Jump to content

E60 ... ce placute de frana sa pun ?!


mario_marius

Recommended Posts

Buna ! La e60-ul meu a venit momentul sa schimb placutele de frana si intrebarea mea e ca inafara de cele originale ce alternative as mai avea ?! adica de fapt merita sa pun altceva inafara de originale? am pus pe un alt e60 in trecut ceva placute (nu stiu marca) si faceau un zgomot oribil la franare. zici ca intra trenu in gara cand incepeam sa franez :) o seara buna
Link to comment
Share on other sites

Poti incerca ATE SAU TRW.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

Am primit o oferta buna pt cele TRW , la 480 lei fata+spate, dar am fost la un service sa intreb cand au vreme sa le schimbe si mi-au zis ca TRW-u la E60 dupa 2-3000 km fac zgomot mare la franare ... ei mi-au dat ca alternativa cele ATE , dar sunt la 720 lei . Bine sa nu se inteleaga gresit, nu ma uit acu la 2,300 lei in plus, dar daca pot lua la 480 lei aceiasi calitate ca la 720 lei , clar ca prefer sa iau cele TRW

Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

pe spate am avut ATE si scartaiau destul de deranjant cand franam la viteza foarte mica. le-am inlocuit cu Textar si deocamdata e ok nu mai aud fluierasi.

in schimb, ambele jegaresc jantele la fel de mult.

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma toate sunt bune (excluzand cele low-cost),dar totusi toate au si talentul de a fluiera, chiar daca nu sunt cu uzura mare. am inteles ca la aceiasi marca de placute sunt loturi si loturi ... unele mai reusite , altele mai putin reusite. De aceea unii sunt foarte multumiti de anumite marci din punctul de vedere al silentiozitatii , altii mai putin.Am sa iau TRW
Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma toate sunt bune (excluzand cele low-cost),dar totusi toate au si talentul de a fluiera, chiar daca nu sunt cu uzura mare. am inteles ca la aceiasi marca de placute sunt loturi si loturi ... unele mai reusite , altele mai putin reusite. De aceea unii sunt foarte multumiti de anumite marci din punctul de vedere al silentiozitatii , altii mai putin.Am sa iau TRW

Eu folosesc placute low-cost pe alta masina si crede-ma nu fluiera, prinde bine frana, nu lasa murdarie doar ca se uzeaza repede:D,la BMW nu ma joc.

Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma toate sunt bune (excluzand cele low-cost),dar totusi toate au si talentul de a fluiera, chiar daca nu sunt cu uzura mare. am inteles ca la aceiasi marca de placute sunt loturi si loturi ... unele mai reusite , altele mai putin reusite. De aceea unii sunt foarte multumiti de anumite marci din punctul de vedere al silentiozitatii , altii mai putin.Am sa iau TRW

Așa e mie de exemplu mi a fluierat teribil de la niște plăcute Ate

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Textar sau Jurid vin pe echiparea originala si sunt ceva mai dure(papa discurile) si ca sa nu "suiere", cand se monteaza ,se foloseste o pasta . Ate si Trw sunt ceva mai moi , silentioase, si asigura o franare foarte buna, fara sa manince din discuri(dar au o durata de viata ceva mai scurta, 20-25k , mai depinde si de sofer). In ce priveste placutele ceramice, trebuie imperecheate cu discuri sport, perforate sau striate, altfel nu o sa ai frane bune , o sa iti huruie , si o sa strici si discurile(sunt foarte dure).Am patit-o eu, le-am dat jos dupa 2000 de km.
Link to comment
Share on other sites

Am 82k km si am inca placutele originale. La service ziceau ca mai merg inca 10k km (pe spate). Pe fata merg ceva mai mult.

 

Deci tin foarte mult cele originale.

 

Fac ceva praf insa nu mult si franeaza OK. Ma enerveaza ca absolut intamplator mai scartie. Destul de rar insa e deranjant cateodata.

Link to comment
Share on other sites

Am 82k km si am inca placutele originale. La service ziceau ca mai merg inca 10k km (pe spate). Pe fata merg ceva mai mult.

 

Deci tin foarte mult cele originale.

 

Fac ceva praf insa nu mult si franeaza OK. Ma enerveaza ca absolut intamplator mai scartie. Destul de rar insa e deranjant cateodata.

 

@Bala tu nu franezi niciodata?hyper.gif

Revenind ontopic si eu recomand placutele originale(OE).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.