Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Din experienta cu servicurile, mai bine te duci undeva unde chiar daca este mai scump stii ca pleci cu masina reparata.

 

Ca fapt divers, ca tot vorbiti de Florin din Buc ca are preturi mari, am fost la el pentru o problema pentru care un service mi-a recomandat sa schimb toata distributia si preferabil si tot sistemul de vanos. Spre norocul meu problema a fost de la un furtun care nu era prins bine si un surub care nu era strans bine si din cauza aia imi vibra carcasa de la filtrul de polen cand masina era subturata si acceleram brusc.

 

Asa cum zice si Eugen, te duci unde consideri ca e mai bine pentru tine.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe luna plina e mai misto si mai ieftin se pare :cool: , Nu vad rostu la remarca ta te-ai bagat ca musca in lapte vezi sa nu te inneci .

prietene ,daca ai capacitatea sa intelegi ca vremea cand se punea distrbutia la punct ,,cam pe acolo,, sau ca in cazul tau (da-le dracu de cale ,alea sunt ptr. prosti)a apus bravo tie ,daca nu, multa bafta in continuare la segmentat motoare cu 150 ron si 2 beri la 2litri consumate in timpul operatiunii :thumbsup:

P.S.aici nu este vorba de capatos ,ci doar de un pic de profesionalism in interventiile pe care le faci la masina.

Edited by alexwrc
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hai ca ati facut toĂŽcul asta ca o emisiune de-a lui Capatos; e treaba fiecaruia cat cere pentru o anumita lucrare la fel cum priveste pe fiecare cat plateste, astea nu sunt subiecte de discutie.

 

Te aflii pe un forum public unde lumea discuta ce doreste si isi exprima parerile in diferite feluri. Daca te deranjeaza asta tine-o pt tine si nu mai fa publica chestia ca nu are nici un efect.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

buna tuturor, cine are probleme cu siemeringurile la supape recomand cu caldura pe Rusu Florin de la Vulcan jud. Brasov. al meu bmw 318Ci cu motorul N42 scotea si manca ulei la greu, circa 700ml la 600km, asta pana ieri dupa ce a schimbat Rusu Florin siemeringurile. Acuma am deja 1000km parcursi si nu se vede pe joja sa fi mancat ceva ulei. Florin a facut treaba super buna si tot ce/cum am stabilit la telefon asa a fost (programare, timp de lucru), sincer putini oameni ca el gasesti. Cu aceasta ocazie vreau sa ii multumesc si userului SB25GAS ptr ajutor....si acel domn inginer de la Deva de care ai auzit e o minciuna, m-a mintit si a vb la telefon de parca el e D-zeu pe pamant.

Ceau.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si acel domn inginer de la Deva de care ai auzit e o minciuna, m-a mintit si a vb la telefon de parca el e D-zeu pe pamant.

Ceau.

Fiecare merge unde ii convine si e mai aproape pentru el, acel inginer este sef de service sau ceva de genu la reprezentanta autobergamo santuhalm din Deva(nu el efectueaza reparatii!!!el face programari), te rog nu dezinforma lumea domnule "tocatoru" cu afirmatiile tale.

 

Colegul nostru LazarClaudiu este din Deva si poate sa confirme ca nu e minciuna, si pentru cei din vestu tarii ii locul ideal de schimbat simeringuri fara sa colinde jumatate de tara.

 

Au trecut 1500 km de cand leam schimbat si eu acolo si nu mai am consum de ulei + ca masina merge mai bine.

 

Daca vreti sa ajutati pe oameni postati si voi alte locuri de facut aceasta operatie ca nu e SF si nu mai cautati nod in papura.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelegeti gresit, eu nu contest calitatea lucrarilor lui eu doar mi-a spus parerea mea in privinta lui ca om. Deci cum s-a intamplat in cazul meu: eu locuiesc in viena si pe 28.08 am planuit sa vin in romania, eu sunt din Caransebes. Un coleg pe forum l-am si amintit mai sus mi-a dat numarul domnului inginer si a lui florin bogdan rusu.... Acuma ca orice om normal suni si faci programare la Deva ca e mai aproape dar din timp pe 10.8.2015 si... alo domnul Popa; el: da spuneti va rog; eu :...ii explic problema masini.....; el: da se rezolva sunati inainte cu 3 zile de data cand vreti sa reparati masina...acuma eu vreau il intreb ce piese sa coman; el: domnul meu nu am timp sa vb la tel, sunati inainte cu 3 zile(asta dupa 15 sec. de discutat cu el) ok la revedere.

