Jump to content

Australia GP 2011


ionatan

Recommended Posts

Rezultat cursa

 

Sebastian Vettel ºi Red Bull au Început cu o victorie campania pentru apãrarea titlurilor mondiale câºtigate anul trecut. Hamilton (McLaren) ºi Petrov au Întregit podiumul În prima etapã a Campionatului Mondial de Formula 1 2011.

 

Australia GP: Rezultat cursĂŁ

 

Plecat din pole position, Sebastian Vettel a controlat Întreaga cursã ºi a trecut primul linia de sosire a unui Grand Prix destul de reuºit din punct de vedere al spectacolului. Hamilton a fost al doilea cu un monopost McLaren a cãrui podea a fost avariatã undeva spre jumãtatea cursei, iar Vitaly Petrov a urcat pentru prima datã pe podium dupã un start extraordinar ºi multã stãpânire de sine pânã la final.

 

A fost a 11-a victorie din cariera pentru Vettel ºi a 16-a reuºitã de un monopost Red Bull - unul care n-a rulat cu KERS decât pentru puÞin timp În antrenamentele de vineri.

 

N-au lipsit luptele roata-la-roatĂŁ, dar nici incidentele Âşi penalizĂŁrile.

 

Melbourne, Australia - Rezultat cursĂŁ - 27.03.2011

Pilot EchipĂŁ Loc pe grilĂŁ

1 Sebastian Vettel Red Bull 1

2 Lewis Hamilton McLaren +22.2 sec 2

3 Vitaly Petrov Renault +30.5 sec 6

4 Fernando Alonso Ferrari +31.7 sec 5

5 Mark Webber Red Bull +38.1 sec 3

6 Jenson Button McLaren +54.3 sec 4

7 Sergio Perez Sauber +65.8 sec 13

8 Kamui Kobayashi Sauber +76.8 sec 9

9 Felipe Massa Ferrari +85.1 sec 8

10 Sebastien Buemi Toro Rosso +1 tur 10

11 Adrian Sutil Force India +1 tur

12 Paul di Resta Force India +1 tur

13 Jaime Alguersuari Toro Rosso +1 tur

14 Nick Heidfeld Renault +1 tur

15 Jarno Trulli Lotus +2 tururi

16 Jerome d'Ambrosio Virgin +4 tururi

Ret Timo Glock Virgin +9 tururi

Ret Rubens Barrichello Williams +10 tururi

Ret Nico Rosberg Mercedes GP +36 tururi

Ret Heikki Kovalainen Lotus +39 tururi

Ret Michael Schumacher Mercedes GP +39 tururi

Ret Pastor Maldonado Williams +49 tururi

Link to comment
Share on other sites

da,am auzit si eu in treacat de petrov asta,pare un baiat talentat cu viitor in f1

 

.nu stiu cand vom fi si noi in stare sa propulsam un pilot roman in f1.

 

probabil cand vom avea si circuit.adica in 50-100 de ani :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Inca o data se pare ca cei de la Renault fac motoare de exceptie ...

 

Am observat cu tristete ca pe TVR nu mai este F1, ci doar pe DIgi (program ce nu il am), asa ca de anul asta F1, va fi un fel de cerseala pe torenti...pt mine!

Imi pare rau sa te contrazic dar motorul renault e CEL MAI PROST SI MAI SLAB DE PE GRILA! Nu stiu de unde ai scos ineptia asta cu motorul. Ce treaba are motorul ?

Masinile de Formula 1 se bazeaza pe aerodinamica, motorul aproape ca nici nu conteaza. Ca exemplu red bull, au cel mai prost motor ca si putere si fiabilitate dar sunt cei mai rapizi. Asta din cauza ca il au pe Adrian Newey la echipa, nu iti spun cine e, te las sa afli singur.

 

Si doamne ajuta ca am scapat in sfarsit de TVR si infectii aia doi: Miki Alexandrescu si Victor Bonifaciu, dadeam TV-u pe mute cand ma uitam la curse.

 

Cat despre petrov, are talent dar el a adus milioane de euro la renault ca sa aiba locu asigurat, in schimb Kubica coechipieru lui are salariu :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Concluziile mele referitoare la prima runda din 2011 :

  • Renault au o masina extraordinara. Daca ar fi fost condusa de Kubica....poate prindea locul 2
  • Ferrari & Alonso - challengeri la titlu
  • Mercedes - inca nu au dovedit nimic. Oricum, par mai promitatori decat anul trecut
  • McLaren - cred ca batalia finala se va da intre McLaren si Red Bull
  • Red Bulls - aceeasi masina foarte buna. Oare se intrevede un nou titlu ca si in 2010?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.