Jump to content

DSC, DTC si cum functioneaza ele


Romulus

Recommended Posts

Stiu, stim toti ce fac. Stim toti ca au multi senzori, de rotatie, de acceleratie, de pozitie pedale si volan, senzori de turatie si legaturi la cutia de viteze si la senzorii ABS.

 

Stim toti si cand intervin si care e diferenta intre DTC si DSC. Dar sunt convins ca nu stim multe, din cauza ca nu am fost pusi in situatii limita, unde doar ingerii electronici reusesc sa ne salveze fundul.

 

Stim cu totii ca primeste informatii de la ABS si se foloseste de acesta pentru a frana independent rotile necesare restabilirii traiectoriei. Stim ca Active Steering va chiar contrabraca rotile directoare, independent de miscarea volanului pentru a contracara tendinte de iesire de pe traiectoria calculata prin senzorii care dau informatii DTC-ului.

 

Stim ca DTC-ul ne ajuta sa plecam de pe loc si sa mentinem traiectoria la viteze mici, dozand acceleratia atat cat este necesar.

 

Dar de asemenea, nu stim multe.

 

Eu am o prima nelamurire. Este cutia automata mai sigura decat cutia manuala? De ce intreb? Intr-o alta discutie, cineva spunea ca la cutia manuala, DSC-ul nu are cum preveni un derapaj, in cazul in care retrogradezi cutia de viteze violent intr-un moment nepotrivit. Aici se presupunea ca o cutie automata n-ar face asta de capul ei si in modul manual nu ti-ar permite.

 

Din cate stiu eu, presupunerea de mai sus este incorecta, pentru ca DSC-ul, la o retrogradare violenta, va frana rotile motrice. De fapt, nu stiu sigur si de aceea incerc sa provoc o discutie care sa lamureasca aceste aspecte ale functionarii DSC-ului.

 

Se comporta diferit in functie de tipul cutiei de viteze? Ce se intampla, daca retrogradezi violent o cutie manuala intr-un moment neprielnic? Dar daca faci asta cu o cutie automata in modul manual?

Link to comment
Share on other sites

Dynamic Stability Control (DSC).

Dynamic Stability Control (DSC) not only optimises driving stability when starting or accelerating, it also improves traction. In addition, the system recognises unstable driving conditions such as under - or oversteering and helps to maintain a safe course for the vehicle.

Advanced sensory technology monitors the wheel rotation speed, lateral acceleration and the yaw rate (rotation around the vertical axis). This data is processed to obtain information about the automobile as it is currently moving, and is compared with data about how it should be currently moving, as supplied by the accelerator and the angle of the steering wheel.

If these two lists of data do not match and the automobiles stability is threatened, DSC is activated and influences the brake system or the engine management. This action helps prevent dangerous situations such as skidding.

 

Dynamic Traction Control (DTC).

Compared to Dynamic Stability Control (DSC), Dynamic Traction Control (DTC) provides rear wheel vehicles with greater propulsion. This increased strength serves different purposes depending on the type of automobile. In the 5 Series and 7 Series, for example, it is ideal for straight stretches of road, and for maximum power when driving in snow or sleet.

In the 3 Series and Z4 Roadster, DTC also plays a role when on bends - it enhances the car's propulsion and its sports-style qualities. The driver is in full control of their vehicle within a predetermined parameter: the regulatory functions are inactive. DSC optimises directional stability within certain boundaries.

 

Active Steering

Active Steering gives drivers more precise handling and tracking: this ensures that their automobiles are more mobile and agile even on twisting roads. A planetary gear is integrated with the steering column; depending on the situation, the feature varies the angle of steering determined by the user at the wheel (superimposed steering).

It increases the steering angle at lower and mid-range speeds; by contrast, at higher speeds (e.g. on motorways), the steering angle is reduced. When parking, the active steering feature makes it easier to manoeuvre by amplifying the movements of the steering wheel.

