Jump to content

Seria 5 GT are cineva?


tzucul

Recommended Posts

N-am asa ceva, nu stiu daca cineva are pe forum.

Daca nu ai facut deja lucrul asta, iti recomand un drive-test cat mai cuprinzator. Dupa parerea mea, 5 GT este love or hate.

 

Este fix aceeasi platforma cu seria 5 (f10), practic aceeasi masina cu alte tzoale, deci putem vorbi de aceeasi fiabilitate si intretinere ca la seria 5.

 

Am condus motorizarea 3.5 diesel cu steptronic.

 

 

Pentru consumatorul de seria 5, GT-ul pare mult mai mare interior si exterior (cu toate ca nu e). Daca seria 5 e o masina de zi cu zi foarte comoda si usor de condus, nu acelasi lucru se poate spune despre GT...care evident nu se numeste GT degeaba.

 

Stalpii A sunt incredibil de grosi, in traficul de oras ma tot suceam in scaun in fata si spate sa acopar unghiurile moarte, spatele ofera o vizibilitate foarte restrictiva.

 

Overall masina a inceput sa-mi placa la nebunie odata ce am iesit cu ea pe a2 - unde e absolut in elementul ei, si simti ca ai putea sa-ti pui toata familia si sa pleci pana la londra fara sa te opresti si fara sa obosesti.

 

 

Tot ce am spus mai sus e parerea mea personala, oricum din moment ce ai intrebat despre fiabilitate banuiesc ca deja ai o parere personala bine conturata despre masina si deja ti-o doresti.

 

My 2 cents: Mi-as lua-o cu ochii inchisi daca mi-as permite, si daca as mai avea inca o masina de oras.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt fan seria 5GT - o consider bmw-ul ideal pentru o familie cu copii. E adevarat ca e cam mare pentru oras, dar poti sa-ti iei tot felul de gadget-uri care sa-ti faca viata mai usoara, cum ar fi directia integrala, camera pentru mers inapoi si asa mai departe..

 

Deci la mine e 'love' :)

Link to comment
Share on other sites

Nu concureaza (cel putin nu la mine) nici cu A7 si nici cu CLS cu toate ca noul CLS imi place dar costa vreo 80mii cu ce vreau eu pe el (momentan second hand de maxim 1 an nu gasesti).La 45mii gasesc 530gt din 2010 cu maxim 20.000km full.Masina o sa circule destul de mult si in oras dar eu nu am probleme cu chestia asta (sunt masini mai mari gen x5 care se descurca bine prin oras).In momentul de fata cel mai mult ma intereseaza confortul si spatiul.M-am gandit si la seria 5 dar nu mai vreau o masina care ma indeamna sa o alerg. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine e hate , seria 5 F10 e mult mai frumoasa la exterior.Daca concureaza cu CLS si A7 eu zic ca nu are nicio sansa in fata celor 2 ,estetic vorbind.

 

Concurentul pentru cele 2 de care ai amintit mai sus , apare de la BMW la anul pe platforma seriei 6 .

 

Acest GT este al 2-lea BMW pe care l-am urat cand a aparut dar cu timpul a inceput sa-mi placa , insa daca as avea atatia bani alocati pt. masina familiei , nu stiu daca l-as alege , cred ca as prefera seria 5 -ul touring .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Tin sa va contrazic. Seria 5GT este facut pe platforma seriei 7, din acest motiv, chiar daca este un pic mai scurt, dar mai inalt, are spatiul imens pentru pasageri spate.

In alta ordine de idei, are cineva masina asta? Ceva impresii?

Exact asa am patit si eu, love or hate. La inceput mi se parea cel mai groaznic BMW, apoi m-am indragostit. Si sunt in dilema, as vrea un 530d GT xdrive, 2010-2011, insa parca tot imi fuge gandul la magaoaia de X6... Asadar, niste sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

stiu ca la un moment dat m-am suit intr-una, si cred ca ai dreptate, e o combinatie de elemente de la seria 5 si seria 7...oricum stiu ca m-au impresionat pozitiv impresia de spatiu(care este mai mare ca in seria 5), pozitia pe bancheta spate, accesul mult mai facil la portbagaj-datorita formei si inaltimii, trapa panoramica care facea toti banii si multitudinea de dotari si gadget-uri din interior; eu cred ca depinde cum si pentru ce privesti masina asta.....insa intr-adevar, are toate atuurile sa fie o masina excelenta pentru familie si km multi pe autostrada.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.