Jump to content

bascule e46


Recommended Posts

Parerea mea este sa luati si sa puneti ceva de calitate,am schimbat bucsile bascula pe fata si una am pus febi pe stanga si swag pe dreapta(m am zgarcit la cativa zeci de lei) si acum cand intru pe un drum denivelat sau iau stanga si dreapta maxim imi scartaie ceva(genul de cauciuc,adidasii in sala de sport cand te opresti).am fost imediat la service unde am facut manopera(s a intamplat la cel mult 2 saptamani),au tras baietii de toata masina nu am nici un joc,nicaieri,i am rugat cu seringa sa bage putin ulei pe la bucsi si nu a mai facut,acum a revenit la loc scartaitul.(asta numai pe partea stanga unde este bucsa febi).

deci m am zgarcit degeaba.

 

cred ca ai ceva la amortizor

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Parerea mea este sa luati si sa puneti ceva de calitate,am schimbat bucsile bascula pe fata si una am pus febi pe stanga si swag pe dreapta(m am zgarcit la cativa zeci de lei) si acum cand intru pe un drum denivelat sau iau stanga si dreapta maxim imi scartaie ceva(genul de cauciuc,adidasii in sala de sport cand te opresti).am fost imediat la service unde am facut manopera(s a intamplat la cel mult 2 saptamani),au tras baietii de toata masina nu am nici un joc,nicaieri,i am rugat cu seringa sa bage putin ulei pe la bucsi si nu a mai facut,acum a revenit la loc scartaitul.(asta numai pe partea stanga unde este bucsa febi).

deci m am zgarcit degeaba.

+1

brate + busci febi nu m-au tinut nici 5.000 km. acum am swag si totul pare ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Buna ziua, a sosit momentul sa schimb articulatia la masina. BMW E46 318i cu xenon din fabrica. De ce am facut aceasta precizare, pentru ca pe site urile de profil, gasesc bascule pt bmw si bascule pt bmw cu xenon din fabrica, bineinteles la preturi diferite. Exista vreo diferanta intre ele, ma refer la faptul daca au vreun locaÂş unde se fixeaza senzorul de autoleveling, si de aici si precizarea "pt cele cu xenon"? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu diferentele intre bascule nu sunt decat acelea ca cele sport sunt mult mai rezistente.

 

stiu ca am cautat la un moment dat si am gasit o discutie a unora de prin america care au scris celor de la meyle de problema asta.cei de la meyle spun ca basculele lor se pot monta atat pe masinile cu suspensie standard dar si sport.

 

pana acum doar teorie, in practica mai asteapta raspunsuri de la cineva care are suspensie sport pe masina si a schimbat basculele.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Intre timp un pivot de pe o parte a cedat, prin urmare sa schimb ambele brate curand. Am din fabrica suspensie sport si basculele se pare ca sunt cele originale.

 

Am tot studiat in ultimele zile si concluzia e urmatoarea:

 

-basculele fie ca sunt sport sau standard sunt identice, diferenta este doar la pivoti, cei de la suspensie sport sunt mullltt mai rezistenti (pe forumuri din afara multi zic ca tin 2-300mii km) si mai rigizi.

-Meyle HD sunt ca si rigiditate intre standard OEM si sport OEM. Problema este ca din ce am citit cei de la Meyle si-au schimbat fabrica (era in Germania) si calitatea a scazut mult. Adica dupa ~20mii km incep sa cada pivotii. Chiar daca se pot schimba, tot este exagerat sa pice asa repede. Si asta am citit in mai multe locuri. Eu personal am exclus varianta Meyle.

-Lemforder este producatorul piesei OEM (unii zic ca sunt identice, cu exceptia etichetei BMW) si singurul producator care face bascule sport (logic). .

Sport OEM (care sunt tot Lemforder) - 1100lei/bucata.

Standard OEM ~700lei/bucata.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

 

Ca tot suntem la capitolul "bascule", stie cineva in Timisoara sau Arad un meserias care schimba pivotii pe bratele de e46? Excludem inca din start premiza cu siguranta si etc.

Daca stie cineva, va rog sa imi raspundeti aici sau sa imi scrieti un mesaj la numarul: 0770642428

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Ca tot suntem la capitolul "bascule", stie cineva in Timisoara sau Arad un meserias care schimba pivotii pe bratele de e46? Excludem inca din start premiza cu siguranta si etc.

Daca stie cineva, va rog sa imi raspundeti aici sau sa imi scrieti un mesaj la numarul: 0770642428

Multumesc :)

 

Doar daca ai bratele meyle hd se pot inlocuii pivotii fara alezare in rest se poate dar nu recomand.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.