Jump to content

Jocurile copilariei noastre


Recommended Posts

Varul meu de 4 ani tocmai m-a sunat sa ma duc pe la el sa ne jucam pe PSP3 sau pe tableta. :hyper:

Domn'le, pe vremea mea nu era tableta... pfffffff, ce ti-e si cu tehnologia asta! :rolleyes:

 

Eu saream ata, mama, ce mai saream... nu stiu cum reuseam sa nimeresc, as incerca un remember acuma, dar cred ca m-as impiedica in secunda 2... :))))

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Si baietii sareau sfoara. Prin scoala generala, tin minte ca era preferabil sa ai Finca in picioare ca sa te infigi bine cand era sfoara doar pe un picior.

Acum, mi se pare imposibil de sarit sfoara pe un picior... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu isi mai aminteste de trasul cu prastia la tinta sau dupa pasari cu bile de rulment.... era mai rau cand nimeream cate un geam sau tigle de pe casa :))

Aaaaaaaaaaaa, si mai jucam "castel"... ala imi placea :D Si tara-tara, vrem ostasi... Lol, ce vremuri... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hotii si vardistii sau Pac-Pac - ne imparteam in doua echipe, ne ascundeam si incercam sa ne "impuscam". "Pac-pac, te-am omorat!" strigam !. CAnd vroiam sa trisam, spuneam ca nu ne-a omorat, ci doar "ne-a atins " :))

Prastia facuta din sarma, cu elastic subtire si "gloante" facute din sarma indoita in forma literei U

Prinsa pe cocotate, Prinsa pe animale

Tarile

"Vizionarea" filmelor stand toti pe bordura si ascultandu-l pe cel care a vazut filmul, dar care n-a inteles ce vorbeau actorii, el povestind strict actiunea, bataile, etc.

Sunatul la usa celor care aveau o sonerie interesanta ( pasarele, gonguri , etc ) dupa care fugeam.

Bagatul cartofilor in tevile de esapament

La furat de caise, cirese.

 

A fost frumoasa copilaria. Daca as avea posibilitatea calatoriei in timp, m-as intoarce la frumosii ani ai copilariei, cu toate jocurile, distractiile, prietenii de joaca dar si vecinii care ne alergau ca sa ne prinda si sa ne rupa oasele. :)

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Mai era un joc,loveam cu degetul banuti (dopuri de bere) sa intre in gaura...nu imi mai aduc aminte numele...

 

Gropitza ..parca....

 

Prastia facuta din sarma, cu elastic subtire si "gloante" facute din sarma indoita in forma literei U

 

<<Prashtia cu "invizibile" o mai stiti ? :frantics: ce pischa a dreacu' <_< >>

Edited by Ziggye
Link to comment
Share on other sites

 

<<Prashtia cu "invizibile" o mai stiti ? :frantics: ce pischa a dreacu' <_< >>

 

Luam un elastic subtire, il legam de degetul mare si aratator si trageam cu gloante.

Mai era si varianta simplificata in care pur si simplu luai un elastic, il intindeai si ii piscai pe toti : pe maini, la ceafa, pe urechi, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un joc al copilariei de care imi aduc aminte cu placere e.... Bordurica :)

 

Un fel de peretelul dar pe post de perete era o bucata din bordura delimitata cu creta. Un joc de mult mai multa finete deoarece inaltimea bordurii era undeva la 20-30 cm.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am locuit la bunici, aveau casa pe o panta de vreo 150-200 de metri, ideala pentru sanius iarna; vara aveam carucioare cu rulmenti, probabil le stiti si voi. faceam liniute la vale.

 

apoi casa prietenului de vis-a-vis era mult mai sus decat drumul principal si ne ascundeam dupa gardul lui si aruncam in oameni si masini cu corcoduse, macese, gutui si chiar bucati de pamant cand se terminau "fructele"; ii spuneam: mergem la bombardit! a durat ani de zile joaca asta, nu ne saturam niciodata a face rautati.

Link to comment
Share on other sites

Ce fac eu sa faca toti,frunza,gardiana,liniuta,gropita,21(fotbal),diri-diri(fotbal).Imi aduc aminte la ''ce fac eu sa faca toti'',daca ala care conducea alaiul avea o idee mai tampita si se apuca sa-i traga un sut in cur unuia,era vai si amar de curul incasatorului.Sa iti umple chilotii cu suturi in cur 7-8 derbedei...este cam deranjant. :laugh:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.