Jump to content

Tapiseria din habitaclu


Catalin BMW

Ce tip de tapiserie credeti ca este cea mai fina(nobila)?  

178 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, si plushul e foarte ok. Insa si ala mi se pare ca e greu de intretinut. Daca nu ai grija de el peste 1 an sau 2 arata ca o canapea veche de 100 de ani.

Nu stiu la ce plush te referi tu, ma rog poate ii zice si asa... dar masina aia era din '99, si vre-o 105000 de km si era inca in perfecta stare, ca nou, asa am si dat-o. Deci tine destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar place foarte mult textil pe mijloc si alcantara pe margini si chiar as face asa ceva cu tapiseria actuala, dar nu am vazut nicaieri de vanzare alcantara (intr-o vreme se gasea) si mai ales caut gri inchis . Are cineva vreo informatie ?
Link to comment
Share on other sites

Mi-ar place foarte mult textil pe mijloc si alcantara pe margini si chiar as face asa ceva cu tapiseria actuala, dar nu am vazut nicaieri de vanzare alcantara (intr-o vreme se gasea) si mai ales caut gri inchis . Are cineva vreo informatie ?

Uite aici un pont: www.pieleauto.ro

Gasesti orice fel de informatii. Ii contactezi si vb cu ei ce si cum :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

100% am scos anul trecut scaunul pasager si m-am uitat sub el erau ceva numere si scria ALCANTRA

Nici scaunele ma refer mai mult la sofer sau restul nu se vad urme de folosinta este ca NOUA

 

alcantara(nu replici de china), calitativ e superioara pielii naturale.

dar si pretul este pe masura.

am vazut canapea de alcantara folosita zilnic. dupa 6 ani era aproape noua.

 

piele cred ca este mai igienica decat textilul. si mai usor de intretinut - exceptand culorile deschise.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Nu e adevĂŁrat.

 

Alcantara e folositã pentru cã e mai uºoarã decât pielea naturalã, nu pentru cã este mai rezistentã.

 

Alcantara se uzeazã mult mai rãu decât pielea naturalã.

Doar nu crezi cĂŁ alcantara folositĂŁ de BMW ar fi de proastĂŁ calitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu e adevărat.

 

Alcantara e folosită pentru că e mai uşoară decât pielea naturală, nu pentru că este mai rezistentă.

 

Alcantara se uzează mult mai rău decât pielea naturală.

Doar nu crezi că alcantara folosită de BMW ar fi de proastă calitate.

 

Alcantara nu e piele. materialul a fost facut in 1970 de japonezi.

Alcantara este compus din 68% polyester si 32% polyuretan. mixtura de materiale care confera alcantarei durabilitatea si rezistenta.

materiale izbitor de asemanatoare si greu de facut diferenta: ultrasuede, ecsaine, microsuede...

nu toate bmw-urile au alcantara originala.

as vrea eu sa am alcantara in masina.

multi se sperie datorita ...modului de inretinere.

in schimb: nu crapa, nu face falduri si nu se imbiba cu nu stiu ce sucuri ca pielea naturala.

 

bmw foloseste materiale de calitate incerta pe modele cu tiraj mare.

pielea pe seria 3 poate 3 prezenta si defecte(nu mai amintesc de vopsit-a fost un lot intreg de e46). in schimb la un seria 6/7 nu vei gasi defecte in piele.

 

completare:

pe site-ul lor gasesti si alcantara after-market.

http://www.alcantara.com/uploadedFiles/files/ColourCard_Alcantara_Aftermarket.pdf

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

As mai adauga cate ceva:

In 1972,grupul italian ENI,semneaza un acord cu Toray Industries Inc pt utilizarea brevetului. In urma parteneriatului intre firma italiana ANIC si cea japoneza TORAY,se infiinteaza ANTOR S.p.a. Mai tarziu(dupa un an),firma Antor devine Iganto S.p.a. Capitalul social e impartit in felul urmator:51% grupul ENI si 49% Toray Industries Inc. In 1981,Ignato spa devine Alcantara S.p.a. In 1995,intreaga cota de actiuni a grupului ENI este preluata de catre grupul Toray. Cam asta-i scurta istorioara a alcantarei.

Link to comment
Share on other sites

Alcantara nu e piele. materialul a fost facut in 1970 de japonezi.

Alcantara este compus din 68% polyester si 32% polyuretan. mixtura de materiale care confera alcantarei durabilitatea si rezistenta.

materiale izbitor de asemanatoare si greu de facut diferenta: ultrasuede, ecsaine, microsuede...

nu toate bmw-urile au alcantara originala.

as vrea eu sa am alcantara in masina.

multi se sperie datorita ...modului de inretinere.

in schimb: nu crapa, nu face falduri si nu se imbiba cu nu stiu ce sucuri ca pielea naturala.

 

bmw foloseste materiale de calitate incerta pe modele cu tiraj mare.

pielea pe seria 3 poate 3 prezenta si defecte(nu mai amintesc de vopsit-a fost un lot intreg de e46). in schimb la un seria 6/7 nu vei gasi defecte in piele.

