Jump to content

Totul despre RCA 2013


cristimm

  

230 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

scriu aici pentru a nu ma deschide alt subiect

Zilele ce urmeaza imi expira asigurarea RCA iar asa cum ma asteptam pretul acesteia sa dublat aproape de la 660lei pe an am ajuns la 1296lei asta fiind cea mai ieftina varianta, masina fiind un 318i e46.

As vrea sa stiu daca se poate ce costuri implica trecerea autoturismului pe numele tatalui meu acolo unde polita de asigurare ar fi 396lei. O suma aproximativa pentru toate hartiile si tot demersul pentru a o trece pe numele lui.

Multumesc!

 

 

Salut ! Acum sase luni am platit ~800 RON pe asigurare la un 316, avand 19 ani. Ca sa nu mai dau banii astia, am decis sa trec masina pe mama. Am fost la intermediar iar asigurarea a fost in jur de 246 lei pe numele mamei. Costul tuturor actelor a fost undeva la 678 de lei.

 

Ce-i cel mai interesant e ca nu exista o baza de date cu cei care au masini inscrise dar nu au permis, dupa cum mi-au spus cei de la birou, astfel ca nu inteleg diferentele de pret intre persoane de varste apropiate si motoare de capacitati diferite(aici ma refer in cazul celor care au RCA din familie ~42-44 de ani).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am reinoit si eu RCA-ul. Un an la Euroins 797 lei. Cu reducerea de 10% din partea site-ului. Am sub 30 de ani si fara accident in ultimele 6 luni.Bucuresti. Urmatoare asigurare era 1300 lei aproximativ la Astra.Cam mare diferenta. Acu 6 saptamani inainte sa reinoiesc RCA-ul era vreo 600 si ceva dar s au scumpit intre timp.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cati ani ai Butzy?Asta conteaza cel mai mult.Eu in ianuarie trebuie sa o reinnoiesc,ma sperie gandul.Cred ca o fac in decembrie daca prind un pret bun sa nu prind scumpirile odata cu trecerea in 2014

se pare ca si orasul in care e msina inscrisa conteaza .

Link to comment
Share on other sites

Abia ce am implinit 29.

Da stiam asta inca de la inceput, tocmai de asta am inscris masina, pe numele mamei, care e si pensionara :)

 

Si intradevar conteza si orasul ca se ia in considerare pe zone in functie de trafic si numar de locuitori.

 

Mun. Moinesti intra la categoria mai ieftin :)

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

La mine: 320d e46, 20 ani, fara accident cea mai ieftina pe 6 luni e 650 lei la Euroins.

Cand am luat masina, prima asigurare pe 6 luni costa 370 lei... <_<

 

Foarte ciudat ce spui tu cu prima asigurare, la mine aceea a fost cea mai scumpa vreo 650 de lei pe 12 luni la UNIQA erau si mai ieftini dar diferenta nu era foarte mare.

Link to comment
Share on other sites

Ah,pai deaia ai dat atat de putin.Normal,conteaza si orasul dar cel mai mult pretul este influentat de varsta, dupa cum bine stiti.

@Kenbobo si eu cand am luat masina tot in jurul sumei de 400ron ma invarteam,cred ca in 2014 sare la 1.000 lei/an.Anu asta am prins-o bine prin emag(sper sa nu fie reclama)care mi-au facut reducere de 150 lei(parca) la Groupama.Totusi bonusul ala nu se ia deloc in considerare? :rolleyes:

In ritmu asta pana fac eu 30 de ani apuc sa dau 2.000-3.000RON pe o asigurare...Casco ce sa mai

 

LE: Butzy noi suntem considerati TERIBILISTI ca avem sub 30 de ani domne' <_<

Parca nu era bine sa ii bagam pe toti in aceeasi oala

Edited by vl69uli
Link to comment
Share on other sites

Ah,pai deaia ai dat atat de putin.Normal,conteaza si orasul dar cel mai mult pretul este influentat de varsta, dupa cum bine stiti.

@Kenbobo si eu cand am luat masina tot in jurul sumei de 400ron ma invarteam,cred ca in 2014 sare la 1.000 lei/an.Anu asta am prins-o bine prin emag(sper sa nu fie reclama)care mi-au facut reducere de 150 lei(parca) la Groupama.Totusi bonusul ala nu se ia deloc in considerare? :rolleyes:

In ritmu asta pana fac eu 30 de ani apuc sa dau 2.000-3.000RON pe o asigurare...Casco ce sa mai

 

LE: Butzy noi suntem considerati TERIBILISTI ca avem sub 30 de ani domne' <_<

Parca nu era bine sa ii bagam pe toti in aceeasi oala

 

Pai si de ce nu faci ca mine sa o inscri pe numele parintilor, bunicilor ?

Link to comment
Share on other sites

E ideal sa o faci de acum sau cat mai repede ca cine stie ce scumpiri baga astia incepand cu 1 ianuarie (doar asa ca li se scoala lor ca se schimba anul :lol: ). Eu cand am vrut sa o fac inainte cu 2-3 sapt de expirarea ei aveam un pret cu 50-60lei mai mic decat peste 3 sapt cand a expirat si am facut alta. Habar n-am daca am prins scumpire sau poate e vreo mica reducere ca o faci din timp.

la ultima asigurare am platit ~400 lei, motor 1.9, 77kw, 26 de ani, b1 (a2a asigurare), 26 de ani, bucuresti. la prima dadusem ~550lei parca.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Cand am facut-o eram pe fuga tocmai ce expira si nu aveam timp pentru procesul asta si pana la urma cred ca tot acolo ajungeam ca pret(RCA+RAR+contract V-C),dar daca preturile cresc si anu viitor asta o sa fie singura sansa

 

Sa stii ca nu era nevoie decat sa stii datele din buletinul mamei tale le aflai prin telefon, atunci cand ai facut contractul de vanzare cumparare.

 

Acum cu noua taxa de mediu sa nu te puna astia sa o platesti daca nu ai platit-o in caz de vrei sa o treci pe numele unuia din parinti, aaa si sa iei in calcul ca daca unul din parinti are deja o masina pe numele lui sa nu o mai pui si pe a II-a ca o sa dai mai mult la Impozit de data asta ca se considera lux.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.