Jump to content

Azi am renascut!


Romulus

Recommended Posts

Nu conteaza ca pana acum, erau suficiente probleme in viata mea, azi cineva acolo sus a decis ca mai e nevoie de mine. Ca cineva ma iubeste, probabil nu sunt multi, dar se pare ca suficient.

 

Ma bucur ca am ales sa fac cursurile de la BMW, si mi-au dat reflexele necesare...

 

Cadrul 1. Serpentine, eu cobor urmeaza curba stanga, un TIR vine de jos din curba si e deja in curba dreapta. E jumatate de metru pe sensul meu. Claxonez si nu franez.

Cadrul 2. De dupa cabina TIR-ului, apare remorca. Prima impresie, e ca a umflat vantul prelata. Accelerez.

Cadrul 3. Realizez ca nu e vantul de vina, si ca de fapt remorca e deja pe doua roti si vine peste mine. Virez cat pot dreapta. Remorca e deja deasupra mea.

Cadrul 4. Ma loveste exact deasupra capului.

 

TIR-ul incarcat cu 24 tone de scandura. Acum la 5 ore, inca nu e descarcat si lucreaza intr-una oamenii. Eu puteam fi sub el si nici nu stia nimeni cine a fost in masina.

 

Nu, nu eram cu BMW, eram cu masina de gropi...

 

Va las sa vizionati pozele...

 

 

Azi am renascut!

 

IMAG0600_tn.jpg IMAG0601_tn.jpg IMAG0603_tn.jpg IMAG0608_tn.jpg

IMAG0609_tn.jpg IMAG0613_tn.jpg IMAG0614_tn.jpg IMAG0615_tn.jpg

IMAG0617_tn.jpg IMAG0619_tn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Soc? Am chemat doua platforme dupa mine. Din instinct fara sa gandesc. Evident ca mi-am dat seama repede ca masina ajunge singura pe roti si i-am intors din drum.

 

Dar am fost singurul care a fugit la TIR sa vada daca soferul a iesit. Ceilalti s-au retras sa nu explodeze.

Link to comment
Share on other sites

Sunt situaÞii În care instinctul de supravieÞuire iese la suprafaÞã.. Animalul din noi Încã trãieºte ºi, chiar dacã unii mulÞumesc divinitãÞii, Îngerului pãzitor, norocului, ºamd., el este responsabil când scãpãm cu viaÞã sau chiar nevãtãmaÞi din astfel de situaÞii.
Link to comment
Share on other sites

Cand ai trecut la 1 mm pe langa moarte, atunci simti cu adevarat ca traiesti, si pretuiesti viata cu adevarat.

In cativa ani de zile, cat am "colindat" tara-n lung si-n lat cu tata, el fiind sofer de camion (nu TIR, TIR este o conventie), am trecut prin multe situatii de genul asta, si au fost cateva momente in care am crezut ca acolo ne gasim sfarsitul.

Bine ca nu au fost victime. Fiarele se fac.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca am ales sa fac cursurile de la BMW, si mi-au dat reflexele necesare...

 

Cred ca tine mai degraba de noroc nu de pilotaj...stii cum e cu momentul nepotrivit.

Oricum,astfel de intamplari te fac sa pretuiesti viata si oamenii apropiati mai mult.Bine ca esti in continuare printre noi.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.