Jump to content

procedura omologare dimensiune jante care nu e standar la R.A.R.


flo_sb

Recommended Posts

Si eu am in CIV doar 205/55/16 iar cand am facut ITP-ul aveam jantele de vara cu 225/45/17. S-au uitat pe stalp daca am dimensiunea respectiva si a fost ok. Nu au comentat nimic.

pai da... deoarece e normal sa ai in carte ce e pe stalp sau ce da fabricantu... dar in alte tari se mai aplica procedura?

 

daca eu umblu cu roti pe 18 in austria si pe carte nu am numai pe 16? si cand ma refer la roti pe 18 ma refer la cele legale oferite de bmw de 225 pe fata si 255 pe spate?

Link to comment
Share on other sites

eu sunt patit cu anvelopele

 

acum un an jumate mi-au luat talonul pt asta, desi anvelopele care le aveam pe masina erau trecute in cartea masinii. nu erau trecute in talon. politistul nu m-a crezut, a verificat prin statie dimensiunile standard pt e60, nu au corespuns si mi-a luat talonu. Bineinteles ca am facut contestatie si am castigat, dar vre-o 10 luni am stat fara talon

Link to comment
Share on other sites

la mine in carte sunt trecute si cele pe 19 , baiat destept cel care a inscris masina prima oara in tara si a facut carte . La RAR ei nu fac asta de buna voie tocmai ca daca ai nevoie sa te duci sa mai platesti o modificare in carte si sa mai faca un ban . La alta masina nu mi-au trecut DPF .Cu mare tupeu au cerut bani pt asta dar s-a rezolvat fara , se pare ca aici au obligativitate sa treaca .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Buna, am si eu o nelamurire cu privire la dimensiunea jantelor, am un e46 din 99 si am achizitionat de curand un set de jante Rondell style 0058 8,5j x 17 toate 4 cu cauciucuri 225/45/17 , problema este ca sunt putin iesite de sub aripi intradevar arata foarte bine dupa gustul meu dar momentan masina circula in Germania si aici mi sa spus k nu pot sa circul cu ele din diferite motive, in cartea masini am doar 8j x 17 si 8,5j x 18 dar ele sunt 8,5j x 17. Intrebarea este in ro pot sa circul cu ele sau pot sa le omologez?!?!? Ce sfat imi dati?!?! Va multimeac anticipat!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum lucreaza domnii de la RAR. Am un BMW e90 316D din 2010. Am fost azi sa imi treaca in talon toate dimensiunile de jante /anvelope de pe stalp pentru ca la inmatriculare nu au vrut. Acum am fost cu hartie semnata si stampilata de la reprezentanta. Raspunsul lor a fost ca nu mi le poate trece in civ pentru ca in germania nu stiu ce. Si ii arat pe foaie. Da domnule asa e, din fabrica iese echipata cu jante/anvelope pe 16 dar aici e o lista intreaga de dimensiuni care se pot monta pe modelele astea de bmw printre care apare si al meu, dimensiuni care apar inclusiv pe stalpul masinii. Nu si nu ca trebuie mers la Bucuresti si facut te miri ce teste "foarte costisitoare".

 

Eu vreau sa fiu corect si ei nu ma lasa. Poftim cultura!

 

Daca aveti sfaturi sau sugestii apreciez.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare,

 

De curand am achizitionat din Germania un seria 1, care are trecut in brief-ul mic dimensiunea anvelopelor: 195/55/16.

Masina a venit cu roti de vara pe dimensiunea 205/50/17.

Am programare la RAR pe 15.11, dar pana atunci o sa pun rotile de iarna care au dimensiunea 205/55/16

Avand in vedere ca atat rotile de vara cat si cele de iarna nu corespund cu ce este scris in brief, cum fac sa le omologhez pe amandoua? Mentionez ca aceste dimensiuni corespund cu ceea ce recomanda producatorul.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.