Jump to content

Power Reduction


sorca

Recommended Posts

Si oare asta se poate face la reprezentata "safe"?

Daca fac modificarea, trebuie sa merg la RAR pentru modificare in talon?

 

E "safe", doar sa vrea sa o faca; cica de un timp nu prea mai vor, pt ca incadrarea la timbrul de mediu s-ar modifica.

Nu e nevoie de modificare in talon/carte (nu te verifica nimeni in trafic ce putere ai).

Link to comment
Share on other sites

Am și eu o ĂŽntrebare: bimmer.work si bag seria de sașiu ĂŽmi afișeazĂŁ ca mașina mea ar avea 184 cp dar ĂŽn talon sunt trecuți 163 cp (am fĂŁcut eu conversia din kw ĂŽn cp). Masina este adusa din Belgia și cicĂŁ ar avea trecuți ĂŽn talon mai putini cai pt ca belgienii plĂŁtesc impozit pe cai putere.

Cum este pana la urma: 163cp sau 184cp?

Ma poate lamuri și pe mine cineva, va rog?

Asa am si eu,insa daca decodifici VIN vei vedea ca ai codul S 843-power reduction.In prima parte a vin-ului iti arata Power=135,care e standard,dar mai apoi vei vedea acel cod S843.In concluzie,ai 163cp.

Link to comment
Share on other sites

E "safe", doar sa vrea sa o faca; cica de un timp nu prea mai vor, pt ca incadrarea la timbrul de mediu s-ar modifica.

Nu e nevoie de modificare in talon/carte (nu te verifica nimeni in trafic ce putere ai).

 

Nu gândeam de oprit În trafic ci de noxe când fac ITP-ul sau alte anomalii la cutia de viteze etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 years later...

Tocmai am pus softul original de fabrica 320 D - 190 CP la un BMW 320 eD - Efficient Dynamics de 163 CP. Masina este LCI si are motorul B47. Diferenta este nu numai sesizabila, ci chiar mare. Masina trage mai bine atat in Confort, cat mai ales in Sport.

Cel care mi-a facut modificarea (unul din cei mai buni din RO) a spus ca diferentele la B47 (intre ED/power reduction si standard) sunt mai mari fata de vechea generatie de motoare N (pana in 2015).

Inainte sa merg la software update am facut cateva incercari 0-100 si obtineam 8,2 - 8,3. Dupa soft am mers in acelasi loc, pe aceiasi portiune de drum si am facut o singura incercare - fara launch control, cauciucuri de iarna, etc si din prima am obtinut 7,4 secunde (am pus mai jos clip). Ma declar super multumit.

 

 

Later Edit: Cand ma plictisesc ii fac si o resoftare - in acelasi loc au spus ca o duc la 225 CP (cel mai safe remap), iar timpul 0-100 il estimeaza la 6.4 S...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca doar la cele cu power reduction merge pus softul fara power reduction. Ex 318d B47 136 cai cu power reduction si 150 cai cu softul normal ca in Germania si alte tari unde nu se plateste impozitul pe cai putere ci pe capacitate.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am pus softul original de fabrica 320 D - 190 CP la un BMW 320 eD - Efficient Dynamics de 163 CP. Masina este LCI si are motorul B47. Diferenta este nu numai sesizabila, ci chiar mare. Masina trage mai bine atat in Confort, cat mai ales in Sport.

Cel care mi-a facut modificarea (unul din cei mai buni din RO) a spus ca diferentele la B47 (intre ED/power reduction si standard) sunt mai mari fata de vechea generatie de motoare N (pana in 2015).

Inainte sa merg la software update am facut cateva incercari 0-100 si obtineam 8,2 - 8,3. Dupa soft am mers in acelasi loc, pe aceiasi portiune de drum si am facut o singura incercare - fara launch control, cauciucuri de iarna, etc si din prima am obtinut 7,4 secunde (am pus mai jos clip). Ma declar super multumit.

 

 

Later Edit: Cand ma plictisesc ii fac si o resoftare - in acelasi loc au spus ca o duc la 225 CP (cel mai safe remap), iar timpul 0-100 il estimeaza la 6.4 S...

 

 

ne poti spune si unde ai facut operatiunea/costuri?

Link to comment
Share on other sites

In 2014 am eliminat Power Reduction (150 cai in loc de 163) la un E90 provenit din Belgia, chiar la Automobile Bavaria. Rezultatul a fost multumitor, iar costul destul de mic (nu mai tin minte exact cat a costat). Eu zic ca ar merita incercat si la ei. Edited by JAMS
Link to comment
Share on other sites

In 2014 am eliminat Power Reduction (150 cai in loc de 163) la un E90 provenit din Belgia, chiar la Automobile Bavaria. Rezultatul a fost multumitor, iar costul destul de mic (nu mai tin minte exact cat a costat). Eu zic ca ar merita incercat si la ei.

 

BMW Romania NU mai elimina power reduction de peste 2 ani, datorita unor scandaluri cu RAR pe tema emisiilor. So oricum BMW elimina DOAR power reduction, NU si efficient dynamics. Deci in cazul meu ar fi refuzat spunand ca acesta este modelul masinii si nu pot interveni. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tocmai am pus softul original de fabrica 320 D - 190 CP la un BMW 320 eD - Efficient Dynamics de 163 CP. Masina este LCI si are motorul B47. Diferenta este nu numai sesizabila, ci chiar mare. Masina trage mai bine atat in Confort, cat mai ales in Sport.

Cel care mi-a facut modificarea (unul din cei mai buni din RO) a spus ca diferentele la B47 (intre ED/power reduction si standard) sunt mai mari fata de vechea generatie de motoare N (pana in 2015).

Inainte sa merg la software update am facut cateva incercari 0-100 si obtineam 8,2 - 8,3. Dupa soft am mers in acelasi loc, pe aceiasi portiune de drum si am facut o singura incercare - fara launch control, cauciucuri de iarna, etc si din prima am obtinut 7,4 secunde (am pus mai jos clip). Ma declar super multumit.

 

 

Later Edit: Cand ma plictisesc ii fac si o resoftare - in acelasi loc au spus ca o duc la 225 CP (cel mai safe remap), iar timpul 0-100 il estimeaza la 6.4 S...

 

Salut. Daca nu poti pune public cine ti-a facut eliminarea power reduction-ului, poti sa imi dai te rog un PM cu datele de contact si pretul operatiunii? Am aceeasi masina, 320d F31 LCI EffDyn.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.