Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

Am primit urmatorul mail de la BMW:

Stimate Client, 

Vă mulțumim pentru interesul arătat faţă de BMW Group România! 

Dorim să vă informăm cu privire la faptul că am efectuat cu success extinderea serviciilor pentru o perioada de un an.

Vă mulțumim și vă rămânem la dispoziție prin partenerii noștri service.

 Echipa BMW
Dar in aplicatia MYBMW tot pustiu...care-i faza?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe 20.01 am fost la Bavaria, update-ul facut cu success. Am cerut oferta de pret pentru kit-ul de putere pentru B47, cica nu au primit oferta, probabil pentru ca nu se mai vinde. Ciudat pe bavauto apare. Totusi n-as fi dat 1000 + euro doar pe un intercooler + calculator pentru 16 cai in plus.

Eram hotarat sa merg la Complete CHip pt soft dar dupa ce mi-au zis astia de ABG ca acest update are legatura cu optimizarea injectiei ca sa nu mai ia foc admisia m-am cam linistit. Astept aici pareri de la voi.

Azi am programat masina la inlocuit pielea de pe volan.

Urmatorul pas e programare la Bimmer Service in CT pt revizie completa motor + schimb ulei in cutia de transfer. Mai nou si la acest service se trec operatiunile de service in istoricul BMW. Pt cine e interesat mai jos preturi:

 

Costurile pentru o revize completa sunt urmatoarele :
 
- filtru ulei OE - 69 lei
- filtru combustibil OE - 194 lei
- filtru aer OE - 121 lei
- microfiltru MANN - 143 lei
- filtru recirculare - 154 lei
- manopera - 200 lei
 
In legatura cu schimbul de ulei in cutia de transfer, avand in vedere ca autovehiculul a trecut de 100000 km ar fi recomandat sa schimbam si uleiul la cutia de transfer, precum si la diferential fata + spate si cutie de viteze. 
Va atasez si costuri pentru acestea :
 
- ulei diferential fata OE - 2 bidoane x 0.5 l - 388 lei
- ulei diferential spate OE - 2 bidoane x 0.5 l - 398 lei
- ulei cutie transfer OE - 185 lei
- ulei cutie viteze OE - 8 L - 2192 LEI
- baie ulei cutie viteze + filtru OE - 1250 LEI
Link to comment
Share on other sites

Asa cred ca ramane, as fi vrut sa fi putin mai sprintena, nu ca n-ar fi deloc, daca o dau pe sport se misca destul de bine dar na stiti cum e...

N-am gasit una cu 2.5d 231 de cai....si sa fie m sport si cu HK...complicat si nici rabdare nu mai aveam.

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

In 95% din timpul meu ma deplasesc cu o skoda octavia 3 1.6 tdi manuala din 2017. Deci iti dai seama ca atunci cand ma urc pe x3 e diferenta. :))))))))))))

COnsumul de la Skoda n-o sa-l scot cu nici o alta masina, mai are putin si produce motorina :)))))))))

Link to comment
Share on other sites

Mircea.. același lucru costa in Tm 250-300 lei la cineva.

 

Am pe E60 de 3 ani făcut, exact același lucru cu 200 lei. Arată impecabil si in zi de azi, nu a prins luciu deloc, este foarte calitativa. 
 

700 lei este foarte scump! 

B7A5C476-C3C5-46D6-A797-F5848A743549.jpeg

CD99E45A-38AF-4658-8CA2-2043C7541164.jpeg

D1365AD4-0811-4C73-9EF6-C28701C5FAF1.jpeg

Edited by WIN60
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

@Edwinam rezolvat cu CD in sensul ca mi-a prelungit BMW RO abonamentul gratis, altfel trebuie sa mut masina pe un cont de Germania sau UK ca sa pot cumpara ceva de pe store.

@WIN60Ce sa fac frate, am vrut sa am piele pe volan noua..asta e, Daca ma duceam pana in TM era mai scump :))

Acum nu stii ca la malu marii stau numai bogatanii...d'aia si preturile astea.

Ia intreaba-l pe om acum tot cu 300 lei mai face?

A schimbat si buretele de sub piele, nu ca ar fi mare scofala....

Si mai este un aspect, cand nu faci chestii la negru e ceva mai scump dar ai si o garantie , Unde am fost eu am primit si bon fiscal.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Nu e ca si cum se poate strica pielea de la sine.. 

Daca e sa apara sau sa fie un defect, se vede atunci, nu pe parcurs. 

200 lei m a costat pe mine fără burete pentru ca eu am pus pielea noua peste pielea veche ca sa l fac mai gros. 
 

250 lei era cu înlocuirea buretelui, am zis 300 lei pentru ca atât a fost vara trecută când am trimis pe cineva la el. 
 

Iti da factura si bon însă si adaosul este mult mai mare. 
 

Mi se pare bătaie de joc când vad diferențe de pret de genul asta cu aceleași materiale.. mai ales ca majoritatea se uita la cat de scumpa e mașina, deși nu are nici o legătura una cu alta. 
 

E ca si cum te duci la Lidl sa faci cumpărăturile si te întreaba ce salariu ai ca sa știe ce pret sa ti pună la produse. 

Pretul ar trebui sa fie același si ca te duci cu una din anul 2000 si cu una din 2022, daca timpul de lucru este același si este același material, nu sa ceri 300-400% mai mult pentru ca e mașina premium, dar tu muncești la fel si pui același material ca la un volan/mașina/etc de 20 ani vechime. 


Tu știi, sunt banii tai, însă cu curier cu tot nu ajungeai la mai mult de 400-500 lei oriunde te duceai. Daca o luam procentual, ai dat mai mult cu 40%-60% decât media acestei operațiuni. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

@VladE46 i-a placut sotie chiar a zis wow, nu se astepta la un asa rezultat.

Cat am dat acum nu mai conteaza, mie imi place rezultatul si asta conteaza. Restul e can can,

Si mai e totusi un lucru, in 2 ore a fost gata. Fara sa ma chinui sa demontez eu sa mai stric ceva, fara sa trimit prin curier....Vrei repede....costa vere.

Edited by Mircea-Si
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mircea-Si said:

@Edwinam rezolvat cu CD in sensul ca mi-a prelungit BMW RO abonamentul gratis, altfel trebuie sa mut masina pe un cont de Germania sau UK ca sa pot cumpara ceva de pe store.

Am dat mail acum vreo 2 saptamani la infobmw si m-a sunat un baietas sa-mi spuna ca se poate face activarea, dar imi face o proforma de vreo 400 de lei, ma duc la ABG si o achit si apoi trimit catre Germania sa-mi activeze 🤦‍♂️. Am zis ca il sun eu.. daca e :))

Edited by Edwin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.