Pe 22.08 il sun pe domnul Popa sa fac o programare in speranta ca are timp sa imi explice si ce sa cumpar; eu: alo domnul popa; el: da; eu: in legatura cu bmw am vb la telefon; el: a da, imi pare rau domnul meu numai pot sa fac nimica pana dupa 05.09. asta insemnand abea din 07.09 cand eu trebuia sa fiu la lucru Pe acea data. Nu e posibil sa imi spui cu 3 sapt. Inainte sa sunt cu 3 zile inainte de lucrare si dupa aia sa imi dai suspend. In cocluzie si-a batut joc de mine un potential client. Dupa aia am sunat pe Florin care a doua zi mi-a si oferit o programare si in 5 ore cum am vb a rezolvat masina.

Ptr mine acel domn e fara caracter, egal cat de inginer este, lucrarile care le presteaza nu le pot comenta.

Am scris romane😀

Edited by tocatoru
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Imi pare bine ca ti-ai rezolvat problema! Eu nu am actiuni la atelierul din Deva, doar am relatat cum si cu cat s-a rezolvat inlocuirea semeringurilor, in speranta ca ajut si pe altii cu aceste informatii. Totul depinde de mecanicul care efectueaza operatia. Daca mecanicul are priceperea si sculele necesare, lucrarea se poate face si in varful muntelui (vreau sa zic ca nu trebuie un atelier cu super dotari). In legatura cu inginerul de acolo: sa fii domn e o intamplare, sa fii om e lucru mare...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Va salut, puteti recomanda pe cineva de incredere pentru a schimba semeringurile de supape la un motor M54B30 (6 cilindri in linie, 24 supape), fara a desface chiulasa. Si daca se poate, pe PM, un pret estimativ. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Va salut, puteti recomanda pe cineva de incredere pentru a schimba semeringurile de supape la un motor M54B30 (6 cilindri in linie, 24 supape), fara a desface chiulasa. Si daca se poate, pe PM, un pret estimativ. Multumesc!

La M54 nu rezolvi mai nimic daca schimbi simeringurile de supape. La motorul acesta problema sunt segmentii de ungere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut

 

Intrebare pt cei care au facut operatiunea de schimbat simeringurile supape la n42:

 

Merita diferenta de pret pt unele OEM, sau sunt ok si V.Reinz sau alte firme?

Aici ma refer si la restul garniturilor/pieselor care ar putea fi schimbate (Garnitura pompa vacuum, capac culbutori, O ringuri etc)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt nou pe forum, iar ceea ce m-a facut sa ma inscriu este chiar problema pe care incerc sa o rezolv cu masinuta mea. Pe scurt....detin un BMW 318i E90 ce are des intalnita problema cu simeringurile. Rugamintea mea este sa ma ajutati cu un numar de telefon al baiatului din Brasov care se ocupa cu inlocuirea acestor simeringuri.

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca n-am postat mesajul cum trebuie sau unde trebuie.

O seara buna tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt nou pe forum, iar ceea ce m-a facut sa ma inscriu este chiar problema pe care incerc sa o rezolv cu masinuta mea. Pe scurt....detin un BMW 318i E90 ce are des intalnita problema cu simeringurile. Rugamintea mea este sa ma ajutati cu un numar de telefon al baiatului din Brasov care se ocupa cu inlocuirea acestor simeringuri.

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca n-am postat mesajul cum trebuie sau unde trebuie.

O seara buna tuturor!

Si la E90 este apare aceeasi problema? Cati ani/km parcursi are masina? Intreb deoarece chiar ma uitam dupa E90 benzina.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt nou pe forum, iar ceea ce m-a facut sa ma inscriu este chiar problema pe care incerc sa o rezolv cu masinuta mea. Pe scurt....detin un BMW 318i E90 ce are des intalnita problema cu simeringurile. Rugamintea mea este sa ma ajutati cu un numar de telefon al baiatului din Brasov care se ocupa cu inlocuirea acestor simeringuri.

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca n-am postat mesajul cum trebuie sau unde trebuie.

O seara buna tuturor!

 

 

florin bogdan rusu 0760601938

Link to comment
Share on other sites

Si la E90 este apare aceeasi problema? Cati ani/km parcursi are masina? Intreb deoarece chiar ma uitam dupa E90 benzina.

 

Din nefericire, da. Masina este fabricatie 2005, iar km parcursi sunt in jur de 210000. E singura problema majora pe care o are si incerc de luni bune s-o rezolv.

 

florin bogdan rusu 0760601938

 

Multumesc frumos! Foarte prompt...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.