Jump to content

Articol: Ratacit in propria tara


Ciupanezu

Recommended Posts

Tara asta o sa fie ca lumea dupa ce o sa pice meteoritul peste ea si o sa murim toti si o sa se stearga de pe fata ei arhitectura gri cu bordurile puse din interes, balariile de pe câmp si gunoaiele aruncate la tot pasul. Sau credeti ca putem sa actionam noi, În locul meteoritului, cu vreo metoda umana? :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu se mai uita nimeni pe National Geographic, Dicovery, Discovery World, Science, History, Travel etc ? :unsure: Sunt o gramada de emisiuni si documentare foarte interesante.

 

In afara de cele de mai sus, la TV ma mai uit doar la stiri si cand mai prind, "Romania te iubesc" sau "Apropo" cu Andi Moisescu si... cam atat.

 

Emisuni politice sau "sinteze" de tot felul nu mai urmaresc, sunt perfect capabil sa imi formez singur opiniile, nu am nevoie de parerile lui Gadea, Ciutacu, Badea si asa mai departe, pot gandi si singur.

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule, ce-ai cu Mihai. Si-a zis si el parerea. Rau era daca facea ceva.

Cred ca ai supra-reactionat asupra lui. Faptul ca-l lovesti in "slabiciunea" lui, anume varsta, arata ca nu ai scrupule cu "dusmanul".

 

Daca e sa o luam pe considerente de varsta... unde ajungem?

P.S. nu ma intereseaza varsta nimanui atata timp cat e ok, cat e un om / o persoana rezonabila. Nasol e ca uiti ce faceai tu cand erai "verde".

Ehh, viata trece, omul se schimba.

 

Eu doar discutam deschis si relaxat si-mi place cum chit(z)ai cand te calca cineva pe codita. Tot ma chinui sa iti transmit ca e bine sa fii mai relaxat, dar tu nu si nu, batman-batman :LMAO:

 

P.P.S. daca un mod considera ca suntem in afara subiectului, chiar daca totusi aici e o zona sociala, eu nu ma supar daca se da putin cu mopul :goodjob:

 

+1 la ce zice Pole cu emisiunile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai uita nimeni pe National Geographic, Dicovery, Discovery World, Science, History, Travel etc ? :unsure: Sunt o gramada de emisiuni si documentare foarte interesante.

 

In afara de cele de mai sus, la TV ma mai uit doar la stiri

 

+1 Am stat 3 luni in tara si am avut mare noroc ca acasa avem HBO , HBO comedy , 2 cinemaxuri si vreo 3 discovery !!

 

Daca nu erau astea nu cred ca aveam la ce sa ma uit !

 

Am mers iarna asta mai des la cineva acasa si de fiecare data se uita toata lumea la "Nora pentru mama .." pe canal D cred .... Porcarie mai mare ca aia nu exista la TV ..

 

 

La stiri ma mai uit si eu dar la 7 sau mai tarziu ca la alea de la 5 sunt numai violuri de babe , crime.. sinucideri .. etc..

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

fratii mei, nu stiu ce sa va zic. eu stau in italia si din punctul meu de vedere, nici intr-o tara nu e ca in romania :cry: .. in RO am toti prietenii, acolo e distractie, acolo am crescut, am copilarit si nu am de gand sa ma stabilesc in italia sau intr-o alta tara pt nimic in lume .. chiar maine vin in romania si nu mai plec pana la sfarsitul lui aprilie :D .. asta e parerea mea, acuma fiecare are punctul lui de vedere si ii liber sa creada ce vrea :) .. daca esti putin descurcaret, o duci bine si in RO :thumbsup: ..
Link to comment
Share on other sites

Exact! Deci daca muncesti si-ti vezi de treaba, o duci prost. E normal?

 

Si ce inseamna "a te descurca"? Adica sa furi un pic. Daca ne-am descurca toti, unde am ajunge?

ei tati, ai inteles gresit. a te descurca nu inseamna sa furi un pic ;) inseamna sa sti sa te invarti, sa ai ceva bani si sa-ti deschizi o afacere.. intr-un fel ai dreptate, ca multi fac lucruri mai putin curate, dar na.. nu putem face nimic :twitch:

 

prea mult pesimism.

mai sunt si romani fericiti.

cei care au zilele pline nu prea au timp de urmarit emisiuni cu varietati la tv.

mai sunt si lucruri frumoase de care ne putem bucura zilnic. dar daca esti ipocrit sau negativist ...

exact unvicont ;) ... gandim la fel

Edited by Oprea David
Link to comment
Share on other sites

Exact! Deci daca muncesti si-ti vezi de treaba, o duci prost. E normal?

