Jump to content

Achizitie Seria 1


nick20pub

Recommended Posts

Buna,

As dori sa achizitionez un BMW 120D - 2008, 177Cp, cutie manuala, 92000km.

Ma puteti ajuta cu niste pareri/sfaturi despre aceasta motorizare?

 

multumesc frumos,

Alina

 

Motorul respectiv are o singura problema majora, distributia. Inainte de a te decide, mergi la o reprezentanta si cere istoricul de service (trebuie sa-l ceara proprietarul, tie nu cred ca ti-l dau) plus o evaluare tehnica (inclusiv km reali).

Vezi daca a fost inlocuita distributia. Daca nu, cere o oferta si ia in calcul sa o schimbi imediat dupa ce cumperi masina.

Mai am un singur comentariu, la motorul asta se potriveste de minune o cutie automata ... 177 CP pe o masina asa de mica va fi o sursa continua de adrenalina ... :D

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Ai luat 6400 pe ea?? mie nu-mi prea vine sa cred....sincer..

 

Pai de ce nu.. masina arata ca noua, km sunt reali si nu se vede asa cu ochiul liber ce probleme a avut. In ultimii 10000+km nu a mai facut nici un fel de figuri. Si sper nu mai faca nici pe viitor :)

Link to comment
Share on other sites

 

Am citit si m-a cam descurajat...

 

Motorul respectiv are o singura problema majora, distributia. Inainte de a te decide, mergi la o reprezentanta si cere istoricul de service (trebuie sa-l ceara proprietarul, tie nu cred ca ti-l dau) plus o evaluare tehnica (inclusiv km reali).

Vezi daca a fost inlocuita distributia. Daca nu, cere o oferta si ia in calcul sa o schimbi imediat dupa ce cumperi masina.

Mai am un singur comentariu, la motorul asta se potriveste de minune o cutie automata ... 177 CP pe o masina asa de mica va fi o sursa continua de adrenalina ... :D

 

multumesc pentru parere...catre ce model sa ma indrept?

m-am cam speriat cand am citit despre distributie...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit si m-a cam descurajat...

 

 

 

multumesc pentru parere...catre ce model sa ma indrept?

m-am cam speriat cand am citit despre distributie...

 

DE CE? o cumperi si ii schimbi distributia si ai scapat de stres, toate masinile au probleme..

Link to comment
Share on other sites

Masinuta a fost vanduta. 6400 Eur pret final.

 

Credeti ca gasesc un 118d/120d in mintile lui, cu buget 7000 eur maxim?

 

Ma cam bate pe mine gandul sa imi vand 118d-ul, dar sincer nu prea as vrea, nu mi-a facut deloc probleme in ultimii 2 ani si daca o dau nu stiu ce cumpar pe urma, doar samsari peste tot.... Eu am dat pe a mea 9000 acum 2 ani, cred ca te incadrezi in banii aia, doar sa fii atent de data asta!

Link to comment
Share on other sites

Am citit si m-a cam descurajat...

 

multumesc pentru parere...catre ce model sa ma indrept?

m-am cam speriat cand am citit despre distributie...

 

Alina, nu te descuraja, 120d este o masina foarte reusita, ce-ti spunem noi despre distributie este un lucru rezolvabil, nu este un show stopper, ti-am spus despre problema pentru a adauga costurile la pretul masinii. In plus, poti folosi acest argument cand vei negocia pretul final. :D

Link to comment
Share on other sites

Salut :). Imi caut o noua masina si tare ma atrage un 120d. Am vazut unul la 6.700 Euro + 700 Euro taxa, din 2005 cu 161.000km. Daca ma duc la un test cu ea si totul e okay, credeti ca e un pret bun? Ca si dotari are: navigatie, xenon, tapiterie de piele, keyless entry si go, scaune incalzite, oglinzi rabatabile electric etc. Arata foarte bine :). Sunt alte variante mai bune in bugetul asta? Mersi anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Ma cam bate pe mine gandul sa imi vand 118d-ul, dar sincer nu prea as vrea, nu mi-a facut deloc probleme in ultimii 2 ani si daca o dau nu stiu ce cumpar pe urma, doar samsari peste tot.... Eu am dat pe a mea 9000 acum 2 ani, cred ca te incadrezi in banii aia, doar sa fii atent de data asta!

 

Daca te hotarasti, give me a call :D

 

Asta ma dezamageste si pe mine, ca indiferent la ce ma uit numai de samsari dau.

 

As avea o varianta cu un 118d din 2005 - motorul de 122 cp, adus in Romania in 2008, unic propietar in Romania si e prieten al unui prieten de-al meu :)

Masina are 200.000 km, dotari nu cine stie ce doar chestii de baza, insa pretul ar fi 5300 EUR.

 

Pretul e bun, istoric cunoscut si fara probleme. Singurele retineri sunt de vechime si km. Voi ce parere aveti?

Edited by nick20pub
Link to comment
Share on other sites

mai bine 2.0 de 163 cai.macar stii o treaba.km mai putini cam greu la noi,poate afara sa gasesti.

 

Daca nu cumva vinde cineva de pe forum unul de 163 cp, nu prea am de unde sa cumpar :) Adica prefer sa iau de 122 cp din sursa cunoscuta decat de pe Autovit cu 163 cp si sa reiterez povestea cu masina anterioara.

Am mers cu asta de 122 cp, nu te da pe spate dar e oricum un pas inainte fata de 118i, care sub 4000 de turatii si daca nu bagam OMV100 era lesinata rau.

 

Cu km ai dreptate, sub 7000 cam greu sa gasesc cu mai putini km, cel mult 1-2 ani mai noua si eventual ceva dotari in plus.

