu au dat nume, pentru ca nu dau nume decat daca respectivele firme platesc. Cretinii...

Ok, o fi fost un pic cam mare pestele, insa nu asta conteaza, nu asta a fost problema.

 

Nu mai suntem ce am fost odata.

 

Acum nu se merge la protest decat daca se asigura transport, apla plata, mici, bere, scaune si eventual ceva entertaiment. In conditiile in care nu te duci sa protestezi pentru votul de la Eurovision, ci pentru saracia ta.

 

Iar vis-a-vis de pretul benzinei, dace unul spune ca e bine sa protestezi, vin imediat 5 care spun ca nu se rezolva nimic/nu conteaza nimic/nu ma afecteaza/nu asa se protesteaza sau, pur-si-simplu se apuca de mistouri. Si astia 5 din 6 care sunt contra ar putea pur si simplu sa taca din gura, macar din respect pentru cei care vor protest si care sunt cu adevarat afectati. Dar nuuuu... Acesti 5 incearca din toate puterile sa il convinga pe sarman ca greseste.

 

Nu mai zic de cei care au inceput chiar sa ia partea benzinarilor, cum ca si ei sunt oropsiti, ca statul e de vina prin accize. (Astora le amintesc ca Petrom a facut in 2010 cel mai mare profit din istorie)

 

Si durerea si mai mare este ca asta se intampla pe forumurile auto!!!

 

Altii se duc la proteste FARA SA STIE DACA SE VOR MAI INTOARCE. Se arunca efectiv in gloante (da, da, simt privirile ironice deja din spatele muultor monitoare...). Pentru lucruri mai mari, dar si pentru lucruri mai mici.

Insa nu noi. Nu romanii. Vai de noi. Asteptati sa treaca criza? Poate pe plan global va trece. Insa sigur noi, ca natiune, vom intra intr-una si mai adanca. Si nu financiara, ci de alta natura. Infinit mai grava.

 

Una din care nu vom mai iesi.

 

Revin. Nu impotriva cui pretestezi conteaza. Nu asta e problema noastra. Problema noastra suntem noi. Ganditi-va ca, pentru a sustine protestul, trebuie doar sa alimentezi de la o alta benzinarie decat Petrom/OMV. Atat. Nu sa faci miting, nu pancarte, nu sa mergi cu metroul, nu sa te vada colegii la TV si sa rada de tine, nu nimic.

Hai sa va mai zic o chestie. La sistemele de navigatie Volvo nu prea sunt multe harti din Europa de est. Insa au aparut unele doar pentru ca foarte multi utilizatori de volvo din tarile respective au cerut insistemt acest lucru. S-a incercat si la noi. Tot ce aveam de facut era sa TRIMTEM CATE UN MAIL. Atat. Ei bine, ce credeti ca s-a intamplat? Nici macar de protest din tastatura nu suntem in stare. Daca era un mail cu "da mai departe la 8 amici ca altfel mori in chinuri" mergea.

 

Ca tot e la moda farcebook-ul. Orice cauza serioasa prezentata acolo are mai putine like-uri decat contul Danielei Crudu. Deci nu putem protesta nici macar cu un Like. Un click. Astia suntem. AICI e problema.

 

Daca fac acum 2 conturi de farcebook, unul in care zic ca daca se strang 1.000.000 like-uri avem putere sa impingem lucrurile in asa fel incat sa scada benzina la 4 lei, si unul in care zic ca daca se strang 1.000.000 like-uri o conving pe Dana Rogoz sa pozeze goala, care credeti ca va ajunge primul la target? Sau, mai bine, care va ajunge vreodata la target?

 

Insasi faptul ca 95% dintre voi stiti raspunsul corect e dureros...

Link to comment
Share on other sites

Dezamagitor acest articol...

 

De ce spun asta?

 

Exista doua probleme majore impotriva carora nu poti lupta cu proteste cu bani marunti:

 

1. Veniturile romanilor sunt f mici. Daca toti romanii ar castiga minim 1000€ in mana, va asigur ca nu si-ar face probleme ca au sarit preturile cu 10-20 centi la litru de combustibil (la fel ca nemtii, austriecii, francezii) pe fondul unei piete instabile a petrolului. Asadar nu sunt preturile la combustibili atat de mari pe cat de mici sunt veniturile romanilor. Asta e parerea mea.

