Jump to content

Sobolani in compartimentul motor !


Recommended Posts

Salutare.

 

Vineri seara am ridicat capota motor pentru un control de rutina si am vazut capitonajul de la capota ciufulit in zona stropitorilor de parbriz. Mi-am dat seama imediat ca e vorba de sobolan pentru ca in urma cu un an am mai avut astfel de experienta dar fara pagube. Am taiat partea roasa si am pus otrava de sobolani, niste pliculete roz. Ieri am gasit dezastrul din imaginea atasata, pliculetele unele erau desfacute si otrava un pic ciugulita, altele nu mai erau la locul lor. Am scos de tot capitonajul, am pus din nou otrava iar azi dimineata surpriza.....sobolanul era sus pe motor, binenteles ca a fugit, iar unele plicuri erau roase.

 

Intrebarea mea este: sa pun un dispozitiv acustic antirozatoare (de care am auzit numai pareri proaste) sau sa pun batoanele alea clasice de cereale otravite?

 

Ghinionul meu e ca masina mai mult sta, circula mai mult in weekend.

 

S-a mai confruntat cineva cu astfel de problema?

Link to comment
Share on other sites

M+am confruntat cu aceeasi problema inainte de iarna asta, singura solutie este sa pui cele mai nocive pastile contra-sobolanilor.

 

Vezi ca va trebui sa speli motorul de cateva ori pentru ca miroase ingrozitor si sa-i dai cu niste substante sa mai elimine din putregaiul ala.

 

 

PS: pune si pe langa masina si prin locurile apropriate,daca sunt subsoluri de bloc,gauri in pamant unde s-ar putea ascunde, vezi sa nu pui cu mana ca ia mirosul uman, pune cu o manusa.

 

Spor in lupta cu Mickey Mouse. :hyper:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Da, buna asta, bagi pisica lui Gelu sub capota. :)

 

Pai daca putea s-o prinda o baga el intr-un sac sau :Devil: ..... asa ca ma amageste degeaba. Era o solutie :).

 

M+am confruntat cu aceeasi problema inainte de iarna asta, singura solutie este sa pui cele mai nocive pastile contra-sobolanilor.

 

Vezi ca va trebui sa speli motorul de cateva ori pentru ca miroase ingrozitor si sa-i dai cu niste substante sa mai elimine din putregaiul ala.

 

 

PS: pune si pe langa masina si prin locurile apropriate,daca sunt subsoluri de bloc,gauri in pamant unde s-ar putea ascunde, vezi sa nu pui cu mana ca ia mirosul uman, pune cu o manusa.

 

Spor in lupta cu Mickey Mouse. :hyper:

 

In seara asta ma duc sa-l spal, am vrut de aseara dar a intervenit altceva....

 

Otrava am pus-o cu manusa de plastic, stiu povestea, am pus si pe sub masina.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu toamna trecuta. Am gasit 2 "baieti" mari sub capitonaj uitandu-se la mine, unul a sarit jos,iar celalalt a intrat in comparimentul unde este calculatoru (partea dreapta).O intreaga aventura pana am reusit sa-l scot, dar s-a terminat cu bine.

Ca si solutie nu prea exista ceva 100% sigur, eu am incercat sa dau cu niste clor pulverizat pe tot capitonajul ala(cica ar avea sensibilate la astfel de substante)pana acum n-au mai revenit .

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Acelasi lucru l-am patit si eu saptamana trecuta, doar ca, de pofta mi-a ros si firele de la farul din dreapta...treaba cu otrava este doar de moment, mai ales ca poate muri ascuns pe la lonjeroane si nu ai vrea sa stii ce va lesina lumea pe strada de miros. Am inteles ca exista niste saculeti care contin ceva cristale si se pun 1 - 2 la compartimentul motor, fara a se desface acei saculeti...dar nu stiu unde se pot gasi sau cum se numesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut, acum un an aceasi problema am avut si am rezolvato in felul urmator: in primul rand trebuie sa elimini toate rozatoarele din interiorul masinii , degeaba le pui otrava ca daca mor prin locuri foarte greu accesibile o sa iti blestemi zilele si o sa iti puta masina a hoit, vezi ca sunt aparate antirozatoare electrice tragi un prelungitor pana la masina sau tragi masina langa un garaj ceva macar 2 nopti consecutive pana vezi ca nu mai sunt chiriasi in masina, apoi te duci si cumperi de la un magazin de pesticide niste substate anti rozatoare ai grija sa nu fie corozive si dai cu ea in zona rotilor, scut motor si pe unde crezi ca intra ei, si incearca macar pana scapi de tot de problema sa scoti capitonajul de la capota sa nu mai aibe unde sa isi faca cuib.
Link to comment
Share on other sites

O MĂŽ FĂŽ GĂŽ ! O MĂŽ FĂŽ GĂŽ !

 

Eu nu stiu cum as reactiona sa vad asa ceva. Sa deschid capota si sa vad un sobolan cred ca as tipa ca o fetita. :frantics:

 

Apoi as da cu spray degresant dupa el :laugh:

 

 

Eu as vorbi si cu vecinii sa eliminati problema din toata zona. Daca-ti intra in masina imi imaginez ca umbla si pe langa / prin case.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am spalat motorul chiar in seara aia, pentru prima data in 4 ani :hmm: si cum am norocul sa am doua locuri de parcare, unul in fata si unul in spatele blocului, am schimbat intre ele masinile. Cea mai buna solutie :rolleyes: .

 

Acum caut sa cumpar capitonajul de la capota motor.

 

Daca auziti pe undeva va rog dati-mi de stire.

 

Multumesc.

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

cumpara multe pastile de naftalina de la magazin si pune-le in ceva saculeti de pinza sau ceva prin care sa treaca mireasma lor si agata-le pe undeva in compartimentul motor,pe linga cablaje dar cit mai departe de galeria de evacuare sau turbo. la vecinii mei le-au ros sobolanii instalatiile electrice de la masini dar de a mea nu s-au apropiat dupa tratamentul asta. bine,dar nici mirosul din jurul masinii nu era tare placut.atentie naftalina este inflamabila! Edited by miculitd
Link to comment
Share on other sites

Foloseste cu incredere Brodix.

E un fel de pasta albastra, ambalata in niste pliculete ca alea de ceai.

Pune mai multe prin compartimentul motor, daca masina sta pentru mai mult timp.

Ar mai fi un praf albastru, dar nu mai imi aduc aminte cum se numeste.

 

Schimbarea masinilor nu stiu daca e cea mai inspirata miscare.Sa nu o roada si pe cealalta. :)

Link to comment
Share on other sites

mai....daca stateai la casa si aveai o familie de sobolani in garaj, puneai pe un placaj lipici de soareci...muuuult lipici si in centru sunca/nuca/etc si o puneai sub masina. 100% scapai de toata familia. dar asa, in spatele blocului, daca faci asta risti sa chemi tot neamu sobolanilor sub masina ta:))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.