Jump to content

Articol: Haiducia, n-a salvat România


Romulus

Recommended Posts

Haiducie e si cand un patron ii zice angajatului ca nu-i face carte de munca. Astea sunt aiureli, in Romania nu e echilibru firesc, patronii nu ar merita sa fie patroni si angajatii credite cu buletinul. Iti bati capul degeaba ca oricum ai da-o n-ai dreptate, o sa fie bine cand o sa fim impartiti in doua cum vedem in filme si gata. Eu n-am mai votat :) iar daca ar fi dupa mine i-as omora pe aia care fac ce vor PENTRU CA U O FUNCTIE, dar na, nu se poate ca suntem civilizati, nu?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bai dar din cate tin io minte pe vremea lu iancu jianu sau pintea viteazul haiducia n avea conotatii peiorative..pa vremea aia haiducii furau de la bogati si mai ajutau amarastenii,spre deosebire de haiducii astia contemporani care fura pentru ei si clica lor.e o mica mare diferenta :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ thx-1 - mare dreptate oricat de mult se supara autorul articolului ;

 

Trebuie sa recunosc ca partea cu poporul handicapat si cu sechele e foarte adevarata :)), mai naspa e ca mare parte din categoria asta de popor educa si cresc odrasle mai ciudate decat ei ( gen generatiile hi5, farcebook, pitziponci :p etc ... ).N-am nimic cu ei , numai ca au drept de vot :( ...

 

Dar haiducia ... e gresit spus, poate ai pus haiducia sa rimeze cu Romania, haiducia n'are a face cu ce ai vrut sa evidentiezi, cred ca mai corect era Prostia, prostie care o caracterizez prin incapacitatea multora sa ia cele mai bune decizii si in mod expres fac referire la exemplul care l-am dat mai sus.

 

Poate ca mutatiile care au avut loc de-a lungul generatiilor e de vina , a dat cu virgula undeva, nu a fost nimeni sa corecteze ,sau ceva de genu' :)) si dupa aia s-a generat in continuare gresit - tind sa cred ca dupa 90' s-a intamplat asta . De fapt da in continuare cu virgula , vai de poporul nostru.

 

Ca sa transez, se fura nu ca ii lasam ci pentru ca se poate , firmele lor au profit nu neaparat pentru ca fura ci pentru ca inca se poate.

 

Tu care nu esti de acord ca se fura spune sincer DE CE nu furi si tu ? :)

Iti zic eu, fie nu esti indeajuns de inteligent fie nu ai sange in instalatie. ( PUNCT )

 

Eu unul NU sunt de acord ca se fura insa nu am atat sange in instalatie sa fiu macar un pic inteligent sa intreprind ceva impotriva cuiva, si ma gandesc ca daca sistemul justitiar nu amendeaza aceste ,,furturi" de ce eu, un amarastean putin inteligent as putea crede ca intr-adevar se fura ? :p

 

Parerea mea ? E bine , da' nu prea .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ai dreptate si aia e tot haiducie si furt. N-am mentionat-o pentru ca aia e facuta cu complicitatea celui angajat fara acte...

 

in teorie da e vinovat si el dar cind foamea te obliga nu prea mai ai ce face. oricum nu prea am vazut oameni de afaceri in tara, doar hoti ,smenari, lingai si alte specimene.

din pacate romania e cuprinsa de cancer si e intr-o faza terminala

Link to comment
Share on other sites

hmm.. raportam "haiducia" doar la marii smecheri.. cand de fapt ea e prezenta in toti si in toate.. inclusiv pe acest forum..

cu alte cuvinte "haiduc" ..sinonim cu smecher..sau Dumnezeu pe pamant.. se crede cel cu putere de decizie asupra ceva ce ii influenteaza pe altii, cat de putin.. de la portarii de incinte, la moderatorii de forum, la politisti pana la politicieni, sefi de institutii,etc.

