Jump to content

Anvelope de vara X1 , X3, X5, X6


Cosminbad

Recommended Posts

Incep acest topic deoarece cred ca este util si la o prima cautare, nu am gasit unul in aceasta categorie.

 

Sa incep cu povestea. Timp de 5 ani, am schimbat doua randuri de Pirelli Scorpion Str 235/55/17 cu care X3-ul a facut, exceptand rulajul 3-4 luni iarna(unde am avut anvelope de iarna Nokian), 180 000km. Am fost foarte multumit de aceste anvelope vara, chiar daca erau All Season. Sunt foarte rezistente, grip bun pe uscat si ploaie. Pentru ca li s-a cam apropiat sfarsitul si doresc sa trec pe cauciucuri 100% de vara, dar sa nu ma coste o avere (Scorpion STR erau chiar foarte ieftine in opinia mea - 1 bucata noua ma costa cam 450 RON cu Dot de un an vechime am inceput sa cercetez piata online, magazine din Brasov, sa vad ce gasesc.

 

Pana acum am gasit Dunlop Sport SP 01, Continental Sport Contact 2, etc, review-urile nu m-au impresionat si am decis sa ma uit iar la Nokian, mai ales ca in ultimul nr. AMS, Nokian V iese castigator. Din pacate, Nokian V nu se produce pt dimensiunea mea si tot ce am gasit pe stoc in Brasov e Nokian Z G2 la 785 RON bucata. Posibil sa le iau pe acestea daca nu gasesc alta oferta mai buna, mai caut la cateva magazine. Din testele online, pneul este unul mediu, dar pretul este mai mic decat concurenta, aproape jumate pt ultimele modele. A iesit locul 8 la un test in 2011, ar concurenta era compusa din ultimele aparitii, fiind cam irelevant pt mine. Nu sunt vitezoman, X3-ul meu nu este o masina super-sport (e 2.0). Imi trebuie siguranta pe uscat, ploaie, aderenta in viraje. Altceva nu cer. Ce parere aveti? merita sau nu?

http://www.tyrereviews.co.uk/images/tyres/Nokian_Z_G2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Si eu sunt cucerit. Daca vezi pneul live zici ca e sculptat. Iar WR de iarna nu m-au dezamagit nici cand am prins cele mai urate zapezi. Dar ma gandeam sa nu se duca asa repede :) sa fie prea moi, Nokian fiind o marca pt iarna in general. Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Pai pneurile lor de vara nu cred ca au "problema" asta.

Stii cum e, vrei grip, nu ai durabilitate.

Eu prefer un pneu care tine mai putin ca si km parcursi dar care-mi ofera performante bune.

 

Pirelli Scorpion care ai avut tu sunt fff andurante, dar in detrimentul comportamentului rutier care totusi este unul bun.

 

Eu am pe masina ca pneuri, cele cu care a venit ea, Dunlop SP SPort 01, 235 pe fata si 255 pe spate. Super faine mai ales daca le incalzesti. Nu foarte bune pe ploaie dar nici slabe.

Incearca Dunlop SP Sport Maxx GT sau TT. Dar cred ca au preturile cam marisoare.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc

 

Cumpara ceva din top 3 si nu vei regreta

 

http://www.tyrerevie...e-Tyre-Test.htm

http://www.tyrerevie...e-Tyre-Test.htm

http://www.tyrerevie...e-Tyre-Test.htm

 

 

Nokian-uri am de iarna celebrele WRG2-uri,dezamagit.

Eu am WR si sunt foarte multumit iarna.

 

in testul acela, diferenta intre prima clasata

1st: Pirelli P Zero

Total: 257 / Dry: 102 / Wet: 138 / Rolling Resistance: 11 / Comfort: 6

si locul 8
8th: Nokian Z G2

Total: 232 / Dry: 92 / Wet: 120 / Rolling Resistance: 14 / Comfort: 6

nu este foarte mare. in schimb, pana la ultima clasata se pierd ceva puncte
14th: Firestone Firehawk SZ90

Total: 174 / Dry: 78 / Wet: 80 / Rolling Resistance: 10 / Comfort: 6

 

Pneurile fruntase sunt toate f bune, dar si scumpe. trebuie cautat pana la urma cel mai bun raport pret/performante.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata am decis sa mai astept un sezon. Pneurile actuale mai au destula "carne" si nu o sa le schimb. Deja am pus Scorpion STR si se simte la consum (0,6l la 100/km in minus) si stabilitate. Simteam Nokian cam moi la 15 grade C.. I-am facut si revizia asa ca poate a contat si aia la consum:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Doresc sa imi achizitionez anvelope de iarna pentru E53.

Pe spate am urmatoarele dimensiuni acum (de vara) 285/45/19 iar pe fata 255/50/19.

 

Intrebarea mea este: Pot sa pun pe toate cele 4 roti anvelope de iarna 255/50/19?

Nu, nu poti (fizic poti dar nu e corect, nu e indicat). Ia anvelope de iarna cu aceleasi dimensiuni ca cele de vara. Pe fata de 255 si pe spate de 285.

Link to comment
Share on other sites

pai janta fata are 8j latime iar cea spate are 10J. Practiv, cauciucul de 255 o sa trebuiasca "intins" ca sa intre pe toata janta. gaseste o janta exact ca cea pe fata si poti pune 255. daca ai dimensiunea asta pe spate in cartea masinii. (uita-te pe usa)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ba este. Colegii se refereau la altceva. E bine sa ai balon mai mare la cauciuc iarna, pt ca multe gropi sunt ascunse si risti sa faci stricaciuni mai mari decat vara. Normal ca o sa reduci janta ca altfel nu iti incap rotile daca pui cauciucuri mai mari pe aceleasi jante.

 

Si eu am cauciucuri de iarna aceeasi dimensiune ca cele de vara.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am pirelli p zero de iarna si sunt multumit de ele,pt e60.m-au costat 600 de euro,noi si mi le-a adus o cunostinta din Austria.

Pe X5 am cele all season cu care a venit masina din fabrica si sunt aproape noi.Masina am ridicat-o in noiembrie 2010 si nu am apucat sa le folosesc prea mult.Pt vara am cauciucuri Dunlop SP Sport 315/35/20 spate si 295/40/20,parca,pe fata si m-au costat 1300E tot din Austria.

Link to comment
Share on other sites

eu am pirelli p zero de iarna si sunt multumit de ele,pt e60.m-au costat 600 de euro,noi si mi le-a adus o cunostinta din Austria.

Pe X5 am cele all season cu care a venit masina din fabrica si sunt aproape noi.Masina am ridicat-o in noiembrie 2010 si nu am apucat sa le folosesc prea mult.Pt vara am cauciucuri Dunlop SP Sport 315/35/20 spate si 295/40/20,parca,pe fata si m-au costat 1300E tot din Austria.

 

Pirelli P Zero sunt anvelope e VARA! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.