Jump to content

Pareri parbriz


Chinezupwnz

Recommended Posts

@ chinezupwns - tot cautand pareri despre inlocuire parbriz si pt ce marca/service sa optez, am citit nefericita experienta prin care ai trecut. Pe la acest service de parbrize am trecut si eu ieri, doar ca sa ma informez deocamdata de preturi, ce modele de parbriz au pe stoc si timpul de executie, dar se pare ca o sa-i scot din calcul dupa ce am citit povestirea ta. Cei de la ager au preturi un pic mai maricele dar din cate am vazut eu au mai multe lucrari (hala service-ului este mult mai mare, la receptie sunt vreo 4 birouri pt preluarea comenzilor si timpul de executie este mult mai scurt). Oricum ar fi, pana la urma conteaza calitatea lucrarii efectuate. Acum daca si astia se urca cu picioarele pe plafon si pe bord... nu stiu. Poate gasim totusi colegi care au trecut pe la ager service si care ar putea sa ne impartaseasca pareri din proprie experienta.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cheia e sa nu lasi masina pe mana lor, indiferent unde te-ai duce.

Dureaza 1h sa iti schimbe parbrizul, restul e timp necesar intaririi siliconului de lipire.

 

Si ai grija la 2 lucruri:

- chederul trebuie schimbat, nu asculta pe unul sau pe altul care iti recomanda altceva; ca sa dea parbrizul vechi jos, chederul se taie cu o sarma

- sa nu se zgarceasca la cantitatea de silicon folosit: prea putin silicon nu va asigura etanseitatea necesara, basca zgomotul produs de aerul care se infiltreaza pe sub parbriz la viteze > 50 km/h

Link to comment
Share on other sites

Eu va recomand Olimpia Auto Glass. Vand parbize turcesti, sunt ieftine, au o echipa foarte profesionista la montaj si nu las mizerie. Sunt foarte seriosi cu garantia, ofera 1 an garantie la parbriz si 2 ani la montaj. La ei am gasit cel mai mic pret cu tot cu montaj pt un parbriz cu senzor de ploaie si parasolar verde, a costat 500 ron cu totul. Baiatul de l-a montat a facut o greseala cand a lipit parbrizul, m-am intors dupa 3 luni si ce au facut: au taiat parbrizul si l-au lipit din nou sa se asigure ca nu sunt probleme.

Acum sunt sigur ca vor sari o groaza cu afirmatii de genul "nu pun turcisme pe masina mea" dar avantajul este ca nu te doare sufletul in momentul cand vei merge pe minunatele drumuri ale patriei si iti va sari o piatra in parbriz pt ca un parbriz turcesc se sparge la fel de repede ca unul OEM.

Link to comment
Share on other sites

Eu va recomand Olimpia Auto Glass. Vand parbize turcesti, sunt ieftine, au o echipa foarte profesionista la montaj si nu las mizerie.

 

Cred ca 90% din parbrizele care se gasesc acum pe piata sunt facute in china sau turcia.

Iar daca mergi la reprezentanta sa pui OEM ... te rupe la buzunar.

Eu ma gandeam sa arunc o privire si pe la dezmembrari. Poate poate ... gasesc un parbriz OEM bun.

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

mai bine iei un parbriz nou pentru ca cele din dezmembrari au de obicei zgarieturi din alea mici care reflecta lumina noaptea; mai pune la socoteala si ca pe langa costul parbrizului din dezmembrari te mai costa circa 100 RON montaj, deci ajungi aproape de pretul unui parbriz nou fara nici o zgarietura.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

in cazul in care am un bmw e46 cu parbriz fara senzori de ploaie pot monta unul cu senzori?

 

Se poate monta dupa care faci retrofit pentru senzorul de ploaie si totul va fi functional

 

Poti dar nu te ajuta la nimic :))) doar ca o sa ai o chestie neagra la oglinda.

Daca pui si senzorul de ploaie si tragi firele necesare pe langa chestia neagra de la oglinda vei avea si optiunea de senzor de ploaie functionala

 

Sistemul de prindere a oglinzii difera. Nu poti "agata" oglinda de la un parbriz fara SP pe unul cu SP.

sistemul de prindere este exact acelasi oglinda ramane aceeasi se schimba doar ornamentul ce imbraca piciorul oglinzi daca se adauga senzorul de ploaie.

