Jump to content

Instalare program diagnoza Inpa


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Revin din nou.M-am hotarat sa cumpar un cablu de diagnoza care sa merga INPA si DIS.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi .Ce cablu sa cumpar si cum instalaez DIS-ul.Caut ceva ieftin ca o fac asa sa ma joc duminica pe la masina.Are cineva cablul de la VAG cu pinul 7 si 8 lipit.Functioneaza ?

 

da

 

mai am unul vag-com cu ala o merge ?

 

lipeste intre ei pinii 7 si 8...diagnoza fara coding din pacate

 

Salut

am incercat sa instalez inpa am urmat toti pasii si imi apare eorarea IFH-0018 IN ITIALIZATION ERROR.

a MAI PATIT CINEVA?

mERCI

 

verifica obd.ini daca exista si sub Windows si daca ai corect asignat portul...daca nu il asignezi manual..Deasemeni atentie la latency timer in proprietatile avansate.

 

nu merge cu orice cablu, nu cred ca merge cu cel de bmw scanner

 

merge daca-l inlocuieste cu unul dedicat

Apropo...acum se numeste cablu si nu interfata sau conector..WTF

 

vreo sugestie?

 

Softul se numeste INPA nu IMPA...just in case

Link to comment
Share on other sites

verifica obd.ini daca exista si sub Windows si daca ai corect asignat portul...daca nu il asignezi manual..Deasemeni atentie la latency timer in proprietatile avansate.

 

Am verificat exista si sub windows,la latency timer am pus 1 de la 16 .AM reusit sa intru in program dar in anumite chestii,la motor nu imi apare IFH-0009: ECU isn’t connected or doesn’t respond...............

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Se poate instala softul si pe Windows 7?

Am imprumutat un laptop cu XP de la un prieten insa nu reusesc sa-l instalez. Imi apare o eroare:

"Subkey 'SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Serial' allready exist!" .Nu stiu cum sa o rezolv.

Nefiind laptop-ul meu nu as vrea sa stric vreo ceva pe la el.

post-50485-0-57424300-1327698603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am o interfata(pe USB) si am instalat INPA 5.01 si nu vede motorul M47n, iar in fisierul acela unde sunt aratate toate motoarele nu aparea nici macar ascuns. Daca e cineva din Brasov sa ma ajute cu configurarea i-as fi profund indatorat. Multumesc, tel. 0740195747 Codrut. Ps. (Am instalat si un DIS cu virtuala machine dar nu am reusit sa vada calculatorul masinii,imi dadea o eroare de comunicatie.)
Link to comment
Share on other sites

Nu, test mode.

 

Dar la mine alta era problema.

Eu n-am putut instala pe win7 64 driverul pentru cardul in care bag mufa serial. Nu mergea nicicum. Am dat pe net de un programel ce pune windows-ul in test mode, anuland astfel requirement-ul pentru semnatura digitala a driverului.

Insa Inpa mi-a mers din prima. Fara erori sau alte cele. Asta dupa mai multe variante trecute prin mana...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut am cumparat acest cablu de pe e bay:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Scanner-Ediabas-INPA-4-compatible-OBD2-Interface-UK-/190646210562?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item2c63665002 ,si am instalat softul care l am primit cu el,folosesc un card pcmcia to rs232 pe laptop,cand incerc sa ma conectez la masina imi da o eroare IFH-0009: No Response from Control Unit.daca stie cineva ce este de facut rg sa ma ajute,cineva care sa mai lovit de problem asta.masina este un e46 din 2001,motor 1.8,m43
Link to comment
Share on other sites

salut am cumparat acest cablu de pe e bay:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Scanner-Ediabas-INPA-4-compatible-OBD2-Interface-UK-/190646210562?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item2c63665002 ,si am instalat softul care l am primit cu el,folosesc un card pcmcia to rs232 pe laptop,cand incerc sa ma conectez la masina imi da o eroare IFH-0009: No Response from Control Unit.daca stie cineva ce este de facut rg sa ma ajute,cineva care sa mai lovit de problem asta.masina este un e46 din 2001,motor 1.8,m43

revin,am reusit sa ma conectez dar numai la motor,nu pot accesa restul de module,dar tot ce tine de motor merge,cineva poate da o parere?

Link to comment
Share on other sites

Da ca esti sigur ca merge, dar doar pe motor, verifica in conectorul obd al cablului, daca pinul 8 este conectat la ceva. daca nu, conecteaza-l la pinul 7.

merge ca am facut cateva teste,maine o sa ma uit si la pin.daca mai sunt pareri le astept,noroace!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.