 

completare:

pe site-ul lor gasesti si alcantara after-market.

http://www.alcantara.com/uploadedFiles/files/ColourCard_Alcantara_Aftermarket.pdf

 

Am zis eu cĂŁ e piele?

 

ÂŞtiu foarte bine cĂŁ e un material sintetic.

 

Am zis eu cĂŁ toate BMW-urile au alcantara originalĂŁ?

 

Pielea nu e proastã În funcÞie de cât de vândutã e maºina ci În funcÞie de buzunarul primului proprietar care a comandat maºina.

AdicĂŁ depinde ce a comandat, pentru ce piele a optat.

Existã ºi pentru seria 3 piele de calitate, Însã costã mai mult decât cea mai banalã piele.

Link to comment
Share on other sites

Am zis eu cĂŁ e piele?

 

ÂŞtiu foarte bine cĂŁ e un material sintetic.

 

Am zis eu cĂŁ toate BMW-urile au alcantara originalĂŁ?

 

Pielea nu e proastã În funcÞie de cât de vândutã e maºina ci În funcÞie de buzunarul primului proprietar care a comandat maºina.

AdicĂŁ depinde ce a comandat, pentru ce piele a optat.

Existã ºi pentru seria 3 piele de calitate, Însã costã mai mult decât cea mai banalã piele.

 

ai spus:

Doar nu crezi cĂŁ alcantara folositĂŁ de BMW ar fi de proastĂŁ calitate.

 

la bmw se foloseste si alcantra aftermarket, sau de calitate inferioara, cum vrei sa ii spui.

interiorul(piele) este mai slab calitativ la seria 3, exceptie fac M3, sau optiunile de individual.

intr-un porsche, bmw 7, audi a8 iesit din fabrica nu o sa gasesti niciodata alcantara aftermarket.

in schimb pe alte modele o sa gasesti si alcantara aftermarket furnizata chiar de firma mama.

alcantara, pielea ca si bmw-rile sunt pe categorii/serii.

Link to comment
Share on other sites

ai spus:

Doar nu crezi că alcantara folosită de BMW ar fi de proastă calitate.

 

la bmw se foloseste si alcantra aftermarket, sau de calitate inferioara, cum vrei sa ii spui.

interiorul(piele) este mai slab calitativ la seria 3, exceptie fac M3, sau optiunile de individual.

intr-un porsche, bmw 7, audi a8 iesit din fabrica nu o sa gasesti niciodata alcantara aftermarket.

in schimb pe alte modele o sa gasesti si alcantara aftermarket furnizata chiar de firma mama.

alcantara, pielea ca si bmw-rile sunt pe categorii/serii.

 

Ceea ce spui tu sunt nişte speculaţii.

 

Atâta timp cât n-ai avut un BMW nou încât să poţi vedea cum se uzează alcantara dacă nu este abuzată, nu poţi spune că alcantara folosită de BMW ar fi de proastă calitate.

 

Ceea ce nu cunoşti este că există şi pe seria 3 non-M şi non-Individual piele de calitate, la fel ca pe seria 5 sau 7.

 

Am văzut eu pe mai multe maşini piele identică cu cea pe care o am pe maşina mea, adică piele groasă, un pic mai tare, care se uzează mai greu.

 

Deci depinde de opţiune, nu de serie.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce spui tu sunt niÂşte speculaĂžii.

 

Atâta timp cât n-ai avut un BMW nou Încât sã poÞi vedea cum se uzeazã alcantara dacã nu este abuzatã, nu poÞi spune cã alcantara folositã de BMW ar fi de proastã calitate.

 

Ceea ce nu cunoÂşti este cĂŁ existĂŁ Âşi pe seria 3 non-M Âşi non-Individual piele de calitate, la fel ca pe seria 5 sau 7.

 

Am vĂŁzut eu pe mai multe maÂşini piele identicĂŁ cu cea pe care o am pe maÂşina mea, adicĂŁ piele groasĂŁ, un pic mai tare, care se uzeazĂŁ mai greu.

 

Deci depinde de opĂžiune, nu de serie.

 

eu chiar am fost la fabrica(alcantara)...de 2 ori. :thumbsup:

tu speculezi baiete. am vrut sa import in romania.

am fost nevoit sa ma documentez de piele si alcantara. si nu am facut-o cu: "search pe google"

pielea groasa nu este de calitate. poti intreba si ultimul cojocar de la orastie.

 

p.s.

pe langa optiuni depinde si de serie. mai documenteaza-te.

conteaza si pentru ce piata de desfacere este destinat lotul respectiv.

conteaza conditiile si zona unde a fost crescuta vita...aspect ce influenteaza pretul pielii finisate.

conteaza unde este fabricata masina... nu peste tot au acelasi furnizor.

 

alcantara, calitativ e superioara pielii naturale.

nu contest: nu iti ofera celeasi senzatii ca si pielea.

