Jump to content

Pareri parbriz


Chinezupwnz

Recommended Posts

Salutare forum cer si eu o parere mi s-a spart putin parbrizu si vreau sa-l schimb stiti ceva despre "centru de parbrize pilkington" ? Stiu ca cei de la BMW folosesc acelasi geamuri/parbrize decat ca pun si semnu BMW dar geamu tot de pilkington e facut

A schimbat cineva parbrizu la ei ? Fac o treaba buna ? (am un E90)

 

 

Mersi mult !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pilkington este echiparea OEM a masinii , sunt scumpute , o alternativa la fel de calitativa este NordGlass undeva la 40% mai ieftin

 

Am fost am facut o constatare si ma costa aproximativ 750 ron(cei de la centrul de parbrize), la BMW am sa sun luni sa vad ce preturi au si ei as vrea sa faca o treaba buna.

Edited by Chinezupwnz
Link to comment
Share on other sites

Am fost am facut o constatare si ma costa aproximativ 750 ron(cei de la centrul de parbrize), la BMW am sa sun luni sa vad ce preturi au si ei as vrea sa faca o treaba buna.

 

L-am schimbat eu acum o luna pe CASCO si nu la reprezentanta aproximativ 3000 ron cu tot cu manopera.

Link to comment
Share on other sites

Salutare forum cer si eu o parere mi s-a spart putin parbrizu si vreau sa-l schimb stiti ceva despre "centru de parbrize pilkington" ? Stiu ca cei de la BMW folosesc acelasi geamuri/parbrize decat ca pun si semnu BMW dar geamu tot de pilkington e facut

A schimbat cineva parbrizu la ei ? Fac o treaba buna ? (am un E90)

 

 

Mersi mult !

 

Au preturi de "producator" si, teoretic, ar trebui sa lucreze bine/serios. Eu am schimbat la centrul din Brasov si la cel din Ploiesti. Am fost multumit de fiecare data. Nu stiu nimic si nici nu am auzit nimic despre cei din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

L-am schimbat eu acum o luna pe CASCO si nu la reprezentanta aproximativ 3000 ron cu tot cu manopera.

Unde ? :)

 

e cu senzori de ploaia? sau incalzire?..mi s pare cam mult....eu am dat 300 pe un nordglass pt un ford focus din 2007...la pretul parbrizelor nu conteaza marca auto, nici dimensiunea doar anul de fabricatie a masinii

E cu senzori de ploaie am sa mai intreb sa vedem ce mai spune lumea.Astept pana luni sa vad pretu si la BMW.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat parbrizul la opel la centru de parbrize din sibiu, sunt ok ca si munca prestata, dar ai grija ca astia cu filialele din tara te freaca la adaos. gimarom sibiu. Ideal ar fi sa ceri de la cluj prin fax/mail/... si o proforma cu data din ziua in care mergi sa schimbi parbrizul si sa le dai cu ea in cap daca incearca sa te prosteasca la pret.
Link to comment
Share on other sites

mi s pare cam mult.......la pretul parbrizelor nu conteaza marca auto, nici dimensiunea doar anul de fabricatie a masinii

 

Pentru aceeasi masina, la aceeasi marca de parbriz (aici si acum vorbim de Pilkington), poti gasi preturi intre 700 si 3000. Daca parbrizul colegului are protectie termica inclusa, parasolar, senzor de ploaie (care de fapt nu este inclus in parbriz, ci are doar acel design caracteristic), pretul (cu manopera, kit si cheder) de 3000 este ok.

Link to comment
Share on other sites

Salutare forum cer si eu o parere mi s-a spart putin parbrizu si vreau sa-l schimb stiti ceva despre "centru de parbrize pilkington" ? Stiu ca cei de la BMW folosesc acelasi geamuri/parbrize decat ca pun si semnu BMW dar geamu tot de pilkington e facut

A schimbat cineva parbrizu la ei ? Fac o treaba buna ? (am un E90)

 

 

Mersi mult !

 

 

Ai grija, intreaba inainte daca e Pilkington parbrizu care ti-l monteaza,deoarece monteaza si ei o groaza care nu sunt Pilkington (plus ca Pilkngt se produc deja si in China.., si tind sa cred ca Pilkngt orig e cel care are si sigla , nu doar scrisul)

Link to comment
Share on other sites

Ai grija, intreaba inainte daca e Pilkington parbrizu care ti-l monteaza,deoarece monteaza si ei o groaza care nu sunt Pilkington (plus ca Pilkngt se produc deja si in China.., si tind sa cred ca Pilkngt orig e cel care are si sigla , nu doar scrisul)

 

Merci mult pt heads-up ! voi avea grija.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o experienta aiurea la centrul de parbrize si nu i-as recomanda. M-am dus pt o fisura mica si dupa ce mi-au fct 3 gauri in parbriz imi zic: n-avem ve sa ii facem. Ne pare rau. Acuma stau cu el plecat in 2 parti din gaurile alea.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ok..... am fost acum o saptamana mi-am pus parbrizu la centrul de parbrize de la filaret o treaba facuta pe jumate de bine.

