Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

https://www.cotidian...sportul-rutier/

Aceasta statistica nu este deloc influentata de nr. de conducatori si infrastructura. Este influenta strict de cum conduc soferii. Cand se intampla un accident, ne uitam strict la cel care a facut accidentul. O gandire obiectiva foarte buna si orientata catre societate. Lasa ca poate, stra-stra nepotii nostri, poate, vor avea drumuri, ceva mai bune.

 

Mult timp a trebuit pentru a fi educat asa de bine. Ne scoatem ochii intre noi in loc sa ii lasam la locul lor si sa observam mai bine :(.

Din pacate statistica reflecta numarul de accidente dintr-un judet, nu si din ce judet e soferul care produce accidentul. De exemplu Iasi-ul, fiind cel mai dezvoltat oras din zona Moldovei, evident ca va fi fruntas la accidente. Ca parere personala pe zona Moldovei, cei mai indisciplinati soferi sunt in ordine din judetele:locul 1 - Neamt&Suceava ( sa ma ierte soferii cuminti din aceste judete, dar majoritatea sunt niste descreierati, care parca tot timpul alearga pentru pole position)locul 2 - Bacau, celor din Bacau ar trebui sa li se dezactiveze maneta de dat flash-uri :))locul 3 - Vaslui - astea parcheaza prost si sunt campioni la hit&runlocul 4- Botosani &Iasi - nu zic ca sunt ingerasi, dar parca un pic mai cuminti sau plictisiti.

 

Link to comment
Share on other sites

De acord cu Neamt si Suceava, dar in Sv parca sunt si mai nebuni.

Oricum, va invit pe plaiurile nordice pentru a va pune nervii la incercare :).

Apoi mergeti si prin Botosani. Faceti diferenta cine conduce mai prost. Veti observa o inversa proportionalitate in ceea ce priveste accidentele si skillul la condus. :frantics:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact asa e Stefan si toffefe:

https://m.digi24.ro/stiri/economie/statistica-rca-din-ce-judete-provin-cei-mai-periculosi-soferi-din-romania-535870

https://www.4tuning.ro/alte-stiri-auto/top-10-cei-mai-prosti-soferi-din-romania-in-functie-de-judete-37163.html

 

https://m.businessmagazin.ro/actualitate/in-ce-judete-se-afla-cei-mai-periculosi-soferi-din-romania-15519270

Observa ironia.

 

 

Si o parere personala, pentru soferii din Bucuresti.

Si eu conduc in alte capitale ale europei si am condus si in Bucuresti... si spun asta pentru ca stim (sau stiti) cu totii ca traficul dintr-o capitala datorita densitatii (aglomeratiei urbane..) solicita abilitatile si experienta soferului la nivel mare.

Dar la noi aceasta se reflecta in AGRESIVITATE si lipsa de consideratie (respect) fata de soferii din suburbii sau alte judete!!

Iar asta nu este(da) bine!

 

Ar trebui sa ne aducem aminte ca avem aceleasi drepturi pe sosele autostrazi indiferent de unde venim!!! ...Poate altii sunt mai inceti pentru ca asa se conduce acolo!

Nu inteleg de ce soferii din Bucuresti trebuie sa demostreze oriunde ca ei sunt cei mai "grabiti"!?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere cauza principala pentru multele accidente din Romania este lipsa educatiei oamenilor, in general. De aici cred ca deriva si indisciplina si nesimtirea si teribilismul. Si cum nu ne putem civiliza peste noapte, cred ca singura metoda ar fi marirea amenzilor si/sau inasprirea pedepselor. Macar sa stim de frica, daca de altceva nu.

 

Sincer, nu stiu cum se mai circula prin vest in prezent, dar ma uit mereu cu drag la acest filmulet si ma gandesc daca voi prinde asa ceva si pe la noi:

 

http://www.youtube.com/watch?v=zv9FQZ7kgqU&t=1s

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact asa e Stefan si toffefe:

https://m.digi24.ro/...-romania-535870

https://www.4tuning....dete-37163.html

 

https://m.businessma...omania-15519270

Observa ironia.

 

 

Si o parere personala, pentru soferii din Bucuresti.

Si eu conduc in alte capitale ale europei si am condus si in Bucuresti... si spun asta pentru ca stim (sau stiti) cu totii ca traficul dintr-o capitala datorita densitatii (aglomeratiei urbane..) solicita abilitatile si experienta soferului la nivel mare.

Dar la noi aceasta se reflecta in AGRESIVITATE si lipsa de consideratie (respect) fata de soferii din suburbii sau alte judete!!

Iar asta nu este(da) bine!

 

Ar trebui sa ne aducem aminte ca avem aceleasi drepturi pe sosele autostrazi indiferent de unde venim!!! ...Poate altii sunt mai inceti pentru ca asa se conduce acolo!

Nu inteleg de ce soferii din Bucuresti trebuie sa demostreze oriunde ca ei sunt cei mai "grabiti"!?

