Jump to content

DIY AUX input cable BMW Business CD E46


Trask

Recommended Posts

Aici se discuta despre unitati BMW Business CD fabricate dupa 09/2002, nu casetofoane improvizate... Nu mai induceti in eroare cititorii.

 

Ca sa fiu clar: acest cablu este plug and play, fara adaptari si improvizatii precum cele spuse mai sus de @9iuli

Link to comment
Share on other sites

Aici se discuta despre unitati BMW Business CD fabricate dupa 09/2002, nu casetofoane improvizate... Nu mai induceti in eroare cititorii.

 

Ca sa fiu clar: acest cablu este plug and play, fara adaptari si improvizatii precum cele spuse mai sus de @9iuli

Improvizatiile sunt pentru cei care au radiocasetofon business pana in 08/2002 la care cablul tau este egal cu zero :)

Nu inteleg de ce sari asa in sus

LE: aaaaa am inteles......iti pierzi clientii

Edited by 9iuli
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Improvizatiile sunt pentru cei care au radiocasetofon business pana in 08/2002 la care cablul tau este egal cu zero

Nu inteleg de ce sari asa in sus

LE: aaaaa am inteles......iti pierzi clientii

Prietene, repet: topicul asta este pentru cei cu unitati Bmw Business CD fabricate dupa 09/2002. Daca nu iti dai seama, tu ai fost acela offtopic si care a venit cu jumatate de informatii inducand astfel in eroare cititorii.

A, si legat de clienti... Imi cer scuze ca vreau sa ajut comunitatea oferind tuturor, la liber, acest tutorial pentru care am muncit. Mi se pare jignitor ceea ce insinuezi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aham da,tu ai dreptate,si eu imi cer scuze ca am oferit o varianta sa ajut comunitatea de colegi cu HU pana in 08/2002 tot la fel ca si tine cu o improvizatie(cablul tau cu lipituri pe doi condensatori lipiti in serie pe canalele st/dr si o rezistenta pusa in paralel pe canale....deci o improvizatie)
Link to comment
Share on other sites

@9iuli@9iuli - Eu te-am incurajat inca de la inceput sa faci un tutorial pentru cei cu unitati HU mai vechi de 2002 separat de cel existent, pentru a evita confuziile. Cablul prezentat in tutorial are alternativa OEM, respecta o schema electrica oficiala si se leaga acolo unde a fost proiectat in timp ce cablul de radiocasetofon, este adaptat si improvizat prin diverse metode. In acest moment inchei discutia aceasta inutila.
Link to comment
Share on other sites

Gata, stiu cum facem. Cumpar eu cablul gata facut de la Kenbobo, TudorNTD de la Trask, mergem amandoi intr-o zi insorita la el sa ne ajute cu montajul, si il si imbatam cu ocazia asta (evident, dupa ce terminam cu montajul :) ) .

Tudor, cred ca te stiu, masina sigur ti-o stiu, ti-o admiram cand o mai parcai in fata blocului, pe Transilvaniei nr 44. Am fost vecini in acel bloc.

Cred ca era la fostul proprietar atunci, eu nu am locuit in zona. O puteai vedea eventual la CDG, in rond la Herastrau sau poate prin oras :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare baieti,Am si eu o poza cu SV-ul din meniul CD unitului din masina mea.

As vrea sa ma indrumati daca are rost sa desfac ornamentele din interior pentru a scoate CD unit sa verific daca pot monta AUX.

Va multumesc anticipat,

post-59763-0-37306000-1368447504_thumb.jpg

Edited by MS47BMW
Link to comment
Share on other sites

Pe un philips ph7090 adica navigatia mica monocrom merge ? nu stiu cum sa ii aflu SW, am gasit ceva sw 2-3/13 sau ceva de genul acesta prin setarile lui, nu prin vreo combinatie de taste...

 

LE: unitatea este din 2005 parca asa scria pe abtipildul lipit pe ea..

Edited by grafferu
Link to comment
Share on other sites

@MS47BMW - unitatea ta este compatibila AUX

@grafferu - sper sa testez in curand si pe navi monochrome. Deocamdata nu sunt sigur ca merge.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Am o intrebare pt cei care si-au montat aux in..ce parere au despre calitatea sunetului?

 

La mine se aude foarte incet - nu doar cu 10/15% mai incet..as spune 50% ..(comparativ cu radio sau cd), iar atunci cand dau mai tare se aude uneori zgomot de fond ( aici difera de la telefon la telefon - am incercat cu un lg/samsung/nokia).Trebuie sa fiu atent cand trec de pe aux pe radio, sa dau volumul mai mic, pt ca altfel imi explodeaza urechile.. :))

 

Sunt curios daca mai au si altii problema asta..Subliniez ca la mine problema nu este de la cablul cumparat - cablul e foarte bine facut...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu mai pot edita textul de mai sus, dar revin cu precizarea ca am remediat problema volumului in boxe..era ceva din setarile sistemului audio de pe masina..

 

- Asadar pt cei care au sistem audio cu navi mare- se apasa tastele numerice de sub butonul MODE.In coltul din dreapta sus ar trebui sa apara P6 care reprezinta volumul maxim pentru AUX.

 

Multumesc mult lui Trask pt bunavointa de care a dat dovada! :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Salutare,

 

Poate ma ajuta si pe mine un coleg cu o informatie, as fii recunoscator. Eu am in acest moment un radiocasetofon cu urmatorul- SV 12-02 500 , in cazul meu cablul confectionat dupa metoda din DIY este functional sau difera completa unitatile de la cass la cd si nu are rost sa muncesc inutil.

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Poate ma ajuta si pe mine un coleg cu o informatie, as fii recunoscator. Eu am in acest moment un radiocasetofon cu urmatorul- SV 12-02 500 , in cazul meu cablul confectionat dupa metoda din DIY este functional sau difera completa unitatile de la cass la cd si nu are rost sa muncesc inutil.

 

 

Multumesc anticipat!

Cablul nu va functiona pe radiocasetofon, nu are rost sa te muncesti degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Cablul nu va functiona pe radiocasetofon, nu are rost sa te muncesti degeaba.

 

 

Ms de informatie, ma gandeam ca funtioneaza, si cred ca ar exista posibilitatea sa functioneze si pe cass un cablu asemanator ca are pinii necesari in spate, acum nu stiu daca a fost proiectat astfel, ar fii util daca stie vreun coleg ceva legat de el si imi cer scuze daca is offtopic aici dar eram interesat sa ii adaug si eu un AUX In si nu vroiam metoda aia de a lipii fire pe integrat direct ... Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.