 

2. Pretul marit la combustibili e generalizat (cel putin in Europa). Cumparam un produs super accizat, taxat in proportie de cel putin 50% din pret.Chestia asta nu e de azi-de ieri ci de cel putin 20 de ani. Traim intr-un continent in care automobilul (si ce tine de el) e super taxat ( combustibil, asigurari, impozite, parcari, taxe de drum, autostrazi cu plata si multe altele).

 

Traim vremuri in care aceasta marfa - benzina- nu mai are pretul fundamentat doar in costuri de productie ci e foarte influentat de taxe si speculatii la nivel continental si chiar mondial.

 

Nu trebuie sa ne bagam capul in nisip si sa credem ca toate ni se intampla numai noua, ci trebuie sa ne uitam la ce se intampla si in jurul nostru si la vremurile pe care le traim.

Link to comment
Share on other sites

Atingi 2 aspecte care, chiar daca sunt relativ corecte, nu ajuta la nimic la fondul problemei.

 

De ce spun asta?

 

1 - Daca romanii sunt mai afectati decat alti europeni, de ce nu protesteaza convingator?

2 - Daca superaccizarea e problema, de ce Petrom a raportat cel mai mare profit in anul de criza 2010?

 

Gaseste raspunsurile si - pe baza lor - propune solutii viabile si ajungem undeva.

Link to comment
Share on other sites

Clausio, simt in "vocea" ta o usoara tenta de blazare. Ceva in genul cum ca in toata Europa exista aceste cresteri de preturi si ar trebuie sa le acceptam si noi. Argumentul ca la fel e si la altii nu sta in picioare.

 

Daca in vestul Europei cresterea pretului la carburanti se simte la buzunar, in Romania acest lucru se simte la ceea ce pui pe masa sau daca mai ai ce sa pui pe masa. Asta in multe cazuri din tara asta.

Asadar, daca tot vrei sa faci o expunere corecta, fa-o in contextul veniturilor pe cap de locuitor, a raportului dintre venitul mediu net din Romania si nivelul pretului carburantilor si nu in ultimul rand in contextul cosului zilnic necesar pentru orice persoana din tara asta, cos care ii asigura hrana ca sa poata prinde si ziua de maine.

 

Accizezi si impozitezi cand ai unde, cand nu ai unde, nu bagi oamenii in pamant ca e la fel in Europa (nu te acuz pe tine cu afirmatia asta doamne feri). Cand nu ai cum sa accizezi, reduci si scuza-ma dar exact cum spune Muadib mai sus, atata timp cat o companie raporteaza dublarea profitului intr-un an in care multi romani nu au ce pune pe masa, e cel putin magarie.

 

Rationamentul tau e corect dar nu ai mers cu el pana la capat si l-ai facut intr-un mod superficial.

 

Mie deocamdata nu-mi pasa ca s-a scumpit benzina, dimpotriva, chiar e mai bine ca s-au mai aerisit soselele dar sa gandesc asa, ar fi maxim ipocrit din partea mea. Trebuie sa ma gandesc ca pretul combustibililor e in painea cea de toate zilele si in celelalte produse alimentare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cum sa protesteze romanii intr-un mod clar, serios si cu un potential rezultat ?! suntem niste comozi, lasi dar in acelasi timp plin de noi.

 

Asa suntem ca si popor si nu de azi, de ieri, de 20 de ani ci mai de mult.

 

De exemplu: O tot ardem cu Stefan cel Mare cu ce victorii a avut el. Pai parjoleau propriile campii, otraveau proprile fantani si noroc ca avem o tara maricica. Cand abia mai stateau aia pe picioare, ii atacam si noi. Daca aveam tara un pic mai mare nici nu mai trebuia lupta. Asta ne invata de mici la scoala. Ce grozavi suntem desi ca sa facem ceva, mai intai ne daramam ce avem, ca apoi in timp ce altii rad de noi, ii prindem miseleste...

