Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Salut,

n42b20 imi mananca cam 1 ulei l la 700 km , are 205000 km, ar trebui segmentat sau doar schimbate simeringurile?

simeringurile suta la suta.dar poti sa iei si o copresie sa vezi cum sta (dar 99% sunt sigur ca este bine)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut, am si eu aceeasi problema si as vrea sa schimb simeringurile de la supape,dar nu gasesc un mecanic bun...te rog poti sa imi dai nr de telefon sau cum dau de mecanicul asta.merci

 

Se poate va rog un PM cu un numar de telefon al mecanicului "Florin" din Bucuresti? As dori si eu sa ajung pe la el tot cu vechea problema de consum de ulei. ( al meu N42 a ajuns saracu la 218k km fara interventii deocamdata). Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Se poate va rog un PM cu un numar de telefon al mecanicului "Florin" din Bucuresti? As dori si eu sa ajung pe la el tot cu vechea problema de consum de ulei. ( al meu N42 a ajuns saracu la 218k km fara interventii deocamdata). Multumesc.

Ti-am dat pm :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

950 RON (700 manopera,140 simeringurile,110 intinzatorul de lant),piesele le-a comandat el,la patine nu am avut probleme ,deci nu au trebuit schimbate

banuiesc ca ai schimbat si uleiul si filtrul + drumul...te-a costat ceva....e ocupat tare florin in perioada asta nu stii ?

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa ajung la Maestrul alexwrc pt a schimba semeringuri supape.Este un profesionist si foarte bun in cea ce face.Am sa postez poze cu lucrarea.La el la service e farmacie.Orice intrebare referitoare la operatiune va raspund.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fara sa se supere nimeni, as vrea sa clarific un pic problema si sa inlaturam dramatismele de pe topicul asta.

 

Schimbarea simeringurilor de supape fara a da jos chiulasa nu este in nici un caz o chestie d-asta fantasmagorica pe care doar cativa mecanici druizi o pot face. Nu ai nevoie de centura neagra, nu trebuie sa fii cel ales de zei.

 

E o chestie atat de banala incat exista si pe vremea cand se comercializa Dacia 1300.

 

Poza asta e dintr-un manual de intretinere pentru Dacia 1300:

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/841/flx52.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/850/txxt.jpg

 

E acelasi principiu neschimbat din anii '70 pana acum.

Edited by Service Premium
  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.