Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

  • 1 year later...

Am schimbat distributia saptamana trecuta. La mine TOATE patinele au venit cu cauciuc in ele.

Pe langa distributie cu tot cu pinioane (inclusiv la pompa de ulei), am schimbat si saibele de foc la injectoare, surubul de la pinionul pompei de ulei, garnituri la capac culbutori, la baie, la capac distributie, simering vibrochen, kit tuburi cu supape si oring-uri + garnitura termoflot, curatat demaror, inlocuire simering cautator cutie de viteze, inlocuit galeria de admisie (aveam MAP-ul acoperit complet de funingine - nici nu stiu cum a mai masurat), spalat motor si scuturi ca le aveam pline de ulei deja.

Dar lucrarea nu a fost in graba, a durat mai multe zile.

Motorasul suna exceptional de rafinat, chiar spre surprinderea mecanicului. Si trage pe masura. Parca e alta masina. Nu regret ca am schimbat-o din nou (prima data dupa ce am cumparat masina, in 2012).

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

A venit si vremea pentru bratul stergatorului pasager. Avea ambii rulmenti praf, abia se miscau, ma mir ca l-a tras cumva motorasul.

Majoritatea sunt in starea asta, dar nu-ti dai seama decat daca il demontezi de pe masina.

Acum e altceva...

 

https://youtu.be/t6XN1FLeJM8

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Inainte nu se miscau deloc parghiile la liber. Doar fortate cu mana.

Daca il demontezi de pe masina, vezi.

La loc nu prea iti dai seama, ca motorasul trage de el. Dar sigur apar uzuri in alte elemente.

Link to comment
Share on other sites

La mine in localitate, am un mecanic foarte bun.

La 300.000km ma mir ca mai ai curaj sa circuli cu ea.

 

apai ia veni vremea si la ala, pe la motor nu am avut baiuri, am schimbat doar un regulator de presiune de pe rampa, in rest merge ok, sau mergea in ianurie cand am fost in cocediu

Link to comment
Share on other sites

Inainte nu se miscau deloc parghiile la liber. Doar fortate cu mana.

Daca il demontezi de pe masina, vezi.

La loc nu prea iti dai seama, ca motorasul trage de el. Dar sigur apar uzuri in alte elemente.

La mine se misca perfect, exact ca in clipul tau. N-au pic de joc rulmentii si merg foarte "smooth".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.