Jump to content

Achizitie Seria 1


nick20pub

Recommended Posts

 

 

 

Super masina:

 

Minusuri:

pilot automat

navigatie mica

benzina - consum mare in bucuresti

pretul ( parca ziceai ca ai doar 16000)

 

 

 

 

IN NICI UN CAZ SA NU TE DUCI LA CONSTANTA - REPET !!!! NU TE DU LA CONSTANTA !!!

Edited by Inedit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O posibila teapa ar fi sa nu aiba km reali, dar asta poti sa verifici la reprezentanta.

N-are treaba. E benzina. Mai mult de 100k km masina aia nu poate sa aiba in cel mai rau caz. Si asta nu zic asa la plesneala ci dupa datele de pe mobile si alte site-uri care vand F20 116i sau 118i. In general se invart pe la 40-70k km majoritatea.

Link to comment
Share on other sites

La asta nu poti deduce tva adica nu poti s-o iei pe firma cum iti spuneam eu. Unde nu e pretul netto trebuie s-o platesti cu tot cu tva. (MwSt. nicht ausweisbar - tva nedeductibil).

Sunt altele mai ieftine si tot automate.

 

Uite de exemplu asta http://home.mobile.de/BMW-AG-MANNHEIM-GW#des_203000451.

O ai cu 16500 acasa. Are si navi prof si e de la dealer BMW si cu garantie din ce vad.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

La asta nu poti deduce tva adica nu poti s-o iei pe firma cum iti spuneam eu. Unde nu e pretul netto trebuie s-o platesti cu tot cu tva. (MwSt. nicht ausweisbar - tva nedeductibil).

Sunt altele mai ieftine si tot automate.

 

Uite de exemplu asta http://home.mobile.de/BMW-AG-MANNHEIM-GW#des_203000451.

O ai cu 16500 acasa. Are si navi prof si e de la dealer BMW si cu garantie din ce vad.

 

 

Pai o ia acum fara tva , dar cand o sa o vanda o sa l plateasca atunci...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai o ia acum fara tva , dar cand o sa o vanda o sa l plateasca atunci...

Pana la urma a plecat sotul in DE dupa ea :). Sper sa fie ok

Nu am firma sa pot cumpara masina fara TVA si de aia cautam una la care pretul brut sa fie in jur de 16.000. Pt asta, la o prima discutie, mi-a dat 16.500 dar sper sa o scoata la 16.000 in final.

Va anunt maine ce si cum :)

Stiti cumva ce acte ar trebui sa dea dealerul? Sau ce accesorii (gen trusa de prim ajutor, trunghiuri, etc.) obligatorii ar trebui sa primeasca la masina?

Mersi mult de sfaturi :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vad ca masina o vinde chiar reprezententa BMW, asa ca e simplu, sa ceara listingul cu toate interventiile din service. In anuntul de vanzare nu scrie "accident free", asta ar fi singurul lucru la care as fi atent.

Ref. intrebarea ta, ar trebui sa aiba cel putin stingatorul de incendiu si trusa de prim ajutor. Dar daca sunt expirate, e ca si cum nu le-ar avea, sotul tau risca amenda pe tema asta. Atentie la vesta reflectorizanta, trebuie tinuta in masina, nu in portbagaj.

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Vad ca masina o vinde chiar reprezententa BMW, asa ca e simplu, sa ceara listingul cu toate interventiile din service. In anuntul de vanzare nu scrie "accident free", asta ar fi singurul lucru la care as fi atent.

Ref. intrebarea ta, ar trebui sa aiba cel putin stingatorul de incendiu si trusa de prim ajutor. Dar daca sunt expirate, e ca si cum nu le-ar avea, sotul tau risca amenda pe tema asta. Atentie la vesta reflectorizanta, trebuie tinuta in masina, nu in portbagaj.

 

Am verificat seria si acolo si in Romania si a avut o singura intrare in service cand au schimbat o usa. In rest pare sa fie fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

este primul meu topic pe acest forum

as dori un sfat in achizitionarea unui bmw seria 1, problema este ca nu stiu sa aleg intre diesel 118d 1995cm3 122cp ----120 1995cm3 163cp

care ar fi mai fiabila, nu am un condus sportiv, masina o voi cumpara din germania peste 1 saptamana maxim 2

anul masinii va fi undeva 2004-2007

mentionez km sunt undeva 90% oras (unde traficul este foarte lejer) 10% exterior

are rost un 163cp ?

si cam incepator in diesel( nu o sa am un mecanic cu mine)

daca nu isi are rost topicul rog un moderator sa il stearga

multumesc.