Link to comment
Share on other sites

da cutia automata e mai sigura decat cea manuala. am avut aceeasi masina cu manual si automat- x5- si la automat era mai prezenta senzatia ca iti conduce altcineva masina cand dadeai de drum alunecos, zapada...etc. daca n-ar fi orasul nu as lua in calcul automata dar in conditiile date asta e. in orice caz m-am cam saturat de atata electronicaraie. as prefera un m3/porsche manual. de fapt trebuie facuta diferenta intre a ne transporta si a conduce. cand te hotarasti ce vrei stii si ce masina ai nevoie. Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

da cutia automata e mai sigura decat cea manuala. am avut aceeasi masina cu manual si automat- x5- si la automat era mai prezenta senzatia ca iti conduce altcineva masina cand dadeai de drum alunecos, zapada...etc. daca n-ar fi orasul nu as lua in calcul automata dar in conditiile date asta e. in orice caz m-am cam saturat de atata electronicaraie. as prefera un m3/porsche manual. de fapt trebuie facuta diferenta intre a ne transporta si a conduce. cand te hotarasti ce vrei stii si ce masina ai nevoie.

144626[/snapback]

 

nu prea iti place SMG a? :blink: da sunt de acord ca merge mai bine o cutie manuala pe porsche,m3...

 

o intrebare: pe secvential cum e? nu este acelasi feeling ca la manuala? ca tu schimbi la turatia decisa de tine nu?

Link to comment
Share on other sites

nu prea iti place SMG a? :blink: da sunt de acord ca merge mai bine o cutie manuala pe porsche,m3...

 

o intrebare: pe secvential cum e? nu este acelasi feeling ca la manuala? ca tu schimbi la turatia decisa de tine nu?

144694[/snapback]

 

pe secvential iti lipseste "hic"-ul ala de la ambreiaj sau "scart"-ul din cauza dispozitivului de aducere la sincronism pe SMG II, nu esti in control total. smg nu e o cutie rafinata, prefer automata normala de bosorogi/oras sau manuala de fun/sosea. smg-ul e buna numai ca te gandesti ca ar trebui sa fie buna nu ca realmente se comporta bine. eu n-as pune automat/smg pe nici o masina sport.

Link to comment
Share on other sites

Da apropo de cutie eu iau numai manuale sa simt ce fac atomata normala e o alternativa dar SMG nu mi-as lua niciodata,dar cine are stie de ce.Despre ATC sau DSC sau DTC cum se numeste mai nou pot sa zic multe dar orcat de buna ar fii tot trebuie sa mai si conduci si legile fizici aduce rapid asa un sistem la granitele.Prefer un ESP 2 si cu tractiunea pe fata e altceva.
Link to comment
Share on other sites

am simtit DSC-ul pe pielea mea , la 140 intro curba foarte stransa plecam draq pe contrasens , insa am ramas surprins cand am vazut ca raman pe traseul dorit:)

 

Cateva intrebari:

Active stering e una cu Servotronic? sau apare in cartea care tio da bmw cand cumperi masina ca o alta optiune?

DTC e inclus in DSC sau e o alta optiune , si dac e cum vad daca o am sau nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Dynamic traction control ( dtc) se dezactiveazĂŁ daca se aprinde, posibil sa ai vreo problema la un senzor ABS/ESP.

 

 

Izy active steering e alta opțiune, servotronic ĂŽnseamnĂŁ ca se ĂŽntĂŁrește volanul la viteza, iar in oras la viteza mic este mai usor de manevrat.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Eu am o prima nelamurire. Este cutia automata mai sigura decat cutia manuala? De ce intreb? Intr-o alta discutie, cineva spunea ca la cutia manuala, DSC-ul nu are cum preveni un derapaj, in cazul in care retrogradezi cutia de viteze violent intr-un moment nepotrivit. Aici se presupunea ca o cutie automata n-ar face asta de capul ei si in modul manual nu ti-ar permite.

 

 

Desi este o postare din alt deceniu, o mare nesigurnata oferita de cutia automata, cea pecare eu am sesizat-o este retrogradarea pe care o face cand ai nevoie de putere in anumite situatii:- urcare in curba atunci cand esti in modul confort, ceea ce presupune turatii intre 1400-1800- daca se accelereaza usor in combinatie cu rampa, atunci este ok.- daca se accelereaza mai tare, in dorinta de a retrograda 2-3 trepte, sa ajunga la 2500-3000 (aici fiind vorba de diesel) si esti in curba, iti fuge,... side obicei te salveaza DTC-ul- acest lucru cu o manuala nu ar trebui sa se intample, presupunand ca stii ce vrei sa faci si ce urmeaza, si scap de acest soc...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dynamic traction control (dtc) se dezactivează daca se aprinde, posibil sa ai vreo problema la un senzor ABS/ESP.