 

Folosind acelasi principiu, ar trebui fiecare dintre noi sa mergem la propria masina, sa o facem zob si astfel ne mai avand masina, protestam in legatura cu pretul carburantului. Cam asta am invata daca ne uitam in urma si ne uitam la propria istorie. Si asta ne invata la scoala !

 

Proteste la taieriile bugetarilor: dansul pinguinilor.

Acum ca se schimba codul muncii: pai sclavie. Cum sa ma dea afara asa usor? Pai daca muncesti bine nu te da nimeni afara... dar de ce sa muncesti cand te poti plange.

 

Idem, e si cu pretul la carburant. Mergem tot cu masina, nu cu mijloc de transport in comun, nu cu bicicleta dar ne plangem.

 

Sa legi ceva in tara asta?! Niciodata. Asa e ea si se autopromoveaza

Link to comment
Share on other sites

Altii se duc la proteste FARA SA STIE DACA SE VOR MAI INTOARCE. Se arunca efectiv in gloante (da, da, simt privirile ironice deja din spatele muultor monitoare...). Pentru lucruri mai mari, dar si pentru lucruri mai mici.

Insa nu noi. Nu romanii. Vai de noi. Asteptati sa treaca criza? Poate pe plan global va trece. Insa sigur noi, ca natiune, vom intra intr-una si mai adanca. Si nu financiara, ci de alta natura. Infinit mai grava.

 

AceastĂŁ viziune ludicĂŁ, romanticĂŁ nu sunĂŁ rĂŁu, ĂŽnsĂŁ realitatea e un pic alta.

 

Protestele la care se ajunge la vãrsare de sânge nu au partea sângeroasã planificatã ºi nici anticipatã.

 

La prima rafalã de gloanÞe oamenii fug ca potârnichile, ceea ce reprezintã reactia umanã normalã bazatã pe instinctul de supravieÞuire.

 

Sigur cĂŁ existĂŁ multe opere despre acest curaj fĂŁrĂŁ margini, ĂŽnsĂŁ curajul nu poate exista fĂŁrĂŁ teamĂŁ.

 

Sau putem alege varianta idilicĂŁ:

 

Un orologiu sunĂŁ noaptea jumĂŁtate.

Ăn castel ĂŽn poartĂŁ oare cine bate?

- „Eu sunt, bunĂŁ maicĂŁ, fiul tĂŁu dorit;

Eu, Âşi de la oaste mĂŁ ĂŽntorc rĂŁnit.

Soarta noastrĂŁ fuse crudĂŁ astĂŁ datĂŁ:

Mica mea oÂştire fuge sfĂŁrĂŁmatĂŁ.

Dar deschideĂži poarta... Turcii mĂŁ-nconjor...

Vântul suflĂŁ rece... RĂŁnile mĂŁ dor!“

Tânãra domniÞã la fereastrã sare.

- „Ce faci tu, copilĂŁ?“ zice doamna mare.

Apoi ea la poartĂŁ atunci a ieÂşit

ÂŞi-n tĂŁcerea nopĂžii astfel i-a vorbit:

- „Ce spui, tu, strĂŁine? ÂŞtefan e departe;

BraĂžul sĂŁu prin taberi mii de morĂži ĂŽmparte.

Eu sunt a sa mumĂŁ; el e fiul meu;

De eÂşti tu acela, nu-Ăži sunt mumĂŁ eu!

ĂnsĂŁ dacĂŁ cerul, vrând sĂŁ-ngreuieze

Anii vieĂžii mele Âşi sĂŁ mĂŁ-ntristeze,

Nobilul tĂŁu suflet astfel l-a schimbat;

DacĂŁ tu eÂşti ÂŞtefan cu adevĂŁrat,

Apoi tu aice fãrã biruinÞã

Nu poÞi ca sã intri cu a mea voinÞã.

Du-te la oÂştire! Pentru Ăžara mori!

ÂŞi-Ăži va fi mormântul coronat cu flori!“

III

ÂŞtefan se ĂŽntoarce Âşi din cornu-i sunĂŁ;

Oastea lui zdrobitĂŁ de prin vĂŁi adunĂŁ.

Lupta iar ĂŽncepe... DuÂşmanii zdrobiĂži

Cad ca niÂşte spice, de securi loviĂži.