Edited by Marian2014
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi mai mult in oras si nu circuli toata ziua prin tara poti sa iei linistit si 118d .De diferenta de bani cauti o masina cu optionale mai multe.Poti sa mergi linistit si cu 118 d la drum intins ,pe autostrada atinge viteze mari fara probleme.

120 d are motorul mai puternic si se infige mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi mai mult in oras si nu circuli toata ziua prin tara poti sa iei linistit si 118d .De diferenta de bani cauti o masina cu optionale mai multe.Poti sa mergi linistit si cu 118 d la drum intins ,pe autostrada atinge viteze mari fara probleme.

120 d are motorul mai puternic si se infige mai bine.

 

multumesc pentru raspunsuri

cred ca ar fi mai bine un 118, ma gandesc ca si consumul o sa fie mai mic fata de 120

sper ca o sa am feelingul acela stil bmw si cu cei 122cp

Edited by Marian2014
Link to comment
Share on other sites

Nu vrei N47 ? Alea sunt cam invechite si cu km multi. Eventual mai poti lua si benzina gen 116i.

 

 

nu stiu ce sa zic intradevar sunt cam invechite, au si km multi dar asta este masina care imi place, atat buget am, optiunile ar fi in functie de bugetul

meu (6000 euro) ar fi astra h, sckoda octavia, audi a3, bmw seria 1

n47 seria 3 intradevar o gasesti si la banii astia dar obosita rau....mai bunicele asa cred ca sunt undeva la 8000-9000 euro

spun asta din ce am studiat putin piata + taxa de timbru (800-1000 euro) o sa ma duca mult peste bugetul meu

am ales bmw seria 1... sincer imi place cum arata, este mai deosebita asa...si in orasul in care stau eu nu exista nici una:)

pentru motorizarea diesel am optat pentru ca are un consum mai mic (motorina se mai gaseste si in afara statiilor :))...stiu ca sunt costuri mai mari la intretinere ...dar ma gandesc ca poate o sa am noroc

si o sa gasesc o masina bine intretinuta si fara probleme

 

problema era in alegerea 118d 1995cm3 122cp ----120 1995cm3 163cp care este mai fiabila, consum

detin o masina cu 90cp ...vreau ceva mai sportiv...ma gandeam daca cei 122 cp o sa imi ofere asta?

sau trebuie sa optez pentru 120 163cp chiar nu stiu ce sa fac pentru ca nu am condus alte masini

multumesc pentru ajutorul vostru

Edited by Marian2014
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Recomand sa faci un efort eventual mai astepti putin si iei un N47. Net superior calitativ-aspect interior-exterior al masinii, motorul se rezolva usor cu distributia in rest masina nu are repros. Ai si valoare mai mare la revanzare, consum mult mai mic, feeling mai bun.
Link to comment
Share on other sites

Recomand sa faci un efort eventual mai astepti putin si iei un N47. Net superior calitativ-aspect interior-exterior al masinii, motorul se rezolva usor cu distributia in rest masina nu are repros. Ai si valoare mai mare la revanzare, consum mult mai mic, feeling mai bun.

 

 

da intradevar este frumoasa seria 3 (nu am cum sa maresc bugetul)....este peste seria 1

 

chiar vi se pare seria 1 asa de urata? chiar nu este o masina reusita?

ps: am vazut seria 1 decat o singura data de aproape

nu am condus deloc bmw pana acum

Link to comment
Share on other sites

Lowlife, da, topicul creat de mine pe care mi-l asum. Cu 3500 lei rezolva problema cu distributia si sta linistit. Asa ca nu-i megatragedie pana la urma. Nu as cumpara benzinara cu motor mic, plus ca nu sunt ieftine deloc.

 

Cand spuneam N47 ma refeream la tipul de motor diesel ce e pe Seria 1 facelift, in variantele 116CP (116d), 143CP (118d), 177CP (120d) si 204CP (123d). Si da, Seria1 e foarte reusita si foarte practica.

Edited by 23LKY
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc....nu ma asteptam sa imi raspundeti asa de repede pe tipicul creat de mine, ma bucur ca mai exista persoane care ajuta chiar daca unele intrebari din partea mea nu prea isi au rostul

 

chiar vi se pare seria 1 asa de urata? chiar nu este o masina reusita?

ps: am vazut seria 1 decat o singura data de aproape

nu am condus deloc bmw pana acum

 

ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.