Esti sigur, sigur WIN??

Poate nu ai spus tot.. de aceea intreb.

 

Eu stiu ca daca se "dezactiveaza" singur.., dand de fapt o eroare permanenta in sistemul de control al tractiunii aceasta apare si nu dispare decat daca cauza care a cauzat eroarea e eliminata. Adica apare si nu se mai stinge! Zic asta pentru ca masina mea are DTC si stii ca am avut eroare candva, nu tin minte exact ce a cauzat-o dar semnalizarea a fost permanenta.

Practic, are si logica pentru ca daca e ceva in neregula in sistemul de control al tractiunii

trebuie avertizat soferul sa nu mai conduca ca habaucul.. si sa ajunga in peisaj pentru ca masina NU il mai ajuta sa nu ajunga acolo..

E ca si cum ai DEZACTIVA VOIT controlul tractiunii si atunci numai tu stii ce faci cu spatele. ;)

Pe cand eroarea trebuie si ea aratata dar tu neputand-o elimina pana la o inspectie amanuntita, sau eliminarea erorii.

Sper ca are sens ce am explicat.

 

Daca nu poti sa intrebi ce nu ai inteles.

Sau poate ai tu o explicatie a cum se intampla sau s-ar intampla..

 

Practic DTC/DSC-ul e ca un Dumnezeu.. exista acolo sa te pazeasca pana te dai voit cu raul sau esti necapuit.. alt sens nu am gasit.. ;)

 

PS. Faptul ca apare aleatoriu, cum se intampla la mine si dispare cum a aparut (cum mi s-a intampla..) inseamna ca acesta a lucrat in extreme circumstante.

Si cred ca stiu ce spun, pentru ca stiu in ce situatie am fortat manuala mea.. si a avut muult sens.. nu e bine sa repet experienta..

 

Aici nu am mentionat si situatia plecarii cand patinezi iarna la plecarea de pe loc care e un pic diferita, iar in DSCul asta..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Se comporta diferit in functie de tipul cutiei de viteze? Ce se intampla, daca retrogradezi violent o cutie manuala intr-un moment neprielnic? Dar daca faci asta cu o cutie automata in modul manual?

Dau eu raspunsul meu, daca se poate dupa 15 ani cand pot presupune ca intelegem mai multe.. ;)

 

..nu se intampla nimic din partea DSC oricat de violent am retrograda vitezele.. dar asta nu cred ca nu ar putea afecta restul transmisiei.. daca nu ma insel un user aici a gresit retrogrand din a 4a in a 2a si a rupt motorul.. pentru ca era deja in turatie mare.. un E90 M47.

 

La o automata nu are cum se intample ca mai sus pentru ca DDEul face totul iar DSC-ul "asculta" supus si chiar e limitata puterea si mai mult daca sunt erori in controlul tractiunii; aici presupun destul de mult pentru ca nu am condus automata, dar inteleg din postarile celor care au asa ceva.

Cutie automata in modul manual tot nu o sa te lase sa iti faci de cap decat daca il dezactivezi voit.

 

De incheiere as zice ca, cel mai bun sens in a intelege DSCul (un DSC-"electronic") pus pe orice BMW ordinar ar fi sa il privim dupa ce intelegem ce face DSCul cu slip-differential:

 

Eu am inteles, deocamdata ce a spus userul asta:

"First of all, the e-diff is only enabled when the DSC is off. With DSC on, also in DTC mode (or Sport+), there is stability control that will always intervene when the car starts sliding. If you are making inputs with the steering wheel and pedals that the car agrees with, it will not assist you much. If you don't correct the slide, or do it wrong, the car will make a firm intervention with brakes and throttle delete.

 

A mechanical LSD will allow you to put more power down without getting any wheelspin or powerslide, even with DSC enabled.

 

If you want the car sliding, you should disable the DSC.

 

(I do not have the M-P LSD, but I am a cybernetics engineer with some experience in the topic)"

https://f20.1addicts.com/forums/showthread.php?t=1076785

 

Mai digerez. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.