 

Si ce inseamna "a te descurca"? Adica sa furi un pic. Daca ne-am descurca toti, unde am ajunge?

 

Se poate sa te descurci si fara sa furi, fara sa profiti de altii. Trebuie munca, multa munca si mai ales de calitate. Daca le indeplinesti pe astea e ok. O duci bine.

 

Frustrant insa pentru mine in romania este fix atitudinea asta a gen @Ice_man: daca muncesti o duci rau. O duci bine doar daca furi.

 

Nu de putine ori am fost aratat cu degetul ca am E60. Nu mai zic de momentele cand ziceam ca l-am luat de nou. Mi s-a spus de multe ori ca parintii imi dau bani, sau ca ce am furat de am reusit sa imi iau BMW. Desi munceam mai tot timpul.

 

Cum incerc sa ma justific de am reusit sa-mi iau BMW, cum ca un an si jumatate am avut doua joburi in acelasi timp, sau ca acum am un job si lucrez si ca un fel de consultant la o alta firma apar vesnicile "autoscuze": AAAAAA sigur da, dar tu ai meserie cautata, ai avut noroc etc.etc.etc. si autoscuzele continua...

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ei tati, ai inteles gresit. a te descurca nu inseamna sa furi un pic ;) inseamna sa sti sa te invarti, sa ai ceva bani si sa-ti deschizi o afacere.. intr-un fel ai dreptate, ca multi fac lucruri mai putin curate, dar na.. nu putem face nimic :twitch:

 

aha, deci ceva de genul boss de boss, fitza de baiat talentat, alea alea. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

In orice afacere, se incepe cu una dintre variantele, noroc, relatii, hotie, dar banii ii faci ulterior muncind, ca nu pica singuri din cer oricum ai incepe. Teoretic si ca sa furi trebuie sa muncesti. :)
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai uita nimeni pe National Geographic, Dicovery, Discovery World, Science, History, Travel etc ? :unsure: Sunt o gramada de emisiuni si documentare foarte interesante.

 

In afara de cele de mai sus, la TV ma mai uit doar la stiri si cand mai prind, "Romania te iubesc" sau "Apropo" cu Andi Moisescu si... cam atat.

 

Emisuni politice sau "sinteze" de tot felul nu mai urmaresc, sunt perfect capabil sa imi formez singur opiniile, nu am nevoie de parerile lui Gadea, Ciutacu, Badea si asa mai departe, pot gandi si singur.

adevar graiesti...parca ma vad pe mine :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Se poate sa te descurci si fara sa furi, fara sa profiti de altii. Trebuie munca, multa munca si mai ales de calitate. Daca le indeplinesti pe astea e ok. O duci bine.

 

Frustrant insa pentru mine in romania este fix atitudinea asta a gen @Ice_man: daca muncesti o duci rau. O duci bine doar daca furi.

 

Nu de putine ori am fost aratat cu degetul ca am E60. Nu mai zic de momentele cand ziceam ca l-am luat de nou. Mi s-a spus de multe ori ca parintii imi dau bani, sau ca ce am furat de am reusit sa imi iau BMW. Desi munceam mai tot timpul.

 

Cum incerc sa ma justific de am reusit sa-mi iau BMW, cum ca un an si jumatate am avut doua joburi in acelasi timp, sau ca acum am un job si lucrez si ca un fel de consultant la o alta firma apar vesnicile "autoscuze": AAAAAA sigur da, dar tu ai meserie cautata, ai avut noroc etc.etc.etc. si autoscuzele continua...

Mda... Sa vi sa muncesti si la Dragasani, sau in oricare sat din Oltenia, sa vedem dupa cat timp iti mai iei E60. E usor sa vorbesti din vestul tari sau Bucuresti, unde sunt 90% din investitiile straine de dupa revolutie.

