Jump to content

Problema Motor 325i e92


Recommended Posts

sa stii ca m am gandit sa scriu la MĂźnchen . Aici dau din umeri.

 

 

pai astia si in DE in general spuneau ca in general au acceptat interventia chiar daca masina sarise de aia 2 ani de garantie.

Cert e ca daca nu schimbi chiulasa si tachetii cu noul model.. nu scapi.

 

 

Sunt niste nesimtit, au buletin de service clar si acord.. ca de obicei..

Eu nu ii inteleg, pe cuvantul meu.. ca normal BMW AG acopera treaba asta si e treaba lor de dealer.

sau poate li se rupe de imaginea lor ca nu au concurenta reala cu nimeni..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

dar chiulasa ?

totusi slabe sanse sa gasesti una la dezmebrari facuta dupa 2008, cine stie cum..

iar una noua te cocoseaza...

Incearca 0w-30 e mai subtire la rece si ai sanse sa protejeze mai bine zona aia.

Si nu te mai lua dupa mizeria ai de Long service interval.. e nebunie sa tii in orice masina un ulei. 25k km..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai tu erai candidat perfect la treaba asta, ca nu ai sarit de 100k chiar daca are mai mult de 2 ani.

 

pai si acum de ce nu as fi? dar probabil ca opratiunea se face la BMW sau? ca daca e asa..mi o tine acolo 10 zile si baga zeci de ore de manopera si m am spart. ies mai scump decat daca cumpar piesele alea care sa zicem ca ar veni gratis

 

dar chiulasa ?

totusi slabe sanse sa gasesti una la dezmebrari facuta dupa 2008, cine stie cum..

iar una noua te cocoseaza...

Incearca 0w-30 e mai subtire la rece si ai sanse sa protejeze mai bine zona aia.

Si nu te mai lua dupa mizeria ai de Long service interval.. e nebunie sa tii in orice masina un ulei. 25k km..

 

eu nu ma iau..dar masina a fost la o tanti de pe la Buc de noua. care a facut service la BMW la intervalele stabilite.

Link to comment
Share on other sites

depinde cum te intelegi cu ei.

operatiunea se face la bmw...

Normal se da deviz.. factura.. si de la caz la caz, in functie si de km s.a.m.d.. acoper a ei tot sau 2/3 din cost.. s.a.m.d

In sfarsti, de acum ai desfacut-o, te-ai apucat de treaba..

Magaria este ca BMW AG, mama lor le da piesele moca, dar nemernicii din RO nu vor sa piarda ceva manopera nefacturata si refuza sau dezinformeaza voit despre astfel de garantii extinse cum e cazul tau, si oricum incearca sa mulga fiecare leut.

Eu am impreisa ca ei de fapt nici nu stiu sa caute in buletinele alea.. depinde de cine dai la receptie.. e ceva de groaza.

deacum mortul e dus la groapa, ai desfacut-o te-ai apucat de ea..

 

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la BMW ..si nu a pomenit nimic despre ceva garantie extinsa... aici la BV. cunosc seful de service. si a dat cu parerea.

 

va zic ce mi a zis? asa ca sfat amical? O sa lesinati toti.

 

Am cerut un sfa daca cunoaste problema... nicidecum nu mi a spus ca e o problema stiuta la e92. mi a zis sa bag in motor 3 l de motorinasa i dau o rafa asa 2 km..sa nu ma spesrii ca o sa bata mai tare ca nu e problema..ca are ungere. si dupa asta sa dau drumul la ulei..si sa fac doua schimburi la interval de 500km...si poate scap. EEE??? nu am avut curaj sa i urmez sfatul

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la BMW ..si nu a pomenit nimic despre ceva garantie extinsa... aici la BV. cunosc seful de service. si a dat cu parerea.

 

va zic ce mi a zis? asa ca sfat amical? O sa lesinati toti.

 

Am cerut un sfa daca cunoaste problema... nicidecum nu mi a spus ca e o problema stiuta la e92. mi a zis sa bag in motor 3 l de motorinasa i dau o rafa asa 2 km..sa nu ma spesrii ca o sa bata mai tare ca nu e problema..ca are ungere. si dupa asta sa dau drumul la ulei..si sa fac doua schimburi la interval de 500km...si poate scap. EEE??? nu am avut curaj sa i urmez sfatul

 

sef de service zici . Nu poti decat sa-l iubesti pe unul ca asta :pardon:

Link to comment
Share on other sites

:) .. data viitoare da o fuga la budapesta.. bati si tu vreo 2-3 cluburi cat stai cu masina si banii care ii dai pe reparatie ii spargi acolo.. :)

 

 

 

pai trebuie sa fie unul in stare sa citeasca buletinele alea, sa verifice setiile de pe chiulasa, istoric, sa obtina aprobare de la BMWAG.. hartoage .. trebuie sa fii in stare sa citesti si scrii, in germana, sau macar engleza.. e complicata viata..