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

 

Iar vis-a-vis de pretul benzinei, dace unul spune ca e bine sa protestezi, vin imediat 5 care spun ca nu se rezolva nimic/nu conteaza nimic/nu ma afecteaza/nu asa se protesteaza sau, pur-si-simplu se apuca de mistouri. Si astia 5 din 6 care sunt contra ar putea pur si simplu sa taca din gura, macar din respect pentru cei care vor protest si care sunt cu adevarat afectati. Dar nuuuu... Acesti 5 incearca din toate puterile sa il convinga pe sarman ca greseste.

 

Nu mai zic de cei care au inceput chiar sa ia partea benzinarilor, cum ca si ei sunt oropsiti, ca statul e de vina prin accize. (Astora le amintesc ca Petrom a facut in 2010 cel mai mare profit din istorie)

 

Si durerea si mai mare este ca asta se intampla pe forumurile auto!!!

 

Altii se duc la proteste FARA SA STIE DACA SE VOR MAI INTOARCE. Se arunca efectiv in gloante (da, da, simt privirile ironice deja din spatele muultor monitoare...). Pentru lucruri mai mari, dar si pentru lucruri mai mici.

Insa nu noi. Nu romanii. Vai de noi. Asteptati sa treaca criza? Poate pe plan global va trece. Insa sigur noi, ca natiune, vom intra intr-una si mai adanca. Si nu financiara, ci de alta natura. Infinit mai grava.

 

Una din care nu vom mai iesi.

 

Revin. Nu impotriva cui pretestezi conteaza. Nu asta e problema noastra. Problema noastra suntem noi. Ganditi-va ca, pentru a sustine protestul, trebuie doar sa alimentezi de la o alta benzinarie decat Petrom/OMV. Atat. Nu sa faci miting, nu pancarte, nu sa mergi cu metroul, nu sa te vada colegii la TV si sa rada de tine, nu nimic.

Hai sa va mai zic o chestie. La sistemele de navigatie Volvo nu prea sunt multe harti din Europa de est. Insa au aparut unele doar pentru ca foarte multi utilizatori de volvo din tarile respective au cerut insistemt acest lucru. S-a incercat si la noi. Tot ce aveam de facut era sa TRIMTEM CATE UN MAIL. Atat. Ei bine, ce credeti ca s-a intamplat? Nici macar de protest din tastatura nu suntem in stare. Daca era un mail cu "da mai departe la 8 amici ca altfel mori in chinuri" mergea.

 

Ca tot e la moda farcebook-ul. Orice cauza serioasa prezentata acolo are mai putine like-uri decat contul Danielei Crudu. Deci nu putem protesta nici macar cu un Like. Un click. Astia suntem. AICI e problema.

 

Daca fac acum 2 conturi de farcebook, unul in care zic ca daca se strang 1.000.000 like-uri avem putere sa impingem lucrurile in asa fel incat sa scada benzina la 4 lei, si unul in care zic ca daca se strang 1.000.000 like-uri o conving pe Dana Rogoz sa pozeze goala, care credeti ca va ajunge primul la target? Sau, mai bine, care va ajunge vreodata la target?

 

Insasi faptul ca 95% dintre voi stiti raspunsul corect e dureros...

 

LOL.

 

1. dace unul spune ca e bine sa protestezi, vin imediat 5 care spun ca nu se rezolva nimic/nu conteaza nimic/nu ma afecteaza/nu asa se protesteaza sau, pur-si-simplu se apuca de mistouri

Eu zic ca, daca se apuca DOAR de MISTOURI cand "vine" in contact cu ideea asta interesanta ca o patura uda, referitoare la mirificul "protest" vehiculat pe net, este, pur si simplu, politicos. Insasi ideea acestui...."protest" este groteasca, puerila si nu denota decat vorbaraie gratuita si timp liber prea mult, asta tocmai DIN LIPSA DE RESPONSABILITATI.

 

2. Nu mai zic de cei care au inceput chiar sa ia partea benzinarilor, cum ca si ei sunt oropsiti, ca statul e de vina prin accize. (Astora le amintesc ca Petrom a facut in 2010 cel mai mare profit din istorie)

Exact, QUED, ce spuneam mai sus, cealalta fata a monedei: "sa ia partea". Mda, sa ia partea, fireste, batalia ideilor din spatiul virtual e in floare, o floare si doi gradinari.