Vedem in viata de zi cu zi abuzuri de putere, coruptie, favoritisme si excese de zel.. dar sa ajungi sa vezi pana si pe un simplu forum de discutii forme alea acestor"boli" sociale.. e deja..

adica.. despre ce discutam?ii criticam pe altii la nivel inalt si nu suntem in stare sa ne uitam pentru inceput la vecinul de langa noi?sau chiar la noi insine in oglinda?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Niciodata nu am fost de acord cu ajutarea celor nevoiasi, mai putin celor care chiar au nevoie cum ar fi persoanele cu handicap,in rest.....stiti care primsce ajutor social?

1. tiganii

2. Lenesii care au teren arabil sau o parcela in curte dar nu o muncesc " Da noi are ajutor social de ce sa munceste"

3. Cei care au o satra de copii, iar ei sunt inculti, analfabeti,batuti in cap..samd pe deasupra si lenesi ca s-au inavatat sa traiasca din alocatii si ajutoare, ca de, la f***t nu-ti trebe carte!

iar exemplele pot continua astea fiind cele mai des intalnite situatii!

Alt exemplu bun, caz real intr-o localitate uitata de timp nu are rost sa spunem judetul(botosani sa nu vada nimeni), plina de magrauni care de la primul pana la ultimul au ajutor social ca de, il voteaza pe primar, au primit de la UE(Prin accesarea a unor fonduri Europene) TERMOPANE la colibe! Cate zile au muncit echipele de la SC care a primit licitatia nici un tigan, NICI MACAR UNU nu a ajutat chiar si contra cost la montarea geamurilor la CASELE LOR pe motiv ca ei nu muncesc doar beneficiaza!!! Nu mai are rost sau are rost....sa va spun ca dupa 1 saptamana toti si-au luat termopanele abia montate in spinare si le-au vandut la piata! halal tara, halal autoritati!!!

Apropo, nu conteaza cu cine ai votat sau cu cine vei vota, cine este sau va fi presedinte TOT asa va fi pt ca asa se invarte roata: Sa manance si gura lor ceva ca de nu poti sta cu mana in borcanul cu miere fara sa te lingi ep degete, tu si toata familia si un pic si pt viitorii nepoti!

Stima

Link to comment
Share on other sites

hmm.. raportam "haiducia" doar la marii smecheri.. cand de fapt ea e prezenta in toti si in toate.. inclusiv pe acest forum..

cu alte cuvinte "haiduc" ..sinonim cu smecher..sau Dumnezeu pe pamant.. se crede cel cu putere de decizie asupra ceva ce ii influenteaza pe altii, cat de putin.. de la portarii de incinte, la moderatorii de forum, la politisti pana la politicieni, sefi de institutii,etc.

Vedem in viata de zi cu zi abuzuri de putere, coruptie, favoritisme si excese de zel.. dar sa ajungi sa vezi pana si pe un simplu forum de discutii forme alea acestor"boli" sociale.. e deja..

adica.. despre ce discutam?ii criticam pe altii la nivel inalt si nu suntem in stare sa ne uitam pentru inceput la vecinul de langa noi?sau chiar la noi insine in oglinda?

 

HAIDĂC, haiduci, s. m. 1. Om care, rĂŁzvrĂŁtindu-se ĂŽmpotriva asupririi, ĂŽși pĂŁrĂŁsea casa și trĂŁia ĂŽn pĂŁduri, singur sau ĂŽn cete, jefuind pe bogați și ajutând pe sĂŁraci

 

Doamne ajuta sa avem atatia haiduci in tara asta!!!

 

Tu vorbeai de melteni, nesimtiti, avari, ingamfati, cocalari etc.

 

Haiducul e un fel de Robin Hood. Noi nu prea avem d'astia...din pacate.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ce rost au comentariile referitoare la apartenenta ideologica ?!!

Mi-aduc aminte ca stramosii nostri dadeau drept tribut popoarelor invadatoare, pe langa aur, papica, ..femei si copii ..!! ..asa ca ...aia sunt devina.

Citeam undeva ca dupa sfarsitul razboiului , milioane de japonezi , din onoare si-au facut sepukku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.