 

Okey...Imi mențin pĂŁrerea personalĂŁ cu topul creat de mine, privitor la agresivitate si indisciplina pe zona Moldovei. Cei din Suceava si Neamt sunt pur si simplu descreierați. Nu e nicio lipsa de considerație fata de cei din localitĂŁțile mai mici, nu pot sa fac acum o analiza foarte detaliata de ce e asa. Iasiul e centru universitar si toti mai mulți tineri vin cu masina la universitate. Se fac foarte usor remarcati in trafic, in sens negativ. Pana nu se introduce RCA-ul pe șofer, nu pe masina, tot o sa existe zmei cu masina ĂŽnmatriculata pe vreun bunic intr-un sat, cu asigurare de 200 RON, care se crede la raliu prin oras.

In rest, nu iau apĂŁrarea iesenilor, fiecare zi e o aventura in trafic prin Iasi, dar pe mulți ii suspectez ca fiind nemțeni sau suceveni naturalizați :)) ( dar sunt si oameni ok din cele doua județe, numai ca tot timpul rĂŁul va iesi mai usor in evidenta). Oricum, situația prezentatĂŁ de mine e prezenta peste tot in tara, romanii in general sunt șoferi foarte agresivi si indisciplinați. In traficul de la noi nu iti permiți sa lași distanța de siguranța fata de masina din spate, ca sigur se baga unul ĂŽntre voi, daca esti primul sa semafor sigur vine unul din spate pe banda cu verde intermitent si se baga el sa fie primul; cand faci stânga, sigur se baga unul pe langa tine sa faca el primul stânga, daca ai o cĂŁruțĂŁ in fata si dai semnal ca vrei sa o depĂŁșești sigur cel din spate se baga primul in depĂŁșire fara semnal doar ca sa iti ia fata; daca se merge in coloana la drum lung pe drum cu o singura banda+acostamentul sigur iti iei flash-uri de la vreun grĂŁbit, care o sa opreascĂŁ la vreo cafea peste vreo 5 km; in localitĂŁți toți cei care au stație merg ca descreierații; la drum lung toate junghiurile de Opel Corsa 1.0 te streseazĂŁ daca au stație, deși tu mergi decent cu 130 si drumul e cu o banda; si mai am dar ma enervez cand imi amintesc :))

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si cum nu ne putem civiliza peste noapte, cred ca singura metoda ar fi marirea amenzilor si/sau inasprirea pedepselor. Macar sa stim de frica, daca de altceva nu.

 

Nu e vorba de civilizatie, cu toate ca si asta isi poate pune amprenta..

e vorba de aplicarea drastica a legii de catre politie, ca sa tii minte ca te-ai ars ultima oara si nu iti mai permiti! Asta aduce bani la bugetul statului.

 

Ca sa consolidez ceea ce spun, daca te uiti, in video pe partea opusa a intersectiei de unde se filmeaza (coltul opus) acolo este un indicator patrat cu varful un jos (pe stalpul semaforului care nu mai functioneaza) care nu poate fi altul decat drum cu prioritate.

Asadar nu este nici o minune in desfasurare ci un indicator care face diferenta unora fata de altii, acei altii care pot participa si ei la trafic cand au sansa, avansand cu prudenta, nu inconstienta..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aradon.ro/accident-cu-doi-morti-si-1-ranit-grav-au-zburat-de-pe-pasajul-micalaca/2134326

 

 

Ăn Arad, am fost de fațĂŁ cand un BMW E46 (non facelift) a zburat de pe un pod din Arad... 10 metri a cazut masina fix pe plafon. Șoferul (24 ani) si pasagerul din dreapta (21 ani) au murit pe loc.. ceilalti doi tineri din spate au supraviețuit, unul a iesit singur din masina iar celalalt are 3 coaste rupte si un brat.

 

Viteza + curba + ploaie= știți voi de aici

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu vad de ce ar fi o sinucidere, daca pierzi controlul volanului exact intr-un loc anume la viteza foarte mare si afara sunt -3 grade e posibil sa nu ai nici reactie si chiar daca ai sa nu se vada nici-o urma de cauciuc pe asfalt, chiar acum pe seara pe un bulevard acceleram brusc in treapta 2 si 3 sa vad cum se comporta masina, se misca putin masina de spate si intra imediat dsc insa credeti ca se vede ceva pe asfalt cand este asa inghetat? nimic!

 

Daca nu este vreun martor clar sau sa fie un mesaj lasat de cel care a murit sa insinueze sau sa spuna clar ca se sinucide nu stiu cum de s-a dus lumea cu gandul ca gata a vrut sa se sinucida, nici nu are vreo legatura si nici nu are rost sa-ti dai cu parerea la ceea ce s-a intamplat, vizibil se vede ca a avut viteza foarte mare si a pierdut controlul volanului, ca o fi evitat un caine sau a vrut sa se sinucida nu ai cum sa insisti pe chestia asta cand nu ai nici-o dovada.

 

P.S pacat a ca murit el, bine ca nu a mai murit altcineva.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

 

SLOVACIA nu Slovenia:) a adormit la volan s-a ales cu o amenda parca de 200 euro, pompierii au ajuns la 2 minute omu n-a patit nimic, doar s-a speriat...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.