Link to comment
Share on other sites

Cu bĂŁiete sĂŁ vorbeÂşti cu tovarĂŁÂşii tĂŁi Âşi cu cine-Ăži mai permite.

 

Ba e de calitate.

Am piele de genul ĂŁsta Âşi a rezistat perfect, iar maÂşina are 12 ani.

 

Te-ai documentat degeaba dacĂŁ spui toate inepĂžiile astea.

 

Nu depinde deloc de serie, BMW nu-ºi permite sã vândã piele mai proastã, astea sunt speculaÞii.

 

Chiar dacĂŁ, prin absurd, ar fi adevĂŁrat, niciodatĂŁ n-ar recunoaÂşte cei de la BMW cĂŁ oferĂŁ piele mai proastĂŁ pe seria 3 Âşi mai bunĂŁ pe seria 5.

Pur Âşi simplu nu se poate aÂşa ceva.

 

Un BMW trebuie sĂŁ fie la acelaÂşi nivel calitativ indiferent dacĂŁ maÂşina e fabricatĂŁ ĂŽn Germania sau ĂŽn altĂŁ ĂžarĂŁ.

ĂnsĂŁ, ca de obicei, noi românii Âştim totul cel mai bine, Âştim toate dedesubturile Âşi fineĂžurile, suntem maeÂştri ĂŽn teoria conspiraĂžiei.

 

Alcantara nu e cu nimic superioarĂŁ din punct de vedere calitativ pielii, pur Âşi simplu compari mere cu pere.

 

E doar mai uºoarã, atât.

Link to comment
Share on other sites

Cu bĂŁiete sĂŁ vorbeÂşti cu tovarĂŁÂşii tĂŁi Âşi cu cine-Ăži mai permite.

 

Ba e de calitate.

Am piele de genul ĂŁsta Âşi a rezistat perfect, iar maÂşina are 12 ani.

 

Te-ai documentat degeaba dacĂŁ spui toate inepĂžiile astea.

 

Nu depinde deloc de serie, BMW nu-ºi permite sã vândã piele mai proastã, astea sunt speculaÞii.

 

Chiar dacĂŁ, prin absurd, ar fi adevĂŁrat, niciodatĂŁ n-ar recunoaÂşte cei de la BMW cĂŁ oferĂŁ piele mai proastĂŁ pe seria 3 Âşi mai bunĂŁ pe seria 5.

Pur Âşi simplu nu se poate aÂşa ceva.

 

Un BMW trebuie sĂŁ fie la acelaÂşi nivel calitativ indiferent dacĂŁ maÂşina e fabricatĂŁ ĂŽn Germania sau ĂŽn altĂŁ ĂžarĂŁ.

ĂnsĂŁ, ca de obicei, noi românii Âştim totul cel mai bine, Âştim toate dedesubturile Âşi fineĂžurile, suntem maeÂştri ĂŽn teoria conspiraĂžiei.

 

Alcantara nu e cu nimic superioarĂŁ din punct de vedere calitativ pielii, pur Âşi simplu compari mere cu pere.

 

E doar mai uºoarã, atât.

 

virtual imi permit sa vorbesc...

nu am trac, nu am emotii. iau exemplu de la cei ca tine.

de ce n-as fi si eu batos in felul meu ... mai neaos, din provincie.

daca preferi sa iti spun "barbate"...doar sa ma anunti.

 

eu o sa speculez in contiunare...dar poti face un drum pana la o firma de renume din bucuresti sa intrebi de alcantara.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic de ĂŽntrebat, nu-i nici o enigmĂŁ.

 

Uite un articol interesant despre Alcantara: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/96731-de-ce-alcantara-nu-este-pretuita-la-adevarata-ei-valoare/

 

:rolleyes:

se refera la intretinere.

si ...completarea ta: este mult mai usoara decat pielea.

asa cum unii oameni au nenumarate calitati.... si alcantara are ceva in plus fata de pielea naturala. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ca tot sunt autorul acestui topic,as vrea sa spun si eu cate ceva:din cate cunosc-si aici vorbesc in general de piele-noi romanii am ramas cu un fix de zeci de ani buni(probabil din vina regimului);va aduceti aminte de gecile din piele cat de scumpe erau(si inca sunt),se mai aduceau multe si de la turci...intre timp aparuse si acele geci din vinilin(care erau o porcarie dupa parerea mea),ca mai tarziu sa apara si gecile din imitatie din piele;noi ce am facut,am ramas cu ideea fixa ca daca nu e geaca din piele,nu-i nimic pe lumea asta mai bun(si asta o stim cu totii),probabil din cauza fixului sau probabil din cauza vinilinului care ne-a lasat o impresie destul de proasta si necunoscand si alte materiale ce imita pielea,am ramas cu ideea ca pielea e cea mai buna. Cam asa sta treaba si cu materialele pt masini...parerea mea!! Daca gresesc,ma puteti contrazice,dar din cate stiu,ca asa statea situatia in anii trecuti,insa poate ne-am schimbat si noi parerile,zic si eu! :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.