Link to comment
Share on other sites

In orice afacere, se incepe cu una dintre variantele, noroc, relatii, hotie, dar banii ii faci ulterior muncind, ca nu pica singuri din cer oricum ai incepe. Teoretic si ca sa furi trebuie sa muncesti. :)

offff cat de vast e subiectul asta cu furatul...adevarul ca unii fura mai cinstit(astia amintiti de tine :angel: ), altii fura sa traiasca si nesimtitii(jmecherii) fura la vedere...ce li se poate intampla?...si de aici poti dezvolta...

Link to comment
Share on other sites

Asta cu "descurcatul" e de pe vremea lui Ceausescu. Nu aveai benzina trebuia sa te descurci (gen gazolina, toluen etc.), nu aveai paine te descurcai (gen 2 cartele, relatii la chiosc etc), s.a.m.d.

 

Si acum e la fel, dar la alt nivel.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu in articolul asta e total adevarat nimic de comentat insa nu pot sa nu observ o oarecare influenta de idei si asemanari cu articole de-ale lui Mircea Badea si Ciutacu de unde cred ca te-ai si inspiratun pic.Macar un titlu mai original ai fi putut gasi.

 

Nu m-am inspirat de la ei, însă am citit destule articole făcute de Ciutacu, prin urmare poate că am luat unele lucruri de la el în mod inconştient.

 

Pe de altă parte, titlul a fost o inspiraţie de moment, nu l-am copiat de nicăieri.

 

Nu se mai uita nimeni pe National Geographic, Dicovery, Discovery World, Science, History, Travel etc ? :unsure: Sunt o gramada de emisiuni si documentare foarte interesante.

 

Ba da.

Însă eu când mai văd trecător câte un fragment din vreo emisiune autohtonă, mă ia durerea de cap, mă întreb cine naiba s-o uita la aşa ceva..

 

De exemplu, acum câteva zile schimbam posturile şi era gunoiul ăla de Bianca Drăguşanu care spunea foarte mândră că ea s-a născut doar o dată şi că nimeni nu o poate egala.

Aşa ceva te poate face să vomiţi dacă eşti luat pe nepregătite...

 

 

Ciupanezule, ce-ai cu Mihai. Si-a zis si el parerea. Rau era daca facea ceva.

Cred ca ai supra-reactionat asupra lui. Faptul ca-l lovesti in "slabiciunea" lui, anume varsta, arata ca nu ai scrupule cu "dusmanul".

 

Daca e sa o luam pe considerente de varsta... unde ajungem?

P.S. nu ma intereseaza varsta nimanui atata timp cat e ok, cat e un om / o persoana rezonabila. Nasol e ca uiti ce faceai tu cand erai "verde".

Ehh, viata trece, omul se schimba.

 

Eu doar discutam deschis si relaxat si-mi place cum chit(z)ai cand te calca cineva pe codita. Tot ma chinui sa iti transmit ca e bine sa fii mai relaxat, dar tu nu si nu, batman-batman :LMAO:

 

P.P.S. daca un mod considera ca suntem in afara subiectului, chiar daca totusi aici e o zona sociala, eu nu ma supar daca se da putin cu mopul :goodjob:

 

+1 la ce zice Pole cu emisiunile.

 

S-a băgat în discuţie când nu era nevoie.

Nu am reacţionat exagerat, e mai bine să înţeleagă din start care-i rolul lui.

 

Remarca ta îmi arată că până şi acum mai ai frustrări legate de perioada respectivă, de atunci mă tot urăşti. Sincer, îmi pare rău pentru tine.

Eşti un om de succes, ai seria 5 nou, chiar aşa de mult contează un forum şi discuţiile din cadrul său încât nu poţi da uitării chestiile astea?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Poporul asta sufera de o depresie...una indusa de vremurile pe care le traieste si mai ales indusa de guvernanti.

Nu pot sa uit optimismul care era in mintea multor romani in perioada 2005-2008.

 

Acum e cam aceeasi lehamite pe care multi o traiau prin 1999...daca unii pot sa-si aduca aminte sau au ce sa-si aduca aminte.

