Jump to content

Instalare program diagnoza Inpa


Recommended Posts

da voua va e lene sa si cautati....... vreti sa va zica cineva tot absolut !

mai ganditi si voi si doar in momentele grele apelati la intrebari .....

incredibil......

Am gasit. @RobyS Sa stergi la profilul tau "contributors" pentru ca se pare ca nu dai dovada de aceasta calitate. Daca tu ti-ai instalat vreun DIS, banuiesc ca ai facut-o dupa un tutorial facut de cineva, nu ai inventat tu procedurile. Am cerut doar un ghid de instalare, nu sa-mi instaleze cineva, atata tot!

Link to comment
Share on other sites

AM CAUTAT !!!!!!! nu am cerut !!!!!

aia ziceam si pentru cei ca tine ...... SEARCH BEFORE ASKING !

 

Eu mi-am facut cont pe acest forum ca sa caut solutii, cer pareri, sa impart experientele mele cu ceilalti si sa aflu la randul meu de la altii diverse. In loc sa-ti irosesti timpul in a-mi raspunde ironic, mai bine te abtineai. Pana la urma, toti avem nelamuriri si cerem parerea celor cu experienta sau ma rog, care s-au mai lovit de probleme de gen. Am gresit cu ceva? Nu pentru asta sunt forumurile!?

Link to comment
Share on other sites

informatia exista deja scrisa pe acest forum ! doar ca TI-E LENE SA CAUTI .....

gasesti oportun sa te exprimi cu dispret si ingamfare dar doresti ajutor de la cei din jur.

referitor la timpul meu .... nu cred ca are rost sa te intereseze.... mai bine-l irosesc raspunzandu-ti ironic cum zici decat sa ajut unu ca tine care nu merita asa ceva !

Link to comment
Share on other sites

informatia exista deja scrisa pe acest forum ! doar ca TI-E LENE SA CAUTI .....

gasesti oportun sa te exprimi cu dispret si ingamfare dar doresti ajutor de la cei din jur.

referitor la timpul meu .... nu cred ca are rost sa te intereseze.... mai bine-l irosesc raspunzandu-ti ironic cum zici decat sa ajut unu ca tine care nu merita asa ceva !

 

Am cautat si nu am gasit nimic multumitor legat de problema mea. In ceace ma priveste, am vorbit frumos si am multumit de cate ori mi s-a raspuns pe acest forum. Discutie incheiata in ceace ma priveste.

Link to comment
Share on other sites

super ! pregatiti statuia ca a mai invatat unu sa dea Search..... pacat ca s-a apucat de Flood and Spam !

 

Am postat link-ul de mai sus in ideea ca poate fi folositor cuiva pe viitor. Da, sunt un novice in asta si mi-am instalat DIS si PROGMAN doar pentru uz personal. Nu ar strica sa dai dovada de putina intelegere fata de cei care nu sunt atat de "priceputi" in domeniu, nu de alta, dar statutul de "semizeu" nu da bine la muritori. Cum tu banuiesc ca te pricepi in ISIS, asa ma pricep eu in music production, studio gear si tot ce tine de hardware-software in domeniu. Fiecare cu job-ul sau pasiunile sale.

Sper sa-mi intelegi corect pozitia.

Numai bine!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Eu am reusit sa instalez doar INPA versiunea 4.4.7, care din pacate nu are E90-ul :(

 

Am si o versiune 5.0.2 dar imi da o eroare cand vreau sa fac update, ca nu gaseste nu stiu ce arhiva EDIABAS.LZH

 

N-am reusit sa gasesc pe nicaieri o versiune buna de INPA 5.0.2 sa downloadez.

 

Cu DIS-ul m-am linistit, dupa doua zile de incercari...tot nu i-am dat de cap :) Am reusit sa instalez masina virtuala dar nu comunica deloc cu masina...

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Vrei masuratori? Foloseste un multimetru sau un osciloscop.

 

Ti s-a spus mai sus:

 

Ms.

Ma gandeam sa fac o diferenta intre masuratori la debitmetru de aer, intre valorile dis si inpa. Am inteles ca disul ofera valori mai reale fata de inpa.

Am sa incer cu ce am adica un multimetru, ca oscilocop e mai greu (pt. sonde lamda.

Edited by mario318ci
Link to comment
Share on other sites

Cred ca faci confuzie intre parametri motorului (maf, map, lambda etc.) si masuratorile fizice (tensiuni, curenti, impedante). Measuring-ul din DIS se refera la masuratorile fizice.

In DIS, in meniul de diagnoza, poti vedea exact aceiasi parametri pe care ii poti vedea si cu INPA.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Ms.

Ma gandeam sa fac o diferenta intre masuratori la debitmetru de aer, intre valorile dis si inpa. Am inteles ca disul ofera valori mai reale fata de inpa.

ambele sw folosesc aceleasi date de pe obd, acelasi ediabas, aceleasi formule de calcil, etc, doar grafica difera

 

Am sa incer cu ce am adica un multimetru, ca oscilocop e mai greu (pt. sonde lamda.

iti pierzi timpul...

 

diagnoza nu consta doar in citirea unor valori si compararea acestora cu niste valori standard...trebuie interpretate in contextul in care apar

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Am cumparat de pe ebay un cablu K+dcan inpa compatible .A trebuit sa dezarhivez 3 arhive intr-un singur loc, apoi sa modific un path si la device manager sa modific sa fie COM1 (presupun ca deja va suna cunoscuta metoda). Dupa toate acestea cand am facut totul cum scria in document nu imi apare Battery ON cand deschid programul. La battery imi apare "off" in loc de "on" cand e conectat la calculator(fara a fi conectat si la masina) si isi face 'refresh' foarte des fereastra programului. La engine imi apare la motorul M47 doar "DDE 5.0 M47 new" si am inteles ca nu merge pentru un 318d din 2002. Ce sa fac ca sa-mi mearga programul ?

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.