Jump to content

Este legala anularea DPF? Este OK dpdv tehnic?


Recommended Posts

Tot nu vrei sa intelegi ca, din fericire pentru tine, cei care au facut 5 credite ca sa-si parcheze un beamwe in fata garsonierei inchiriate, sunt destul de multi. Asadar, succesul afacerii tale e by default, nu trebuie sa ai niciun topic sus !

 

p.s.: Chiar sa fie si asa, mai bine fara ocupatie decat sa ma mint singur ca sunt mare inginer beamwe si ma ocup cu magarii ieftine, gen anulare dpf din soft !

Edited by MihaiC
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eee, stai linistita. Profita si tu cat poti ! La cat i-ai atacat si jignit voalat pe unii dintre moderatori e doar o problema de timp pana-i revine deiscernamantul unuia dintre ei si iti inchide, ba nu, sterge topic-ul asta ! :flowers:

 

Mai mult decat atat, daca tu crezi ca topic sus si cu atat mai mult asta, inseamna automat reclama pozitiva, keep on dreamin' !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Eee, stai linistita. Profita si tu cat poti ! La cat i-ai atacat si jignit voalat pe unii dintre moderatori e doar o problema de timp pana-i revine deiscernamantul unuia dintre ei si iti inchide, ba nu, sterge topic-ul asta ! :flowers:

 

Mai mult decat atat, daca tu crezi ca topic sus si cu atat mai mult asta, inseamna automat reclama pozitiva, keep on dreamin' !

 

Nu s-a produs nici un atac si nici o jignire asupra cuiva in acest topic, din partea mea,imi pare rau. Am oferit doar explicatii concrete, cu argumentatie tehnica si legislativa.

 

Mori de ciuda de fapt.Si eu! Ea/el e inginer...si nu orice fel de inginer..ci inginer BMW.Asa cred ca-i scrie pe diploma :goodjob:

Si,pe deasupra e si licentiat (da , licentiat nu licentiata-asa scria inainte sa corecteze) in management/marketing.

 

Sa inteleg ca principala voastra problema este ca sunt femeie si ca desfasor activitati in acest sector, nu serviciul propriu-zis pe care il ofer pe forum. Ai stat tu si ai procesat o greseala de ortografie si ai gasit solutia rezolvarii dilemelor nu?:))

Nu e problema, sunt obisnuita cu genul asta care ma considera doar o simpla fata de tejghea, stai linistit, aceste lucruri sunt de fapt o confirmare indirecta a valorii profesionale ;)

Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

Legat de offtopic. Pe topicurile de la mica publicitate nu exista asa ceva, se poate comenta orice si oricat. Daca nu se doresc comentarii, se poate pune anunt in ziar.

 

Imi cer scuze WLF ca am avut ca femeie, pretentia de la niste barbati useri de forum BMW, la abordarea unor discutii tematice tehnice si la obiect pe tema anuntului meu. Te rog sa ma scuzi.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca principala voastra problema este ca sunt femeie si ca desfasor activitati in acest sector, nu serviciul propriu-zis pe care il ofer pe forum. ....

Nu e problema, sunt obisnuita cu genul asta care ma considera doar o simpla fata de tejghea, stai linistit, aceste lucruri sunt de fapt o confirmare indirecta a valorii profesionale ;)

 

tu tot o fata de la tejghea ramai. tu nu ai habar de nimic legat serviciul pus la vanzare pe acest forum.

este reclama pentru prietenul tau sau probabil pentru altcineva care se ocupa cu asa ceva.

tu nu cred ca sti sa faci ceva in afara de a deschide SAP-ul ca sa facturezi ceva si wordul ca sa vezi o comanda de piese sau o factura.

asa ca lasa-ne cu texte din astea. care din bucuresti se ofera sa-i faca aceasta forumista o diagnoza cu manuta ei si sa vina dupa sa posteze aici despre competentele ei de inginer bemve :zorro: ?