Sa incepem povestea dimineatza am fost am semnat actele am ales geamu (E90 cu senzori de ploaie,fara parasolar) totul bine si frumos mi-au spus sa vin sa o iau mai tarziu zis si facut. Am ajuns pe la 16:00 si ceva.....am verificat parbrizu putin totul ok iau cheia cand sa ma urc in masina pragurile facute varza de jeg si picioare in ambele parti ziceai ca s-au urcat pe ele din dusmanie de la un capat la altu facute KKT ok lasand asta la o parte cand sa dau sa sterg geamu cu apa ..... piua nu mergea(eram in drum spre casa) m-am intors inapoi ca nu stiam ce sa-i fac era ok chestie minora cineva a uitat sa prinda furtunu de apa nici o problema asta e..... am plecat inca odata in drum spre casa si imi bate putin soarele in fatza cand am realizat cu STUPOARE ca geamul meu sus se vede VERDE (mi-au pus cu parasolar VERDE) eram deja aproape de casa........ am sunat am vorbit cu baiatu de acolo de la receptie el imi spunea "ASA ERA SI CELALALT PARBRIZ" de parca eu n-as fi mers cu el pana acum !!! am stat am vorbit cu el nu prea am ajuns la nimic decat ca vreau sa mi-l schimb a spus ca o sa se uite sa-l sun a doua zi..... zis si facut l-am sunat a doua zi si a recunoscut si el ca ala nu era asa si eu i-am zis pai vreau sa-l schimb ca nu-mi place si imi raspunde "stii daca o sa vrei sa-l schimbi o sa ne pui pe noi intr-o situatie proasta" si mi-a zis dupa aia sa-l sun peste 1 saptamana nu am mai sunat ca cine stie ce treaba de cacat mi-o face acum daca vreau sa-l schimb si SA-MI PUNA CE AM VRUT EU ! si pt ce am platit.Overall asa pana acum nu am sesizat nimic sper sa fie bine sa ramana asa sa nu mai am de aface la garantie sau altceva !

 

Si cam asta e povestea cu pilkinton centru de parbrize.

Link to comment
Share on other sites

cand sa ma urc in masina pragurile facute varza de jeg si picioare in ambele parti ziceai ca s-au urcat pe ele din dusmanie de la un capat la altu facute KKT

 

Asta e un fel de trademark al oricarui service. Nu prea conteaza unde o duci, porcul la fel se urca in masina si isi lasa amprenta.

Link to comment
Share on other sites

Asta e un fel de trademark al oricarui service. Nu prea conteaza unde o duci, porcul la fel se urca in masina si isi lasa amprenta.

 

Ma mir ca nu s-a pisat in ea........ totusi am dat niste bani buni de ce nu puteau sa faca o treaba buna si sa-mi puna CE AM CERUT !

Edited by Chinezupwnz
Link to comment
Share on other sites

E frustrant cand se intampla sa platesti ceva si sa nu primesti ce ai cerut de acei bani. Am patit si eu multe asemenea si vom mai pati in continuare.

Totusi, te deranjeaza tare acea tenta verde a parbrizului? Mie mi se pare ok si verde.

Ma deranjeaza nu ma deranjeaza am sa ma invat cu ea ... sincer imi este frica sa o duc inapoi acolo sa nu-i faca ceva mai rau sau sa ma puna sa vin in service cu ea de mai multe ori.....

Link to comment
Share on other sites

Ma deranjeaza nu ma deranjeaza am sa ma invat cu ea ... sincer imi este frica sa o duc inapoi acolo sa nu-i faca ceva mai rau sau sa ma puna sa vin in service cu ea de mai multe ori.....

 

nu trebuie sa te surprinda , Dorel e prezent peste tot , are inaltime medie , e angajat la privat (venit de la stat ) , isi uraste patronul si-si blesteama clientii care-l deranjeaza din pauza de tigara sau de la masa . Ca urmare il doare acolo unde ar trebui sa-i dai un sut cand il vezi .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
partea verde costa in plus... singura consolare, sa stii ca e misto cu ea, soarele nu mai arde pana sus, ai sa vezi la calduri... si cand te uiti dupa amiaza la mainile pasagerului ai sa vezi ca verdele atenueaza din puterea soarelui.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.