 

In afara sunt mai scumpe. Ca idee, ce am avut eu, acelasi motor, acelasi an, sub 100.000 km, pe mobile.de pretul mediu e undeva la 9500. Asta spune multe despre ce masini se vand pe la noi,tinand cont de ce preturi sunt :)

Link to comment
Share on other sites

La fel e si a mea e motorul de 122cp an 2006, e ok pt caroseria ei. Eu sincer am avut noroc, am luat-o de la un tip din cluj si masina era cumparata din reprezentanta din RO nu a fost adusa de afara. Dotari nu are mare lucru dar cele de baza sunt, clima, geamuri, cotiera, interior semi piele. M-a atras faptul ca avea putini kilometri 86.000 cand am luat-o, singurele incidente la masina au fost niste parbrize (2) schimbate si o usa spate vopsita (acrosata/zgariata de un taximetrist). Toate facute la reprezentanta cluj pe casco. Baiatul a fost sincer cu mine si mi-a zis din start.

Acum am aproape 120 000 km si in afara de revizii, cauciucuri nu am cheltuit cu ea.

 

Pretul de 5300 e bun, dar cum ai zis si tu 200.000 km sunt destul de multi, o sa cam inceapa sa cada chestii, acum depinde si de noroc. Un plus e ca nu ai stres la distributie, acum tu stii. Faptul ca il cunosti e de bine, macar stii ca nu e samsar.

Link to comment
Share on other sites

La fel e si a mea e motorul de 122cp an 2006, e ok pt caroseria ei. Eu sincer am avut noroc, am luat-o de la un tip din cluj si masina era cumparata din reprezentanta din RO nu a fost adusa de afara. Dotari nu are mare lucru dar cele de baza sunt, clima, geamuri, cotiera, interior semi piele. M-a atras faptul ca avea putini kilometri 86.000 cand am luat-o, singurele incidente la masina au fost niste parbrize (2) schimbate si o usa spate vopsita (acrosata/zgariata de un taximetrist). Toate facute la reprezentanta cluj pe casco. Baiatul a fost sincer cu mine si mi-a zis din start.

Acum am aproape 120 000 km si in afara de revizii, cauciucuri nu am cheltuit cu ea.

 

Pretul de 5300 e bun, dar cum ai zis si tu 200.000 km sunt destul de multi, o sa cam inceapa sa cada chestii, acum depinde si de noroc. Un plus e ca nu ai stres la distributie, acum tu stii. Faptul ca il cunosti e de bine, macar stii ca nu e samsar.

 

Am primit numai feedback pozitiv despre motorul asta si in particular si despre masina in cauza, asa ca am batut palma pe 5250.

De sambata intr-o saptamana merg sa o iau. Revin cu poze si impresii :)

Link to comment
Share on other sites

Alina, nu te descuraja, 120d este o masina foarte reusita, ce-ti spunem noi despre distributie este un lucru rezolvabil, nu este un show stopper, ti-am spus despre problema pentru a adauga costurile la pretul masinii. In plus, poti folosi acest argument cand vei negocia pretul final. :D

 

multumesc frumos D_A_N.

Am luat in calcul tot, cred ca mai depinde si de noroc...

Maine merg cu ea pe test si daca totul este ok o cumpar!Sa-mi tineti pumnii :)

multumesc colegilor pentru sfaturile utile si pentru suportul acordat.

Revin maine cu detalii, ...sa speram ca voi reveni si cu poze :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am fost weekend-ul acesta sa iau masinuta. Concluzia dupa primii 500 km e ca am platit un pret corect pentru ce am primit. Masina e dinamica, merge frumos, dar nu ma da neaparat pe spate fata de cealalta. Confort usor mai scazut (mai ales de datorita cutiei care e manuala :-s) insa cand vad in bord 6.5% consum mediu, venind de la 12%-13%, chiar nu mai conteaza cateva detalii :)

 

Una peste alta sunt multumit si sper sa ma bucur de ea cati mai multi km si fara evenimente.

 

Cheers

 

PS: nu am reusit sa atasez poze.

Edited by nick20pub
Link to comment
Share on other sites

A mai avut cineva probleme cu pixeli morti pe display?

 

Eu gasisem ca solutie asta:

http://www.ebay.com/itm/BMW-CD73-OPTREX-LCD-GLASS-PROFESSIONAL-RADIO-CD-PLAYER-E90-E91-E92-PIXEL-REPAIR-/390477456332

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=635672

 

A incercat cineva? Oare am de unde sa cumpar si din RO?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

As dori sa achizitionez un BMW 118D (http://olx.ro/oferta/vand-bmw-ID2cwzt.html)insa am cateva intrebari:

In urma discutiei cu proprietara, mi-a spus ca nu are carte service fizic, doar carte service electronica (ma gandesc ca se refera la baza de date BMW).

As vrea sa stiu daca la modelele noi BMW a fost inlocuita cartea service cu baza de date. Ideea e ca masina este fabricata in 6/2011, a fost adusa in tara in 1/2014 si in prezent are 71.000 km (cf. spuselor proprietarei). Mi se pare un pic suspect si avand in vedere ca masina e in SV, eu in BUC (cu serviciul), mi-e dificil sa ma deplasez pana acolo ca apoi sa constat ca de fapt masina are ultima inreg. la BMW acum 3 ani la 50.000 km :-).

 

V-as fi super recunoscator daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi, indicatii sau sugestii.

 

P.S.: am cerut VIN-ul masinii si mi l-a oferit a.i. sa pot verifica la BMW, dar din cate stiu, fara acordul proprietarului, cei de la reprezentanta nu iti ofera nicio info. legata de masina.

VIN: WBAUD7108OP499776.

 

Va multumesc anticipat!

Cu stima,

Vlad.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.