Link to comment
Share on other sites

tu tot o fata de la tejghea ramai. tu nu ai habar de nimic legat serviciul pus la vanzare pe acest forum.

este reclama pentru prietenul tau sau probabil pentru altcineva care se ocupa cu asa ceva.

tu nu cred ca sti sa faci ceva in afara de a deschide SAP-ul ca sa facturezi ceva si wordul ca sa vezi o comanda de piese sau o factura.

asa ca lasa-ne cu texte din astea. care din bucuresti se ofera sa-i faca aceasta forumista o diagnoza cu manuta ei si sa vina dupa sa posteze aici despre competentele ei de inginer bemve :zorro: ?

 

You're THE MAN, m-ai pus la punct cu postul asta.

Link to comment
Share on other sites

care din bucuresti se ofera sa-i faca aceasta forumista o diagnoza cu manuta ei si sa vina dupa sa posteze aici despre competentele ei de inginer bemve :zorro: ?

 

Eu m-as risca, doar ca-mi e sa nu-mi transforme masina in vreun M3, ca poate nu mi-as putea permite intretinerea !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze WLF ca am avut ca femeie, pretentia de la niste barbati useri de forum BMW, la abordarea unor discutii tematice tehnice si la obiect pe tema anuntului meu. Te rog sa ma scuzi.

 

 

Eu chiar n-am zis nimic legat de chestia asta. Oricum la chestii tehnice ne-am mai contrazis si erai pe langa total, foarte multa vorbarie care acum ca ai adus discutia la sexe, se potriveste perfect unei femei.

 

Uite exemplu din regulament:

 

11. Daca un vanzator pune un anunt si nu doreste sa dea explicatii si de asemenea va face scandal ca ceilalti membrii discuta anuntul lui, anuntul va fi sters.

 

Deci noi ca si membrii ai forumului, putem discuta anuntul tau cat dorim, chiar si fara sa fii tu implicata in discutii, nu este nici un offtopic pe care sa il invoci. Ca vorbim de persoana ta sau de obiectul topicului, este egal.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar n-am zis nimic legat de chestia asta. Oricum la chestii tehnice ne-am mai contrazis si erai pe langa total, foarte multa vorbarie care acum ca ai adus discutia la sexe, se potriveste perfect unei femei.

 

Uite exemplu din regulament:

 

11. Daca un vanzator pune un anunt si nu doreste sa dea explicatii si de asemenea va face scandal ca ceilalti membrii discuta anuntul lui, anuntul va fi sters.

 

Deci noi ca si membrii ai forumului, putem discuta anuntul tau cat dorim, chiar si fara sa fii tu implicata in discutii, deci nu este nici un offtopic pe care sa il invoci. Ca vorbim de persoana ta sau de obiectul topicului, este egal.

 

Da, se potriveste, desi lumea avea indoieli cum ca nu as fi. Este bine ca m-ai anuntat ce si cum, astfel voi analiza si voi raspunde doar la posturile strict legate de anuntul meu. Iti multumesc pentru intelegere si va multumesc ca-mi tineti topicul sus. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Te-as ruga sa nu mai faci flame degeaba daca nu ai ceva concret, documentat si la obiect. Iti repet ca sa intelegi o data pentru totdeauna

[...] Daca nu intelegi ce inseamna Uniunea Europeana precum si definitia de stat suveran nu te baga in subiecte care te depasesc. Romania are legile ei proprii la care ne supunem toti iar pe teritoriul Romaniei se aplica doar regimul legislativ al Romaniei. Este un lucru elementar sa cunosti aceste detalii.

Eu ti-am vorbit cat se poate de la subiect si fara sa te jignesc in vreun fel.

 

Daca nu esti in stare sa porti o discutie bazata doar pe argumente, fara insinuari si fara jigniri, nu mai avem ce discuta.

Auzi tu, inginer BMW! Ridicol. Nu inteleg cum de nu ti-e jena sa te prostesti in halul asta.

 

Continuarea discutiei cu tine ar fi doar pierdere de timp.

 

Voi inchide partea comerciala a topicului, si voi face un split ca sa ramana doar discutiile referitoare la latura tehnica si la cea legala in ceea ce priveste desfiintarea DPF.

Link to comment
Share on other sites

@bimmer_girl, te tine cur...eaua sa mergi cu mine la RAR sa iti demonstrez ca:

 

NU iti va trece nicio masina testul de poluare pt. norma EURO 4 la care sa ii fi scos/eliminat DPF-ul ?