Cine crezi ca isi bate capul cu asa ceva.. ..

ai cumparat masina.. banii au intrat la ei in cont.. ? esti client vechi regulat la ei. ? . nu .. sanatate..

Ai dat o spaga sa caute animalul cu motorina lui in buletinele alea.. ?

Li se rupe lor de imagine ...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu, nu vorbesc de garantie extinsa de proprietar.

la foarte multe modele la BMW, pe probleme specifice se da garantie specifica pe piesa afectata, fie ca e greseala de design sau mai stiu eu ce alta problema..

E ca un recall numai ca nu e recall.. propriuzis.. daca vine lumea la ei si face scandal bine, se rezolva.. nu .. nu..

Sunt nspe exemple si la BMW si nu numai..

 

In cazul lui Fabio,garantia asta acopera modelele. de pana in 2008, 190k km. cu vreo 3 serii de chiulasa..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

asa oftopic , prin decembrie cand imi cautam si eu e92 era pe autovit unul de la o gagica din bucuresti , navi piele crem ,initial nu a vrut sami trimita VIN-ul... despre aceasta este vorba ?

 

cat despre tacanit , iarna aceasta l-am auzit destul de subtil (dar era) si dimineata cand e frig se aude . saptamana asta fac si eu schimbul cu oe 0w40 sa vad cum se comporta dupa

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

asa oftopic , prin decembrie cand imi cautam si eu e92 era pe autovit unul de la o gagica din bucuresti , navi piele crem ,initial nu a vrut sami trimita VIN-ul... despre aceasta este vorba ?

 

cat despre tacanit , iarna aceasta l-am auzit destul de subtil (dar era) si dimineata cand e frig se aude . saptamana asta fac si eu schimbul cu oe 0w40 sa vad cum se comporta dupa

 

numai bine

gagica...Ăźiele crem..bucuresti ..FARA NAVI :)) hai ca e tare.

Nu am luat eu masina. un amic a fost. si s au dus la bmw sa o testeze..si aceia au zis ca e normal zgomotul..ca e o usoara transpiratie de ulei...la draq. suntem o natie de nenorociti intr o tara distrusa. Mai rau ca termitele.

Link to comment
Share on other sites

si a mea tacane si am luat-o direct din de , din reprezenta bremen , premium selection . sa nu fi stiut ei oare ? :hyper:

ei nu au stiut...clar se stie..stim noi acum..iti dai seama cate sedinte interne au fost pe tema asta. daca faci gat probabil se rezolva..daca taci...e ok...o transpiratie de ulei.

Edited by fabio29
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu, nu vorbesc de garantie extinsa de proprietar.

la foarte multe modele la BMW, pe probleme specifice se da garantie specifica pe piesa afectata, fie ca e greseala de design sau mai stiu eu ce alta problema..

E ca un recall numai ca nu e recall.. propriuzis.. daca vine lumea la ei si face scandal bine, se rezolva.. nu .. nu..

Sunt nspe exemple si la BMW si nu numai..

 

In cazul lui Fabio,garantia asta acopera modelele. de pana in 2008, 190k km. cu vreo 3 serii de chiulasa..

 

Poate prin alte Þãri. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

din ce am inteles eu.. povestea e cam asa...

Veneai.. nu domle.. nu tacane.. asa la rece putin e normal..

Treceau cateva luni..uite ca tacane si la cald...a pai o sa investigam...se pare ca e de la tacheti... dar nu e problema, nu are nici o influenta asupra vietii motorului.. :)

VIne un destept si le cere expertiza tehnica legala cum ca nu are efect tacanitul..ok hai ca schimba tachetii..

iese in final un buletin.. tacheti upgradati etc..

Vin iarasi.. insistentii astia..tot felul de tupesti care aveau pretentia ca masina lor noua in garantie .. cu 20-30k km sa nu tacane...ba .. tot tacane si cu tachetii noi.. ok.. mai invetigam.. iese chiulasa noua (asta e treaba de vreo 2-3 ani s-a lungit boala....) .. si in final, datorita forumurilor si porcelii prin instante, + cateva masini inlocuite pe Lemon law.. au dat garantia asta extinsa, dar ea a fost popularizata doar in State.

In Europa.. cum te intelegeai si insistai la reprezentanta..

Termenul ar fi "good faith replacement" ...

In principiu, cei cu problema asta ar trebuii macar sa incercati, daca nu in ROmania, macar pe afara pe undeva, cu buletinul tehnic in mana (se gasesc peste tot pe net printuri) porcit la reprezentanta si insistat sa va dea un raspus clar.

Adica o treaba dinasta de ceva mii de euro merit a un pic de efort si niste mail-uri trimise..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mda.....deci deiagnostic. Axa came evacuare. Palier si evident de schimbat toti culbutorii.. acum o sa incerc sa fac rost de piese. daca careva are vreun pont ms mult. MDa,,,adevarat cam sexy .

 

 

Salut Fabio,

 

Ce ai mai facut cu E92-ul ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.