 

Iar legat de forumul asta, imi pare rau sa constat ca majoritatea discutiilor sfarsesc rapid in atacuri la persoana si discutii sterile despre orice altceva decat subiectul discutiei.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca oricat de inteligent,de cult,de plin de intentii bune esti,daca nu ai un scop,un obiectiv spre care ti-ai propus sa te indrepti,te vei simti mereu ratacit si asta nu doar in Romania,ci pretutindeni...dupa parerea mea obiectivul si viziunea asupra indeplinirii lui reprezinta un scop in sine...avand un scop,practic nu mai te poti simti ratacit...fara un obiectiv clar,chiar si inteligenta poate fi in zadar....suma obiectivelor realizate in viata reprezinta insasi scopul vietii...:)
Link to comment
Share on other sites

Remarca ta Îmi aratã cã pânã ºi acum mai ai frustrãri legate de perioada respectivã, de atunci mã tot urãºti. Sincer, Îmi pare rãu pentru tine.

Eºti un om de succes, ai seria 5 nou, chiar aºa de mult conteazã un forum ºi discuÞiile din cadrul sãu Încât nu poÞi da uitãrii chestiile astea?

Ai bre, tu chiar vorbesti serios? Pentru ce naiba sa te urasc? Pe bune acum ;) Ia mai intreaba tu in stanga si in dreapta daca sunt eu genul de om sa urasc pe cineva :rolleyes:

 

Om de succes nu sunt ca nu am realizat nimic deosebit pentru lume, seria5 nou... shit, e o masina, misto ce-i drept. Forumul conteaza in masura in care imi umplu un timp liber sau mai bine zis timpi morti, conteaza forumul si-l pretuiesc in masura in care are legatura cu BMW si in masura in care si aici am aflat multe lucruri interesante si chiar sunt cativa oameni super faini care-i pot aprecia dincolo de lumea virtuala.

 

Uite, faptul ca Romulus a avut aceasta idee, cu aceste articole... sau nu stiu cine a avut ideea dar e de felicitat pentru ca e originala si da o pata de culoare forumului plus ca face apel la emotii, simtaminte, pasiunile noastre.

Fara sa vrem, forumul cu aceste articole, a devenit locul de refulare pentru frustrarile de zi cu zi care ni le ofera viata din Romania.

 

Uneori e important ca sa gasesti pe cineva sa te asculte, nu neaparat sa rezolve o problema.

Ratacit la un moment dat e fiecare dintre noi. Sa fii ratacit in lumea BMW e un miracol, din pacate viata ne mai face sa fim rataciti si in alte moduri, mai neplacute. Sa ramanem la rataceala BMW :flowers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu daca e vorba de timp liber prefer sa fac alte chestii decat sa stau la tv sa vad tampeniile alora.si daca o fac ma uit pe history sau la bear pe discovery.sau las pe mtv si stau pe net.cat despre emisiunile lor politice sau de sinteza mi e lehamite deja.aceleasi aberatii zilnice.aia de pe antena 3 au devenit chiar obositori de la un timp.cand bati toata ziua campii despre acelasi subiect nu mai ai credibilitate.

 

referitor la scopuri e clar ca fara un obiectiv n ai nici un sens ca persoana.personal n as putea concepe sa stau ca o planta de pe o zi pe alta fara nici o realizare.din pacate multi o fac.si multi dispun de prea mult timp liber in tara asta.timp in care stau si se lamenteaza ba de una ba de alta.nici o referire la cei de pe forum :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cu adevarat timp liber ratacesc la propriu in natura. Mi se pare cea mai tare "distractie". Ma bucur enorm cand sunt in natura si nu vad peturi, mizerie si oameni.

La ultima iesire in natura am vazut o vulpe, doi iepuri, un uliu si mai multe pasarele mici care cantau frumos. Aia numesc eu viata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cu adevarat timp liber ratacesc la propriu in natura. Mi se pare cea mai tare "distractie". Ma bucur enorm cand sunt in natura si nu vad peturi, mizerie si oameni.

La ultima iesire in natura am vazut o vulpe, doi iepuri, un uliu si mai multe pasarele mici care cantau frumos. Aia numesc eu viata.

da,sunt de acord.si mie imi place natura.chestia cu pasarelele e tare.brusc am vazut in fata o imagine din bamby :rolleyes: nu fac caterinca..

Link to comment
Share on other sites

Pot spune ca rezonez cu o mare parte din ceea ce s-a exprimat in "articol"! Este o realitate trista! Pacat ca majoritatea nu observa fenomele deschise si parca Romania a intrat intr-un proces de indobitocire! Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.