 

am schimbat parbrizul la centrul de parbrize pilkington acum 1 luna.pretul parbrizului cu parasolar verde si senzor de ploaie a fost 500 ron cu tot cu manopera.chederul a fost aprox 100 ron original la filaret.

baietii nu lucreaza prea ingrijit la modul ca atunci cand taie chederul vechi nu protejeaza de praf nimic si cade tarana pe unde apuca

Link to comment
Share on other sites

e90

la ager service

saint-gobain atermic cu senzor ploaie, lumina si parasolar verde

1550lei

 

experienta per ansamblu a fost ok, au facut actele de la A-Z cu casco inainte sa duc masina, (nu am asteptat pentru accept de plata).

toata operatia a durat jumatate de zi

singura mentiune ca mi-au montat un stergator prea jos si a fost nevoie de revenire pentru corectie. Si-au cerut scuze, au remediat si am plecat.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

e90

la ager service

saint-gobain atermic cu senzor ploaie, lumina si parasolar verde

1550lei

 

experienta per ansamblu a fost ok, au facut actele de la A-Z cu casco inainte sa duc masina, (nu am asteptat pentru accept de plata).

toata operatia a durat jumatate de zi

singura mentiune ca mi-au montat un stergator prea jos si a fost nevoie de revenire pentru corectie. Si-au cerut scuze, au remediat si am plecat.

 

Nu inteleg: daca l-ai schmbat pe CASCO, de ce NU l-ai schimbat la reprezentanta cu unul original, PENTRU BMW? Si eu l-am schimbat pe casco, dar la reprezentanta !!!!

Link to comment
Share on other sites

Tentie mare!Am vazut ca discutati despre Pilkington.

Eu sunt din Constanta si lucrez la o firma de shipping care se ocupa cu transport containerizat de marfuri si acum 2 saptamani am adus un container de parbrize din China pentru Pilkington. Sincer eu unul nu prea ma dau in vant pentru marfa chinezeasca.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

nu e mare inginerie sa faci un parbriz, drama e montajul.. daca e montat prost, poate sa fie facut si in Elvetia, degeaba..

 

Aparent este MARE inginerie... cumnata-miu si-a schimbat parbrizul la un centru specializat (la schimbat pe asigurare) si i s-a pus unul after-market... are pe el un defect putin vizibil (ca o denivelare) care are efect de lupa iar cand bate soarele i se incinge masina intr-un hal de zici ca ia foc... masina e argintie si se incalzeste mai tare ca a mea care e bleu-marin.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Din experienta iti spun ca am stat la fel cateva zile sa gasesc un centru bun de schimbare a unui parbriz (dupa ce am citit o gramada de forumuri si povesti legate cum isi gasesc unii colegi masina dupa montaj, de exemplu cu silicon negru pe tapiterie sau cum au schimbat 2 parbrize dupa ce au luat o pietricica).

 

In final am mers la Ager Service, si am montat un model mai scump de geam, Saint Gobain Sekurit (firma OEM pt masinile din grupul VAG) dar care a facut totii banii, in sensul ca nici acum dupa un an nu are zgarieturi sau ciupituri de la pietre.

 

Legat de seriozitatea celor de la Ager, nu am decat cuvinte de lauda, in 3 h aveam masina inapoi (au pastrat-o putin sa se usuce siliconul)

 

Poti cauta pe Google: "recomandare parbriz nordglass/sekurit etc" si o sa gasesti o mie de sfaturi si experiente

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Azi dimineata draga mea gagica a reusit sa faca o catarama de la geca sa sara in parbriz si sa il sparga destul de nasol :angry:

Am vorbit cu cei de la http://www.austroglass.ro/ si mi-au oferit parbriz Nordglass la 480 ron cu montaj cu tot.

A mai schimbat cineva la ei?

Este ok marca Nordglass?

Made in China ...oricum nu te bate vantul din fata in masina daca il monteaza bine. Daca tot cauti low cost, uita-te dupa GUARDIAN.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Imi poate oferi cineva feedback despre MCC Autoglass?

Trebuie sa schimb parbrizul si asiguratorul imi sugereaza sa ma duc la ei, un avantaj ar fi ca vin si mi-l schimba acasa.

 

Oricum, cel mai probabil ca il voi schimba la BMW. Insa ma gandeam ca acele firme ce sunt specializate pe schimbat elememte vitrate sa ofere un serviciu cel putin la fel de bun ca reprezentanta,

sau de ce nu, chiar sa faca o treaba mai buna, tinand cont ca aceata este core business lor.

 

Orice sugestie e binevenita :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.