 

ce zici, te bagi? daca da, facem si un PARIU pe vreo... 5.000 euro ?

(doar de atata mai am nevoie sa imi finalizez un proiect personal) 8)

 

dar la RAR, nu la vreun service ITP de cartier, la care stim cu totii cum se fac "testele"...

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am vorbit cat se poate de la subiect si fara sa te jignesc in vreun fel.

 

Daca nu esti in stare sa porti o discutie bazata doar pe argumente, fara insinuari si fara jigniri, nu mai avem ce discuta.

Auzi tu, inginer BMW! Ridicol. Nu inteleg cum de nu ti-e jena sa te prostesti in halul asta.

 

Continuarea discutiei cu tine ar fi doar pierdere de timp.

 

Voi inchide partea comerciala a topicului, si voi face un split ca sa ramana doar discutiile referitoare la latura tehnica si la cea legala in ceea ce priveste desfiintarea DPF.

 

 

Topicul se refera la Diagnoza GT1 si eliminare DPF, te-am rugat sa citesi complet ce scriu. Daca va deranjeaza atat de tare acest subiect, se poate corecta topicul si sa ramana doar Diagnoza GT1. Nu ai fost jignit in absolut nici un sens, nimic din posturile mele nu poate fi catalogat la dictionar drept jignire. Nu ai adus nici un argument in favoarea vreunei legislatii in materie referitoare la DPF off, doar presupuneri. Vino cu argumente clare cand combati ceva si atunci discutia referitoare la asa ceva se poate desfasura. Jena poate fi doar de partea celor care intra in discutii fara argumente clare bazati doar pe presupuneri si manii personale. Te rog citeste mai atent si complet natura topicului, ti-am cerut frumos asta si mai devreme. Ca sa inchizi in vreun fel acest topic va trebui sa ai niste argumente intemeiate si regasibile in regulament, iar eu nu vad care sunt acelea, vad doar presupuneri si datul cu parerea. Nici un text de lege, nici o definitie clara si oficiala aplicabila in legislativ. Te rog sa mi le prezinti. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai adus nici un argument in favoarea vreunei legislatii in materie referitoare la DPF off, doar presupuneri.

 

Bai femeie, las-o dracu de treaba. Am tot glumit cu tine dar se pare ca tu tot pe...... faci !

 

Din moment ce primesti o reducere de 25% la plata taxei de inmatriculare daca ai dpf pe masina, cum dracu crezi tu ca e legal ca imediat dupa tu sa anulezi dpf-ul ??? Bineinteles ca exista legislatie in acest sens ! Pune mana si cauta ! Doar nu vrei sa cautam noi legislatie pentru tine ! Ti se pare tie ca desfasoara vreunul dintre noi astfel de activitati ? Asta e chiar culmea ! E clar ca fel de prestator de servicii esti tu din moment ce nu ai catadicsit, inainte de inceperea activitatii, sa te pui la t cu legislatia in domeniu si sa te asiguri ca serviciul pe care-l prestezi nu incalca nicio norma sau legislatie !

Link to comment
Share on other sites

Bai femeie, las-o dracu de treaba. Am tot glumit cu tine dar se pare ca tu tot pe...... faci !

 

Din moment ce primesti o reducere de 25% la plata taxei de inmatriculare daca ai dpf pe masina, cum dracu crezi tu ca e legal ca imediat dupa tu sa anulezi dpf-ul ??? Bineinteles ca exista legislatie in acest sens ! Pune mana si cauta ! Doar nu vrei sa cautam noi legislatie pentru tine ! Ti se pare tie ca desfasoara vreunul dintre noi astfel de activitati ? Asta e chiar culmea ! E clar ca fel de prestator de servicii esti tu din moment ce nu ai catadicsit, inainte de inceperea activitatii, sa te pui la t cu legislatia in domeniu si sa te asiguri ca serviciul pe care-l prestezi nu incalca nicio norma sau legislatie !

