Jump to content

DIY spalatoare faruri


Robert

Recommended Posts

In cazul inn care imi spune ca nu il mai are sau mai stiu eu ce, codul releului ar fi 61366915327?

La pompa de pe vasul de lichid, trebuie sa imi dea si mufa ce intra in pompa, nu?

Ar fi bine sa ii cer si maneta cu butonul "S"?

Link to comment
Share on other sites

XXL cine a zis ca a montat instalatia fara releu. Poate fi adevarat? Baiatu din dezmembrari a spus ca nu poate gasi releul de langa modul. Poate afli cumva sa imi spui si mie ce tip de releu este ca sa il cumpar de pe ebay. Ms
Link to comment
Share on other sites

In cazul inn care imi spune ca nu il mai are sau mai stiu eu ce, codul releului ar fi 61366915327?

 

da, acesta este... vezi link

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BD71-EUR-09_2002_E46_BMW_316Ci&diagId=61_3359#61366915327

 

La pompa de pe vasul de lichid, trebuie sa imi dea si mufa ce intra in pompa, nu?

da, neaparat

 

Ar fi bine sa ii cer si maneta cu butonul "S"?

nu ai ce face cu ea... am incercat si eu sa determin spalarea la intervale mai rare pe e46, dar nu ai cum sa controlezi presiunea jetului sau durata de expulzie a apei (astea le face GM5-ul)

 

XXL cine a zis ca a montat instalatia fara releu. Poate fi adevarat?

nu, baiatul bate campii :console:

 

arata-i in link locatia, poate reuseste sa dea de el...

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BD71-EUR-09_2002_E46_BMW_316Ci&diagId=61_3359#61366915327

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut! Eu cand mi-am montat instalatia n-am avut rabdare sa mai caut releul si sa refac totul ca pe original. Am cumparat maneta care actioneaza stergatoarele de pe un touring si am legat pompa care actioneaza spalatoarele de la far pe iesirea pentru stergatorul spate. Avantajul este ca le pot actiona cand vreau.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut! Eu cand mi-am montat instalatia n-am avut rabdare sa mai caut releul si sa refac totul ca pe original. Am cumparat maneta care actioneaza stergatoarele de pe un touring si am legat pompa care actioneaza spalatoarele de la far pe iesirea pentru stergatorul spate. Avantajul este ca le pot actiona cand vreau.

Te salut cosmin

As vrea sa fac si eu ca tn cu spalatoarele sunt instalate si am legat firul de cel al stergatoarelor dar merg o data si atat acuma sunt desfacute si am gasit postarea ta imi spui exact ce ai facut tu , te rog mult de tot

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut. Astazi am cumparat si am montat faruri cu xenon si spalatoare de faruri. Toate originale bmw de pe o masina de la dezmembrari!

Pentru faruri, pe scurt, ca sa nu fiu oftopic, totul se monteaza foarte usor si, dupa ce am pus mufele, totul a fost ok, se aprind, functioneaza si-si regleaza singure inaltimea razei, dar le pot regla si eu din "rotita" ( precizez ca am avut faruri fara xenon cu posibilitatea reglarii inaltimii razei de lumina ). Dar clipocesc ca bradul de craciun. Am inteles, trebuie setat calculatorul ca sa recunoasca " xenon" si o sa fac asta maine.

Cat priveste instalatia de spalat faruri, spalatorul de faruri, a fost , de asemenea, usor de montat. Am luat vasul, furtunele, spalatorul de faruri ( pistoanele) si ploapele de jos de sub faruri. In plus, fiindca am citit topicul asta, am luat si releul ( care din fabrica vine pe culoarea albastru si se afla sub torpedeu, sub modulul de confort in partea lui stanga. Nu se vede la o prima privire fiindca este prins in niste plasticuri. Nu va uitati in sus unde se afla alte 4 relee, acesta este acoperit. ) Furtunele se monteaza usor.... cu putina grija se introduc intre radiator si trager ....practic, daca le asezi pe pozitie, iti arata singure unde trebuie puse.

Ca sa nu se creada ca ... doar vreau sa scriu aici ... dau urmatoarele sfaturi pentru cei ce cumpara din dezmembrari, fiti atenti si CERETI:

1. Ar fi de preferat, daca se poate, sa asistati la demontarea pieselor din doua motive.... A) Ca sa vedeti cum se pun la loc. B) Ca sa va asigurati ca nu sunt rupte deja, sau in timpul demontarii.

2. CERETI suruburile de prindere pentru fiecare piesa in parte ( e posibli sa nu le aveti, cum nu le-am avut eu, fiidnca masina mea a fost usor lovita iar farurile au fost puse .... ca sa fie) . Aici dau elxemplu suruburile de prindere ale spalatorului de faruri in trager, care au un ghidaj si e greu fara el.

3. Cereti mufele din partea electrica.

 

ATENTIE.........

 

TOPICUL DE PE SITE-UL ASTA E PENTRU MASINILE NFL

http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=34&t=141181&sid=8ee877e0d88e69a79c35863644b67985rd=ssl

 

DAR DIFERENTELE SUNT MINORE.

 

POZITIE RELEU

 

http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=34&t=141181&sid=8ee877e0d88e69a79c35863644b67985rd=ssl

Edited by Constantin B
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am instalatia si acum in depozit si astept parca ceva sa o montez. M-am uitat iar pe pasii de montare si am ceva nelamuriri:

Pinul 6 (30 de pe releu) vine la panoul de sigurante in nr 51.

Pinul 2 (87) merge la pinul 2 din mufa pompitei.

Pinul 4 (85) merge la pinul 12 din mufa modulului gm5.

 

Pinul 1 al mufei pompitei unde merge? este o masa.

ar mai fi ceva de adaugat?

cat de importanta este grosimea firului?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Se poate lua + si - direct de pe pompa spalare parbriz ? adica atunci cand dau sa spal parbriz sa spele si farurile ?

 

Nu, consumul de curent al celor 2 pompe este prea mare, pompa de la parbriz fiind comandata direct din GM5 ( fara a avea un releu) o sa intre in protectie si se va opri.

Poti comanda un releu cu pompa de la parbriz prin intermediul caruia sa actionezi pompa de la faruri.

 

Oricum consumul de lichid de parbriz este foarte mare chiar daca spalatoarele de far functioneaza odata la 3 spalari de parbriz sau cum sunt codate. Daca le conectezi direct la pompa de parbriz si prinzi o vreme urata cu asfalt ud in cativa km o sa ramai fara lichid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

salutare... am si eu o rugaminte ... unde pot gasi schema de montaj pt retrofit complet de faruri xenon pt un e 46 coupe facelift?

Mai exact am cumparat faruri oem cu xenon +spalatoare far cu tot cu instalatie +senzori de nivel +bloc lumini +mufe si am inteles ca treb un releu pt spalatoare

Ma poate ajuta cineva cu scheme electrica ? multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.