FOARTE BINE CA PETROM A FACUT PROFIT. Cum e placut sa "reamintesti", incerc sa reamintesc si eu perioada anilor 95-2000, cu tunurile trase in afacerile cu Petromul, dar eu nu uit sa precizez ca "reamintitul" este tot o polemica pe net. Si ce daca a facut profit? Trebuia sa nu faca? Uite ca a facut, uite ca l-a externalizat, uite ca a m...t mii de salariati, concediati pe naspa, uite ca SE POATE.

Asta e lumea in care traim si n-o s-o schimbe nici o mie, nici 10 mii de pustani cu fite de baeti, cu maruntul lor de prin borcane si cu ochii injectati dupa curu' casierei de la statia peco. Nu am vazut in ultimii ani ceva mai PENIBIL si PATETIC decat asa zisul "protest" al imberbilor internauti pusi pe facut dreptate, ca-i mai buna decat toate. o astfel de manifestare A FACUT MAI RAU si nu a reusit decat sa arate, inca odata, ca prostul daca nu e si fudul, nu e prost destul.

 

Si voila, se tot scumpeste. Pentru alte milioane carora le crapa buza de stres, de grija zilei de maine, care inspira si expira cenusa care-o numim inca cu drag Romania, niste ghirtoi pusi pe sotii care numai ca nu jucau leapsa prin statii, nu reprezinta decat o dovada in plus ca VA FI SI MAI RAU.

 

3. Altii se duc la proteste FARA SA STIE DACA SE VOR MAI INTOARCE. Se arunca efectiv in gloante (da, da, simt privirile ironice deja din spatele muultor monitoare...). Pentru lucruri mai mari, dar si pentru lucruri mai mici.

Insa nu noi. Nu romanii. Vai de noi. Asteptati sa treaca criza? Poate pe plan global va trece. Insa sigur noi, ca natiune, vom intra intr-una si mai adanca. Si nu financiara, ci de alta natura. Infinit mai grava.

 

E frumos a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune, fie-i tarana usoara. TU ce faci Muadib sau XXXX de pe internet, tu NU ASTEPTI, tu deja esti ca stegarul, in prima linie, tu prin povetele date pe forumuri, pui umarul sa ridici nivelul de constiinta, sa educi si sa cizelezi spiritul civic, moral si patriotic a restului de popor, nu?

 

Eu, tot PE internet, doar zambesc. Ma amuza cand oaminii, aflati tot in stadiul de victima, nu realizeaza ca strigatul la luna si aratatul cu destu' la ailalti nu ajuta cu nimic. Vrei sa pui umarul, pune-l, taticule, dar pune-l pe bune, FA CEVA CONCRET, SERIOS, FA PENTRU TINE, lasa-ma pe mine sa fac PENTRU MINE si, daca si tu si eu reusim, vrand nevrand mai tragem inca unul dupa noi.

 

TURMA nu reprezinta puterea multimii, ci doar o modalitate mai buna sa te pierzi printre randuri, mintindu-te ca esti acolo.

 

4. Ca tot e la moda farcebook-ul. Orice cauza serioasa prezentata acolo are mai putine like-uri decat contul Danielei Crudu. Deci nu putem protesta nici macar cu un Like. Un click. Astia suntem. AICI e problema.

 

Pentru mine, paradoxal, asta e un semn de SANATATE MENTALA. Pentru tine nu e, dar aici, in politica forumului, combatem idei. Mda, mai bine m-as uita la aia-n fundul gol (apropo, nu arata rau, a crsecut si asta) decat sa ma "raliez" virtual la o idee puerila. Sau, ca sa priceapa baetii, is mai multe sanse de reusita s-o tavalesti pe aia impreuna cu prietena ei buna decat sa

schimbi, cu amicii tai cu geaca de fas pretul la benzina. Nu de alta, dar...

 

 

Bun, ca sa concluzionez: vin vremuri grele, tare grele. Voi combateti, dati clicuri, noi vedem ce e de facut sa supravietuim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.