 

Te astepti ca eu sa caut ceva ce nu exista bazat pe argumentatiile voastre lipsite de fond si baza legislativa?Te astepti ca ceva sa fie adevarat doar pentru ca tu crezi asta?Imi pare rau pentru voi, dar NU exista nici o legislatie aplicabila in Romania care sa traga la raspundere pe cineva in acest sens, fie ca va place fie ca nu. Cu "bai" sa-i vorbesti mamei tale care te-a educat dupa cum se vede. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Bine, bai ! :flowers:

Nu mai face pe fata mare ca nu e "bai" nicio jignire !

 

Intr-adevar, dpf-ul te scuteste de la plata unei sume de bani dar e perfect legal ca tu sa-l anulezi/demontezi imediat dupa !

 

Ce spune un inginer BMW de Romania:

 

Beneficiile aduse de anularea filtrului de particule din soft urmat de modificarea fizica a acestuia sunt multiple

 

 

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Bine, bai ! :flowers:

Nu mai face pe fata mare ca nu e "bai" nicio jignire !

 

Intr-adevar, dpf-ul te scuteste de la plata unei sume de bani dar e perfect legal ca tu sa-l anulezi/demontezi imediat dupa !

 

Ce spune un inginer BMW de Romania:

 

 

 

 

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

"Bai" nu este jignire, este doar limbaj de Autobaza.

 

Da, beneficiile sunt multiple, in primul rand costul inlocuirii, costurile cu diagnoza sau regenerarea cand se infunda, timpul pierdut pe autostrada pentru regenerari etc. Cumva cei care platesc taxe mai putine la stat prin legea cu DPF sunt acei rupti despre care vorbeai si nici bani de taxa nu au?Multumesc.

Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

Bai"" nu este jignire, este doar limbaj de Autobaza.

 

Cumva esti tu vreo fata de salon ce se si comporta ca atare si nu ne-am dat noi seama ?! Ai comportament si atitudine de autobaza, primesti in schimb limbaj, comportament si atitudine de autobaza !

 

Cumva cei care platesc taxe mai putine la stat prin legea cu DPF sunt acei rupti despre care vorbeai si nici bani de taxa nu au?Multumesc.

 

Evident ca nu ai inteles absolut nimic ! Nici nu stiu de ce ma mir ?!

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Cumva esti tu vreo fata de salon ce se si comporta ca atare si nu ne-am dat noi seama ?! Ai comportament si atitudine de autobaza, primesti in schimb limbaj, comportament si atitudine de autobaza !

 

 

 

Evident ca nu ai inteles absolut nimic ! Nici nu stiu de ce ma mir ?!

 

Cred ca mai degraba doar atat ai de oferit dpdv al educatiei primite si al respectului de sine, trecem peste respectul fata de ceilalti. Cred ca am inteles perfect, tu ai DPF pe masina si ai dorit scutire de la taxa pe aceasta baza. Pentru 25% din taxa ti-ai luat o grija in plus si ii comentezi pe altii ca nu au bani de masinile lor.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa inchizi in vreun fel acest topic va trebui sa ai niste argumente intemeiate si regasibile in regulament, iar eu nu vad care sunt acelea, vad doar presupuneri si datul cu parerea.

 

un punct din regulament incalcat, care duce la inchiderea topicului este :

11. Daca un vanzator pune un anunt si nu doreste sa dea explicatii si de asemenea va face scandal ca ceilalti membrii discuta anuntul lui, anuntul va fi sters.

 

si mai este :

 

12. Topicurile de prestari servicii vor fi deschise exclusiv in nume personal si vor contine OBLIGATORIU datele de contact ale prestatorului. Astfel, raspunderea juridica si materiala pentru orice reclamatie revine in totalitate initiatorului topicului. Orice recomandare facuta in public sau in privat atrage implicit si raspunderea userului care face recomandarea.

 

in nume personal = sa faci tu diagnoza nu RBN sau altul ... tu personal cu manutza ta de doamna inginer BMW, la fel si cu eliminarea DPF

date de contact = inclusiv numele firmei care presteaza acest serviciu

si partea cu recomandarea service-ului in public sau privat pentru eliminarea fizica se pare ca nu se pupa cu regulamentul tot la acest punct

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.